/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F5649cd0fb9b73d12dae3faa93b5af891.jpg)
Понад 14 млн смертей: рішення Трампа призведе до глобальної катастрофи, — дослідження
Рішення президента США Дональда Трампа скоротити більшу частину фінансування США на зарубіжну гуманітарну допомогу вже до 2030 року може обернутися плачевними наслідками.
За менш ніж п'ять років від відсутності підтримки можуть передчасно померти понад 14 млн осіб, причому третина з них — діти, повідомляє ВВС із посиланням на дослідження медичних експертів, опубліковане в журналі The Lancet.
"Для багатьох країн із низьким і середнім рівнем доходу подальший шок можна буде порівняти за масштабом із глобальною пандемією або великим збройним конфліктом", — заявив Давіде Раселла, професор-дослідник Барселонського інституту глобального здоров'я, координував дослідження команди науковців з Іспанії, Бразилії, Мозамбіку та США.
Звертаючись до даних зі 133 країн, група дослідників підрахувала, що фінансування USAID запобігло 91 млн смертей у країнах, що розвиваються, у період з 2001 по 2021 рік.
Вони також використовували моделювання для прогнозування того, як скорочення фінансування на 83% — цифра, оголошена урядом США раніше цього року — може вплинути на показники смертності.
Згідно з прогнозами, скорочення може призвести до більш ніж 14 млн смертей, яким можна запобігти, до 2030 року. У це число входять понад 4,5 мільйона дітей у віці до п'яти років — або близько 700 000 дитячих смертей на рік.
За словами Раселли, скорочення фінансування на 80% "ризикує різко зупинити — і навіть повернути назад — два десятиліття прогресу в галузі охорони здоров'я серед уразливих груп населення".
Що відомо про рішення Трампа щодо USAID
Про те, що адміністрація президента Трампа скасувала понад 80% усіх програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), держсекретар США Марко Рубіо оголосив у березні 2025 року.
Білий дім, орієнтуючись на ініціативу мільярдера Ілона Маска зі скорочення витрат, прагнув скоротити кількість федеральних працівників. Він також звинуватив USAID у підтримці ліберальних проєктів.
Уперше про цеДональд Трамп заговорив ще в січні, у своїй заяві звинувативши організацію в "корупції небачених масштабів".
США, найбільший у світі постачальник гуманітарної допомоги, працювали в більш ніж 60 країнах, в основному через підрядників.
Рубіо додав, що залишилося ще близько 1000 програм, які адмініструватимуться "більш ефективно" під керівництвом Держдепартаменту США і за погодженням із Конгресом.
Скорочення витрат на USAID вдарить і по Україні. Зокрема, громадяни з ВІЛ, життя яких підтримує ретровірусна терапія, можуть опинитися без ліків. Під загрозою — життя 116 тис. людей.
Раніше Фокус писав, що через зупинку фінансування USAID в Україні зникнуть 70% регіональних медіа.