/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F01dfee8567436a35e47c22ed53b122d3.jpg)
Делегація ОБСЄ обговорила з українськими журналістами питання свободи слова в умовах війни
Як передає Укрінформ, представник ОБСЄ з питань свободи медіа Ян Брату у зверненні до учасників заходу висловив підтримку українським журналістам, які працюють в умовах війни.
Він наголосив, що з початку повномасштабної агресії Росії багато працівників ЗМІ загинули, зникли безвісти або були несправедливо ув’язнені. Росія також цілеспрямовано знищує медіаінфраструктуру: телевежі, мобільні мережі, інтернет. Однак, попри загрози, обстріли, кібернапади й брак ресурсів, українські журналісти продовжують інформувати суспільство чесно й професійно.
«Ця відданість справі має надзвичайно важливе значення. Присутність журналістів, працівників безпекового сектору та дипломатів у цій залі підкреслює спільне переконання, що безпека не може існувати без свободи ЗМІ. Ми всі несемо особливу відповідальність не тільки за те, щоб висловлювати підтримку цьому принципу, а й за те, щоб вжити заходів для формування міжнародних стандартів захисту свободи ЗМІ та тих, хто її забезпечує», - наголосив представник ОБСЄз питань свободи медіа.
Він високо оцінив ініціативи України з підвищення медіаграмотності, які формують критичне мислення й протидіють дезінформації.
"Ваша робота має вирішальне значення не лише для України, а й для всієї демократичної спільноти. Дякуємо за вашу мужність і відданість. Ми з вами", - запевнив Брату.
Представники українських медіа розповіли про проблеми, з якими стикаються під час роботи в умовах війни. Зокрема, йшлося про обмежений доступ журналістів до прифронтових зон, що ускладнює збір повної інформації з місця бойових дій. Окрім того, за словами учасників зустрічі, незалежні медіа часто стикаються з труднощами у доступі до представників влади з метою з’ясування їхньої позиції, особливо з питань, які вважаються чутливими.
Українські журналісти також звертали увагу на те, що, хоча воєнна цензура в Україні формально не закріплена законом, однак у воєнний час існують певні обмеження, які іноді можуть використовуватися неправомірно. У цьому контексті вони наголошували на необхідності формування чітких прозорих правил, однакових для всіх ЗМІ.
Під час зустрічі також порушувалася тема єдиного телемарафону, стосовно якого представники українських медіа висловили різні думки. Зокрема, за словами одного з учасників дискусії, телемарафон, хоч і має недоліки, виконує функцію офіційного комунікаційного майданчика, де представники влади змушені відповідати за свої слова перед суспільством. Водночас інші журналісти зауважили, що у ньому недостатньо представлені опозиційні голоси, що викривлює інформаційне поле.
У цьому контексті представниця однієї з медійних громадських організацій навела дані досліджень, які свідчать про зниження підтримки критики влади серед українців, особливо серед молоді, що викликає занепокоєння щодо майбутнього демократичного медіапростору.
Українські медійники також наголошували, що економічна стабільність медіа є критичною умовою для забезпечення свободи слова та незалежності журналістики, тож міжнародна підтримка у вигляді грантів і ресурсів залишається вкрай важливою.
Підсумовуючи, учасники дискусії підкреслили важливість балансу між забезпеченням безпеки журналістів та гарантуванням права суспільства на доступ до незалежної та різноманітної інформації. Представники ОБСЄ підтвердили готовність продовжувати підтримку українських медіа в складних умовах війни.
Як повідомляв Укрінформ, заступник керівника Офісу Президента Ігор Брусило провів зустріч із делегацією постійних представників держав – учасниць ОБСЄ, які запевнили, що застосують усі наявні механізми для досягнення миру в Україні.