Ядерні амбіції Ірану: Ізраїль закликав Китай натиснути на Тегеран
Ядерні амбіції Ірану: Ізраїль закликав Китай натиснути на Тегеран
Ізраїль закликав Китай використати свій економічний і політичний вплив для стримування військових і ядерних амбіцій Ірану, повідомляє Bloomberg.
“Китай — єдиний, хто здатен вплинути на Іран. Іран зазнав би краху, якби Китай не купував його нафту”, - заявила у вівторок, 1 липня, генеральний консул Ізраїлю в Шанхаї Равіт Баєр.
Зауваження Баєр прозвучали на тлі напруженості у відносинах між Ізраїлем і Китаєм через війну в Газі й ізраїльські удари по Ірану — ключовому близькосхідному партнеру Пекіна.
Баєр повторила свої коментарі в інтерв'ю Bloomberg у середу, 3 червня, заявивши, що купівля Китаєм іранської нафти дає Пекіну можливість впливати на Тегеран.
“На жаль, багато грошей і доходів, які надходять від продажу нафти, іранської нафти, йдуть на зловмисну діяльність Ірану в регіоні”, - додала вона.
Під час 12-денної війни між Ізраїлем та Іраном військові та ядерні об'єкти Ісламської Республіки були значно пошкоджені, а кілька вищих військових командирів і вчених-атомників загинули.
США виступили посередником у припиненні вогню, яке розпочалося минулого тижня, хоча Тегеран висловив скептицизм щодо тривалості перемир'я і заявив, що готовий відповісти на будь-яку нову “агресію з боку Ізраїлю”.
Китай і Росія — головні партнери Ірану, засудили удари Ізраїлю, але мало що зробили для підтримки Тегерана. Пекін також послідовно закликав Ізраїль припинити війну і Газі проти ХАМАС і зробити кроки до вирішення проблеми палестинців за принципом двох держав, що, за словами ізраїльського прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу, загрожує безпеці його країни.
“Вони можуть тиснути на Іран, у них є політична влада над Іраном, вони можуть допомогти вплинути на його зловмисну діяльність в регіоні. Китай може зробити багато чого”, - сказала Баєр.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін, найімовірніше, віддасть перевагу економічним зв'язкам, коли йдеться про відносини з Іраном.
“Я не думаю, що Китай зацікавлений бути посередником між Ізраїлем та Іраном. Бути посередником — це велика відповідальність, вимагає багато грошей і важких рішень”, - додала Баєр.
За її словами, відносини Ізраїлю з Китаєм — найбільшим торговельним партнером Ізраїлю після США, суттєво не погіршилися, попри конфлікти з 2023 року.
"Ми як і раніше ведемо хороші розмови. Навіть якщо ми не згодні з політичної точки зору, це не означає, що ми не можемо співпрацювати”, - зазначила консул.
Китай купує близько 90% іранського експорту нафти. Крім того, у 2021 році Пекін підписав угоду про стратегічне партнерство, яка передбачає $400 мільярдів потенційних китайських інвестицій в Іран протягом 25 років.
Проте неясно, чи дійсно Китай може суттєво вплинути на Іран у питаннях військових і ядерних амбіцій. Хоча Тегеран за останні роки сформував тісніші зв'язки з Пекіном і Москвою, Іран завжди відштовхувала перспектива іноземного втручання в ключові політичні рішення.