Науковці знайшли новий спосіб виявлення пухлини серця у дітей
Науковці знайшли новий спосіб виявлення пухлини серця у дітей
У Мельбурні команда дослідників з Дитячого інституту Мердока (Murdoch Children's Research Institute, MCRI) створила VR-Omics. Це перше програмне забезпечення, яке поєднує просторовий генетичний аналіз із візуалізацією у віртуальній реальності, передає MedicalXpress. Технологія вже продемонструвала свою ефективність під час вивчення рабдоміоми серця – найпоширенішого типу доброякісної пухлини серця у дітей.
Програмне забезпечення дозволяє будувати тривимірні моделі клітинної активності на основі геномних даних та аналізувати структури тканин у 2D і 3D-режимах. У дослідженні, яке опублікували в журналі Genome Biology, були використані зразки тканин серця трьох дітей із рабдоміомою, зібрані в медичних установах Мельбурна. VR-Omics виявив унікальні ознаки клітинної поведінки, які раніше не фіксувалися іншими методами. Це стало проривом у розумінні механізмів розвитку цієї пухлини.
“VR-Omics має унікальну здатність аналізувати великі набори даних, що дозволяє досліджувати нові біологічні механізми в рідкісних зрізах тканин, таких як ті, що знаходяться при рабдоміомі серця”, – заявила професорка з MCRI, авторка проєкту VR-Omics Мірана Раміалісон.
Хоча у більшості випадків рабдоміома не потребує втручання, у частини пацієнтів вона може блокувати кровотік, викликати дихальні розлади, порушення ритму серця або навіть серцеву недостатність. У таких випадках єдиним варіантом лікування залишається хірургічне втручання, яке саме по собі несе ризики для дитини.
“Ця технологія дозволить зробити більше біологічних відкриттів, які можуть допомогти краще зрозуміти багато дитячих захворювань”, – підкреслює професорка Рамілсон потенціал VR-Omics для вивчення інших дитячих захворювань.
У дослідженні також брали участь науковці з Університету Монаша, Мельбурнського університету, Констанцького університету (Німеччина) та Центру клітинної медицини фонду Novo Nordisk (reNEW). Команда планує масштабувати використання технології в інших напрямках дитячої генетики та регенеративної медицини.
Вчені з Університету Ноттінгема повідомили про властивість речовини кордицепін, яку отримують із гриба роду Cordyceps, блокувати сигнальні шляхи, що сприяють поширенню ракових клітин. У лабораторних умовах кордицепін перетворюється на активну форму – кордицепінтрифосфат, що й перекриває ці шляхи. Відкриття спонукає до створення нових підходів виготовлення ліків, які можуть пригнічувати ріст пухлин без шкоди для здорових тканин.