MY.UAНовини
Обов’язкова військова підготовка для студентів: чи готова до цього Україна?
Обов’язкова військова підготовка для студентів: чи готова до цього Україна?

Обов’язкова військова підготовка для студентів: чи готова до цього Україна?

Обов’язкова військова підготовка для студентів: чи готова до цього Україна?

Уже зараз виникають питання щодо фінансування, інструкторів та корупції.

В Україні війна і не гіпотетична, а цілком реальна — щодня, щохвилини, в кожному куточку країни. Росія не залишила нам вибору — або ми готуємося до спротиву всією країною, або втратимо її. Тому базова військова підготовка цивільних — це необхідність, як аптечка, як турнікет, як тривожна валіза. Зараз є чимало громадянських ініціатив — різноманітних курсів і тренінгів, платних і безкоштовних, крім того, в регіонах створюються центри національного спротиву, де навчатимуть цивільних. І йде оновлення базової військової освіти. «Держава починає робити роботу над помилками, ми спізнилися з цими змінами років на десять, якщо не більше», — сказав знайомий військовий.

У школі вже тривають зміни — пілотується новий сучасний курс «Захист Вітчизни». І тепер починається оновлення військової освіти студентів — з першого вересня в університетах і коледжах викладатимуть обов'язковий навчальний курс із базової загальної військової підготовки (БЗВП). Що це і як має бути організовано, прописано у Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу», постанові Кабінету міністрів України №734 (від 21 червня 2024 року) і Законі «Про основи національного спротиву».

Курс БЗВП буде обов'язковим для студентів і державних, і приватних університетів, а ті, хто відмовиться його проходити, не отримають диплома. Але ця вимога стосується лише студентів-другокурсників, які навчаються за денною або дуальною формою (поєднання навчання з роботою). Чому саме вони, розповім нижче. За приблизними оцінками, цього навчального року таких буде майже 120 тисяч осіб.

За правилами, студенти, що вивчатимуть БЗВП, обов’язково проходитимуть військово-лікарську комісію (ВЛК) і стануть на облік у територіальному центрі комплектування (ТЦК). По завершенні курсу вони не лише отримають сертифікат про проходження базової загальної військової підготовки, а й складуть присягу та отримають військову спеціальність — стрілець.

Курс складається з двох частин: теоретичної — в університеті та практичної — на полігоні. Теоретична частина обов’язкова для всіх, а практична — лише для хлопців, визнаних придатними до служби. Якщо ж дівчата також хочуть вивчати практичну частину, їм потрібно буде пройти ВЛК і стати на облік у ТЦК.

Нововведення викликає страх у деяких студентів і батьків: чи не означає це фактичної мобілізації? Однак у Міноборони наголошують, що це не мобілізація і мобілізаційний вік залишився незмінним — 25 років. Водночас університетський курс БЗВП має замінити мобілізацію.

Заступник міністра освіти Михайло Винницький так пояснює завдання нового курсу: «Ми не говоримо про мілітаризацію на сьогоднішній момент. Ми говоримо про те, щоб люди не боялися базових речей, які називаються «уніформа», «рушниця», «полігон». Бо на сьогодні є дуже багато людей, які насправді цього бояться. Ми ще далеко до мілітаризації. Ми ще дуже далекі від Норвегії, Ізраїлю тощо. Це може бути в наших мріях, але на сьогоднішній момент ми маємо просто зняти страх. Оце є мета цих курсів».

Як це працюватиме

Над створенням курсу з БЗВП працювали спільно Міноборони (нормативна база, логістика, ресурси), Міносвіти (освітня складова курсу та його інтеграція в навчальний процес) і Генштаб (створення типової навчальної програми). За словами заступника директора департаменту військової освіти і науки МОУ Максима Кас’яненка, підготовка такої програми для держави є новою, в ній враховано досвід Ізраїлю та Норвегії.

Курс складається з 300 навчальних годин (по 45 хвилин), з них 90 — теоретичних і 210 — практичних. Третину теоретичних занять студенти мають опанувати самостійно. Програмою також передбачено контрольні роботи, а наприкінці теоретичної частини — залік.

Як видно з типової навчальної програми, оприлюдненої МОН, найбільший акцент буде зроблено на вивченні основ вогневої підготовки (поводження зі стрілецькою зброєю, ручними гранатами) — 30 годин із загальних запланованих 90.

Одним із пріоритетів буде також тактична підготовка (це про дії солдата в бою, в наступі) — 18 годин, трохи менше на домедичну допомогу — 8 занять.

ZN.UA

Практичні заняття, включно з виїздами на полігон чи до навчальних центрів, проходитимуть на канікулах. Планується, що вони відбуватимуться у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах, центрах ЗСУ та правоохоронних органів спеціального призначення, а також у центрах підготовки населення до національного спротиву.

Які є ризики

На жаль, з ініціативи уряду не було публічних обговорень цієї ідеї, де зібралися б усі, хто має до неї стосунок: представники університетів, військові, законодавці, міністерства. Не було дискусії, яка дала б змогу оцінити нововведення системно, а також побачити перешкоди та ризики для його ефективного впровадження. Але Київська школа економіки (KSE), яка вже має певний досвід в організації військового вишколу, організувала таку дискусію «БЗВП в університетах: виклики й можливості».

На думку учасників обговорення, яку висловлювали й студенти, найбільший ризик полягає в тому, базова військова підготовка насправді буде формальністю. Для того, аби нововведення реально запрацювало, потрібно вкласти в нього кошти і знайти людей, які зможуть його реалізовувати.

«Поки на ці два питання (де взяти кошти й людей. — О.О.) не буде відповіді, все це має велику загрозу перетворитися на імітацію, — каже капітан 12-ї бригади НГУ «Азов» Ігор Якубовський. — Імітацію, коли, як і військова кафедра свого часу, навчальний заклад домовлятиметься з навчальним центром, що ті заплющують на все очі і ставлять оцінку «все добре». А якщо це ще буде закінчуватися військовою присягою, це буде катастрофа».

Для викладання теоретичної частини університетам потрібні викладачі, а для практичної — інструктори в навчальних військових частинах і на полігонах. Причому це мають бути люди, які мають досвід ведення сучасної війни. Пошук і тих, і тих для університетів є проблемою. Університетська зарплата у 10 тис. грн навряд чи спричинить наплив класних фахівців із числа викладачів і ветеранів. Натомість ректор Київської школи економіки Тимофій Брік розповів, що навіть на конкурентну зарплату в 2 тис. дол. університету було складно знайти фахівця з високою кваліфікацією та досвідом, який міг би координувати військову підготовку студентів. «Я вважаю, що тут є реальна криза кадрів, — підкреслив він. — Що робити? Відповідь така, що (університетам. — О.О.) треба просто робити все. Якщо ви можете трошки це аутсорсити, якщо можна працювати з власне військовими частинами, треба працювати з ними. Якщо можна найняти ветеранів, будемо наймати. І у нас немає вибору. Будемо вирощувати своїх фахівців, але це шлях на роки наперед».

Максим Кас’яненко також розповів, що держава теж робить певні кроки, хоча їх і недостатньо: «Військові виші й так перевантажені: їхні викладачі займаються підготовкою курсантів, але паралельно їх залучають до організації курсів для майбутніх викладачів БЗВП. Навчання вже пройшли близько 500 осіб, однак цього явно недостатньо для покриття потреб».

Не менша проблема і з залученням інструкторів з військових частин і центрів підготовки — вони вже зараз завантажені підготовкою військових. Як розповів керівник аналітичного відділу фонду «Повернись живим» Антон Муравейник, зараз на одного інструктора припадають 70 людей замість 10.

Командир батальйону 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади Ярослав Секрет пояснює: «На даний момент ця програма на балансі військових частин практично неможлива. Можливо, це буде більш дієво на базі навчальних центрів, але потрібно буде додатково створювати якісь навчальні батальйони або навчальні роти з сухопутними та десантно-штурмовими військами, інструкторами». Він підкреслив, що співпраця з навчальними центрами може стати виходом із ситуації, але спочатку треба створити систему такої співпраці.

Що з фінансуванням

Щоб зрозуміти, наскільки серйозною є ця проблема, достатньо подивитися на вимоги до обладнання для університетських аудиторій, де проходитимуть теоретичні заняття. Вони прописані фахівцями Генштабу в програмі курсу БЗВП. Це не лише комп'ютер, екран і проєктор, а й інтерактивні дошки, мультимедійний і лазерний тир, зразки приладів, зброї та боєприпасів.

І якщо державних коштів, виділених на цей курс, не вистачить (а їх, найшвидше, не вистачить, чому — читайте нижче), університетам доведеться брати їх зі своїх спецфондів або домовлятися з іншими ЗВО.

А що вкладає в цей курс держава? За даними, які народна депутатка Інна Совсун отримала від Міноборони, підготовка одного студента з БЗВП коштуватиме близько 82 тисяч гривень. «Міністерство освіти сказало, що у них є на цю програму 62 мільйони, — розповідає Інна Совсун.— Шляхом нескладних математичних дій ми можемо порахувати, що цих коштів вистачить на підготовку 756 студентів. Разом з тим у мене є відповідь Міністерства фінансів, яке підтвердило цифру 62 мільйони і сказало, що це гроші на підготовку 67 тисяч студентів. Невідомо, чому саме на 67 тисяч студентів, коли їх очікується близько 100 тисяч, ну але то вже інше питання. Отже, на одного студента реально виділяється 920 гривень замість 82 тисяч гривень. Знаючи досвід KSE з військового вишколу, я вам скажу, що 920 гривень для підготовки не вистачить і близько, навіть якщо припустити, що ці гроші — лише частина суми, а після нового року до них додадуть ще з нового бюджету».

Михайло Винницький у відповідь пояснив, що сума у 62 мільйони гривень планується «не на весь курс, не на всіх студентів, а тільки на половину і тільки на теоретичну частину». «Гроші потрібні, шановні народні депутати і депутатки. У ваших руках бюджет», — додав він.

Однак навіть якщо оптимістично уявити собі, що кошти на БЗВП в державі знайдуться, то кадрова проблема (брак викладачів і інструкторів) залишиться. Тому варто добре подумати, запускати курс базової військової підготовки в університетах уже цього навчального року і по всій країні чи масштабувати його поступово як експеримент в певних регіонах.

Чого навчатимуть студентів

Вище я вже розповідала про те, як бачать зміст навчання Генштаб і МОН та на які дисципліни буде виділено найбільше годин теоретичної підготовки. Однак експерти називають дещо інші пріоритети — не вогнева підготовка має бути основною.

На думку Ярослава Секрета, студенти мають передусім знати шість дисциплін: «Найголовніше — це тактична підготовка. На другому місці — вогнева підготовка, на третьому — тактична медицина та інженерна підготовка, на четвертому — топографічна підготовка і на п'ятому — підготовка зі зв'язку». Щодо тактичної медицини серед учасників панельної дискусії точилися суперечки — чи не є саме вона найголовнішою навчальною дисципліною.

Очевидно, що пріоритет вогневої підготовки у програмі БЗВП пов'язаний із тим, що студенти отримують військову спеціальність «стрілець». Однак експерти заперечують: чи доцільно всіх студентів вчити однаково, чому не готувати їх за різними військовими спеціальностями, наприклад, пов'язаними з обслуговуванням техніки, меддопомогою чи оперуванням БПЛА.

Дуже сумнівним з точки зору ефективності виглядає чіткий поділ курсу БЗВП на практичну та теоретичну частини. Це означає, до прикладу, що студенти спочатку дізнаються теорію про застосування різних типів зброї чи тактику або орієнтування на місцевості, а через пів року поїдуть на полігон робити це на практиці. Що вони згадають, що засвоять?

Також важливе запитання: наскільки актуальними будуть знання, отримані студентами на другому курсі університету, через сім років, коли вони досягнуть 25-річчя та прийдуть до війська? Адже технології та досвід війни стрімко змінюються. Та й узагалі, що із вивченого вони згадають через сім років? Тому варто подумати про регулярні щорічні короткі курси повторення та оновлення інформації.

Тимофій Брік зауважив, що викладання БЗВП є занадто зарегульованим. Університетам потрібно дати більше свободи та гнучкості у прийнятті рішень про те, на якому курсі та як викладати базову військову підготовку, за якою військовою спеціальністю, чи по-різному для хлопців і дівчат, з якою військовою частиною і на якому полігоні проходити тренування.

Важливим є також питання, чи дійсно базова військова підготовка має бути обов'язковою. Михайло Винницький вважає, що ні. «Примусити 120 приблизно тисяч студентів другого курсу проходити в обов'язковому порядку такий курс, який зараз передбачений, не варіант, — каже заступник міністра.— Що ми будемо робити з такою реальністю, коли велика кількість людей (я говорю про тисячі), захочуть відкупитися від БЗВП: «Я не хочу — не можу з різних причин, а давай, шановний пане інструкторе, запишеш мене, і ось тобі 100 баксів». І це буде загальнонаціональна проблема. Ми просто створюємо корупціогенну пастку».

Михайло Винницький також розповів, що на сьогодні є зареєстрований законопроєкт, який узагалі скасовує БЗВП як обов'язкову частину навчального процесу, натомість передбачає курс «Основи національного спротиву». Заступник міністра освіти не повідомив деталей, однак сказав, що не сумнівається в тому, що тривалість теоретичної частини в новому курсі не зміниться, «але все решта має суттєво змінитися і буде змінено до найближчого часу». Чи настане цей час до першого вересня, наразі невідомо.

Як зробити базову військову підготовку студентів дійсно ефективною

Очевидно, що, окрім розв'язання проблем, описаних вище, потрібні системні менеджерські рішення щодо базової військової підготовки. Вона має бути вмонтована в загальний механізм військової підготовки країни, адже молодь студентського віку — це великий мобілізаційний резерв тих, хто завтра може стати на захист України. Тому важливе запитання: а де мають проходити таку ж обов'язкову базову військову підготовку молоді люди 18+, які ще не досягли мобілізаційного віку і не є студентами?

Також треба чітко визначитися, для чого ми запроваджуємо БЗВП. Якщо для захисту країни, якщо це частина її мілітаризації, тоді підготовка має бути обов'язковою для всіх, а її мета — не зняття страху, а саме захист. «У нас немає іншого варіанта, крім спільного знаменника для всієї молоді — умовного БЗВП чи складання військової присяги», — каже членкиня парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська. Якщо у зв’язку з цим збільшуються корупційні ризики, про які слушно зауважив Михайло Винницький, потрібно шукати запобіжники.

Якщо захист держави та базова підготовка молоді є пріоритетом, то чому за кілька місяців до старту такого важливого курсу існує стільки невирішених проблем? Адже постанову Кабміну, що описує, як має запроваджуватися БЗВП, було ухвалено ще 2024 року. «Я дуже добре пам'ятаю, коли минулу зиму і весну ми сиділи цілими ночами з МОУ і Генштабом у тому числі, — розповідає Соломія Бобровська, — І нас переконували: давайте ми почнемо цей експеримент, давайте ми зробимо цю БЗВП. Якраз було півтора року для того, щоб це запрацювало. Я не знаю, чи це питання до Кабміну загалом, чи це до МОН, чи до будь-яких інших органів, неважливо. Але це спільний наш провал, буквально те, що ми за півтора року не змогли налагодити та поставити це на рейки».

На думку Інни Совсун, важливо звернути увагу на комунікацію з суспільством. Це потрібно, щоб зняти напругу, пов'язану з мобілізацією. «Особливо комунікація потрібна в умовах, коли ми кажемо студентам: «Зараз треба буде готуватися до отримання спеціальності стрільця, але ми колись поміняємо закон, може, до першого вересня, може, після, а ви якось там розбирайтеся, тримайтеся, ми щось придумаємо походу». Це так не працює, коли йдеться про сотні тисяч людей», — пояснює народна депутатка.

З чим пов'язано ухвалення нового закону, анонсованого заступником міністра освіти, та ще й у розпал підготовки до реалізації попереднього, наразі невідомо. Як невідомі і його новації. Не кажучи вже про те, що не завадило б їхнє широке публічне обговорення із залученням усіх зацікавлених сторін та експертів. Тому що помилки дуже дорого коштуватимуть країні.

Чи не стане новий закон заручником популізму, чи не повторить історія його запровадження історію з бронюванням від мобілізації, яка суттєво зменшила кількість тих, хто захищає країну? Чи не розділить він знову молодь на тих, хто живе в країні капучино на кокосовому молоці, і тих, хто готовий боронити свій дім?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Как распознать высокий уровень кортизола и что с этим делать
UAToday
2025-07-04T09:03:06Z
Яблочный уксус для кожи лица и волос: чем он полезен и как использовать
Знай
2025-07-04T07:51:31Z
Съедать много арбуза летом: польза или вред
Comments UA
2025-07-04T05:21:18Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
Блоггеры должны заплатить государству: налоговая напомнила – увернуться не получится
Знай
2025-07-04T08:21:42Z
Полностью зависим от импорта: эксперт рассказал, как изменятся цены на топливо
Знай
2025-07-04T08:06:54Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T08:57:32Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Токсичный шлейф. Чем дышат украинцы после атаки
Корреспондент
2025-07-04T09:06:43Z
Молдова хочет избежать "торможения" вступления в ЕС из-за сопротивления Орбана в отношении Украины
Новости Украины
2025-07-04T09:03:27Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Духовный советник Трампа категорически высказался об ударе по Киеву и поставил ультиматум миру
Comments UA
2025-07-04T06:45:24Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Мобилизация женщин с сентября: ЦПД срочно обратился к украинцам
Знай
2025-07-04T08:36:20Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
К "коалиции дронов" присоединились еще две страны
Корреспондент
2025-07-04T06:54:47Z
Почувствовал себя Бондом: школьник в стиле знаменитого киногероя прибыл на свой выпускной
Фокус
2025-07-04T09:00:50Z
4 июля: церковный праздник сегодня, какие дела в этот день нужно оставить на вечер
UAToday
2025-07-04T08:54:33Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Секрет иголки: простой заговор, который откроет путь к деньгам, карьерному росту и защите от завистников
Знай
2025-07-04T08:51:03Z
Какие огурцы категорически не подходят для консервации: они только испортят ваши заготовки на зиму
TSN
2025-07-04T08:30:06Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Партизаны разведали позиции 428-го МСП ВС РФ: ликвидированы штабные командиры
Gazeta UA
2025-07-04T08:15:34Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:03:54Z
Жара местами достигнет +37°С - прогноз на выходные
Gazeta UA
2025-07-04T09:03:28Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер в Украине, хотя родился в России: как выглядит могила актера Андрея Краско, которого в 48 лет убил алкоголь
Telegraf
2025-07-04T09:06:40Z
Сергей Притула высказался о первом браке
Корреспондент
2025-07-04T08:00:15Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Кривом Роге прогремел взрыв, есть раненые
Корреспондент
2025-07-04T09:03:10Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T08:48:37Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
В Украине снизился спрос на новые грузовики
Gazeta UA
2025-07-04T07:42:21Z
Красные, желтые, зеленые: на что указывают цвета индикаторов в автомобиле
Gazeta UA
2025-07-04T02:21:53Z
"Потужномобиль" появился на улицах Ровно: чем ретро-авто удивило украинцев
Telegraf
2025-07-04T01:33:44Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Porsche расширяет линейку 911 новыми полноприводными версиями
Корреспондент
2025-07-03T17:36:52Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Инна Кольт: Как украинка меняет лицо американской бьюти-индустрии
Gazeta UA
2025-07-04T08:24:39Z
Месси высказался о гибели футболиста "Ливерпуля" Диогу Жоты
ZN UA
2025-07-04T07:42:57Z
"Ливерпуль" пожизненно закрепит за игровой номер за погибшим Диогу Жотой
ZN UA
2025-07-04T07:33:19Z
Канело - следующий: Джейк Пол вызывает нового соперника
Корреспондент
2025-07-04T07:18:10Z
Это добавляет мотивации: Ястремская - о победе над россиянкой на Уимблдоне
Корреспондент
2025-07-04T07:00:46Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Через зупинку пільгового експорту до ЄС Україна втрачатиме мільярди доларів щороку
AgroNews
2025-07-04T09:06:11Z
ИИ помог женщине забеременеть после 18 лет попыток
Корреспондент
2025-07-04T09:01:00Z
К чему может привести привычка оставлять зарядный блок в розетке: возможные последствия
Gazeta UA
2025-07-04T08:09:18Z
Безопасность в Android 16: на всех смартфонах надо срочно включить эти настройки
Фокус
2025-07-04T08:00:08Z
Названы лучшие Android-смартфоны лета 2025 года: что выбрали эксперты
Фокус
2025-07-04T07:42:10Z
Просто мочалка: создан новый материал, который прочнее пластика и уничтожает вирусы
Фокус
2025-07-04T07:36:20Z
В Україні фермери можуть отримати безкоштовно зернові рукава
AgroNews
2025-07-04T07:07:38Z