MY.UAНовини
Притула запропонував забирати паспорти: що пишуть про ідею статусу "негромадянина" для колаборантів
Притула запропонував забирати паспорти: що пишуть про ідею статусу "негромадянина" для колаборантів

Притула запропонував забирати паспорти: що пишуть про ідею статусу "негромадянина" для колаборантів

Пропозиція Притулки про "негромадянин" викликало чимало дискусій у соціальних мережах

Волонтер і політичний діяч Сергій Притула закликав переглянути підхід до інституту громадянства в Україні, зокрема запровадити статус "негромадянина" для осіб, які завдали шкоди державі. За його словами, громадянство — це не лише паспорт, а акт довіри між особою та країною, і держава має право відмовити у цій довірі тим, хто її зрадив.

У своєму повідомленні Притула порівняв нинішню ситуацію в Україні з практикою країн Балтії, де після здобуття незалежності частина мешканців набула статусу осіб без громадянства. "Є солдат в окопі, який щомиті ризикує життям, виборюючи свободу країні. І є покидьки, які поширюють російські наративи, співпрацюють з російськими спецслужбами, чекають на рускій мір в Україні. І в обох є українське громадянство. Це не про свободу слова чи вибору. Це – моральна аномалія", — заявив Притула.

Він запропонував запровадити окремий статус для таких осіб — аналог до "сірих паспортів" у Латвії та Естонії. Йдеться про інститут "негромадянина", за якого особа користується базовими правами, але не має політичного впливу: не голосує і не обирається ні до центральної влади, ні до місцевих рад. Такий підхід, за словами Притули, дозволить захистити суспільство від "п’ятої колони", яка підриває довіру до держави.

У своєму повідомленні він прямо окреслив категорії, щодо яких, на його думку, можна розглядати питання позбавлення громадянства:

  • особи, засуджені державну зраду;
  • колаборанти та сепаратисти;
  • розповсюджувачі проросійських та антиукраїнських наративів;
  • громадяни, які співпрацювали із російськими спецслужбами;
  • корупціонери, які завдали шкоди державі.

"Громадянство — це не просто мати паспорт з тризубом. Це взаємна угода: ти за цю державу, а вона за тебе! Я вважаю, що нам вже давно треба почати широку публічну дискусію про інститут негромадянина — статус, за якого людина живе в країні, користується базовими правами, але не має політичного впливу: не голосує і не обирається. Ні на рівні центральної влади, ні на рівні територіальної громади", — написав Притула. Він наголосив, що така дискусія давно на часі й має бути публічною, попри застереження міжнародного права.

Сергій Притула. Фото: Facebook

Притула також поставив риторичне запитання: якщо людина відсиділа строк за державну зраду, чи може вона далі бути громадянином країни, яку зрадила? На його переконання, держава не повинна дозволяти зрадникам впливати на політичне життя.

Як відреагувало суспільство

Пропозиція Притулки викликала перші політичні реакції. Зокрема, її підтримала народний депутат від партії "Слуга народу" Мар’яна Безугла. У своєму Facebook вона назвала ідею "дуже правильною".

Народний депутат Мар’яна Безугла.

З’являються також перші реакції з боку військових. Зокрема, військовослужбовець Орест Каракевич написав на своїй сторінці у Facebook:

"Не те, що підтримую — завжди говорив про це! Обов'язково має таке бути. Мало того, я б ще блокував банківські карти, рахунки і доступ до адмінпослуг всім ухилянтам зокрема".

Голова напряму "Регіональна безпека та дослідження конфліктів" фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва", дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук Марія Золкіна розкритикувала ідею Притули як популістичну та юридично небезпечну:

"Той випадок, коли під гаслами підтримки держави і її стійкості пропонується якраз правові основи держави і ламати. Все це дуже красиво (тобто, популістично) звучить: зрадники, корупціонери і т.д не мають права користуватися привілеями громадянства — позбавимо їх його. І натовп аплодуватиме, забувши, що для початку треба мати таку судову систему, у законних вироках і роботі якої ні в кого не має бути сумнівів", – дописала аналітикиня.

Що таке "негромадянин" — і звідки ця ідея? Приклад Латвії та Естонії

Запропонований Сергієм Притулою "інститут негромадянина" — не новація. Найбільш відомий приклад такого підходу існує в Латвії, де після відновлення незалежності в 1991 частина жителів не отримала латвійського громадянства. Для них була створена окрема юридична категорія — "негромадяни" (лат. nepilsoņi), яким видається так званий "сірий паспорт".

Ці люди не є ні повноцінними громадянами Латвії, ні іноземцями. Вони мають право проживати в країні, працювати, здобувати освіту, соціальні послуги, але не можуть голосувати, обіймати державні посади або працювати на держслужбі. Серед власників "сірих паспортів" — переважно російськомовне населення, яке переїхало до Латвії за радянських часів. Станом на початок 2020-х років у Латвії залишалося понад 200 тисяч негромадян.

Подібна система діє і в Естонії, проте там "сірі паспорти" дають більше політичних прав: наприклад, їхні власники можуть брати участь у місцевих виборах. Це — спроба збалансувати інтеграцію колишніх громадян СРСР до сучасної держави за збереження суворого підходу до надання повного громадянства.

Сірий паспорт в Естонії

В обох випадках така практика критикувалася — зокрема, за дискримінацію та ускладнення інтеграції. Однак у пострадянських країнах Балтії її розглядали як компроміс у перехідний період після здобуття незалежності.

Юридична сторона питання

Різко проти ідеї позбавлення громадянства як форми покарання виступив юрист Дмитро Бузанов. Він вважає, що така ініціатива суперечить принципам кримінального права, Конституції та здорового глузду.

За словами Бузанова, згідно зі статтею 50 Кримінального кодексу України, покарання має три цілі — відплата, виправлення та запобігання злочинам. Жодна з них не досягається, якщо людину після ув’язнення перетворюють на особу без громадянства.

"Як можна "виправити" людину, перетворивши її на апатрида — обличчя без громадянства, без шансів на ресоціалізацію? Це протилежність виправленню", — зазначив юрист.

Він наголосив, що створення в Україні окремого класу "сірих людей", які втратили зв’язок з державою, — це не посилення безпеки, а нова загроза. За його словами, такі особи не можуть бути вислані за межі країни, а в умовах війни можуть стати осередком підривної діяльності.

"Реальна мета покарання — інтегрувати засудженого назад у суспільство, якщо він відбув термін. Якщо не можеш інтегрувати — тримай довше. Але "зрізати паспорт" — це не управління ризиками, це правова маячня", — підкреслив Бузанов.

Юрист Дмитро Бузанов

Він також застеріг, що просування таких ідей під час війни лише руйнує довіру до держави і сіє страх нових репресій: "Кара має бути неминучою — але розумною, людяною і такою, що не перетворює державу на середньовічного ката".

Юрист вважає, що державі слід посилювати кримінальне переслідування зрадників, застосовувати конфіскацію та заборони, а не створювати неконституційні інструменти, які виглядають як репресивні фантазії.

"Позбавлення громадянства як форма кари — це правовий атавізм, який не має нічого спільного з цілями покарання, визначеними ст. 50 ККУ. Тому хто дійсно хоче справедливості — краще хай добивається якісного слідства, прозорих вироків і справжнього виконання покарань. А не марить "сірою зоною" для вигнання своїх політичних ворогів", — підсумував він.

У коментарі виданню "Телеграф" юрист пояснив, що ідея про позбавлення громадянства суперечить не лише Конституції України, а й міжнародному праву. За його словами, навіть наведені у публічній дискусії приклади інших країн не можуть бути аргументом на користь такого механізму:

"Насправді приклади, які згадують — це не про позбавлення. В Латвії після відновлення незалежності частина людей залишилась у статусі не громадян — це були радянські мігранти, які не реалізували право на громадянство. В Естонії була така сама історія. У Канаді дійсно був закон, який дозволяв позбавляти громадянства засуджених за тероризм чи шпигунство, але у 2017 році його скасували", – зауважив він.

Юрист підкреслив, що навіть якщо не брати до уваги статтю 25 Конституції України, яка прямо забороняє позбавлення громадянства, то й міжнародне право унеможливлює цю практику. Зокрема, Україна є учасником Конвенції про скорочення безгромадянства.

Стаття 10 Конвенції про скорочення безгромадянства

"Ця конвенція прямо забороняє створювати осіб без громадянства. Якщо держава позбавляє людину громадянства, то вона стає апатридом. Конвенція якраз для того і створена, щоб таких випадків було якнайменше. Україна взяла на себе ці зобов’язання ще у 2013 році — тоді закон про приєднання підписав Янукович", — нагадав юрист.

На тлі заяв про позбавлення громадянства експерт звертає увагу на реальну політику держави — законопроект №11496, який ініціював президент Зеленський, спрямований на спрощення набуття громадянства, зокрема у рамках множинного громадянства.

"Держава навпаки намагається залучити більше людей до громадянства. І ось на цьому тлі з’являється ініціатива про позбавлення — вона повністю суперечить цьому курсу", — зауважив Бузанов.

Юрист також наголошує, що навіть якщо така ідея буде реалізована, вона неминуче призведе до юридичного конфлікту. "Якщо держава спробує позбавити когось громадянства, то ця справа дійде до Конституційного суду або до Європейського суду з прав людини. І там уже формуватиметься практика. Але поки що це просто популізм", — підсумував експерт.

Така практика може відвернути Україну від однієї з головних цілей

Політолог Олексій Якубін заявив, що ідея позбавлення громадянства може суперечити Конституції України та нашкодити євроінтеграції. У коментарі "Телеграфу" він наголосив, що такі ініціативи не відповідають європейському вектору розвитку держави.

"Якщо говорити взагалі про такі практики, пов’язані зі зміною статусу громадянства і так далі, ми чудово розуміємо, що чинна Конституція України це забороняє і в нас – єдине громадянство. Крім того, під час воєнного стану не можна змінити Конституцію. Власне, це теж дуже важливий момент", – наголосив експерт.

Якубін порівняв такі пропозиції з політикою апартеїду в Південно-Африканській Республіці, яка зазнала міжнародної ізоляції і була змушена її скасувати. Він вважає, що замість спроб обмежити права частини населення Україна має зосередитись на єдності.

"Більшість цивілізованих країн, вони рухаються, навпаки, у бік розширення можливостей для громадян, які мають, а не зменшення таких можливостей. А тому, якщо чесно, я вважаю, що ця ідея може для України нести більше шкоди, ніж дати користь".

Олексій Якубін

Політолог підкреслив, що такі ініціативи можуть поставити під сумнів євроінтеграційний шлях України, зокрема, в очах Європейського суду з прав людини.

"Це просто спекуляція — ця ідея, і вкидання її в суспільство, як мені здається, зараз абсолютно недоречне в тих умовах, в яких ми знаходимося. Тобто, швидше, треба навпаки думати, як нам утримати тих громадян, які є, як намагатися повертати людей з-за кордону", — зазначив Якубін.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, що Верховна Рада ухвалила законопроект №11469 про запровадження множинного громадянства в Україні. Ініціатором цього законопроекту був президент Володимир Зеленський. "За" проголосували 243 депутати.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Про Віслюка зі "Шрека" знімуть окремий мультфільм: Едді Мерфі поділився подробицями
24tv
2025-07-28T10:45:24Z
Бєдняков висловився про стосунки з ексдружиною після її повернення із США з дітьми: "Ми бачимося"
TSN
2025-07-28T10:37:48Z
Літній вайб з Adidas: 5 крутих моделей кросівок для спекотного літа
24tv
2025-07-28T10:33:55Z
Павло Зібров запросив Білик у гості на дачу та показав, як вони разом час проводять: "Сімейний день"
TSN
2025-07-28T10:33:38Z
Онкологія – не вирок: 39-річна танцівниця повернулася на сцену після лікування раку
Фокус
2025-07-28T10:21:41Z
З Дженніфер Лопес злетіла спідниця на концерті: як відреагувала артистка
24tv
2025-07-28T10:00:58Z
Ілон Маск, Ґрета Тунберг та навіть Мессі? Хто із відомих людей крім Безуглої живе із синдромом Аспергера
Telegraf
2025-07-28T10:00:12Z
Анджеліна Джолі та Джонні Депп закрутили роман: що їх повʼязує, — ЗМІ
Фокус
2025-07-28T09:57:27Z
У Національному музеї історії України відбудеться екскурсія виставкою «Концтабір Ягідне»
УкраинФорм
2025-07-28T09:33:57Z
Пральний порошок "вбиває" рушники: копійчаний засіб поверне колишню м'якість
GlavRed
2025-07-28T10:57:18Z
5 "найогидніших" страв світу: показали, який вони мають вигляд
24tv
2025-07-28T10:42:56Z
Серпень принесе великі гроші трьом знакам зодіаку: хто ці щасливчики
GlavRed
2025-07-28T10:27:16Z
Чому сирники не виходять: ці проблемні інгредієнти додає кожна господиня
24tv
2025-07-28T09:57:23Z
Ці 6 речей потрібно прибирати кожного місяця, але майже ніхто цього не робить
24tv
2025-07-28T09:54:55Z
Що додають в Туреччині під час прання сорочок: білосніжна чистота навіть без замочування
TSN
2025-07-28T09:33:24Z
Місячний календар краси на серпень: найкращі дні для манікюру та різних процедур
24tv
2025-07-28T09:09:52Z
Понад 40 подорожей: чоловік зав'язує очі та навмання кидає дротик у карту світу
Фокус
2025-07-28T08:57:42Z
Топова намазка цього літа: готуємо апетитну намазку з кабачкової ікри та плавлених сирків
24tv
2025-07-28T08:45:51Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
Як скористатися програмою "Доступні ліки": поради від "Аптека 9-1-1"
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:23Z
Експерт назвав найбрудніше місце в готельному номері: це не туалет чи дверна ручка
24tv
2025-07-28T10:06:53Z
Чого виробникам і споживачам очікувати від євроінтеграційної реформи фармгалузі
ZN UA
2025-07-28T10:04:32Z
Дешево й ефективно: вірус, знайдений у рослині, стане зброєю у боротьбі з раком
Фокус
2025-07-28T09:00:42Z
Кияни з агресивним раком без допомоги. Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів звернулася до Кличка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T08:42:06Z
Синдром Аспергера: що це, чому виникає та чи можна вилікувати
24tv
2025-07-28T08:18:59Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Чи відбудуться в Україні місцеві вибори? ЦВК опублікувала заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:57:11Z
У найближчі тижні роспропаганда посилить використання теми мітингів в Україні - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-28T10:48:58Z
На конференції ООН шукатимуть рішення щодо існування двох держав - Ізраїлю та Палестини
УкраинФорм
2025-07-28T10:48:11Z
Перевершив Тимошенка та "Курган & Agregat": Байдак зібрав рекордну суму для Сил Оборони України
24tv
2025-07-28T10:48:07Z
Збирав дані про оборону кордону. СБУ затримала агента ще однієї країни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:45:25Z
Громадськість закликає Раду відновити прямі трансляції засідань
УкраинФорм
2025-07-28T10:42:38Z
РФ обрала нові цілі для масованих ударів: ЗМІ назвали "мішені" атак
GlavRed
2025-07-28T10:36:52Z
В Раді заперечили повідомлення про нестачу голосів для повернення незалежності САП та НАБУ
Известия Киев
2025-07-28T10:33:44Z
На Одещині дерево впало на підлітків через негоду: є загиблий та травмовані
24tv
2025-07-28T10:51:49Z
У Болгарії вирують лісові пожежі, вогонь уже перекинувся на Сербію
УкраинФорм
2025-07-28T10:51:31Z
Іспанський винищувач налякав глядачів авіашоу: що сталося
TSN
2025-07-28T10:51:11Z
На Буковині сталася смертельна ДТП за участі поліцейської
Украина Криминальная
2025-07-28T10:51:03Z
В Астрахані обвалився під'їзд житлового будинку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:48:20Z
Переплата понад ₴900 тис. за пісок для робіт на мосту Метро – повідомлено про підозру посадовиці КК «Київавтодор»
Украина Криминальная
2025-07-28T10:42:24Z
Львів прощається з нардепом Рущишиним, який загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:39:46Z
"Весь під’їзд у крові": житель Києва розповів про пережиту атаку
TSN
2025-07-28T10:27:52Z
Росія завдала удару по Кропивницькому: пошкоджено філармонію та будівлю ДСНС
ZN UA
2025-07-28T10:19:27Z
Від ідеї до унікального знака підрозділу: як Міноборони створює військову символіку
Хвиля
2025-07-28T10:57:42Z
Газетки в СРСР використовували не тільки в туалеті. Що читали радянські люди
Telegraf
2025-07-28T10:57:41Z
«Прапор» тримається високо: історія Героя України Михайла Максіяна
TSN
2025-07-28T10:51:18Z
«Технодесант» під Покровськом: перше інтерв’ю командира 7 корпусу ДШВ Євгена Ласійчука
TSN
2025-07-28T10:51:02Z
Колишній очільник Шаоліня Ши Юнсін потрапил у секс-скандал: у чому його звинувачують
TSN
2025-07-28T10:51:02Z
Скандал у монастирі Шаолінь: настоятеля підозрюють розтратах і зв'язках із жінками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:48:06Z
Чому загиблим військовим надсилають повістки, і хто в цьому винен
24tv
2025-07-28T10:45:41Z
Український музикант, а нині військовий Пет Севенспруф, за підтримки платформи «Культурні сили» випустив реліз нової пісні.
FM-TV
2025-07-28T10:45:37Z
Росіяни прагнуть остаточно витіснити підрозділи Сил оборони з Кам'янського та Плавнів - Волошин
УкраинФорм
2025-07-28T10:42:16Z
Пекельна спека і потопи чекають на українців в серпні: синоптик розповів про сюрпризи від погоди
Telegraf
2025-07-28T10:57:54Z
На Київщині понад 30 тисяч споживачів залишилися без світла через негоду
24tv
2025-07-28T10:57:23Z
Грози, град, шквали і температура +16: коли в Україні різко похолодає – точна дата
GlavRed
2025-07-28T10:51:03Z
У Києві затримали ще шістьох посадовців, які фігурують у схемах з розкрадання понад ₴2,5 млн бюджетних коштів
Украина Криминальная
2025-07-28T10:45:57Z
"Думали, що буде обмін або етап в Росію": азовець "Крафт" розповів про теракт в Оленівці
24tv
2025-07-28T10:45:25Z
Треті роковини теракту в Оленівці. Реакція Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:42:41Z
У Києві 29 липня – 3 серпня відбудуться продуктові ярмарки: перелік адрес
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:42:23Z
Навколо був запах диму і згорілих тіл, – азовець розповів про жахи теракту в Оленівці
24tv
2025-07-28T10:33:33Z
Личаківський райсуд Львова може "обнулити" систему публічних торгів Prozorro, — ЗМІ
Фокус
2025-07-28T10:30:54Z
Волейболістка Дар'я Шаргородська: Бути мозком команди – це складно
Комсомольская правда
2025-07-28T10:58:41Z
Де продовжить кар'єру Ісак?
Football.ua
2025-07-28T10:54:29Z
Колишній чемпіон світу назвав місце Усика в історії боксу
24tv
2025-07-28T10:51:31Z
Штутгарт спробує піти за Глухом, якщо ПАОК і надалі блокуватиме трансфер свого таланта
Football.ua
2025-07-28T10:51:15Z
Лідс наближається до підписання Пайшана — друга пропозиція в 32 мільйони євро майже влаштувала Фейєнорд
Football.ua
2025-07-28T10:37:18Z
Українські лучники стали бронзовими призерами етапу Гран-Прі Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T10:30:10Z
Українці Ковальчук та Сич - срібні призери ЧЄ-2025 з сучасного п'ятиборства
УкраинФорм
2025-07-28T10:24:52Z
Шкрініар переходить у Фенербахче — трансфер з ПСЖ оцінено в десять мільйонів євро
Football.ua
2025-07-28T10:19:37Z
Збірна України зробила камбек і перемогла Росію на чемпіонаті світу-2025 з фехтування
ZN UA
2025-07-28T10:18:12Z
Не тільки Росія: економіка Білорусі теж перебуває у стагнації
24tv
2025-07-28T10:57:30Z
Експрезиденту української авіакомпанії оголосили підозру в ухиленні від податків
УкраинФорм
2025-07-28T10:51:30Z
В Україні подорожчали овочі: скільки коштують капуста, морква, буряк
TSN
2025-07-28T10:45:01Z
Україна розпочала імпортувати азербайджанський газ Трансбалканським маршрутом
УкраинФорм
2025-07-28T10:42:18Z
Держборг України у червні зріс майже на $4 мільярди
УкраинФорм
2025-07-28T10:39:14Z
Чому облікова ставка НБУ стримує економіку, а не інфляцію
Лига
2025-07-28T10:36:28Z
Молокія випустила новинки — айран білий та айран паприка-чилі
AgroPortal
2025-07-28T10:30:26Z
Новий графік руху поїздів з Одеси: "Укрзалізниця" розкрила деталі та попередила про додаткові маршрути
Политека
2025-07-28T10:30:03Z
В Україні відключення світла у шести областях
1News
2025-07-28T10:27:08Z
Юрій Сулима: Три роки джуніорства - це міф
Знай
2025-07-28T10:57:28Z
Samsung One UI 8: хто отримає велике оновлення Android і що воно змінить
Фокус
2025-07-28T10:51:24Z
Юні геймери «зламують» систему перевірки віку обличчям Сема із Death Stranding
ITC
2025-07-28T10:46:53Z
Samsung уклала угоду з Tesla щодо виробництва чипів
УкраинФорм
2025-07-28T10:46:46Z
У далекій галактиці виявлено блукаючу чорну діру невловимого виду: що відомо
Фокус
2025-07-28T10:45:53Z
Перший тест Samsung Exynos 2600 — на 18% швидший за Snapdragon 8 Elite
ITC
2025-07-28T10:37:44Z
Fairphone 6 пройшов тест JerryRigEverything: легко ремонтується, але не без нюансів
InternetUA
2025-07-28T10:31:44Z
Голова компанії тизерить Xiaomi 16 Ultra — фотофлагман може вийте раніше, ніж у минулі роки
ITC
2025-07-28T10:22:30Z
Хакери заявили про атаку на "Аерофлот", через що в "Шереметьєво" скасувала десятки рейсів
Комсомольская правда
2025-07-28T10:21:07Z
Активно проходить випробування: електричний мінівен Mercedes-Benz VLE показали на нових фото
AutoGeek
2025-07-28T10:48:07Z
Найменший електромобіль Honda може живити ваш будинок та не тільки
Топ Жир
2025-07-28T10:36:28Z
Класичний Honda NSX перетворили на сучасний суперкар
AutoCentre
2025-07-28T10:03:02Z
900 сил і 2,5 с до сотні: у Києві помітили унікальний Porsche Brabus за $500 000
Фокус
2025-07-28T10:00:03Z
Новий електромобіль MG4 розкрив свій інтер’єр
AutoGeek
2025-07-28T09:54:39Z
Jeep отримав рекордні 200 тисяч замовлень на новий Avenger
AutoCentre
2025-07-28T09:45:28Z
Продавався в Україні: Chevrolet відродив популярний бюджетний автомобіль
ЗаРулем
2025-07-28T09:21:48Z
Сталі відомі найпопулярніші легковики в Україні
AutoCentre
2025-07-28T09:18:39Z
Розкрито подробиці про нового суперника Toyota Tacoma від Ram
AutoCentre
2025-07-28T09:16:10Z