MY.UAНовини
Притула запропонував забирати паспорти: що пишуть про ідею статусу "негромадянина" для колаборантів
Притула запропонував забирати паспорти: що пишуть про ідею статусу "негромадянина" для колаборантів

Притула запропонував забирати паспорти: що пишуть про ідею статусу "негромадянина" для колаборантів

Пропозиція Притулки про "негромадянин" викликало чимало дискусій у соціальних мережах

Волонтер і політичний діяч Сергій Притула закликав переглянути підхід до інституту громадянства в Україні, зокрема запровадити статус "негромадянина" для осіб, які завдали шкоди державі. За його словами, громадянство — це не лише паспорт, а акт довіри між особою та країною, і держава має право відмовити у цій довірі тим, хто її зрадив.

У своєму повідомленні Притула порівняв нинішню ситуацію в Україні з практикою країн Балтії, де після здобуття незалежності частина мешканців набула статусу осіб без громадянства. "Є солдат в окопі, який щомиті ризикує життям, виборюючи свободу країні. І є покидьки, які поширюють російські наративи, співпрацюють з російськими спецслужбами, чекають на рускій мір в Україні. І в обох є українське громадянство. Це не про свободу слова чи вибору. Це – моральна аномалія", — заявив Притула.

Він запропонував запровадити окремий статус для таких осіб — аналог до "сірих паспортів" у Латвії та Естонії. Йдеться про інститут "негромадянина", за якого особа користується базовими правами, але не має політичного впливу: не голосує і не обирається ні до центральної влади, ні до місцевих рад. Такий підхід, за словами Притули, дозволить захистити суспільство від "п’ятої колони", яка підриває довіру до держави.

У своєму повідомленні він прямо окреслив категорії, щодо яких, на його думку, можна розглядати питання позбавлення громадянства:

  • особи, засуджені державну зраду;
  • колаборанти та сепаратисти;
  • розповсюджувачі проросійських та антиукраїнських наративів;
  • громадяни, які співпрацювали із російськими спецслужбами;
  • корупціонери, які завдали шкоди державі.

"Громадянство — це не просто мати паспорт з тризубом. Це взаємна угода: ти за цю державу, а вона за тебе! Я вважаю, що нам вже давно треба почати широку публічну дискусію про інститут негромадянина — статус, за якого людина живе в країні, користується базовими правами, але не має політичного впливу: не голосує і не обирається. Ні на рівні центральної влади, ні на рівні територіальної громади", — написав Притула. Він наголосив, що така дискусія давно на часі й має бути публічною, попри застереження міжнародного права.

Сергій Притула. Фото: Facebook

Притула також поставив риторичне запитання: якщо людина відсиділа строк за державну зраду, чи може вона далі бути громадянином країни, яку зрадила? На його переконання, держава не повинна дозволяти зрадникам впливати на політичне життя.

Як відреагувало суспільство

Пропозиція Притулки викликала перші політичні реакції. Зокрема, її підтримала народний депутат від партії "Слуга народу" Мар’яна Безугла. У своєму Facebook вона назвала ідею "дуже правильною".

Народний депутат Мар’яна Безугла.

З’являються також перші реакції з боку військових. Зокрема, військовослужбовець Орест Каракевич написав на своїй сторінці у Facebook:

"Не те, що підтримую — завжди говорив про це! Обов'язково має таке бути. Мало того, я б ще блокував банківські карти, рахунки і доступ до адмінпослуг всім ухилянтам зокрема".

Голова напряму "Регіональна безпека та дослідження конфліктів" фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва", дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук Марія Золкіна розкритикувала ідею Притули як популістичну та юридично небезпечну:

"Той випадок, коли під гаслами підтримки держави і її стійкості пропонується якраз правові основи держави і ламати. Все це дуже красиво (тобто, популістично) звучить: зрадники, корупціонери і т.д не мають права користуватися привілеями громадянства — позбавимо їх його. І натовп аплодуватиме, забувши, що для початку треба мати таку судову систему, у законних вироках і роботі якої ні в кого не має бути сумнівів", – дописала аналітикиня.

Що таке "негромадянин" — і звідки ця ідея? Приклад Латвії та Естонії

Запропонований Сергієм Притулою "інститут негромадянина" — не новація. Найбільш відомий приклад такого підходу існує в Латвії, де після відновлення незалежності в 1991 частина жителів не отримала латвійського громадянства. Для них була створена окрема юридична категорія — "негромадяни" (лат. nepilsoņi), яким видається так званий "сірий паспорт".

Ці люди не є ні повноцінними громадянами Латвії, ні іноземцями. Вони мають право проживати в країні, працювати, здобувати освіту, соціальні послуги, але не можуть голосувати, обіймати державні посади або працювати на держслужбі. Серед власників "сірих паспортів" — переважно російськомовне населення, яке переїхало до Латвії за радянських часів. Станом на початок 2020-х років у Латвії залишалося понад 200 тисяч негромадян.

Подібна система діє і в Естонії, проте там "сірі паспорти" дають більше політичних прав: наприклад, їхні власники можуть брати участь у місцевих виборах. Це — спроба збалансувати інтеграцію колишніх громадян СРСР до сучасної держави за збереження суворого підходу до надання повного громадянства.

Сірий паспорт в Естонії

В обох випадках така практика критикувалася — зокрема, за дискримінацію та ускладнення інтеграції. Однак у пострадянських країнах Балтії її розглядали як компроміс у перехідний період після здобуття незалежності.

Юридична сторона питання

Різко проти ідеї позбавлення громадянства як форми покарання виступив юрист Дмитро Бузанов. Він вважає, що така ініціатива суперечить принципам кримінального права, Конституції та здорового глузду.

За словами Бузанова, згідно зі статтею 50 Кримінального кодексу України, покарання має три цілі — відплата, виправлення та запобігання злочинам. Жодна з них не досягається, якщо людину після ув’язнення перетворюють на особу без громадянства.

"Як можна "виправити" людину, перетворивши її на апатрида — обличчя без громадянства, без шансів на ресоціалізацію? Це протилежність виправленню", — зазначив юрист.

Він наголосив, що створення в Україні окремого класу "сірих людей", які втратили зв’язок з державою, — це не посилення безпеки, а нова загроза. За його словами, такі особи не можуть бути вислані за межі країни, а в умовах війни можуть стати осередком підривної діяльності.

"Реальна мета покарання — інтегрувати засудженого назад у суспільство, якщо він відбув термін. Якщо не можеш інтегрувати — тримай довше. Але "зрізати паспорт" — це не управління ризиками, це правова маячня", — підкреслив Бузанов.

Юрист Дмитро Бузанов

Він також застеріг, що просування таких ідей під час війни лише руйнує довіру до держави і сіє страх нових репресій: "Кара має бути неминучою — але розумною, людяною і такою, що не перетворює державу на середньовічного ката".

Юрист вважає, що державі слід посилювати кримінальне переслідування зрадників, застосовувати конфіскацію та заборони, а не створювати неконституційні інструменти, які виглядають як репресивні фантазії.

"Позбавлення громадянства як форма кари — це правовий атавізм, який не має нічого спільного з цілями покарання, визначеними ст. 50 ККУ. Тому хто дійсно хоче справедливості — краще хай добивається якісного слідства, прозорих вироків і справжнього виконання покарань. А не марить "сірою зоною" для вигнання своїх політичних ворогів", — підсумував він.

У коментарі виданню "Телеграф" юрист пояснив, що ідея про позбавлення громадянства суперечить не лише Конституції України, а й міжнародному праву. За його словами, навіть наведені у публічній дискусії приклади інших країн не можуть бути аргументом на користь такого механізму:

"Насправді приклади, які згадують — це не про позбавлення. В Латвії після відновлення незалежності частина людей залишилась у статусі не громадян — це були радянські мігранти, які не реалізували право на громадянство. В Естонії була така сама історія. У Канаді дійсно був закон, який дозволяв позбавляти громадянства засуджених за тероризм чи шпигунство, але у 2017 році його скасували", – зауважив він.

Юрист підкреслив, що навіть якщо не брати до уваги статтю 25 Конституції України, яка прямо забороняє позбавлення громадянства, то й міжнародне право унеможливлює цю практику. Зокрема, Україна є учасником Конвенції про скорочення безгромадянства.

Стаття 10 Конвенції про скорочення безгромадянства

"Ця конвенція прямо забороняє створювати осіб без громадянства. Якщо держава позбавляє людину громадянства, то вона стає апатридом. Конвенція якраз для того і створена, щоб таких випадків було якнайменше. Україна взяла на себе ці зобов’язання ще у 2013 році — тоді закон про приєднання підписав Янукович", — нагадав юрист.

На тлі заяв про позбавлення громадянства експерт звертає увагу на реальну політику держави — законопроект №11496, який ініціював президент Зеленський, спрямований на спрощення набуття громадянства, зокрема у рамках множинного громадянства.

"Держава навпаки намагається залучити більше людей до громадянства. І ось на цьому тлі з’являється ініціатива про позбавлення — вона повністю суперечить цьому курсу", — зауважив Бузанов.

Юрист також наголошує, що навіть якщо така ідея буде реалізована, вона неминуче призведе до юридичного конфлікту. "Якщо держава спробує позбавити когось громадянства, то ця справа дійде до Конституційного суду або до Європейського суду з прав людини. І там уже формуватиметься практика. Але поки що це просто популізм", — підсумував експерт.

Така практика може відвернути Україну від однієї з головних цілей

Політолог Олексій Якубін заявив, що ідея позбавлення громадянства може суперечити Конституції України та нашкодити євроінтеграції. У коментарі "Телеграфу" він наголосив, що такі ініціативи не відповідають європейському вектору розвитку держави.

"Якщо говорити взагалі про такі практики, пов’язані зі зміною статусу громадянства і так далі, ми чудово розуміємо, що чинна Конституція України це забороняє і в нас – єдине громадянство. Крім того, під час воєнного стану не можна змінити Конституцію. Власне, це теж дуже важливий момент", – наголосив експерт.

Якубін порівняв такі пропозиції з політикою апартеїду в Південно-Африканській Республіці, яка зазнала міжнародної ізоляції і була змушена її скасувати. Він вважає, що замість спроб обмежити права частини населення Україна має зосередитись на єдності.

"Більшість цивілізованих країн, вони рухаються, навпаки, у бік розширення можливостей для громадян, які мають, а не зменшення таких можливостей. А тому, якщо чесно, я вважаю, що ця ідея може для України нести більше шкоди, ніж дати користь".

Олексій Якубін

Політолог підкреслив, що такі ініціативи можуть поставити під сумнів євроінтеграційний шлях України, зокрема, в очах Європейського суду з прав людини.

"Це просто спекуляція — ця ідея, і вкидання її в суспільство, як мені здається, зараз абсолютно недоречне в тих умовах, в яких ми знаходимося. Тобто, швидше, треба навпаки думати, як нам утримати тих громадян, які є, як намагатися повертати людей з-за кордону", — зазначив Якубін.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, що Верховна Рада ухвалила законопроект №11469 про запровадження множинного громадянства в Україні. Ініціатором цього законопроекту був президент Володимир Зеленський. "За" проголосували 243 депутати.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Один овощ может лишить боли в суставах: нужно есть постоянно
Знай
2025-07-03T11:51:34Z
Таблетки от укачивания превращают людей в "зомби": ученые назвали симптомы
Фокус
2025-07-03T11:21:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Средняя зарплата украинцев может вырасти до 40 тысяч - что предусматривает правительство
TSN
2025-07-03T12:06:57Z
ЕС тратит на российские энергоносители почти на €3 млрд больше, чем на поддержку Украины
Gazeta UA
2025-07-03T11:30:53Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T10:06:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T12:00:44Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Обстрел Одессы показал коварные намерения России: какая цель Кремля
Comments UA
2025-07-03T12:06:06Z
ЕС будет помогать Украине отражать масштабные кибератаки
ZN UA
2025-07-03T12:03:01Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Единственный трюк, который поможет быстро охладить квартиру в жару без кондиционера
TSN
2025-07-03T12:06:20Z
Дешевые туры по Украине: восемь идей для бюджетного путешествия до 2000 грн
Gazeta UA
2025-07-03T11:18:47Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Раньше врачи ошибались? Известная украинская блогерша назвала неизлечимый диагноз своего сына
Telegraf
2025-07-03T12:03:29Z
На границе с Румынией временно приостановят оформление транспортных средств
Корреспондент
2025-07-03T11:48:25Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Там водятся настоящие монстры. Рыбаки нашли в Украине чудо-ставок
Telegraf
2025-07-03T12:09:53Z
В Киеве и области 4 июля объявлен первый уровень опасности: какая причина
TSN
2025-07-03T12:06:39Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:00:39Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Слышали громкий хлопок: в Финляндии ищут, где упал яркий метеорит
Фокус
2025-07-03T12:06:49Z
В Винницкой области поймали мужчин, которые планировали сбежать через Днестр на лодке. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-03T12:00:07Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Снималась с Пугачевой и не стриглась под каре. Какой была в молодости умершая актриса Татьяна Шелига
Telegraf
2025-07-03T11:57:08Z
Из семьи не уводила: Осадчая рассказала, как начинался роман с Горбуновым
GlavRed
2025-07-03T11:39:48Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Чего не стоит оставлять в авто в жару: 10 вещей, которые могут стать опасными
Комсомольская правда
2025-07-03T06:45:11Z
Пересечение границы на авто: как подготовиться к поездке
ZN UA
2025-07-02T22:24:31Z
Tesla рассказала, что влияет на деградацию батарей в электромобилях
Корреспондент
2025-07-02T20:06:14Z
Продажи Jaguar в Европе упали на 97%
Корреспондент
2025-07-02T19:15:54Z
Может вызвать пожар в салоне: 3 вещи, которые категорически нельзя оставлять в машине в жару
Фокус
2025-07-02T17:51:15Z
Bentley обновила логотип
Корреспондент
2025-07-02T16:42:38Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Стародубцева - Самсонова: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-03T12:00:29Z
Усик признался, кого среди соперников не любит
Корреспондент
2025-07-03T11:21:12Z
Соперник Усика возобновил свою карьеру, чтобы выйти на ринг в последний раз против украинца
Comments UA
2025-07-03T11:15:18Z
Роналду высказался о трагической смерти игрока сборной Португалии
Корреспондент
2025-07-03T11:03:21Z
Украина потеряла пять позиций и пропустила вперед отстраненную Россию в рейтинге УЕФА
ZN UA
2025-07-03T10:43:22Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Физики разгадали 70-летнюю тайну очень важной молекулы: это изменит наши технологии
Фокус
2025-07-03T11:27:11Z
Пластиковые отходы учатся превращать в парацетамол: ученые совершили удивительный рывок
Знай
2025-07-03T10:51:30Z
Смартфоны Samsung перестанут работать: каких моделей это коснется и почему
Фокус
2025-07-03T10:42:26Z
Совершенно новое явление: обнаружена планета, заставляющая свою звезду взрываться
Фокус
2025-07-03T10:33:46Z
"Корпорации вообще было наплевать на Xbox до покупки Activision Blizzard": Разработчик объяснил, что творится в Microsoft
GameMag
2025-07-03T10:03:12Z
В этот день Земля будет в самой далекой точке от Солнца: известна точная дата
Comments UA
2025-07-03T09:21:49Z
Який податок платити за пай: для орендодавця і для спадкоємця
AgroNews
2025-07-03T09:10:42Z