/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F93086c74a8641d6b69118404fe7c19af.png)
Штрафи для ухилянтів: у яких випадках їх скасують - юрист підказав лазівку
В умовах активної мобілізаційної кампанії в Україні дедалі більше громадян стикаються з новим для себе статусом — "у розшуку", який фіксують територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Такий запис може з’явитися у додатку “Резерв+” або бути повідомлений особисто. Однак, як пояснюють фахівці, наявність цього статусу не дорівнює автоматичному покаранню. Більше того, він може втратити юридичну силу, але не зникне сам по собі.
Як пояснив юрист Владислав Дерій, накладання штрафу за порушення правил військового обліку можливе лише у чітко визначені строки. Зокрема, згідно зі статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особу можуть оштрафувати лише протягом трьох місяців з моменту, коли її внесли до розшуку.
Тобто, якщо особа перебуває в статусі розшуку довше за цей період, ТЦК уже не має законних підстав ані для складання адмінпротоколу, ані для відкриття справи про правопорушення. Це положення — ключове для захисту прав громадян, яких внесли до розшуку без подальших дій у встановлений строк.
Разом із тим, юристи наголошують: навіть після завершення тримісячного строку давності статус "у розшуку" не зникає автоматично. Це означає, що система все одно вважатиме громадянина таким, що не виконав свій обов’язок, поки той сам не подбає про юридичне закриття справи.
Є три законні способи позбутися статусу "у розшуку":
-
Закриття справи у ТЦК — можливе або через відсутність складу правопорушення, або у зв’язку із закінченням строків адміністративного переслідування (90 днів). Для цього потрібно звернутися до територіального центру із відповідною заявою.
-
Сплата штрафу — якщо громадянин таки отримав постанову про адмінправопорушення, її можна оплатити (навіть зі знижкою 50% протягом 10 днів). Після сплати ТЦК має зняти особу з розшуку.
-
Оскарження постанови в суді — якщо громадянин вважає дії ТЦК незаконними або помилковими, він має право подати адміністративний позов. Рішення суду про скасування постанови також є підставою для видалення з розшуку.
Раніше ми розповідали, що зняті з військового обліку знову з'являються у списках ТЦК: що відбувається
Також, ухилення від мобілізації: коли все може завершитися не лише штрафом