США припиняють обмін даними: “система раннього попередження” змін клімату під загрозою
США припиняють обмін даними: “система раннього попередження” змін клімату під загрозою
Вчені вважають відстеження стану морського льоду життєво важливим інструментом спостереження за змінами клімату, адже він відбиває сонячну радіацію та гальмує нагрівання океанів. Однак влада США повідомила, що до кінця липня припинить обробку та передачу даних із супутників, що використовуються для моніторингу морського льоду в Арктиці та Антарктиці, пише The Guardian.
Дослідження, опубліковане в PNAS Nexus, показало рекордно низькі обсяги антарктичного морського льоду в останні роки. Це попередило науковців про інтенсивний розкол шельфових льодовиків і збільшення кількості айсбергів – загроза, яка здатна прискорити підвищення рівня моря. До останніх змін дослідники вважали дані супутників США ключовими, своєрідним “серцевим монітором” планетарного клімату.
“Це наша система раннього попередження, яка повідомляє нам, чи пацієнт ось-ось помре. Нам потрібні ці дані, і тепер наукова спільнота буде змушена зібрати записи з іншого інструменту”, – говорить доктор Алекс Фрейзер з Австралійської антарктичної програми партнерства (AAPP), що співпрацює з NSIDC в Університеті Колорадо.
Фрейзер попереджає, що без постійного доступу до цих даних спостереження втратить безперервність і контекст. National Snow and Ice Data Center (NSIDС) вже шукає альтернативні джерела зображень з інших супутників, однак застерігає – несумісність інструментів знижує точність відстеження.
Доктор Волт Мейєр, старший науковець NSIDC, зазначив, що є інші “пасивні мікрохвильові датчики”, які можуть підтримувати тривалі спостереження, але відмінності зі старими системами призведуть до “погіршення узгодженості довгострокових записів”. Він визнав: хоча нові інструменти забезпечать надійний запис, невизначеність довгострокових тенденцій зросте.
Дослідження експертів виявило, що льодові шельфи Антарктиди, які стримують наземний лід, руйнуються швидше у разі низької концентрації морського льоду, це “як корок у пляшці”, – пояснює гляціолог Сью Кук з AAPP. Якщо літній лід буде надалі скорочуватись, нові моделі показуватимуть нижчий темп підвищення рівня моря, ніж це насправді відбувається. Також важливо зазначити, що невелика кількість льоду загрожує популяціям тюленів та пінгвінів.
Представник військово-морських сил США підтвердив, що супутники Defence Meteorological Satellite Program (DMSP) перестануть передавати дані 31 липня відповідно до політики Міністерства оборони, а самі супутники будуть виведені з експлуатації до 2026 року. У відповідь на запитання, чому, речник заявив, що програма більше не відповідає вимогам щодо модернізації інформаційних технологій.
Таким чином, припинення обміну даними підриває можливість відстежувати зміни у найбільш кліматично чутливих регіонах Землі. Вчені попереджають: без надійної супутникової інформації зростає ризик недооцінити темпи танення льодовиків, а значить – неправильно спрогнозувати сценарії підвищення рівня світового океану.
Раніше повідомлялося про відмову NASA та Національного наукового фонду США (NSF) від участі в ключових наукових конференціях, включно з літньою зустріччю Американського астрономічного товариства, яка стала наслідком нової політики адміністрації Дональда Трампа. Урядовий бюджетний план на 2026 рік передбачає різке скорочення фінансування наукових програм – майже вдвічі, водночас пріоритезуючи пілотовані місії на Місяць і Марс. Наукова спільнота попереджає: обмеження участі в конференціях, закриття доступу до відкритих обговорень і нова внутрішня політика компаній створюють ризики для свободи наукової комунікації й ставлять під загрозу розвиток науки в США.