MY.UAНовини
Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності
Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності

Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності

Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності

Наприкінці минулого року весь світ облетіло відео українського військового, звільненого з російського полону. Щойно повернувшись на рідну землю, він втомлено, але гордо читав вірш Володимира Сосюри: «Любіть Україну, як сонце, любіть, // Як вітер, і трави, і води, // В годину щасливу і в радості мить, // Любіть у годину негоди…». Поезія звучить як клятва, як щире зізнання в любові — пережите, вистраждане, але незламне. Те, що залишається в серці назавжди.

І сьогодення нагадує про сумну історію, пов’язану з цим віршем: 2 липня далекого 1951 року в газеті «Правда» з’явилася скандально відома розгромна стаття, з якої почалося справжнє цькування Сосюри саме за «Любіть Україну».

«Любіть Україну» — поезія перемоги

Цей поетичний твір Володимир Сосюра написав у Києві 1944 року — за деякий час після звільнення міста від фашистських загарбників унаслідок масштабного совєцького контрнаступу. Тоді скрізь панувало піднесення — ворога було відкинуто, люди поверталися додому, починалася відбудова. Сосюра якраз повернувся з евакуації з Башкортостану, куди виїхав 1941 року разом із родиною, коли німецькі війська захопили Київ. Повернутися на батьківщину було найбільшою мрією поета за час евакуації. Ця мрія давала йому не лише творче натхнення, а й сили жити далі за дуже непростих обставин. Одразу після повернення він разом з іншими киянами, серед яких були і його колеги-літератори, розбирав завали на Хрещатику.

І саме на хвилі цього загального піднесення з’явився вірш «Любіть Україну», який максимально увібрав у себе цю спільну емоцію. «Повний щастя перемоги і радості повороту на Україну, у 1944 році я написав вірш «Любіть Україну», який студенти просили по кілька разів читати їм на літвечорах», — писав Сосюра. Друга світова війна ще тривала, українські землі були спустошені, люди пережили й жахи окупації, й загибель близьких, і страшні звістки про кровопролитні бої. Для них цей вірш був наче ковток свіжого повітря, наче віра в майбутнє, в Батьківщину. І хоч як це дратувало совєцьку владу, то була любов не до імперії совєтів, а саме до України. України, яка заплатила високу ціну за перемогу й вистояла. І шалена популярність вірша «Любіть Україну» в ті часи якраз і пов’язана була із запитом на ідентичність. Запитом, який об’єднує українців і дає сили боротися за Україну й сьогодні. Тож не дивно, що студенти просили Сосюру читати цей вірш ще і ще.

Цензура й контроль: реакція совєцької влади

Як реагувала на таку народну любов влада? Спочатку досить стримано, як для сталінських часів. Проте поезію все ж таки піддали редагуванню: деякі рядки довелося змінити на вимогу цензури. Особливе невдоволення викликала відсутність згадок про «старшого брата» та «дружбу народів». Тож довелося Сосюрі замінити найсильніший момент поезії про Україну — рядок «Без неї — ніщо ми, як порох і дим, розвіяний в полі вітрами» на політкон’юнктурну фразу «Між братніх народів, мов садом рясним, сіяє вона над віками».

У такому цензурованому вигляді вірш «Любіть Україну» неодноразово друкували в газетах і журналах, а також включили до збірки «Щоб сади шуміли» (1947). Тиражуючи вірш, зокрема й російською мовою, московська влада немовби демонструвала, що українська культура не зазнає в СССР жодних обмежень.

Як і в революційні роки, совєти почали загравати з патріотичними почуттями українців — так, за потреби комуністи вміло використовували національні гасла у своїх інтересах. У розпал війни запровадили орден Богдана Хмельницького, відновили міністерства оборони та закордонних справ (формально, звісно). Бракувало хіба що проголошення УРСР «незалежною державою». Усе це сприяло появі надій та ілюзій серед української інтелігенції на те, що совєцький режим (чи навіть сам Сталін) змінився. Для багатьох, і для Володимира Сосюри зокрема, це означало можливість вільніше висловлювати свої думки.

Все це відбувалося на тлі запеклої боротьби за розум і душі українців, зокрема в умовах протистояння совєцької влади й українського повстанського руху. Є свідчення, що після війни Сосюру відвідували представники націоналістичного підпілля, пропонували виїхати за кордон. Совєцьке керівництво дуже нервово реагувало навіть на натяк про такі контакти й потім іще довго намагалося з’ясувати, чи не намагаються «бандерівці» знову вийти на зв’язок.

Утім, із поступовим придушенням повстанського руху Сталін дедалі менше відчував потребу створювати видимість поступок в українському питанні. Тиск комуністичної влади на суспільство посилювався. Репресії проти української інтелігенції, які спочатку мали приховано-кулуарні форми, ставали дедалі відкритішими й масштабнішими. Поверталась атмосфера взаємної ворожнечі, підозр і ненависті — в традиціях 30-х років. Українських митців знову нещадно критикували, звільняли з роботи, забороняли друкувати свої твори.

Як і інші проукраїнські митці, Сосюра в повоєнні роки опинився під тиском і навіть під «дбайливим наглядом» совєтської психіатрії. Щоб продовжувати писати та виносити рукописи своїх творів за межі лікарні, йому доводилося шукати приховані шляхи — через друзів і медсестер. Тож публікація в газеті «Правда» 2 липня 1951 року стала лише верхівкою айсберга цієї репресивної хвилі.

Вірш, який злякав систему

Що ж саме було написано в «Правді» про вірш «Любіть Україну»? Напевно, якби ми прочитали такий коментар сьогодні, він звучав би не як звинувачення, а навпаки — як комплімент патріотичності. В тій статті, зокрема, зазначалося: «Достатньо ознайомитися з віршем В.Сосюри, щоб не залишилося сумнівів у тому, що… він оспівує якусь вічну Україну. Україну «взагалі»... Поза часом, поза епохою — ось Україна у зображенні поета». Сьогодні це виглядало б як похвала.

Однак на той момент ці слова звучали як політичний вирок і вселяли не гордість, а жах. Адже вони були надруковані в офіційному пропагандистському виданні совєцьких комуністів. Така характеристика в умовах тоталітарної сталінської доби не віщувала нічого доброго ні для автора, ні для тодішнього українського культурного бомонду.

Чому ж саме вірш «Любіть Україну» заслужив на таку особливу увагу партійного наглядача? Й чому така різка реакція настала аж через сім (!) років після першої офіційної публікації? Причини — як у зміні політичного клімату, так і в постаті самого Сосюри. Його щирість і послідовність у вірності Україні були занадто явними — особливо для епохи, яка не терпіла інакшості.

Життя між рядками: ким насправді був Володимир Сосюра

Якби хтось захотів зняти фільм за біографією Володимира Сосюри, то це була б суміш пригодницького роману, детективу, мелодрами й трилеру — стрічка, гідна Голлівуду та «Оскара». В його житті вистачало всього: карколомних боїв у складі Армії УНР і оспівування утопічних ідеалів комунізму, тріумфу літературних премій і таємного життя творів у самвидаві. Його історія справді розриває всі шаблони про життя «класика совєцької літератури».

Він народився й виріс на Донеччині й свідомо обрав українську мову не просто як засіб спілкування, а й як цінність, за яку боровся все життя. Україна як рідна земля, національна спільнота та культурний феномен стала орієнтиром усієї його творчості.

Як і багато патріотично налаштованих українських митців, Сосюра потрапив під прес сталінських репресій. Відверте, офіційно «санкціоноване» цькування поставило поета на межу. Здавалося, він психологічно зламаний і розчавлений. Однак повернення з Башкортостану додому під час війни несподівано відкрило «друге дихання».

Партійна інквізиція торкнулася й інших поетів і письменників, які вижили в часи «великого терору»: Максима Рильського, Олександра Довженка, Остапа Вишні, Юрія Яновського. Виглядало, що комуністи прагнуть остаточно добити залишки Розстріляного відродження. На початку 1950-х років Сталін повернув практику масових арештів і розстрілів. Досі маловідомою сторінкою того часу став розстріл цілої групи українських письменників єврейського походження, зокрема колишнього члена Української Центральної Ради Давида Бергельсона.

Та в березні 1953 року механізм нового «великого терору», що вже набирав обертів, несподівано спинився. Цілком можливо, що лише завдяки смерті диктатора Володимир Сосюра з колегами залишився в живих, адже, за свідченнями поета, він перебував за крок від арешту.

Однак хвиля цькування спровокувала в Сосюри жахливу гіпертонічну хворобу, наслідком якої стали кілька інфарктів у подальші роки. Через хворобу Сосюра не зміг повною мірою скористатися лібералізацією хрущовської епохи, а свій автобіографічний роман «Третя рота» завершував майже на межі можливостей. Хвороба ж стала причиною передчасної смерті поета у віці 67 років.

Поезія, що говорить і сьогодні

Вплив вірша «Любіть Україну» виявився значно тривалішим, аніж його повоєнний контекст. Він став важливою частиною української літератури XX століття — не лише як художній твір, а й як емоційно близьке багатьом поколінням послання. Недарма він користувався великою пошаною в середовищі митців-шістдесятників, вручну переписувався та поширювався, звучав під час несанкціонованих мітингів українського студентства біля київського пам’ятника Шевченку. Вірш відгукнувся тим, хто прагнув висловити свою національну ідентичність і тяглість із «розстріляним» поколінням поетів.

І сьогодні ці рядки звучать не менш переконливо — не як заклик із минулого, а як реакція на сучасні реалії. Вірш здається написаним саме зараз — у час повномасштабної війни. Тут є все: й «гудіння батарей», й «огні канонад», що женуть «чужинців в зелених мундирах». Кожен може знайти сьогодні у вірші «Любіть Україну» щось важливе для себе. Щось, що дає йому сили й віру в майбутнє, у свою країну, у силу свого коріння.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В Украине появилась новая важная дата: Верховная Рада утвердила День памяти замученных или погибших в плену
TSN
2025-07-25T14:33:49Z
Молот США против серпа РФ: достигнет ли цели Трамп, угрожая Путину
Корреспондент
2025-07-25T14:33:36Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Туристов предупредили о новой угрозе на популярном курорте — детали пугают
TSN
2025-07-25T14:06:57Z
Огурцы с морковью на зиму: проверенный рецепт для хрустящего наслаждения
Gazeta UA
2025-07-25T13:27:31Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Даже ключи от жилья могут повлиять на благосостояние. Где их точно нельзя бросать
Telegraf
2025-07-25T13:00:43Z
Надо не только стукнуть: 5 советов, чтобы выбрать самый вкусный арбуз
Telegraf
2025-07-25T12:48:39Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Звезда "Поймать Кайдаша" признал свою зависимость от азартных игр и признался, кто его спас
TSN
2025-07-25T14:33:31Z
Ему вырезали 2,5 метра кишок: от чего умер и где похоронен советский секс-символ из Киева Андрей Харитонов
Telegraf
2025-07-25T14:00:50Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Добавьте эти продукты в рацион, чтобы не заболеть раком поджелудочной железы
Comments UA
2025-07-25T13:51:40Z
Ешьте эти продукты и ваша шевелюра будет густой и блестящей
Знай
2025-07-25T13:51:23Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Летние суперфуды: какая польза малины, голубики и ежевики, кому нельзя есть эти ягоды
TSN
2025-07-25T13:06:11Z
Как удалить пятна от черных ягод: три простых средства, которыми пользовались еще наши бабушки
Знай
2025-07-25T12:51:40Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Ужесточены меры контроля на юге Украины: выявлено нарушений на почти 2,5 млн грн
Знай
2025-07-25T14:42:07Z
Убытки на 42 млн грн: на Львовщине правоохранители разоблачили злоупотребления в лесхозе
Апостроф
2025-07-25T14:36:03Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Самый рано рожденный ребенок в истории: малыш из США установил рекорд
Корреспондент
2025-07-25T14:45:03Z
Выплаты для беженцев в Чехии: как изменились правила с 1 июля 2025 года
Фокус
2025-07-25T14:27:29Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Госпрограмма "Муниципальная няня": правоохранители раскрыли схему хищения 2 млн грн
Апостроф
2025-07-25T14:42:54Z
Судят военнослужащего, который наводил ракеты на полигоны с бойцами ВСУ
Апостроф
2025-07-25T14:27:40Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Конкуренция с Довбиком предусматривает сотрудничество: новый форвард Ромы
Корреспондент
2025-07-25T14:24:32Z
Презентация новой формы Брентфорда с Ярмолюком
Корреспондент
2025-07-25T13:51:02Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Дело Тайсона живет: боец ММА откусил ухо сопернику
Telegraf
2025-07-25T13:39:50Z
Легенда бокса хочет увидеть бой между Фьюри и Джошуа
Корреспондент
2025-07-25T11:36:06Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Российская металлургия стремительно теряет прибыль из-за санкций
Корреспондент
2025-07-25T14:33:10Z
Комиссия увеличила предельные цены для импорта тока из ЕС
Gazeta UA
2025-07-25T14:30:40Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Искусственный интеллект и кибербезопасность: цифровая эволюция защиты
Comments UA
2025-07-25T14:06:50Z
В России запустили ракету с иранским спутником
Корреспондент
2025-07-25T13:57:36Z
Apple добавит новый цвет в линейку iPhone 17 Pro
Gazeta UA
2025-07-25T11:57:25Z
LG против TCL и Hisense: эксперты выяснили, какой телевизор Mini-LED лучше купить
Фокус
2025-07-25T11:30:37Z
Астрономы выяснили, когда исчезнет наша Вселенная: намного раньше, чем предполагалось
Фокус
2025-07-25T11:00:16Z
Будет полноценное приключение: что ждет поклонников Ghost of Yōtei
Знай
2025-07-25T10:51:58Z
Официально: Релиз Dying Light: The Beast перенесли на сентябрь
GameMag
2025-07-25T10:36:06Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z
Цены на электромобили в Украине резко пойдут вверх: с чем это связано и когда лучше покупать
UAToday
2025-07-24T23:39:45Z
Volkswagen опередила Tesla на рынке электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-07-24T18:21:00Z
Toyota обновила внедорожник Sequoia
Корреспондент
2025-07-24T18:12:36Z
Acura прекращает производство седана TLX из-за низкого спроса
Корреспондент
2025-07-24T16:21:30Z
Tesla отчиталась о падении прибыли на 16%
Корреспондент
2025-07-24T11:15:08Z
Не покупайте авто в этот период, чтобы покупка не превратилась в катастрофу
Comments UA
2025-07-24T10:15:54Z
Honda прекращает выпуск недорогого конкурента Audi A4 и BMW 3 Series: причина известна
Фокус
2025-07-24T06:45:02Z