MY.UAНовини
Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності
Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності

Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності

Вірш, що злякав імперію: як «Любіть Україну» став символом незламності

Наприкінці минулого року весь світ облетіло відео українського військового, звільненого з російського полону. Щойно повернувшись на рідну землю, він втомлено, але гордо читав вірш Володимира Сосюри: «Любіть Україну, як сонце, любіть, // Як вітер, і трави, і води, // В годину щасливу і в радості мить, // Любіть у годину негоди…». Поезія звучить як клятва, як щире зізнання в любові — пережите, вистраждане, але незламне. Те, що залишається в серці назавжди.

І сьогодення нагадує про сумну історію, пов’язану з цим віршем: 2 липня далекого 1951 року в газеті «Правда» з’явилася скандально відома розгромна стаття, з якої почалося справжнє цькування Сосюри саме за «Любіть Україну».

«Любіть Україну» — поезія перемоги

Цей поетичний твір Володимир Сосюра написав у Києві 1944 року — за деякий час після звільнення міста від фашистських загарбників унаслідок масштабного совєцького контрнаступу. Тоді скрізь панувало піднесення — ворога було відкинуто, люди поверталися додому, починалася відбудова. Сосюра якраз повернувся з евакуації з Башкортостану, куди виїхав 1941 року разом із родиною, коли німецькі війська захопили Київ. Повернутися на батьківщину було найбільшою мрією поета за час евакуації. Ця мрія давала йому не лише творче натхнення, а й сили жити далі за дуже непростих обставин. Одразу після повернення він разом з іншими киянами, серед яких були і його колеги-літератори, розбирав завали на Хрещатику.

І саме на хвилі цього загального піднесення з’явився вірш «Любіть Україну», який максимально увібрав у себе цю спільну емоцію. «Повний щастя перемоги і радості повороту на Україну, у 1944 році я написав вірш «Любіть Україну», який студенти просили по кілька разів читати їм на літвечорах», — писав Сосюра. Друга світова війна ще тривала, українські землі були спустошені, люди пережили й жахи окупації, й загибель близьких, і страшні звістки про кровопролитні бої. Для них цей вірш був наче ковток свіжого повітря, наче віра в майбутнє, в Батьківщину. І хоч як це дратувало совєцьку владу, то була любов не до імперії совєтів, а саме до України. України, яка заплатила високу ціну за перемогу й вистояла. І шалена популярність вірша «Любіть Україну» в ті часи якраз і пов’язана була із запитом на ідентичність. Запитом, який об’єднує українців і дає сили боротися за Україну й сьогодні. Тож не дивно, що студенти просили Сосюру читати цей вірш ще і ще.

Цензура й контроль: реакція совєцької влади

Як реагувала на таку народну любов влада? Спочатку досить стримано, як для сталінських часів. Проте поезію все ж таки піддали редагуванню: деякі рядки довелося змінити на вимогу цензури. Особливе невдоволення викликала відсутність згадок про «старшого брата» та «дружбу народів». Тож довелося Сосюрі замінити найсильніший момент поезії про Україну — рядок «Без неї — ніщо ми, як порох і дим, розвіяний в полі вітрами» на політкон’юнктурну фразу «Між братніх народів, мов садом рясним, сіяє вона над віками».

У такому цензурованому вигляді вірш «Любіть Україну» неодноразово друкували в газетах і журналах, а також включили до збірки «Щоб сади шуміли» (1947). Тиражуючи вірш, зокрема й російською мовою, московська влада немовби демонструвала, що українська культура не зазнає в СССР жодних обмежень.

Як і в революційні роки, совєти почали загравати з патріотичними почуттями українців — так, за потреби комуністи вміло використовували національні гасла у своїх інтересах. У розпал війни запровадили орден Богдана Хмельницького, відновили міністерства оборони та закордонних справ (формально, звісно). Бракувало хіба що проголошення УРСР «незалежною державою». Усе це сприяло появі надій та ілюзій серед української інтелігенції на те, що совєцький режим (чи навіть сам Сталін) змінився. Для багатьох, і для Володимира Сосюри зокрема, це означало можливість вільніше висловлювати свої думки.

Все це відбувалося на тлі запеклої боротьби за розум і душі українців, зокрема в умовах протистояння совєцької влади й українського повстанського руху. Є свідчення, що після війни Сосюру відвідували представники націоналістичного підпілля, пропонували виїхати за кордон. Совєцьке керівництво дуже нервово реагувало навіть на натяк про такі контакти й потім іще довго намагалося з’ясувати, чи не намагаються «бандерівці» знову вийти на зв’язок.

Утім, із поступовим придушенням повстанського руху Сталін дедалі менше відчував потребу створювати видимість поступок в українському питанні. Тиск комуністичної влади на суспільство посилювався. Репресії проти української інтелігенції, які спочатку мали приховано-кулуарні форми, ставали дедалі відкритішими й масштабнішими. Поверталась атмосфера взаємної ворожнечі, підозр і ненависті — в традиціях 30-х років. Українських митців знову нещадно критикували, звільняли з роботи, забороняли друкувати свої твори.

Як і інші проукраїнські митці, Сосюра в повоєнні роки опинився під тиском і навіть під «дбайливим наглядом» совєтської психіатрії. Щоб продовжувати писати та виносити рукописи своїх творів за межі лікарні, йому доводилося шукати приховані шляхи — через друзів і медсестер. Тож публікація в газеті «Правда» 2 липня 1951 року стала лише верхівкою айсберга цієї репресивної хвилі.

Вірш, який злякав систему

Що ж саме було написано в «Правді» про вірш «Любіть Україну»? Напевно, якби ми прочитали такий коментар сьогодні, він звучав би не як звинувачення, а навпаки — як комплімент патріотичності. В тій статті, зокрема, зазначалося: «Достатньо ознайомитися з віршем В.Сосюри, щоб не залишилося сумнівів у тому, що… він оспівує якусь вічну Україну. Україну «взагалі»... Поза часом, поза епохою — ось Україна у зображенні поета». Сьогодні це виглядало б як похвала.

Однак на той момент ці слова звучали як політичний вирок і вселяли не гордість, а жах. Адже вони були надруковані в офіційному пропагандистському виданні совєцьких комуністів. Така характеристика в умовах тоталітарної сталінської доби не віщувала нічого доброго ні для автора, ні для тодішнього українського культурного бомонду.

Чому ж саме вірш «Любіть Україну» заслужив на таку особливу увагу партійного наглядача? Й чому така різка реакція настала аж через сім (!) років після першої офіційної публікації? Причини — як у зміні політичного клімату, так і в постаті самого Сосюри. Його щирість і послідовність у вірності Україні були занадто явними — особливо для епохи, яка не терпіла інакшості.

Життя між рядками: ким насправді був Володимир Сосюра

Якби хтось захотів зняти фільм за біографією Володимира Сосюри, то це була б суміш пригодницького роману, детективу, мелодрами й трилеру — стрічка, гідна Голлівуду та «Оскара». В його житті вистачало всього: карколомних боїв у складі Армії УНР і оспівування утопічних ідеалів комунізму, тріумфу літературних премій і таємного життя творів у самвидаві. Його історія справді розриває всі шаблони про життя «класика совєцької літератури».

Він народився й виріс на Донеччині й свідомо обрав українську мову не просто як засіб спілкування, а й як цінність, за яку боровся все життя. Україна як рідна земля, національна спільнота та культурний феномен стала орієнтиром усієї його творчості.

Як і багато патріотично налаштованих українських митців, Сосюра потрапив під прес сталінських репресій. Відверте, офіційно «санкціоноване» цькування поставило поета на межу. Здавалося, він психологічно зламаний і розчавлений. Однак повернення з Башкортостану додому під час війни несподівано відкрило «друге дихання».

Партійна інквізиція торкнулася й інших поетів і письменників, які вижили в часи «великого терору»: Максима Рильського, Олександра Довженка, Остапа Вишні, Юрія Яновського. Виглядало, що комуністи прагнуть остаточно добити залишки Розстріляного відродження. На початку 1950-х років Сталін повернув практику масових арештів і розстрілів. Досі маловідомою сторінкою того часу став розстріл цілої групи українських письменників єврейського походження, зокрема колишнього члена Української Центральної Ради Давида Бергельсона.

Та в березні 1953 року механізм нового «великого терору», що вже набирав обертів, несподівано спинився. Цілком можливо, що лише завдяки смерті диктатора Володимир Сосюра з колегами залишився в живих, адже, за свідченнями поета, він перебував за крок від арешту.

Однак хвиля цькування спровокувала в Сосюри жахливу гіпертонічну хворобу, наслідком якої стали кілька інфарктів у подальші роки. Через хворобу Сосюра не зміг повною мірою скористатися лібералізацією хрущовської епохи, а свій автобіографічний роман «Третя рота» завершував майже на межі можливостей. Хвороба ж стала причиною передчасної смерті поета у віці 67 років.

Поезія, що говорить і сьогодні

Вплив вірша «Любіть Україну» виявився значно тривалішим, аніж його повоєнний контекст. Він став важливою частиною української літератури XX століття — не лише як художній твір, а й як емоційно близьке багатьом поколінням послання. Недарма він користувався великою пошаною в середовищі митців-шістдесятників, вручну переписувався та поширювався, звучав під час несанкціонованих мітингів українського студентства біля київського пам’ятника Шевченку. Вірш відгукнувся тим, хто прагнув висловити свою національну ідентичність і тяглість із «розстріляним» поколінням поетів.

І сьогодні ці рядки звучать не менш переконливо — не як заклик із минулого, а як реакція на сучасні реалії. Вірш здається написаним саме зараз — у час повномасштабної війни. Тут є все: й «гудіння батарей», й «огні канонад», що женуть «чужинців в зелених мундирах». Кожен може знайти сьогодні у вірші «Любіть Україну» щось важливе для себе. Щось, що дає йому сили й віру в майбутнє, у свою країну, у силу свого коріння.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Чи варто засмагати: поради дерматологині для здорової шкіри
24tv
2025-07-03T11:30:43Z
У столітній суперечці поставлено несподівану крапку: який насправді вигляд має ідеальне чоловіче тіло
Фокус
2025-07-03T11:21:33Z
Більше не будете смажити кабачки: найпростіший рецепт
Telegraf
2025-07-03T11:15:01Z
Засмагаймо без ризиків: 5 порад для безпечного та красивого бронзування
24tv
2025-07-03T10:45:16Z
Чи можна замінити гель для душу шампунем: що потрібно знати про догляд за шкірою
TSN
2025-07-03T10:33:26Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як морозиво провокує страшні сни: дослідження
Gazeta UA
2025-07-03T10:09:40Z
З чого насправді виготовляють кукурудзяні палички та чи можна їх давати дитині
Знай
2025-07-03T08:51:49Z
FT: Україні потрібно не «вижити», а перемогти — і для цього потрібно більше грошей, ніж дає МВФ
Vlasti
2025-07-03T11:54:04Z
Зеленський підписав зміни до Бюджетного кодексу для угоди про надра зі США
УкраинФорм
2025-07-03T11:51:56Z
Держоператор тилу повідомив, скільки постачальників перебуває під санкціями
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:51:03Z
Bloomberg: Трампи заробили на криптовалютах $620 млн
ITC
2025-07-03T11:48:18Z
Чи варто очікувати альтсезону у липні 2025?
ITC
2025-07-03T11:48:15Z
Енергоатом готує АЕС до роботи на максимальній потужності взимку
УкраинФорм
2025-07-03T11:45:08Z
Державне агентство з управління резервами офіційно розпочинає свою діяльність
УкраинФорм
2025-07-03T11:42:41Z
Санкції США не працюють: Іран ставить рекорди з видобутку нафти
24tv
2025-07-03T11:33:29Z
АМПУ розпочала тестування системи DocPort ще в одному порту України
Agravery
2025-07-03T11:31:06Z
Трамп дзвонить, Макрон підхоплює: для чого західні лідери знову дають Путіну слово
Telegraf
2025-07-03T11:54:27Z
Пʼять російськомовних YouTube-каналів депутатів перевищують за популярністю усі україномовні разом – Чесно
ZN UA
2025-07-03T11:46:39Z
Мобілізація в Україні: Вениславський зробив різку заяву про студентів-ухилянтів
Хвиля
2025-07-03T11:45:32Z
ХАМАС вимагає гарантій, що нова пропозиція США про припинення вогню в Газі призведе до закінчення війни
ZN UA
2025-07-03T11:42:36Z
ЗМІ: Однопартійці лякають Стармера відставкою через розчарування роботою уряду
Европейская правда
2025-07-03T11:42:19Z
Сибіга та Сікорський обговорили вступ до ЄС та обороноздатність України
УкраинФорм
2025-07-03T11:39:29Z
Скрізь не люблять: куди поїде Ілон Маск, якщо його виженуть зі США
Фокус
2025-07-03T11:36:35Z
Литва вперше забрала дозвіл на проживання у росіянина, який часто їздив до РФ
Европейская правда
2025-07-03T11:31:30Z
Політики-королі соцмереж. Названо депутата «Європейської солідарності», який обігнав самого Порошенка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:30:56Z
Кроти тікатимуть з городу наввипередки: цей бабусин метод працює безвідмовно
24tv
2025-07-03T11:48:10Z
Загадка, яка перевіряє увагу за секунди: знайдіть три приховані обличчя на зображенні
Gazeta UA
2025-07-03T11:42:10Z
Від вас будуть тікати: 3 аромати, які відлякують та мають різкий запах
24tv
2025-07-03T11:24:00Z
15 хвилин і неймовірна смакота вже на столі: екзотична намазка з авокадо
24tv
2025-07-03T11:18:30Z
Зіркова дієтологиня розповіла, як вибрати якісні макарони
Gazeta UA
2025-07-03T10:57:34Z
Прощавай, пакет! 3 липня – Всесвітній день без поліетилену: чому він такий небезпечний і як його замінити?
Знай
2025-07-03T10:21:12Z
Не так спекотно і менше туристів: коли найкраще їхати на відпочинок до Італії
24tv
2025-07-03T10:06:50Z
Розлітаються, як гарячі пиріжки: готуємо хрумкі сирні кульки, що завжди в тренді
24tv
2025-07-03T09:39:01Z
"Обдерли як липку": що означає цей вислів та чому саме липа тут фігурує
24tv
2025-07-03T09:30:11Z
Аргентина отримає американські БТР Stryker: угода з Пентагоном підписана
InternetUA
2025-07-03T11:58:48Z
Генштаб підтвердив ураження заводу «Енергія» в Липецькій області
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:54:46Z
Скільки штрафів можуть виписати військовозобов’язаному: відповідь ТЦК
TSN
2025-07-03T11:48:36Z
Шмигаль нагородив військових бригади «Едельвейс» почесними грамотами
УкраинФорм
2025-07-03T11:48:18Z
За які порушення людину можуть оголосити в розшук ТЦК із 1 липня
24tv
2025-07-03T11:48:13Z
Переслідують мету: у ЗСУ розповіли, навіщо росіяни вдарили по ТЦК у Полтаві
Фокус
2025-07-03T11:45:44Z
У Курській області ліквідували заступника головнокомандувача ВМФ РФ
ZN UA
2025-07-03T11:45:32Z
Міст через Тису закриватимуть: який пункт пропуску краще оминати
24tv
2025-07-03T11:42:40Z
9 липня - Вебінар: як креативним командам делегувати рутину штучному інтелекту
Детектор М
2025-07-03T11:39:42Z
У яких областях вдарить +35: синоптикиня попередила по неймовірну спеку
GlavRed
2025-07-03T11:54:46Z
Від ракетного удару Росії загинув заступник командира 110 ОМБр Дмитро Романюк
24tv
2025-07-03T11:45:36Z
Уряд цьогоріч виділив ₴3,6 мільярда на відбудову та розвиток Донеччини
УкраинФорм
2025-07-03T11:42:26Z
У Харкові розробили проєкт підземного дитсадка
Мій Харків
2025-07-03T11:40:20Z
На війні загинув Роман "Орлик" Орищенко — один з лідерів "Пласту"
ZN UA
2025-07-03T11:39:52Z
Що зараз відбувається на різних ділянках фронта - оновлені дані Генштаба ЗСУ
Известия Киев
2025-07-03T11:37:54Z
Замість МАФів – смуга «виживання»: мешканці столичної Оболоні обурені новою парковкою
Украина Криминальная
2025-07-03T11:36:55Z
На Прикарпатті через спеку обмежили рух великогабаритного транспорту
УкраинФорм
2025-07-03T11:33:21Z
В Україні знову прогнозують грози, град та шквали: в яких регіонах можлива негода
24tv
2025-07-03T11:30:18Z
Через вибухи біля Житомира пошкоджено Кмитівський музей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:54:10Z
Таксист, який вдарив співачку Тоню Матвієнко, отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:51:11Z
Армія РФ вдарила по припортовій інфраструктурі Одеси: є загиблі та поранені
TSN
2025-07-03T11:48:56Z
Росія атакувала Одесу балістикою: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:45:59Z
В Італії вже п’ятеро осіб стали жертвами екстремальної спеки
Европейская правда
2025-07-03T11:42:06Z
Обстріл Одеси: очевидці шокували розповіддю про атаку російських "Шахедів"
TSN
2025-07-03T11:36:01Z
Стали відомі обставини загибелі Героя України, пілота F-16 Максима Устименка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:30:41Z
Росіяни атакували Одесу балістикою - загинули двоє людей, ще троє поранені
УкраинФорм
2025-07-03T11:30:13Z
На Львівщині судили адміністратора Viber-групи про місця роздачі повісток
InternetUA
2025-07-03T11:25:39Z
Найгірший кошмар Доктора Дума: серіал «Залізне серце» представив лиходія, якого фани Marvel чекали роками
ITC
2025-07-03T11:55:39Z
Синті-поп і відлуння «Рани»: CHEEV представив нову пісню
Storyboom
2025-07-03T11:55:14Z
«На лінії кадру»: UAPP презентує новий епізод про фотографів, які стали воїнами ЗСУ
Детектор М
2025-07-03T11:51:15Z
Доньці Олі Полякової зробили пропозицію: дівчина поділилась зворушливим відео в Instagram
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T11:48:20Z
Соня Ориняк переосмислила народний трек «Топчу ряст» в стилі техно
Storyboom
2025-07-03T11:42:59Z
Стиль кухні Дженніфер Еністон задає тренд на 2026 рік: що у ньому особливого
24tv
2025-07-03T11:30:37Z
Неповна історія українських коміксів
Детектор М
2025-07-03T11:30:35Z
Раміна Есхакзай неочікувано знялася в кліпі відомої співачки, яка зустрічається з її екснареченим
TSN
2025-07-03T11:21:21Z
З відкритим декольте та без рукавів: Лорен Санчес вперше показала свою другу весільну сукню
24tv
2025-07-03T11:21:12Z
Квартальні продажі Tesla впали на 13,5%, Cybertruck на порядок не дотягує до плану
ITC
2025-07-03T11:48:54Z
Електричний мінівен Mercedes-Benz VLE готується до офіційного дебюту: показані офіційні фото
AutoGeek
2025-07-03T11:42:09Z
BMW M готує ексклюзивну «автомобільну мрію» для колекціонерів
Топ Жир
2025-07-03T11:18:52Z
Як британські всюдиходи Supacat допомагають українським зенітникам
AutoCentre
2025-07-03T11:12:34Z
Виробник електромобілів Scout “хантить” співробітників ключового конкурента
AutoGeek
2025-07-03T10:33:34Z
З мінівена у кросовери: представлено абсолютно новий Mitsubishi Grandis
ЗаРулем
2025-07-03T10:25:09Z
Світове автовиробництво демонструє впевнене зростання: статистика 2025 року
AutoCentre
2025-07-03T10:09:46Z
Lancia відроджує свою найвідомішу модель
Топ Жир
2025-07-03T10:03:58Z
Криза Tesla поглиблюється, продажі електромобілів падають більш стрімко
AutoGeek
2025-07-03T09:33:52Z
Їхав у розкішному спорткарі та згорів живцем: все про смерть Діогу Жоти
24tv
2025-07-03T11:57:53Z
Діогу Жота загинув в автокатастрофі
Football.ua
2025-07-03T11:54:19Z
Людмила Кіченок вийшла до другого кола Вімблдона у парному розряді
УкраинФорм
2025-07-03T11:39:00Z
Клозе: Ми не дарма так багато працювали над орендою Степанова
Football.ua
2025-07-03T11:37:56Z
Блондин на прізвисько "Ракета": чим запамʼятався Іван Ракітич
Football.ua
2025-07-03T11:31:12Z
Відома заявка баскетбольної збірної України U18 на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-03T11:21:13Z
Жирона продовжила контракт із зіркою молодіжної команди
Football.ua
2025-07-03T11:04:31Z
Федерація футболу Португалії зробила заяву стосовно загибелі Діогу Жоти та його брата Андре
Football.ua
2025-07-03T11:00:27Z
Стерлінг не хоче продовжувати кар'єру в Саудівській Аравії або МЛС
Football.ua
2025-07-03T10:51:12Z
Серіал «Останні з нас» лишився без шоуранера та сценариста — Ніл Дракманн пішов, щоб зосередитись на іграх
ITC
2025-07-03T11:48:53Z
Астрономи виявили в глибокому космосі галактику-медузу зі щупальцями: що це
Фокус
2025-07-03T11:48:12Z
Android 16 зможе попереджати про підключення до фейкової вишки мобільного зв’язку
InternetUA
2025-07-03T11:46:57Z
На аукціон Sotheby's виставлять 24-кілограмовий камінь з Марсу
УкраинФорм
2025-07-03T11:42:15Z
На Марсі виявили електричні розряди в пилових бурях
360ua.news
2025-07-03T11:36:44Z
Новий вірус для macOS атакує пристрої через фейкове оновлення Zoom
InternetUA
2025-07-03T11:31:25Z
SpaceX виконала 500-й пуск ракети Falcon 9
Portaltele
2025-07-03T11:27:55Z
Чоловік зафільмував рідкісного "містичного звіра" дорогою на роботу: що кажуть вчені
Фокус
2025-07-03T11:27:14Z
Вийшов складаний Honor Magic V5 за $1250 — смартфон став тоншим, а батарея більшою
ITC
2025-07-03T11:27:08Z