У Білому домі прокоментували призупинення постачання зброї Україні
У Білому домі прокоментували призупинення постачання зброї Україні
Міністр оборони США Піт Гегсет видав наказ про призупинення відправки ракет і боєприпасів в Україну через занепокоєння щодо стану американських арсеналів. Про це повідомляє NBC News із посиланням на двох представників Міністерства оборони, двох представників Конгресу та ще на два джерела, обізнані з ситуацією.
Гегсет ухвалив рішення про затримку через кілька тижнів після того, як розпорядився провести ревізію боєприпасів, кількість яких значно скориталася через поставки зброї Україні для захисту від російського вторгнення, а також за майже два роки військових операцій на Близькому Сході, де США воювали з хуситами в Ємені та обороняли Ізраїль і союзників від Ірану, розповіли чотири посадовці.
За словами двох посадовців Пентагону та двох представників Конгресу, поставки ракет і боєприпасів можуть бути призупинені до завершення ревізії, і якщо виявиться, що цих боєприпасів бракує або вони необхідні в інших регіонах світу, затримка може бути ще тривалішою.
Йдеться, зокрема, про десятки ракет-перехоплювачів Patriot, які здатні знищувати російські ракети, тисячі 155-мм снарядів для гаубиць, понад 100 ракет Hellfire, понад 250 високоточних ракетних систем GMLRS, а також десятки зенітних ракет Stinger, ракет AIM класу «повітря–повітря» та гранатометів.
Речниця Білого дому Анна Келлі зазначила: «Це рішення ухвалене з міркувань пріоритету національних інтересів США після того, як Міністерство оборони провело перегляд нашої військової допомоги іншим країнам. Міць Збройних сил США залишається поза сумнівом — просто запитайте Іран».
Міністерство оборони не прокоментувало ситуацію.
Під час пресконференції після зустрічі НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати розглянуть питання передачі ракет Patriot для України.
«Вони хочуть мати ракети протиповітряної оборони», — сказав Трамп про Україну. — «Ті, що називаються "Патріотами", і ми подивимося, чи зможемо надати кілька».
Він також зазначив, що США постачають зброю Ізраїлю, і додав: «Їх дуже важко дістати. Вони потрібні і нам».
Україна неодноразово закликала США та європейських партнерів надати додаткові системи протиповітряної оборони, оскільки Росія останніми місяцями посилила авіаційні атаки. У вихідні Міністерство оборони України повідомило, що Росія здійснила найбільшу повітряну атаку на країну з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році,випустивши 60 ракет і 477 дронів.
Хоча тимчасове призупинення передачі зброї є звичною практикою для нових адміністрацій з метою оцінки стану арсеналів, деякі посадовці висловлюють занепокоєння щодо моменту, в який це відбувається. Один з обізнаних представників заявив, що Україні важливо зберігати силу, щоби змусити Росію сісти за стіл переговорів.
Під час візиту до Вашингтона 5 червня керівник офісу президента України Володимира Зеленського Андрій Єрмак заявив журналістам, що українські сили стримують наступи Росії, але для захисту міст від ракетних атак потрібні додаткові системи ППО.
Боєприпаси, про які йдеться, були схвалені до передачі в межах повноважень президента щодо екстреної військової допомоги (Presidential Drawdown Authority) та Ініціативи безпекової допомоги Україні (USAI) ще за адміністрації Байдена. Частина поставок вже перебуває в регіоні, однак передача їх Україні зупинена, зазначив один з посадовців оборонного відомства.
Минулого місяця тимчасовий виконувач обов’язків начальника військово-морських операцій адмірал Джеймс Кілбі під час виступу в Конгресі попередив, що, хоча флот наразі має достатню кількість стандартних ракет SM-3, США витрачають деякі типи ракет і боєприпасів «у тривожно високих обсягах».
Американський генерал у відставці, колишній командувач військ США в Афганістані Девід Маккірнан наголосив, що невідомо, чи зможе та чи захоче Європа надати достатню всебічну допомогу, якщо підтримка України Штатами припиниться. Під час інтерв'ю ZN.UA він розповів, яку американську допомогу вважає такою, яку замінити буде найважче.