У пустелі Чилі пішов сніг. Найпотужніший телескоп світу тепер в “режимі виживання”
У пустелі Чилі пішов сніг. Найпотужніший телескоп світу тепер в “режимі виживання”
Радіоастрономічний масив ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), розташований у пустелі Атакама на півночі Чилі, тимчасово призупинив наукові операції через рідкісний снігопад, який накрив регіон 26 червня, повідомляє LiveScience. Це атмосферне явище стало винятковим для базового табору обсерваторії. Він розташований на висоті 2900 метрів та сильні снігові опади не спостерігалися там понад десятиліття.
За повідомленням представників ALMA, телескоп активував протокол безпеки, тобто “режим виживання”. Він передбачає повну зупинку роботи та переорієнтацію антен у напрямку вітру для зменшення навантаження від снігу та поривів. Температура в районі обсерваторії впала до –12 °C, а з урахуванням холодного вітру до –28 °C. Станом на п’ятницю снігова буря над плато Чахнантор залишалася активною, що унеможливлює відновлення наукових операцій.
Радіотелескоп ALMA розташований на висоті понад 5000 метрів і складається з 66 високочутливих антен. Обсерваторія об'єднує астрономічні агентства Європи, США, Канади, Японії, Південної Кореї та Чилі. Об’єкт спеціально зведений у регіоні з найменшою вологістю на Землі, де середньорічна кількість опадів становить усього від 1 до 15 міліметрів. Проте цьогорічна погодна аномалія поставила під сумнів передбачуваність умов, необхідних для стабільної роботи обсерваторії.
За словами кліматолога Університету Сантьяго Рауля Кордеро, опади стали результатом рідкісної атмосферної нестабільності та проходження через регіон “холодного ядра”. Такі явища іноді формуються в зимовий період на південній півкулі, зокрема через вологі повітряні маси з боку Тихого океану, але здебільшого вони обмежуються вищими зонами плато. Сніг на рівні 3000 метрів залишається великою рідкістю, зважаючи навіть на такі обставини.
Негода, що накрила північ Чилі, супроводжувалась шквальними вітрами до 100 км/год, сильними дощами, зсувами, розливами води й перебоями з енергопостачанням. Школи в регіоні було тимчасово закрито. Погодне явище такого масштабу в регіоні Атакама спостерігалося вперше за майже десять років.
У ALMA зазначають, що як тільки шторм мине, бригади розпочнуть очищення обладнання й проведуть візуальний огляд кожної антени. Це має відбутись оперативно, оскільки найкращі умови для радіоспостережень виникають саме після опадів – за низької температури та зменшеної вологості.
Фахівці застерігають, що попри те, що безпосередній зв’язок снігопадів у регіоні з кліматичними змінами ще не підтверджений, кліматичні моделі вже передбачають збільшення кількості опадів навіть у надсухих зонах. Питання про довгострокову стійкість астрономічної інфраструктури в умовах зростаючої кліматичної нестабільності стає все більш актуальним.
За допомогою радіотелескопу ALMA науковці отримали унікальні дані про галактичне зіткнення, що сталося 11 мільярдів років тому. Під час спостережень за допомогою ALMA та телескопа VLT дослідники виявили, що одна з галактик фактично “знищує” іншу, спрямовуючи на неї потужне квазарне випромінювання. Це випромінювання порушує структуру газових хмарінших галактик, перешкоджаючи утворенню нових зірок.