Європа “непублічно” готується до скорочення військової присутності США — Euractiv
Європа “непублічно” готується до скорочення військової присутності США — Euractiv
Європейські союзники по НАТО почали “непублічну” підготовку до того, як Альянс має реагувати на потенційне скорочення присутності американських військ на континенті, попри те, що Вашингтон не надає чітких деталей стосовно своїх планів, повідомляє Euractiv.
Європейські кола НАТО переконані, що президент США Дональд Трамп скоротить кількість американських військових, дислокованих на континенті, яка наразі становить близько 80 тисяч, і перенаправить їх в Азію і на Близький Схід.
Для військових планувальників рушійною силою дискусій є три ключові питання: скільки американських військ буде виведено, наскільки різким буде це виведення, і чи здатні європейські сили замінити сили США, які залишать Європу.
“Питання не в тому, чи відбудеться скорочення чисельності американських військових, а в тому, наскільки впорядковано це можна зробити, не ставлячи під загрозу наявні оборонні плани Альянсу”, - сказав один дипломат НАТО.
У НАТО переглянули оборонні плани, які визначають реакцію Альянсу на будь-який потенційний напад, лише минулого року. Але ці плани значною мірою покладаються на американські техніку, військово-повітряні сили й десятки тисяч військовослужбовців, здатних дати відсіч будь-якому потенційному ворогу.
Східний фланг НАТО особливо боїться раптового відступу США, який, швидше за все, призведе до негайних запитів про підкріплення з боку інших членів Альянсу. Деякі з цих країн у приватному порядку закликали НАТО розпочати переговори про перегляд оборонних планів, щоб розпочати підготовку до реальності з “меншою роллю” Америки.
Очікується, що вихід США також вплине на основні американські військові бази в Німеччині та Італії, які були основою для підтримки передових військових операцій Штатів на континенті.
Чиновники в регіоні кажуть, що європейські війська, можливо, і готові воювати, але до того, щоб замінити нинішні американські сили, особливо з такими складними й дорогими можливостями, як військово-повітряні сили США, сучасна логістика і супутникові системи, їм потрібно ще багато років.
Посол США в НАТО Метью Вітакер заявив напередодні саміту Альянсу, що оцінка Пентагоном розгортання американських військових у Європі, як очікується, буде "завершена до кінця літа або на початку осені".
Він підкреслив, що будь-які зміни відбуватимуться в тісній координації з союзниками по НАТО, аби переконатися, що в обороноздатності немає прогалин, і що будь-які виведені американські підрозділи зможуть бути замінені силами інших країн Альянсу.
Але європейські союзники досі не отримали жодних деталей від США про майбутній перегляд присутності сил і засобів Вашингтона, підтвердили кілька європейських дипломатів НАТО.
Це змусило багатьох європейських фахівців з оборонного планування остерігатися поспішних рішень Білого дому без трансатлантичних консультацій. Їх не заспокоїли коментарі високопоставлених чиновників адміністрації Трампа, таких як держсекретар США Марко Рубіо, який на початку цього року пообіцяв європейським колегам, що “не буде ніяких сюрпризів”. Генсек НАТО Марк Рютте також послідовно намагається применшити занепокоєння щодо зобов'язань Америки захищати союзників у Європі.
Призначення Трампом генерал-лейтенанта Алексуса Гринкевича новим верховним головнокомандувачем об'єднаних збройних сил НАТО в Європі стало невеликим символічним запевненням у подальшій відданості США. Традиційно цю посаду обіймає американець, але серед чиновників Альянсу панувала невизначеність навколо того, що Трамп робитиме з цією посадою.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році тодішній президент США Джо Байден спочатку посилив Європу додатковими 20 тисячами військовослужбовців, довівши загальну кількість американських військових на континенті до близько 80 тисяч — далеко від рівня часів холодної війни (коли американські війська в Європі налічували близько 400 тисяч), але це все одно значне збільшення присутності після років повільного скорочення. З поверненням Трампа в Білий дім європейські союзники обговорюють сценарії виведення від 10 тисяч до 20 тисяч американських військовослужбовців з Європи.
Європейські союзники по НАТО також уважно стежать за змінами у військовій політиці Вашингтона в інших частинах світу. Нещодавнє скорочення Африканського командування збройних сил США (AFRICOM), яке розпочалося за Байдена, і припинення Трампом американської допомоги африканським країнам-союзникам намалювали похмуру картину того, як може розгортатися скорочення європейських сил. Вашингтон роками наголошував на необхідності "розвернути" свої сили в бік Індо-Тихоокеанського регіону, але другий термін Трампа також ознаменувався відновленням американського військового втручання на Близькому Сході, що супроводжувалося повітряними ударами США по Ірану.