MY.UAНовини
Колос на глиняних ногах чи майбутній гегемон — правда про економіку Китаю
Колос на глиняних ногах чи майбутній гегемон — правда про економіку Китаю

Колос на глиняних ногах чи майбутній гегемон — правда про економіку Китаю

Колос на глиняних ногах чи майбутній гегемон — правда про економіку Китаю

Поки США сповільнюються, Пекін нарощує темпи у ключових галузях нового світового порядку.

Світ поступово стає неполярним.

Неполярний світ — це щось наближене у кращому разі до формату детермінованого Хаосу, а в гіршому — теж до Хаосу, але невизначеного, недетермінованого. Наразі ми спостерігаємо не «смерть історії» за Фукуямою, а початок історії за Валлерстайном, автором світ-системного аналізу.

Ключове завдання, за логікою сучасного процесу, — формування для США нового геополітичного альтер его. На даний момент таким Іншим для США може бути лише Китай.

Хоча процес подібної інституціоналізації ускладнюється тим, що США вже не можуть бути Гегемоном, а Китай ще не має потенціалу ним стати. Ми поки не певні, чи з’являться такі потенції у Китаю в найближчій перспективі.

Тому спробуємо визначити реальний стан економіки Китаю та сформувати хоча б короткостроковий прогноз щодо її розвитку.

ВВП Китаю станом на 2024 рік становив 18,4 трлн дол., тоді як ВВП США — 29,18 трлн дол., тобто китайська економіка на сьогодні — це 63% американської в номіналі.

Однак є нюанси.

Економіка США зростала в останні роки в номіналі внаслідок високої постпандемічної інфляції, яка в Китаї була меншою.

Крім того, роки президентства Байдена — це період, коли за рахунок девальвації юаня номінал китайської економіки в доларі зростав не так динамічно. США випереджають Китай за рахунок віртуального сегмента ВВП, тобто сектора послуг і фінансів. Промисловий потенціал Китаю вже випереджає американський.

А ще за рахунок відносно низьких внутрішніх цін Китай суттєво занижує реальний показник ВВП. Це своєрідна економічна мімікрія, аби не привертати уваги геополітичних хижаків. За різними оцінками, за рахунок такого цінового камуфляжу Китай занижує власний ВВП на 20–30%. У будь-якому разі за показником ВВП за паритетом купівельної спроможності КНР зараз посідає перше місце у світі, випереджаючи США.

Точка біфуркації, коли США «упустили» Китай, відбулася 2007 року, напередодні Глобальної фінансової кризи. Тоді ВВП Китаю становив 3,55 трлн дол., або 24% економіки США.

2010 року цей показник уже становив 40%! Тобто буквально за два роки в умовах глобальної рецесії Китай покращив індикатор у вигляді співвідношення своєї економіки із потенціалом США з 24 до 40%, або у 1,7 разу.

2019 року цей показник становив уже 66%. А 2021-го, після завершення пандемії, — 75%. Саме тоді вперше виникло відчуття того, що Китай наздожене США за економічним потенціалом.

Але за три «байденівські» роки (2022–2024) за рахунок певних факторів (зокрема, з першого кварталу 2022 року юань девальвував відносно долара з 6,31 до 7,18, або майже на 14%, погіршуючи номінальне значення ВВП Китаю у доларах) індикатор співвідношення економіки Китаю та США 2024 року погіршився для КНР до позначки 63%, тобто майже до рівня 2019-го.

Втім, найближчі роки — це період скорочення інфляції у США. Хоч вона і буде вищою за китайську перманентну дефляцію, але цей розрив скоротиться. Є ще і фактор «слабкого долара», коли девальвація юаня до американської валюти (якщо юань девальвує) буде суттєво меншою.

Як історичну ретроспективу візьмемо заключний трек холодної війни, тобто часовий інтервал 1979–1989 років.

1979-го економіка КНР — це 6,8% економіки США. Навіть менше, ніж 1960 року, коли цей індикатор становив 11%. Тобто у періоді 1960–1979 років співвідношення ВВП Китаю та США погіршувалося для Піднебесної.

А 1989-го цей показник становив… 6,17%. Тобто Китай хоч і динамічно розвивався у той період, але відносно економіки США його потенціал перебував у стагнації.

Візьмемо ще період «великих війн Буша», тобто інтервал 2001–2009 років, коли США вели масштабні військові дії у Іраку та Афганістані.

2001 року ВВП Китаю становив 12,66% від ВВП США. А 2009-го цей показник досяг 35,23%, тобто зріс майже утричі.

Звідси робимо дуже важливий висновок. У контексті світового лідерства Китай виходить у відрив порівняно із США під час масштабних війн за участі США, глобальних світових фінансових криз, пандемій.

Звісно, економіка Китаю теж страждає під час світових рецесій та епідемій. Але відносно глибини кризи у тих же США масштаб економічної деструкції у КНР суттєво менший.

Водночас лідерство Китаю перебуває «у застої» саме тоді, коли світ знаходиться у форматі двополярної моделі за умови, що Китай не є учасником «двійки лідерів». Або в умовах яскраво вираженої однополярної моделі із беззаперечним лідерством США. Перший період припав на історичний інтервал 1960–1989, другий — на 1989–2001.

Саме час проаналізувати нинішній стан китайської економіки.

2024 року Китай повернувся до своєї «крейсерської швидкості» економічного зростання на рівні 5%. Його економіка перебуває під дією різновекторних сил впливу, спрямованих як на стимулювання темпів зростання, так і на їхнє охолодження.

Серед причин гальмування темпів зростання слід виокремити поступове скорочення населення, досить млявий внутрішній споживчий попит і гальмування притоку іноземних інвестицій.

Серед позитивних факторів слід назвати впевнене відновлення показників експорту та відносно дешеві енергоресурси.

Китаю вдалося не допустити кризи у секторі нерухомості та переключити підприємницький драйв на сектор цифрової економіки, яка зараз посідає перше місце за кількістю нових проєктів і стартапів.

Промисловість Китаю зазвичай зростає швидше за всю економіку (у розвинених країнах Заходу часто навпаки). Так відбувається і зараз. Промвиробництво Китаю збільшилося 2024 року на 6,1%. Ще більший приріст у таких підсекторах промисловості, як виробництво обладнання (7,7%), високотехнологічне виробництво (8,7%).

Особливо вражає розвиток тих галузей економіки, які Китай вважає або новими драйверами зростання, або інструментом конкурентної боротьби із США, або частиною нового технологічного укладу.

Наприклад, виробництво електричних транспортних засобів збільшилося на 38,7%, інтегральних схем — на 22,2, промислових роботів — на 14,2%.

Тут можна згадати Ніколу Теслу, який визначав конкурентну розвиненість цивілізації за ознакою енергії, яку вона споживає, та кількістю промислових комплексів (у наші часи — роботів).

Сектор послуг у Китаї зростає менш повільно — на рівні зростання ВВП, тобто 5%.

Хоча і тут є приємні для Китаю включення, наприклад, сектор ІТ-послуг зріс на 10,9%, а транспорт — на 7%.

Інвестиції в основний капітал китайської економіки дійсно мають суперечливий характер. Їхній загальний показник торік збільшився лише на 3%, досягнувши 716 млрд дол. За перше півріччя 2024-го інший показник інвестиційної активності — прямі іноземні інвестиції (ПІІ) — скоротився на 29% порівняно з аналогічним показником минулого року.

Втім, Китай знайшов інші інструменти залучення коштів інвесторів — це випуски спеціальних інфраструктурних облігацій під гарантії центрального уряду або місцевих органів влади.

Вони випускаються у системі «дім-сам облігацій» (Dim Sum bonds), тобто облігацій, випущених за межами Китаю та номінованих у юанях (RMB). Є також випуски «панда-облігацій» на внутрішньому фінансовому ринку Китаю.

Як наслідок, якщо в цілому динаміка інвестицій гальмується, секторально ми спостерігаємо їхнє значне зростання. Наприклад, у виробництво споживчих товарів інвестиції збільшилися минулого року на 14,7%, у виробництво обладнання — на 9, у видобуток сировинних матеріалів, переважно рідкоземельних, — на майже 8%. Інвестиції в інфраструктуру підвищилися на 5%, а у високотехнологічне виробництво — на 8%. Найбільший обсяг інвестицій залучається у виробництво машин та інструментів — зростання на майже 16%.

Китай — експортоорієнтована економіка, і внесок чистого позитивного торговельного сальдо у динаміку зростання ВВП значний. Утім, вплив експорту на економіку Китаю, в якому проживає 1,4 мільярда осіб, у тому числі 400 мільйонів — середній клас (найбільший у світі) та майже мільярд економічно активного населення, зазвичай переоцінюється.

Обсяг експорту та імпорту у доларах 2024 року становив майже 6 трлн, темпи зростання були на рівні динаміки ВВП, тобто 5%.

Відношення експорту та імпорту до ВВП у Китаї становить 32–33%. Для порівняння, 2019 року зовнішньоторговельний оборот в Україні був 56%, тобто залежність української економіки від зовнішніх ринків була у півтора разу більшою, ніж у КНР.

Експорт товарів і послуг Китаю становив минулого року 3,58 трлн дол., або менш як 20% ВВП. Темпи його зростання у юанях — більш як 7%.

Китай більше не фабрика ширвжитку для світу. В структурі китайського експорту 60% припадають на електромеханічні товари, а експорт високотехнологічних товарів (промислові роботи, 3D-принтери) зріс за рік на 40%.

Ще один стереотип — США не є головним ринком збуту для китайських товарів. Поставки на ринок США становлять лише 2,5% ВВП КНР. Найбільшим торговельним партнером для Пекіна є країни блоку АСЕАН, тобто десять азійських країн.

Китай намагається посилювати свою роль у глобальних ланцюжках доданої вартості, які формуються в рамках нового шостого технологічного укладу. Серед нових товарів експорту: електромобілі, чипи та напівпровідники, сонячні електростанції, вітрові турбіни.

Обсяги транскордонної електронної комерції в Китаї досягли 360 млрд дол. на рік, збільшившись майже на 40%.

Зараз із 100 дол. ПІІ 60 дол. залучаються в китайський сектор послуг і 40 — у промисловість. Можна сказати, що Китай намагається через державні інвестиційні стимули тримати під контролем промислове виробництво і залучати іноземні інвестиції в сектор послуг та електронну комерцію. Основні інвестори тут — Іспанія, Німеччина, Сінгапур.

Ключова проблема Китаю наразі — це не тарифи Трампа, а гальмування демографічного зростання та старіння населення, адже сучасна економіка — це передусім економіка споживання, яка залежить від зростання платоспроможного попиту.

Економічно активне населення зараз становить у Китаї 61%, а люди старше 65 років — 16%. Утім, у Китаї немає класичної соціальної системи у вигляді загального пенсійного забезпечення (пенсії частково сплачуються в містах). А отже, старіння населення збільшує фінансове навантаження на молоді сім’ї, які утримують літніх батьків, і скорочує загальний платоспроможний попит.

Тому, можливо, Китаю доведеться переглянути усталені принципи на цьому напрямку. Зокрема шляхом запровадження загальних пенсійних виплат і стимулювання внутрішнього платоспроможного попиту через інструменти соціальної державної політики.

Чи запровадити програму «одна сім’я — дві дитини» на відміну від колишньої програми «одна сім’я — одна дитина».

Загалом останній перепис населення та економіки показав, що станом на 2023 рік у вторинному та третинному секторах економіки (виробництво та сфера послуг) було 33,270 млн юридичних осіб, що на 52,7% більше порівняно із 2018 роком (тобто за п’ятиріччя). 2018-й — це рік четвертого національного економічного перепису країни. Число офіційно зайнятих у цих секторах становило 428,984 мільйона осіб, що на 11,9% більше, ніж за попередній п’ятирічний період.

Кількість самозайнятих підприємницьких структур становила 87,995 млн, в яких працювало 179,564 мільйона осіб. Сукупно у вторинному та третинному секторах економіки Китаю працювало більш як 607 мільйонів осіб, що перевищує загальну чисельність населення у ЄС і США.

Це, до речі, спростовує ще один міф «антикитайських конспірологів» про штучне завищення Китаєм чисельності свого населення.

Загалом можна зробити висновки, що Китай поки не претендує на світову гегемонію, але вже націлився на гегемонію пан’євразійську.

Основні акценти його розвитку націлені на нові технології та шостий технологічний уклад, а сфери застосування економічного потенціалу — внутрішній ринок і країни Азії.

У контексті соціальної політики та розвитку економіки споживання він перебуває у тому становищі, в якому західні країни були 50 років тому, вибудовуючи власні моделі соціальної ринкової економіки загального добробуту.

Та це не недолік Китаю, а наслідок того, що у нього є 50-річний історичний трек для переходу економіки з формату виробництва на формат споживання. Причому в той самий момент, коли модель соціальної економіки споживання на Заході перебуває у кризі і відбувається поки що млявий і нерішучий перехід західних країн на новий формат економіки виробництва.

Отже, в економічному сенсі Китай «їде на ярмарок», а західні економіки з нього вже «повертаються».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Как вызвать скорую, чтобы она точно приехала: советы кардиолога
Знай
2025-07-03T19:21:27Z
Худшая ошибка, которую вы можете совершить, когда "сгорите" на солнце
Comments UA
2025-07-03T18:21:23Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Все потраченные деньги вернут: украинцы получат компенсацию за некачественный газ
Знай
2025-07-03T20:12:17Z
Приватбанк или госбанк: ЕСПЧ проверит законность национализации крупнейшего частного банка Украины
TSN
2025-07-03T19:27:23Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Субсидия на коммуналку: некоторые украинцы получат выплаты задним числом
Знай
2025-06-23T17:36:40Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T12:15:10Z
РФ стала первой страной, официально признавшей режим талибов
Корреспондент
2025-07-03T21:00:50Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Дроны-перехватчики не спасут от ракет: авиаэксперт объяснил почему
TSN
2025-07-03T20:21:28Z
Дроны ВСУ атаковали один из объектов в Удмуртии
Корреспондент
2025-07-03T20:06:02Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Пятна от фруктов и ягод больше не пугают: простые и эффективные методы, как их избавиться
Знай
2025-07-03T19:51:32Z
Почему у котов и акул глаза светятся в темноте? Рассказывают популяризаторы науки
ZN UA
2025-07-03T19:27:18Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Гороскоп на 4 июля: день для восстановления и красоты
Новости Украины
2025-07-03T20:57:24Z
Уничтожены станции РЭБ и спутниковые терминалы оккупантов - ВСУ бьют точно
Новости Украины
2025-07-03T20:42:46Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Очень тяжелое состояние: в РФ заговорили о здоровье Пугачевой
Comments UA
2025-07-03T19:57:51Z
Умер Майкл Мэдсен: 7 культовых фильмов легенды Голливуда
Фокус
2025-07-03T18:57:01Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
В Полтаве число пострадавших возросло до 59
Корреспондент
2025-07-03T18:21:45Z
Лесные пожары на Крите привели к массовой эвакуации
Корреспондент
2025-07-03T18:00:18Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Porsche расширяет линейку 911 новыми полноприводными версиями
Корреспондент
2025-07-03T17:36:52Z
Тюрьма и конфискация авто: Польша введет суровые наказания для водителей
Хвиля
2025-07-03T17:36:35Z
Tesla рассказала, что влияет на деградацию батарей в электромобилях
UAToday
2025-07-03T15:24:59Z
Чего не стоит оставлять в авто в жару: 10 вещей, которые могут стать опасными
Комсомольская правда
2025-07-03T06:45:11Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
17-летний футболист Легии и сборной Польши страшно пострадал в ДТП
Корреспондент
2025-07-03T21:00:42Z
Турецкий хавбек Хакан Чалханоглу покинет Интер ради своей страны
Корреспондент
2025-07-03T20:09:48Z
Травмированные на сборах игроки Шахтера пропустят матчи квалификации ЛЕ
Корреспондент
2025-07-03T19:27:56Z
В Пекине прошел первый футбольный матч между роботами. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-03T19:12:59Z
Ястремская преодолевает три сета второго круга Уимблдона в матче с нейтрой
Корреспондент
2025-07-03T18:33:32Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
В США продадут марсианский метеорит за миллионы долларов
Новости Украины
2025-07-03T20:45:22Z
Death Stranding 2 стартовала с третьего места в японском чарте продаж, Nintendo Switch 2 продолжает доминировать
GameMag
2025-07-03T18:13:17Z
Интересное предложение: Обзор планшета HUAWEI MatePad Pro 12,2" PaperMatte Edition
GameMag
2025-07-03T18:06:08Z
Большая волна Юпитера: Раки и Весы на пороге перемен десятилетия, что ждет знаки Зодиака
Знай
2025-07-03T17:51:53Z
Назовите пять стран на букву "Н": известный бренд высмеяли в сети за позорный ляп
Telegraf
2025-07-03T17:45:36Z
Ampere Analysis: 1,4 миллиона владельцев PlayStation 5 купили Death Stranding 2: On the Beach Хидео Кодзимы
GameMag
2025-07-03T16:22:17Z
К Земле на большой скорости приближается межзвездный объект
Comments UA
2025-07-03T15:45:36Z