MY.UAНовини
Лазівка чи загроза? Як СЗЧ стало неформальним способом переведення і що буде далі
Лазівка чи загроза? Як СЗЧ стало неформальним способом переведення і що буде далі

Лазівка чи загроза? Як СЗЧ стало неформальним способом переведення і що буде далі

У Раді заявили, що хочуть покласти край цьому явищу

Лише за перші три місяці 2025 року понад 44 тисячі українських військовослужбовців самовільно залишили свої частини. І дехто з них пішов на такий крок не через небажання служити, а в надії покращити умови служби.

Випадки, коли військові використовують СЗЧ як альтернативу офіційному переведенню, не є поодинокими. Річ у тім, що звичайний процес погодження переведення через рапорт може тривати до пів року, і зрештою військовому можуть відмовити, посилаючись на недоцільність.

Чи справді СЗЧ є простішою "лазівкою" для переведення, аніж подання звичного рапорту? Чому така практика так чи інакше становить загрозу для армії? І чи бачать у Верховній Раді зворотну сторону медалі у декриміналізації СЗЧ? Відповіді на ці непрості питання зібрав "Телеграф".

Командири не хочуть відпускати

Формально будь-який військовослужбовець має право подати електронний рапорт на переведення. Від листопада 2024 року прослідкувати хід розгляду та дізнатися про результат можна через цифровий сервіс "Армія+".

Якщо військовий бажає перевестися з тилової частини до бойової, то його заява надходить прямо до Кадрового центру ЗСУ, який і приймає остаточне рішення. Утім, процедура переведення між тиловими, а тим паче між бойовими підрозділами, дещо складніша. У цьому випадку потрібна згода командира, який може відмовити, якщо вважає солдата придатним і незамінним для поточної посади.

Як говорить в розмові з "Телеграфом" Анна (ім'я змінено на прохання жінки), її чоловік має на руках офіційне розпорядження Генерального штабу від 28 грудня 2024 року про переведення. Однак, попри це, частина, з якої він мав перейти, надіслала офіційну відмову — переведення неможливе через напружену ситуацію на лінії зіткнення.

"Ми тричі заповнювали всі форми, реєстрували звернення на гарячій лінії Міністерства оборони, адвокат подав скаргу в Генштаб. Пізніше нам активно допомагала команда "Армії+" та команда Уповноваженої із захисту прав військовослужбовців. Та у відповідь на запити одне й те саме: не можуть перевести через напружену ситуацію на лінії зіткнення та нестачу особового складу в бригаді. Виходить, командири на місцях вирішують усе, а розпорядження можна просто ігнорувати", — говорить жінка. Її чоловік служить на Лиманському напрямку.

За її словами, відмову отримують і його побратими, навіть ті, хто виграв суди й має позитивне рішення. Отже, деякі підрозділи не хочуть "відпускати" солдатів, бо не мають ким замінити.

Офіційна відмова у зміні частини через «Армія+»

"Командирів також можна зрозуміти: підрозділ стоїть на лінії зіткнення, частину особового складу вибито, а тут надходить прохання про переведення. Він пише "недоцільно" — бо з ким йому тоді тримати оборону?", — говорить "Телеграфу" один з ветеранів ЗСУ.

"Приїжджай — оформимо"

Аби обійти тривалу й часом ненадійну процедуру офіційного переведення, військові почали пробувати інший спосіб — самовільно залишати частину з розрахунком пізніше влаштуватися в інший підрозділ.

"У мене було чимало таких випадків. Трапляються й цілком людяні причини для переведення. Наприклад, один боєць хотів служити поруч із сином, який був в іншій частині. Однак командир не хотів погоджувати запит, адже боєць гарно служив. Відтак військовий пішов у СЗЧ і згодом таки зміг перевестися куди хотів", — розповідає "Телеграфу" адвокат Приймальні УГСПЛ Роман Лихачов.

Один з військових, з яким поспілкувався "Телеграф", майже півтора року служив у механізованій бригаді. Хотів перевестися до іншого бойового підрозділу.

"Мені також приходили відмови. Хоча я вже мав підтвердження з боку іншої бригади, що вони готові мене взяти. Тоді мій друг каже: "Слухай, а чого ти мучишся? Приїжджай до нас, наш комбат нормально ставиться до таких випадків. Допоможемо все оформити". Розумію, що ризикував. Та іншого виходу не бачив", — говорить чоловік.

Цікаво, що рекрутери з різних бригад взялися активно відшукувати військових зі статусом СЗЧ і пропонувати їм переведення. Вони не лише беруть на себе всю "паперову" роботу, а й залучені до закриття кримінального провадження. Особливо відкриті до тих, хто обіймав пріоритетні посади, як-от водій. І в цих випадках підхід цілком логічний — краще мати бійця, ніж не мати і чекати, поки він попадеться на очі поліції чи ВСП.

Як саме військові отримують свій "другий шанс"?

Нагадаємо, якщо військовий пробув у СЗЧ до трьох діб — це адміністративне правопорушення. У такому випадку військовий просто повертається в частину, а далі його можуть притягнути до дисциплінарної або адміністративної відповідальності (наприклад, догана, штраф, арешт до 10 діб).

Відсутність понад три доби без поважних причин вважається злочином за статтею 407 Кримінального кодексу України. У цьому разі вже можна притягнути до кримінальної відповідальності, яка передбачає арешт, тримання у дисциплінарному батальйоні або позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

Водночас, закон України від 20 серпня 2024 року № 3902-IX та подальші зміни передбачають, що військовослужбовець, який вперше вчинив СЗЧ або дезертирство, може бути звільнений від кримінальної відповідальності, якщо він добровільно звернувся із клопотанням про повернення на службу і має письмову згоду командира частини.

Саме таким шляхом зазвичай йдуть військові, що вчинили СЗЧ задля переведення до іншої частини. Як правило, військова частина, яка готова взяти до себе військового, направляє повідомлення слідчому Державного бюро розслідувань (ДБР), який веде справу бійця щодо СЗЧ. Це фактично підтверджує готовність військового до продовження служби та наявність місця для нього. Відтак прокуратура отримує підстави ініціювати в суді клопотання про звільнення військовослужбовця від кримінальної відповідальності.

Якщо суд, розглянувши всі обставини та підтвердження (зокрема, згоду командира нової частини та добровільне бажання військового повернутися), ухвалює позитивне рішення, то військовослужбовець може офіційно перейти до нової частини.

Як розповідає "Телеграфу" адвокат Роман Лихачов, попри те, що такий судовий шлях має свої труднощі, він є найефективнішим, адже військовий гарантовано потрапляє до обраної ним частини.

Крім того, після переведення до нової частини військовослужбовцю поновлюють усі призупинені виплати. Єдине виключення — той місяць, коли боєць фактично перейшов у статус СЗЧ, а також весь період його перебування у СЗЧ. За цей час зарплата, премії та інші винагороди не нараховуються. Це є додатковим покаранням, що закріплене законодавчо.

Розвіюємо небезпечні ілюзії

Слід розуміти, що самовільне залишення частини є не лише особистим рішенням бійця, а ставить під загрозу всю бойову групу. Відтак, якщо один військовий обирає здійснити СЗЧ, інші залишаються з підвищеним навантаженням. Це порушує довіру, злагодженість і ставить під ризик життя побратимів. Попри об'єктивні труднощі з переведенням військових, нормалізація СЗЧ як "способу вирішення" тільки руйнує армію зсередини.

Крім того, навіть якщо військовослужбовець вирішує вдатися до самовільного залишення частини для переведення, цей шлях все одно не позбавлений труднощів. У випадку, коли боєць хоче повернутися не у свою частину, а в іншу, йому потрібно отримати письмову згоду тієї частини. А це вимагає як мінімум особистого візиту до цієї військової частини.

"І тут виникає головна проблема: людина не може туди доїхати, бо її затримають уже на першому блокпості. Ось у чому основна складність реалізації такого переведення. Повернутися можна як до своєї частини, так і до іншої, але завжди за письмовою згодою. А щоб цю згоду отримати, потрібно фізично доїхати до тієї частини або рекрутингового центру", — пояснює Лихачов.

До прикладу, військовий зі статусом СЗЧ перебуває у Львові, тоді як потрібна частина розташована в Рівному чи Києві (у пункті постійної дислокації). Він їде, щоб отримати письмову згоду, але його зупиняє патруль та перевіряє документи. Виявляють, що він в СЗЧ. Викликають ВСП (військову службу правопорядку), ті затримують і відвозять у так званий батальйон резерву. Резервні частини пріоритетно формують штурмові бригади. Тому навіть якщо військовий хоче повернутись у конкретну частину, далеко не факт, що він туди потрапить.

Частини резерву діють у всіх оперативних командуваннях. Відомо, що наразі їх збільшують (як за штатом, так і за чисельністю), щоб спростити та пришвидшити приймання військових, які виявили бажання повернутися на службу. Туди ж направляють військових, які вирішили повернутися із СЗЧ через застосунок "Армія+" за спрощеною процедурою повернення, яка діє до 30 серпня 2025 року. Після рапорту про повернення втікачів направляють до місцевого ТЦК або до зонального підрозділу ВСП, звідки скеровують до резервного батальйону. Також ця процедура діє і для тих, хто звертається особисто до ТЦК чи ВСП без використання застосунку.

"У резервні батальйони регулярно приїжджають представники з різних бригад, щоб добирати особовий склад до своїх підрозділів. Наприклад, приїжджає піхотна частина і забирає тих, кого вважає за потрібне. Один мій клієнт щойно повернувся в резервну частину, а вже за два дні його без пояснень направили до штурмової бригади", — розповідає юрист.

Повернення через резервний батальйон також пов’язане з необхідністю самостійно розв'язувати питання кримінального провадження. Якщо ж військовий повертається до конкретної частини й звертається до суду, то ДБР подає клопотання, суд приймає рішення про закриття справи — і процедура на цьому завершується. А ось у випадку резервного батальйону військовий мусить сам ініціювати закриття провадження: подавати заяви, збирати документи та підтвердження про повернення до служби. Цей шлях складніший у плані бюрократії й не дає таких гарантій, як рішення суду. Хоча й звернення до суду теж не завжди гарантує швидкої процедури, адже суди та ДБР перевантажені схожими справами.

Декриміналізація СЗЧ скоро завершиться?

У листопаді 2024 року заступник начальника Головного управління Військової служби правопорядку, полковник Олександр Гринчук, наголошував, що багато військових частин зацікавлені в тому, аби комплектуватися, зокрема, за рахунок військовослужбовців, які здійснили СЗЧ та бажають повернутися на службу.

"Зацікавленість є, алгоритм дій також. Тобто проводиться щось на кшталт рекрутингу. Тільки в цьому випадку не цивільного населення, а чинних військовослужбовців. І це навіть краще, бо військовослужбовець вже навчений, був у строю та виконував завдання", — сказав він.

В одному з підрозділів, з представником якого вдалося поспілкуватися "Телеграфу", командування чітко визначило не просувати СЗЧ як спосіб переведення з поточного місця служби. Хоча така "формула" серед військових може діяти негласно.

На цю мить у підрозділі служить кілька десятків військових, що мали статус СЗЧ. Частина воїнів вийшла на підрозділ самостійно. До 1 березня військові рекрутери одного з батальйонів проводили рекламну кампанію для цієї категорії, яка принесла близько 100 заявок від кандидатів. Проте досвід інтеграції новобранців виявився різним. Найкраще вливалися в команду ті "СЗЧшники" ЗСУ, які приходили за рекомендаціями, тобто були "знайомими знайомих".

"Один з військових раніше був суміжником нашого підрозділу, але пішов у СЗЧ влітку 2024 року. Пізніше, у 2025 році, йому запропонували приєднатися до нас. Зараз він працює водієм М113, чудово справляється зі своїми обов'язками, постійно на виїздах, керує технікою, і до нього немає жодних питань. Це яскравий приклад позитивного кейсу", — говорить наш співрозмовник.

Проте важливо говорити й про негативні кейси. Йдеться не про тисячі, а про десятки тисяч — не обов'язково людей, але точно випадків самовільного залишення частин по всій Україні. З часом проблема лише накопичується. Трапляється, що військові, які повернулися із СЗЧ до іншого підрозділу знову самовільно залишають частину. Є солдати, які роблять це систематично — по декілька разів.

"Попри окремі переваги, тогорічна декриміналізація мала й зворотний бік — вона дала підстави для відчуття, що за певні дії не буде відповідальності. — вважає наш співрозмовник. Відтак, військові бачать, що СЗЧ може працювати як спосіб "з’їхати" зі служби, і починають займатися самодіяльністю.

Переважна більшість у війську є мобілізованими. Чимало з них сподівалися, що служба матиме визначений термін — для когось це був рік, для когось півтора, а хтось узагалі вважав, що прослужить три місяці. Проте, велика війна розтягнулася вже більше ніж на три роки. "Якщо дозволятимемо самовільні дії й кожен ходитиме куди заманеться, то сильної армії не вийде", — наголошує військовий.

Він нагадує, що спочатку Рада продовжила для військових можливість безкарного повернення з першого СЗЧ до 1 березня. Пізніше у ВР надали офіційне роз’яснення щодо внесених змін до законопроєкту, у якому зазначалося, що військовослужбовцям дали недостатньо часу для обдуманого прийняття рішення. Та проблема у тому, що таке рішення можна приймати й роками. Й виходить одні сумлінно виконують свій обов'язок, а інші просто "гуляють".

Як стало відомо "Телеграфу" з власних джерел у Генеральному штабі, ситуація з кількістю СЗЧ залишається складною. Втім, у переважній кількості випадків йдеться не про переведення, а про втечу від війни.

Чи будуть ініційовані нові законодавчі рішення щодо боротьби з СЗЧ? І чи передбачатимуть вони унеможливлення такого способу переведення військових між бригадами, чи, навпаки, його інтеграцію в офіційну практику? Нардеп Юрій Здебський у розмові з "Телеграфом" пояснив, що Генеральний штаб безпосередньо ініціює звернення до Комітету Верховної Ради з питань оборони і національної безпеки щодо проблеми СЗЧ. Саме вони вивчають справу, володіють інформацією про кількість випадків і звертаються до комітету за допомогою, якщо потрібні зміни в законодавстві для вирішення цієї проблематики. Проте останнім часом до Комітету з цього питання Генштаб не звертався.

В той самий час, член оборонного комітету ВР Федір Веніславський в розмові з "Телеграфом" заявив, що наразі нардепи працюють над ініціативою скасувати рішення про декриміналізацію, яке ухвалили раніше.

"Ми бачимо, що дійсно мали місце випадки зловживання цим. Тому планується припинити дію "пільгового" періоду, який діє до серпня. Ніхто його продовжувати не буде. Надалі самовільне залишення частини буде кваліфікуватися як кримінальний злочин — дезертирство. Це дуже важливо: для тих, хто вчинив СЗЧ, більше не буде жодних потурань і можливостей уникнути кримінальної відповідальності. Саме над цим ми зараз і працюємо", — підсумував політик.

Окрім того, редакція "Телеграфу" надіслала офіційний запит до Генштабу, щоб детальніше дізнатися, як військове керівництво оцінює поточну ситуацію: чи дала декриміналізація СЗЧ очікувані результати та наскільки рішуче там налаштовані боротися зі зловживаннями. Отриману відповідь ми обовʼязково оприлюднимо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Спасут от жары и обезвоживания: 5 фруктов, которые увлажняют организм летом
Знай
2025-07-04T03:21:55Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Евро по 50 – чем это опасно для украинцев: ответы на 8 главных вопросов
TSN
2025-07-04T03:06:33Z
Пенсионерам выплатят надбавку к пенсии: кто и сколько может получить
Знай
2025-07-04T02:12:43Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Субсидия на коммуналку: некоторые украинцы получат выплаты задним числом
Знай
2025-06-23T17:36:40Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Компанія Медведчука вивозила зерно з окупованої частини України
AgroNews
2025-07-04T04:03:48Z
Оружие как инструмент давления: принуждают ли США Украину к капитуляции
TSN
2025-07-04T04:03:18Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T12:15:10Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Лидер демократов в Конгрессе побил рекорд, оттягивая принятие законопроекта Трампа
Европейская правда
2025-07-03T20:15:08Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
К "коалиции дронов" присоединились еще две страны
Корреспондент
2025-07-04T03:42:49Z
С Днем Нацполиции Украины! Яркие открытки и картинки к профессиональному празднику 4 июля
Telegraf
2025-07-04T03:18:09Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Проверьте свой уровень интеллекта за 13 с: сколько животных изображено на картинке
Gazeta UA
2025-07-04T03:57:52Z
Им везет во всем: четыре знака Зодиака, которые притягивают удачу
Знай
2025-07-04T03:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на пятницу
Gazeta UA
2025-07-04T03:27:17Z
В Киевской области спасатели преодолевают последствия ночного террора РФ – число жертв растет
Новости Украины
2025-07-04T03:09:49Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Наталка Денисенко посветила идеальным телом в карпатском бассейне
Gazeta UA
2025-07-04T01:15:33Z
Очень тяжелое состояние: в РФ заговорили о здоровье Пугачевой
Comments UA
2025-07-03T19:57:51Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
"Лошадей оставляли гнить. Чтобы забирать их, не было и речи " - люди сходили с ума от жары
Gazeta UA
2025-07-04T03:42:03Z
Дроны атаковали ТЦК в Полтаве: погибшие и раненые, объявлен День траура
Новости Украины
2025-07-04T03:39:11Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Красные, желтые, зеленые: на что указывают цвета индикаторов в автомобиле
Gazeta UA
2025-07-04T02:21:53Z
"Потужномобиль" появился на улицах Ровно: чем ретро-авто удивило украинцев
Telegraf
2025-07-04T01:33:44Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Porsche расширяет линейку 911 новыми полноприводными версиями
Корреспондент
2025-07-03T17:36:52Z
Тюрьма и конфискация авто: Польша введет суровые наказания для водителей
Хвиля
2025-07-03T17:36:35Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Реал открыт к уходу одной из звезд
Корреспондент
2025-07-04T03:36:52Z
Милан официально объявил о подписании итальянского полузащитника
Корреспондент
2025-07-04T03:33:25Z
В память о Жоте: Ливерпуль вывел из обращения номер 20
Корреспондент
2025-07-04T03:09:28Z
17-летний футболист Легии и сборной Польши страшно пострадал в ДТП
Корреспондент
2025-07-03T21:00:42Z
Турецкий хавбек Хакан Чалханоглу покинет Интер ради своей страны
Корреспондент
2025-07-03T20:09:48Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Магнитная буря 4 июля: чего ожидать от солнечной активности
TSN
2025-07-04T04:03:51Z
Как увеличить время работы батареи смартфона на Android: советы
Gazeta UA
2025-07-04T03:51:20Z
"Лабуда или заяц-мутант?" В сети завирусилось видео, как ребенка поздравил аниматор в необычном костюме
Telegraf
2025-07-03T22:36:51Z
В США продадут марсианский метеорит за миллионы долларов
Новости Украины
2025-07-03T20:45:22Z
Death Stranding 2 стартовала с третьего места в японском чарте продаж, Nintendo Switch 2 продолжает доминировать
GameMag
2025-07-03T18:13:17Z
Интересное предложение: Обзор планшета HUAWEI MatePad Pro 12,2" PaperMatte Edition
GameMag
2025-07-03T18:06:08Z
Большая волна Юпитера: Раки и Весы на пороге перемен десятилетия, что ждет знаки Зодиака
Знай
2025-07-03T17:51:53Z