MY.UAНовини
Неповна історія українських коміксів
Неповна історія українських коміксів

Неповна історія українських коміксів

Чи живі українські мальописи.

Фанатом коміксів я став у країні, де коміксів не малювали, не видавали іноземних і загалом не вважали їх складовою культури. Зі своїми традиціями, сегментами, культовими персонажами та неабияким впливом. Коміксів у радянській Україні не було настільки, що мені стало дуже шкода організаторів панелі про народження наших мальованих історій, яку відвідав на одному з Kyiv Comic Con, котрий проводили в другій половині 2010-х в «Українському домі». Адже для зразків пропонувалися дитячі книжки з картинками й мінімумом тексту, якісь версії пригод Піфа, песика з культової у Франції серії коміксів, яка з’явилася наприкінці 1940-х (але не оригінальне перевидання, а з малюнками російського художника Володимира Сутєєва) та чи не єдині зразки коміксів у автентичному форматі — пригоди Перченяти та Мурчика з дитячої сторінки журналу «Перець», мальовані Анатолієм Василенком.

За спостереженнями народженого в СРСР школяра, перший повноцінний український «дорослий» комікс намалював Радна Сахалтуєв для мультсеріалу Давида Черкаського «Пригоди капітана Врунгеля» (1979). Надрукований він ніколи не був. Але саме у вигляді сторінок коміксу показали сповідь шахрая Фукса та зробили візуальний ряд до пісні гангстерів про «маны, маны, мы не люди, а карманы». Напевне художник знав, як виглядають справжні, навіть тримав їх у руках. Ще пригадую в російському журналі «Юность» на останній сторінці, де гумор, був такий собі, «Комикс Галки Галкиной». Проте цього виявилося досить, аби, абсолютно не вміючи малювати, проте чітко уявляючи собі власні вигадані історії, я почав створювати власні комікси на аркушах зошитів у клітинку. Аж сорок років потому я — нарешті! — став автором першого героїчного коміксу «Позивний Голод».

На початку 1990-х трапилося кілька не пов’язаних між собою подій. Десь вийшов чи не перший, принаймні, на моїй пам’яті, збірник коміксів, явно піратський, у якому були під однією обкладинкою історії про Конана-варвара і Флеша Гордона. Потім це видання в мене забрали назавжди охочі створювати український комікс — треба зразок. Не створили, натомість з’явився кольоровий «Буйвітер», який я продавав уроздріб разом із газетами в електричках. Нарешті, вже працюючи у видавництві, приймав заявки від художників, котрі — з їхніх слів, — малювали комікси. Зразки робіт чомусь не показували.

Подібні спогади могли б увійти до чи не першого в Україні документального фільму про «Мальовані історії про війну» (сценарист і режисер Сергій Дмитренко). Власне, підрадянських часів задіяні спікери торкаються, згадують пана Василенка як батька саме українських коміксів, проте є невеличка проблема — спікерами згадуються часи, яких вони самі не застали або, скажемо так, майже не застали. Згоден, це на їхнє щастя. Проте саме такий підхід тягне за собою іншу проблему — дещо однобічний підхід до висвітлення обраної теми.

Та й слово «проблема» тут — не про серйозний ґандж, а лише про підкреслене перебування у власних світі, мікрокосмі та бульбашці. Де нічого не було до нас (хоча про комікси — ну справді майже нічого не було) і нема нікого, крім нас (тут складніше й дискусійніше). Мене навіть дивує, що задіяні в фільмі персонажі згадали «Буйвітера» — адже з їхньої дзвіниці історію коміксів в Україні треба починати з героїко-фентезійної «Волі».

Можливо, причина полягає в тому, що автор залучив у свій фільм з одного боку чималу — десять художників, перекладачів і видавців — кількість причетних до створення коміксів. Вони правильно представляють Україну в регіональному плані (Захід, Центр, Схід — Київ, Львів, Запоріжжя, Дніпропетровщина), проте репрезентують доволі невеликі творчі спільноти. Звідси — відразу акцент на героїко-патріотичних мальованих історіях, по вінця занурених в актуальний для нашої країни воєнний контекст. Адже учасники фільму займаються створенням саме їх.

І тут нічого дивного. Адже щось подібне до індустрії коміксів у нас почало системно зароджуватися й розвиватися після Революції гідності та з початком російської агресії. Тож український бекграунд зрозумілий. Хоча, якщо говорити про переклади, пропозиція так само здебільшого однобока.

Спершу дублювалися вже перекладені російською, а тепер видаються автономно основні книжки з серій Marvel і DC, а також японська манга та трохи незалежного на кшталт Френка Міллера. Але це — швидше на хвилі фільму «Місто гріха» — у нас спершу бачили кіно, як спершу бачать супергеройські фільми, а потім читають коміксові першоджерела. За межами продуктів великих відомих брендів перекладається дуже мало. І так само небагато коміксів французьких, хоча в самій Франції це потужна національна індустрія. Комікси там є буквально про все. У книгарнях і на фестивалях я бачив, наприклад, мальовані історії під назвами «Горизонтальне колаборанство» та «Юність Сталіна».

Не знаю, чи потрібно малювати в картинках сталінську юність в Україні. Проте вже є «Убивство на сходах» про життя та загибель Степана Бандери й оголошено передпродаж на «Шух» — життєпис Романа Шухевича. Звісно, про все не скажеш. Але в згаданому фільмі не говорять чи майже не говорять про продукти, котрі не входять до видавничих планів залучених творців.

Безперечно, дуже важливою є меморіалізація засобами популярної культури, якою є комікси і які дуже давно вийшли за рамки суто розважального, якщо не сказати комічного сегмента. Зокрема, доцільна згадка про комікс, точніше — графічний роман (різні сегменти) донецького художника Сергія Захарова «Діра»: справді мистецька подія, мальований досвід перебування автора «на підвалі» в окупованій Донеччині. Не менш важливими як форма нагадування про російські злочини й українську звитягу є комікс «Русалки» — нагадування про жахи окупації Бучі, невеличкі за обсягом і максимально зрозумілі за змістом соціальні комікси з історіями реальних людей, постраждалих від російської агресії, чи збірка «Шлях до перемоги» з ухилом у більш художнє обрамлення. Проте після перегляду в людей, котрі цікавляться коміксами, але в силу різних причин мало поінформовані про розвиток індустрії, може скластися враження: коміксів іншого змісту — та від інших видавців — в Україні нема.

Насправді класикою українського коміксу слід вважати чомусь проігнорованого Ігоря Баранька. Його «Максим Оса» (2009) нехай створений у Франції, проте — українським автором на питомо українському матеріалі. Являє собою не звичне для коміксів фентезі, а детектив з елементами нуару. І цей комікс поки що єдиний, який став основою для однойменного багатостраждального художнього фільму. Варто відзначити антиутопію Олександра Корєшкова «Серед овець», та й присутнє у фільмі львівське видавництво «UA Комікс» теж активно видає іншу, крім питомо просвітницько-патріотичної, продукцію.

Пояснити зосередженість авторів стрічки хай на потрібному, важливому, правильному, проте — все ж лише одному напрямку українських коміксів можна. Всі без винятку спікери наголошують на важливості працювати на західну аудиторію й говорити правду про Україну, зокрема засобами мальованих історій. Звісно, це важливо. Якби не кілька «але».

Автор коміксів Андрій Данкович справедливо пишається тим, що він є першим українцем, котрий представляв свої комікси на Comic Con у Сан-Дієго. І тут же звучить: в Україні його роботи не цінували. Бо неформатні, незвичні, а ось за межами саме за самобутність і відзначили. Тобто, бринить погано прихована образа: тут, в Україні, мистецтво не цінується, то ми Захід підкоримо. Тим часом більшість заявлених для «пробивання» стіни байдужості коміксів — усе ж формат знайомого та звичного «американського» стилю. Отже, комікс працює, коли потрібний зміст пакують у максимально знайому форму. Тут оригінальністю та самобутністю не взяти, особливо якщо індустрія, так би мовити, «не оригінального й не самобутнього» тільки-тільки розвивається.

Ще один важливий аспект: охоплення західної аудиторії. Так, мальована драма сприймається дуже легко, тому в неї можна і треба вкладати складний зміст. Відтак люди, котрі в фільмі говорять про процес просування на Захід питомо українських наративів, мовчать про результат. Якщо не брати до уваги згадку про те, як глядачі в залі відводили очі під час показу на великому екрані малюнків із «Русалок». Хто і де поширює та популяризує українські героїчні комікси? Які тиражі? Хто споживач? Як це працює і чи працює? Бо поки що констатується сумний факт: українська думка здебільшого не враховується на міжнародних культурно-мистецьких майданчиках, хто б цю думку не репрезентував.

Маємо чергову розповідь не так про розвиток в Україні важливого сегменту культури, як про щире, проте погано реалізоване бажання докричатися відразу до всього світу й донести правду, правду і нічого, крім правди. Хоча вже не раз зазначалося: навіть реальні фотографії з місця чергової трагедії та крупні плани жертв частіше лише дратують через некомфортність. А коли так, хто сказав, що працюватиме мальована історія? На моє глибоке переконання, внутрішній українській аудиторії сьогодні єднання та розуміння того, що відбувається і як із цим усім жити, в рази важливіше. Тут комікси можуть працювати краще. Адже їхнє завдання від початку — створювати героїчні всесвіти та популяризувати героїв. Те, чого в силу різних причин не роблять в Україні кіно і серіали.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Болезнь Лайма в Украине: как уберечься во время сезона клещей
Gazeta UA
2025-07-04T00:00:17Z
Сколько времени длится идеальный секс: ответ ученых
Gazeta UA
2025-07-03T21:39:07Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Пенсионерам выплатят надбавку к пенсии: кто и сколько может получить
Знай
2025-07-04T02:12:43Z
Чехия проверит компании, которые поставляют России станки для производства вооружения
ZN UA
2025-07-04T00:54:32Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Субсидия на коммуналку: некоторые украинцы получат выплаты задним числом
Знай
2025-06-23T17:36:40Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
В Сирии представили новый герб страны
Корреспондент
2025-07-04T02:30:58Z
В Кишинев отправится европейский "киберрезерв"
ZN UA
2025-07-04T01:15:28Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T12:15:10Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Лидер демократов в Конгрессе побил рекорд, оттягивая принятие законопроекта Трампа
Европейская правда
2025-07-03T20:15:08Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Уклонистов порадовали нововведениями: без визита в ТЦК и существенная скидка
Знай
2025-07-04T02:30:51Z
Помощь для пострадавших от агрессии РФ: кто может получить
ZN UA
2025-07-04T02:21:53Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Как выбрать правильную соль для консервации, чтобы банки не взрывались
Хвиля
2025-07-04T02:12:18Z
Гороскоп на сегодня 4 июля: споры, крупные покупки и мелкие ошибки – прогноз для всех знаков Зодиака
Знай
2025-07-04T01:30:48Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Филашкин: за сутки в Донецкой области 5 погибших и 12 раненых
Корреспондент
2025-07-04T01:30:53Z
DeepState указывает на продвижение россиян в Харьковской области
Корреспондент
2025-07-03T23:39:48Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Наталка Денисенко посветила идеальным телом в карпатском бассейне
Gazeta UA
2025-07-04T01:15:33Z
Очень тяжелое состояние: в РФ заговорили о здоровье Пугачевой
Comments UA
2025-07-03T19:57:51Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Враг нанес массированный удар по Киеву: последствия "прилетов"
Хвиля
2025-07-04T01:51:31Z
Киев под атакой дронов: известны первые последствия
Корреспондент
2025-07-03T21:54:55Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Красные, желтые, зеленые: на что указывают цвета индикаторов в автомобиле
Gazeta UA
2025-07-04T02:21:53Z
"Потужномобиль" появился на улицах Ровно: чем ретро-авто удивило украинцев
Telegraf
2025-07-04T01:33:44Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Porsche расширяет линейку 911 новыми полноприводными версиями
Корреспондент
2025-07-03T17:36:52Z
Тюрьма и конфискация авто: Польша введет суровые наказания для водителей
Хвиля
2025-07-03T17:36:35Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
17-летний футболист Легии и сборной Польши страшно пострадал в ДТП
Корреспондент
2025-07-03T21:00:42Z
Турецкий хавбек Хакан Чалханоглу покинет Интер ради своей страны
Корреспондент
2025-07-03T20:09:48Z
Травмированные на сборах игроки Шахтера пропустят матчи квалификации ЛЕ
Корреспондент
2025-07-03T19:27:56Z
В Пекине прошел первый футбольный матч между роботами. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-03T19:12:59Z
Ястремская преодолевает три сета второго круга Уимблдона в матче с нейтрой
Корреспондент
2025-07-03T18:33:32Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
"Лабуда или заяц-мутант?" В сети завирусилось видео, как ребенка поздравил аниматор в необычном костюме
Telegraf
2025-07-03T22:36:51Z
В США продадут марсианский метеорит за миллионы долларов
Новости Украины
2025-07-03T20:45:22Z
Death Stranding 2 стартовала с третьего места в японском чарте продаж, Nintendo Switch 2 продолжает доминировать
GameMag
2025-07-03T18:13:17Z
Интересное предложение: Обзор планшета HUAWEI MatePad Pro 12,2" PaperMatte Edition
GameMag
2025-07-03T18:06:08Z
Большая волна Юпитера: Раки и Весы на пороге перемен десятилетия, что ждет знаки Зодиака
Знай
2025-07-03T17:51:53Z
Назовите пять стран на букву "Н": известный бренд высмеяли в сети за позорный ляп
Telegraf
2025-07-03T17:45:36Z
Ampere Analysis: 1,4 миллиона владельцев PlayStation 5 купили Death Stranding 2: On the Beach Хидео Кодзимы
GameMag
2025-07-03T16:22:17Z