MY.UAНовини
«Природа в мегаполісі». Чи потрібна нам річка Либідь?
«Природа в мегаполісі». Чи потрібна нам річка Либідь?

«Природа в мегаполісі». Чи потрібна нам річка Либідь?

«Природа в мегаполісі». Чи потрібна нам річка Либідь?

Нещодавно в Національній спілці архітекторів України (НСАУ) було представлено проєкт «Регенерація річки Либідь у Києві», який розробили студенти та викладачі Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури під керівництвом віцепрезидентки НСАУ Олени Олійник. Здавалося б — чергова дипломна робота, однак проєкт зачепив глобальнішу проблему: чи можливе відновлення первісної природи в сучасному мегаполісі? А якщо ні, то як відродити річку-легенду, чиє походження сягає часів заснування Києва? Чи можливо це в принципі? Як це роблять у світі?

Природа, закута в бетон

Київ — це архіпелаг, що розкинувся серед річок, струмків, озер, ставків, заток, проток, каналів, джерел і навіть боліт (подивіться хоча б на карти). Однак більшість, приміром, річок і струмків ми не бачимо — вони заховані в колектори й тунелі. Так, і річка Хрещатик, і річка Глибочиця течуть під «своїми вулицями» з давніх-давен.

Точна кількість водних об’єктів Києва невідома. Подейкують, що їх понад 700, але перший офіційний документ нашого часу — розпорядження КМДА від 4 лютого 2009 року №111 «Про передачу на баланс та закріплення за КП «Плесо» водних об’єктів та оформлення земель водного фонду м. Києва» — дає цифру 417, із них річок і струмків — близько 70. Саме «Плесо» було утворене рішенням Київради ще 1995 року, але його справжнім, а не колективним «батьком» був депутат першого скликання Микола Щепець (згадайте його добрим словом!), який провів (пробив) через раду це рішення, організував КП і став його першим директором.

Якщо запитати, яка річка (крім Дніпра) тече в Києві, то, мабуть, кожен пересічний перехожий скаже: Либідь. Хоча далеко не всі кияни бачили її в натурі, але всі знають про її існування. А може, то й на краще, що не бачили, бо вигляд її, нареченої на честь сестри засновників міста — Кия, Щека й Хорива, — просто жахливий…

Соцмережі

Як і більшість київських річок, не кажучи про струмки, її закували в бетонні кайдани через індустріалізацію: зведення гігантських заводів, розвиток дорожньої мережі й залізниці та будівництво житла для пролетаріату, що обслуговував потреби соціалістично-індустріальної столиці Радянської України.

Либідь має довжину 17,1 км і оминає центральні київські пагорби з південно-західного боку. За доби Київської Русі це був природний рубіж, що захищав місто. 1151 року київський князь Ізяслав Мстиславович розбив тут військо Юрія Долгорукого, який за чотири роки до того заснував на землях Ростово-Суздальського князівства «сельцо Москва». Отже, можна з гумором сказати, що це була перша військова перемога киян над московитами! Хоча засновник Москви є князем саме київським і похований на території Києво-Печерської лаври, поруч або просто в церкві Спаса на Берестові (точне місце невідоме), мало хто з росіян про це знає й усвідомлює своє місце в історії.

Відтоді з Либеді витекло чимало води. Колись судноплавну річку, яка виконувала роль транспортної артерії від центру міста до Дніпра, забрано в бетонні колектори та жолоби.

Із 17,1 км лише 350 м вона тече в природному руслі, й цьому мізерному відтинку річки, дякувати Богу та Київраді, надано статус пам’ятки природи місцевого значення.

Офіційно в Либідь впадають 19 приток, найбільші — річки Скоморох, Мокра, Клов (разом із притокою Хрещатик), Протасів Яр, Совка та Горіхуватка. Проте лише дві останні течуть переважно в природних руслах — решта річок і струмків знов-таки заховані в колектори. Та це лише офіційні джерела поповнення води: насправді в річку та її притоки приховано врізається велика кількість промислових та інших «приток», чисельність яких достеменно невідома. Власників і виконавців цих врізок слід прямо й відверто означити: вбивці Либеді. Саме через них 2011 року її визнали однією з найбрудніших річок Європи. Можна очікувати, що зараз ситуація трохи краща, та це лише через зупинку багатьох прибережних підприємств.

Отже, Либідь, її «синів і дочок» на поверхні у 66 кв. км (площа басейну) не лише заховали в підземні колектори та бетонні жолоби, а й постійно труять різною гидотою (хлоридами, залізом, калієм, натрієм та банальними твердими побутовими відходами). Хто? Та ми ж самі, «кияни та гості столиці», якщо не прямо, то за нашої мовчазної згоди…

Чи можлива жива природа в бетонних джунглях?

Звісно, в сучасному мегаполісі річка із заливними луками, піщаними пляжами та зеленими дібровами неможлива. Навіть не пояснюватиму, чому. Саме тому пляжі лівобережжя та дніпровські острови є унікальними винятками з цього правила, які нам слід берегти як безцінний дар природи. Але є відомі на весь світ приклади куточків відновленої природи в урбанізованому середовищі. Вони набули статусу громадських просторів, де головними елементами є не штучний рукотворний дизайн, а дерева, трави, звірі, птахи та… вода.

Найрезонансніший і найяскравіший приклад — річка Чон-Гі-Чун (Cheong Gye Chun) у Сеулі.

Основна фабула багатьох розповідей про цей всесвітньо відомий кейс така. Навколо річки Чон багато століть розросталася столиця Кореї (згодом Південної). І от у ХV столітті тамтешній король вирішив, що річка має стати міським каналізаційним колектором (у сучасній термінології): населення братиме чисту воду з 20 її приток, а брудну разом із «продуктами життєдіяльності» скидатиме в Чон. Для цього річку почали поглиблювати, й вона змінила назву на Чон-Гі-Чун, що означає Чон Розкопаний.

Добре це чи погано, важко сказати, адже схожа «схема водопостачання та водовідведення» існувала, мабуть, у всіх великих містах світу, що стояли на річках. У Лондоні, приміром, ще в ХІХ столітті скидали стічні неочищені води в Темзу, через що в навколишніх кварталах було важко дихати. В Києві перші очисні споруди (відстійники) з’явилися 1894 року, але розташовані вони були вкрай необачно — вище Києва за течією Дніпра, аж за Куренівкою. Після епідемії холери 1907 року, яка через це виникла, їх перенесли вниз за течією, під Лису гору, а каналізаційний колектор проклали… в заплаві Либеді. До того ж близько 1870 року поруч із річкою було прокладено перші колії залізниці — Києво-Балтської та Курсько-Київської. Отже, Либідь відчула суворий антропогенний тиск прогресу вже понад 150 років тому. До того ж згадані відстійники були зруйновані 1918 року вибухом артилерійських складів на Лисій горі, тому «продукти життєдіяльності» киян прямували в Дніпро без жодного очищення (як у Лондоні). Про те, скільки років це тривало, історія «Київводоканалу» мовчить. Єдине, що можна сказати точно, — скандально відома (зараз) Бортницька станція аерації запрацювала лише 1965 року.

Приблизно те саме відбувалось і з річкою Чон-Гі-Чун, але вона виконувала роль необлаштованого каналізаційного колектору Сеула (насправді це була брутальна стічна канава) протягом 500 років.

"Seoul under Japanese rule(1910-1945)" published by Seoul Metropolitan City History Committee.

Зрештою 1955 року нетрі на її берегах знесли (а де ж було селитися біднякам?), річку загнали в колектор, а згори проклали дворівневу (з естакадою) чотириполосну магістраль завдовжки майже 6 км, яка проходила через усю центральну частину міста (майже як наш Хрещатик, тільки без естакади). Це було дуже прагматично й дуже неекологічно.

Аж тут 2001 року на виборах мера Сеула з’явився кандидат, такий собі Лі Мьон Бак, який у передвиборчій програмі запропонував знести цю магістраль і відродити річку Чон-Гі-Чун у її природному стані. Вибори він виграв (як згодом і президентські), а роботи з ревіталізації річки та перебудови району навколо з індустріального на фешенебельний завершилися 2005 року. Річище та річка були перетворені на громадський простір, зону відпочинку й магніт для туристів, який щороку відвідують мільйони сеульців і приїжджих.

wikipedia/stari4ek

Звісно, річці не повернули того вигляду, який вона мала 500 років тому, але в ній розвелися риби й тритони, навколо — птахи та інша живність, було насаджено дерева й чагарники, що вкупі створювало відчуття «природи в бетонних джунглях». Але не все так просто, як може здатися на перший погляд.

Скільки коштує «повернення до природи»?

Лі Мьон Бак хоч і походив із простої сім’ї, але не став би топменеджером корпорації Hyundai у 29 років, якби був простаком. Іще до оголошення свої передвиборчої програми, фішкою якої було відродження річки Чон-Гі-Чун, він розробив транспортну модель Сеула й прорахував наслідки знесення центральної магістралі міста. Це тепер загальновідомо, що розвиток дорожньо-транспортної мережі призводить лише до зростання кількості автомобілів і корків, — ця істина увійшла в підручники. А тоді ідея замінити автомобілі громадським транспортом — автобусами та метро — видавалася революційною. Так от, розрахунки Лі Мьон Бака справдилися: кількість поїздок приватними авто в місті зменшилася вдвічі! Відповідно скоротилася кількість шкідливих викидів від авто. Для довідки, в Києві до Великої війни вони становили левову частку забруднення повітря.

Скільки коштував цей проєкт? Приблизно 323 млн дол. США (за курсом того часу), та це ще не все. Оскільки за 500 років річка втратила більшість джерел живлення, вона істотно обміліла, тому було споруджено потужну насосну станцію, яка постійно закачувала воду із сусідньої річки Хан до Чон-Гі-Чун.

Лише вартість електроенергії, яку споживає ця станція, становила на початку 1,2 тис. дол. Звісно, це мізерна сума для бюджету Сеула, але утримання й обслуговування (прибирання, охорона, догляд за рослинами) всього комплексу цієї, скажімо відверто, штучної річки постійно дорожчає: станом на 2010-й його вартість становила 7,7 млн дол. на рік і, ймовірно, далі зростала та зростатиме.

Отже, висновки: не може бути й мови про «ревіталізацію» річки Чон-Гі-Чун, це насправді новий урбаністичний проєкт, який послужив, як на мене, інформаційним прикриттям для масштабної реформи дорожньо-транспортної мережі Сеула. Звісно, закликати автомобілістів пересісти в автобуси та метро — це апріорі електорально програшний варіант, а от гасло «відновити старовинну річку в центрі міста» є вкрай популярним до виборів!

Що можна зробити на Либеді

Боротьба активістів та екологів за озеленення міста — це загалом правильно, однак слід усвідомити, в яких формах існуватимуть ці зелені зони. Останнім часом набули популярності рухи за створення екопарків, де жива природа мала б існувати в «первісному вигляді». Приміром, за таке виступають ініціатори створення місцевого екопарку «Совські ставки». Що ж, це можливо, але тоді слід огородити ставки шестиметровими парканами, як у Межигір’ї Януковича, щоб повністю відсікти антропогенний вплив (простіше кажучи, піпла) від «незайманої природи». Звісно, в цьому випадку втрачається сутність такого об’єкта, оскільки парк передбачає насамперед публічність — без людей він втрачає сенс. В іншому випадку куточок «незайманої природи» слугуватиме лише мамам із малими дітьми та чоловікам із пляшкою пива й… виключно із сусідніх будинків. А в справжньому парку треба прокладати доріжки, підсаджувати дерева, облаштовувати вбиральні, робити освітлення, передбачити паркувальні майданчики... Та що казати — всі й так це розуміють. Тобто треба облаштовувати громадський простір!

Щодо відновлення Либеді, то останні кілька десятків років було вкрай популярно пропонувати проєкти її «ревіталізації», але всі вони були епізодичними та безсистемними. На цьому тлі комплексний проєкт «Регенерація річки Либідь у Києві», представлений в НСАУ, є проривом: його метою є поєднання природних та урбаністичних компонент у місті, відновлення не самої річки, а «окультурення» простору навколо неї. Либідь є віссю тяжіння, вздовж якої розташовані як культурні (квартал Малевича), так і містобудівні компоненти — пакгаузи станції «Київ-Товарний», пам’ятки архітектури державного значення.

У проєкті відображено всі ділянки Либеді, все містобудівне оточення та, що прикметно, нанесено всі споруди, які потрапляють у прибережну 25-метрову охоронну смугу. Їхнє знаходження там брутально суперечить і Земельному, й Водному кодексам України, й усі вони підлягають безумовному знесенню. Особливо кричуще виглядає ділянка біля Либідської площі, де розширення «Оушен плаза» не лише «виштовхує» на Либідь нову запроєктовану дорогу, а й поглинає з іншого боку легендарну «Тарілку» Флоріана Юр’єва (Інститут інформації) — пам’ятку українського архітектурного модернізму. Тож пом’яніть «незлим тихим словом» державу Україна в особі АРМА, що володіє 2/3 акцій, та бізнесмена Андрія Іванова — 1/3 акцій, які проштовхнули (нагнувши, як на мене, Київраду) детальний проєкт планування, що передбачає саме це.

Частина проєкту студентів і викладачів НАОМА

Отже, реалізація проєкту, який розробили молоді студенти й досвідчені викладачі НАОМА можлива, але слід насамперед очистити береги Либеді від гаражів, сараїв та іншого «шанхая», який накопичився на її берегах за десятиліття. А ще заблокувати всі незаконні забруднюючі врізки в річку та її притоки — Держекоінспекціє, Природоохоронна прокуратуро, агов! Інакше без верховенства закону про відновлення історичної річки не може бути й мови.

Постає резонне запитання: а чи не повторить Либідь долі Чон-Гі-Чун, яка банально обміліла та майже зникла? Тобто чи варто витрачати кошти на її відновлення? Так, варто — вона зберегла той самий норовливий характер, що й її «хрещена мати», яка, за легендою, завернула всіх залицяльників і врешті-решт залишилася старою дівою… Так от, у повінь рівень води зростає на 2–2,5 м, а швидкість — учетверо. Либідь жива!

Є ще одне — світоглядне! — питання: чи доречно розглядати цей проєкт під час Великої війни? Війни України за своє існування… Чи відкладатимемо ми своє життя «на потім» — коли воно покращає, коли зростуть стипендії та зарплати, коли ми отримаємо підвищення, закінчимо інститут, купимо машину? Чи, може, відразу, не очікуючи всього цього, вирішимо народити дитину? Або хоча б заплануємо майбутнє народження й почнемо готуватися.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Будьте уважні; як часто насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-07-04T07:00:21Z
Щодня новий смак: ідеї смузі, які варто спробувати цього літа
Gazeta UA
2025-07-04T06:48:58Z
Кавун, калій та спеції: як позбутися набряків та вивести зайву рідену з тіла
Знай
2025-07-04T05:51:24Z
Самотність визнана серйозною загрозою здоров'ю. ВООЗ назвала промовисті дані
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T05:42:41Z
Навіть важко дихати: як пережити аномальну спеку
24tv
2025-07-04T04:33:45Z
Штучний інтелект прогнозує ризик раптової серцевої смерті з точністю до 90%
InternetUA
2025-07-04T04:01:36Z
Доплата за понаднормовий стаж: чи може отримати жінка, яка 50 років працювала лікаркою
ZN UA
2025-07-04T03:42:53Z
Що робить кофеїн із нашим тілом: користь і шкода
GlavRed
2025-07-04T03:27:46Z
МВФ закликає Україну нарощувати податкові надходження
Gazeta UA
2025-07-04T07:07:15Z
В Україні з'являються перші партії місцевих кавунів: які ціни на ринках
24tv
2025-07-04T07:06:26Z
Українські агрохолдинги скуповують добрива
AgroPortal
2025-07-04T07:00:36Z
Подорожчання продуктів у Сумській області: що найбільше вдарило по гаманцях місцевих
Политека
2025-07-04T07:00:08Z
Продовжує зростати: як змінився курс злотого у липні
24tv
2025-07-04T06:57:38Z
Нафта дешевшає на тлі заяви Ірану про свою відданість ядерному договору
УкраинФорм
2025-07-04T06:36:31Z
Курс валют на 4 липня 2025 року: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-07-04T06:33:56Z
Ранні культури молотять у 9 областях України
AgroPortal
2025-07-04T06:30:09Z
МВФ повідомив, яких реформ чекає від України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T06:24:39Z
Рютте та Рубіо поспілкувалися щодо нових зобов'язань НАТО та війни в Україні
Европейская правда
2025-07-04T07:07:53Z
Нідерланди звинувачують Росію у масовому використанні хімзброї проти України
Европейская правда
2025-07-04T07:07:39Z
Призупинення американської допомоги. Трамп відповів, що відбувається насправді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:03:52Z
Росія здійснила один з наймасштабніших ударів по столиці – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:00:03Z
Сенатори-демократи розслідують бездіяльність Трампа щодо санкцій проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T06:57:36Z
Ризик участі найманців з Афганістану у війні на боці Росії суттєво виріс, – ЦПД
24tv
2025-07-04T06:57:19Z
У Сеулі заявили про перебіжчика з КНДР
УкраинФорм
2025-07-04T06:54:06Z
«Жодного прогресу»: друг-злочинець Путін розчарував Трампа
Украина Криминальная
2025-07-04T06:54:02Z
Польща відмовила Німеччині у спільному патрулюванні кордону
Европейская правда
2025-07-04T06:49:25Z
Похід до ТЦК скасовується: як тепер працює направлення на ВЛК
Хвиля
2025-07-04T07:06:11Z
Неспокійна ніч у Росії: дрони уразили Азовський оптико-механічний завод
24tv
2025-07-04T07:00:49Z
Неякісні шоломи на ₴36 мільйонів: командира військової частини засудили до п'яти років
УкраинФорм
2025-07-04T07:00:06Z
Стефанишина пояснила, як її батьки купили елітне житло в Києві дешевше за ринкову ціну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T06:12:14Z
Чому зриваються закупівлі одягу для Сил оборони
Украина Криминальная
2025-07-04T06:06:36Z
Національній поліції України – 10 років: листівки, вірші та проза
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T06:03:12Z
Робота для переселенців у Полтаві: кого готові взяти на зарплату в межах 25 тисяч
Политека
2025-07-04T06:00:00Z
Субсидії для пенсіонерів у Миколаївській області: українцям пояснили, кому можуть виплатити допомогу заднім числом
Политека
2025-07-04T05:30:58Z
Хто може видавати повістки та перевіряти документи військовозобов'язних у липні
24tv
2025-07-04T05:24:00Z
5 ідеальних методів прискорення росту помідорів: зберете небачений урожай
24tv
2025-07-04T06:57:56Z
4 причини, чому каламутніє розсіл в огірках: як уникнути такої проблеми
GlavRed
2025-07-04T06:54:28Z
Посадіть моркву в липні і зберіть пізній урожай: як правильно сіяти та доглядати овоч
Telegraf
2025-07-04T06:30:37Z
Скільки не готуйте — її завжди буде мало: рецепт надсмачної намазки з кабачків
Telegraf
2025-07-04T06:15:57Z
2 знаки зодіаку, які вже в липні зіткнуться з гіркою правдою
24tv
2025-07-04T06:15:31Z
Захват – у кожній ложечці: десерт з полуницею та бананом без борошна та цукру
24tv
2025-07-04T05:48:24Z
Куди поїхати на природу біля Львова: 5 локацій для спекотних вихідних
24tv
2025-07-04T05:24:54Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 4 липня 2025 року
Фокус
2025-07-04T05:00:57Z
Той самий літній сніданок: готуємо кабачки за 10 хвилин від Пави
24tv
2025-07-04T04:45:15Z
Ворог перейшов до нової тактики на півдні України - Сили оборони
Хвиля
2025-07-04T07:06:34Z
Атака РФ на Київ: Нікітюк розповіла, як з сином рятується від смогу, а Дорофєєва показалася в укритті
TSN
2025-07-04T07:06:28Z
РФ вдарила по Києву дронами і ракетами: влада назвала кількість потерпілих
TSN
2025-07-04T07:03:11Z
Рух транспорту на кількох вулицях столиці перекрито через ліквідацію наслідків атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:00:38Z
Один із найбільш масштабних повітряних ударів, головною мішенню був Київ, – Зеленський про атаку
24tv
2025-07-04T06:51:48Z
На Південно-Слобожанському напрямку минулої доби відбулося 10 боєзіткнень, на Куп’янському зафіксовано 4 атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-04T06:49:33Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 4 липня
Мій Харків
2025-07-04T06:46:27Z
У Києві - високий рівень забруднення повітря після російської атаки
УкраинФорм
2025-07-04T06:45:59Z
Росіяни пошкодили залізничну інфраструктуру в Києві — тривають роботи з відновлення
AIN
2025-07-04T06:36:56Z
Працював маляром, зловживав і осліп: як склалося життя Вакули із "Вечорів на хуторі біля Диканьки" і де він похований
Telegraf
2025-07-04T07:00:36Z
Якась копійка є, – Сергій Притула розповів з чого заробляє під час війни
24tv
2025-07-04T06:57:12Z
Переможниця "Холостяк" Інна Бєлєнь показала фото з РАЦСу: "Це вперше, коли я настільки впевнена"
Знай
2025-07-04T06:51:59Z
Помер актор Майкл Медсен, відомий за ролями у фільмах «Убити Білла 2» і «Скажені пси»
Детектор М
2025-07-04T06:33:27Z
У справі побиття Тоні Матвієнко виплили нові деталі: є підозра, що співачка почала першою
Фокус
2025-07-04T06:30:11Z
Українці Бразилії засудили присутність консула РФ на фестивалі в Куритибі
УкраинФорм
2025-07-04T06:27:55Z
Триває прийом заявок на участь у пітчингах Film Industry Office 16-го Одеського міжнародного кінофестивалю
Детектор М
2025-07-04T05:46:27Z
Екстрим і грація: 66-річна Мадонна виконала небезпечний трюк
GlavRed
2025-07-03T23:27:30Z
10 найпопулярніших серіалів на Netflix, що підкорили українських глядачів
24tv
2025-07-03T21:00:51Z
На Київщині у трьох районах зафіксовані пошкодження внаслідок російської атаки
УкраинФорм
2025-07-04T07:03:27Z
РФ вночі атакувала Україну 550 ракетами та дронами: майже всі летіли на Київ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T06:57:37Z
Унаслідок вибухів під Житомиром постраждав музей образотворчого мистецтва
УкраинФорм
2025-07-04T06:45:38Z
Уламки впали у п'яти районах: Кличко розповів про наслідки ворожої атаки на столицю
УкраинФорм
2025-07-04T06:45:37Z
Суд оголосив вирок зрадниці, яка коригувала удари по Київщині за допомогою відеопасток
InternetUA
2025-07-04T06:28:09Z
Внаслідок атаки на Полтавщину є руйнування та постраждалі
24tv
2025-07-04T06:27:19Z
На Харківщині минулої доби через російські удари постраждали п'ятеро людей
УкраинФорм
2025-07-04T06:21:29Z
На Кіровоградщині через російську атаку поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-04T06:21:13Z
17-річний футболіст Легії потрапив у реанімацію після ДТП, його сестра загинула
24tv
2025-07-04T06:21:03Z
В Україні обвалився ринок комерційних автомобілів: статистика
AutoCentre
2025-07-04T07:03:40Z
Alpine показала ралійний хот-хетч за $70 000
AutoCentre
2025-07-04T07:03:36Z
Росія стала притулком для крадених авто в Америці
ZN UA
2025-07-04T06:12:59Z
Відомий автомеханік розповів, про що може свідчити стукіт під час перемикання передачі
Gazeta UA
2025-07-04T04:36:45Z
Якщо ці 10 знаків на панелі змушують вас панікувати – припиніть: а ось як треба діяти
24tv
2025-07-04T03:33:12Z
Збиває з пантелику водіїв: що означає дорожній знак з ромбом на синьому тлі
GlavRed
2025-07-04T03:27:53Z
Перший порушник нового закону про швидкість у Флориді затриманий одразу після його набуття чинності
Топ Жир
2025-07-03T23:48:39Z
Найпотужніший Land Rover Defender з 626 кінськими силами у похмурому виконанні
Топ Жир
2025-07-03T23:18:56Z
Аеропорт шукає нового водія після аварії з мільйонними збитками
Топ Жир
2025-07-03T22:33:19Z
Атлети і спортивні функціонери обговорили протидію Росії у міжнародному спорті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:09:09Z
"Він чекає на ситуацію із Усиком": непереможний боксер оцінив шанси на повернення Кличка у ринг
24tv
2025-07-04T07:06:35Z
Зінченко може опинитися в Мілані — Арсенал готовий обговорити обмін на Рафаеля Леао
Football.ua
2025-07-04T06:57:21Z
Сідклей продовжить кар'єру в Таїланді — ексзахисник Динамо підписав контракт з Ратчабурі
Football.ua
2025-07-04T06:55:49Z
Атлетіко блокує трансфер Галлагера
Football.ua
2025-07-04T06:45:12Z
Вімблдон-2025: Світоліна та Костюк вийдуть на корти у п'ятницю
УкраинФорм
2025-07-04T06:36:52Z
Челсі готові викласти 40 мільйонів за юного Гонсало Гарсію
Football.ua
2025-07-04T06:28:55Z
Шомуродов може залишити Рому
Football.ua
2025-07-04T05:52:59Z
Дзаніоло оштрафовано на 15 тисяч євро за конфлікт у роздягальні Роми
Football.ua
2025-07-04T05:24:38Z
Як збільшити час роботи батареї смартфона на Android: поради
InternetUA
2025-07-04T07:10:14Z
TikTok звільняє багато співробітників, які працюють в TikTok Shop US
InternetUA
2025-07-04T07:00:57Z
Археологи показали обличчя Тейлор Свіфт зі Стародавнього Єгипту: вона співала пісні богу
Фокус
2025-07-04T07:00:44Z
Нові фото показали оновлене розташування MagSafe у iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-07-04T06:55:45Z
Substack вносить нові оновлення в прямі трансляції, збільшуючи обсяг відео
InternetUA
2025-07-04T06:46:37Z
Функція SOS на iPhone допомогла постраждалому в горах швидко викликати рятувальників
InternetUA
2025-07-04T06:40:25Z
Марсіанський метеорит вагою 25 кг продають на аукціоні Sotheby’s
1News
2025-07-04T06:33:20Z
Microsoft додає нову функцію до вебверсій Excel, Word і PowerPoint
Portaltele
2025-07-04T06:31:32Z
Google запускає свою нову модель генерації відео Veo 3 по всьому світу
InternetUA
2025-07-04T06:31:21Z