MY.UAНовини
Революция в Сербии? Почему усилились протесты против президента Вучича и что с ними не так
Революция в Сербии? Почему усилились протесты против президента Вучича и что с ними не так

Революция в Сербии? Почему усилились протесты против президента Вучича и что с ними не так

Відовдан – одне з найбільш важливих та священних свят у Сербії, яке на додачу тісно пов’язане з багатьма важливими подіями в історії країни.

Саме в цей день, 28 червня, у Сербії відбулося різке загострення політичної кризи.

Студенти, які з кінця минулого року протестують проти влади, оголосили ультиматум президенту Александару Вучичу, вимагаючи оголошення дострокових парламентських виборів.

Дата оголошення ультиматуму має своє символічне значення.

Саме у Відовдан 2001 року експрезидент Югославії Слободан Мілошевич був переданий Гаазькому Міжнародному трибуналу щодо колишньої Югославії – дуже прозорий натяк для президента Вучича.

Чинний президент Сербії відкинув цей ультиматум, після чого протестувальники оголосили про масштабні акції непокори.

До студентських протестів приєднується все більш громадян країни й деякі опозиційні партії.

То чи є підстави говорити про початок революції у Сербії? І чому для частини опозиції співпраця з нинішніми протестувальниками неможлива ідеологічно?.

Ультиматум Вучичу.

Протести у Сербії тривають вже більш ніж вісім місяців.

Старт їм дав нещасний випадок – обвалення навісу залізничного вокзалу у місті Новий Сад, внаслідок чого загинули 16 осіб.

Ця катастрофа стала ілюстрацією корупції всередині сербської влади, а абсолютно беззуба реакція влади на неї змусила обуритися багатьох.

Втім, довгий час протестувальники старанно уникали політичних гасел.

Їхні вимоги насамперед стосувалися гарантування справедливого розслідування цієї катастрофи.

А єдина вимога, яку можна віднести до політичних – влада має добросовісно виконувати свої обов’язки.

Навіть за відсутності політичних вимог нинішні протести, а також масштабний страйк студентів та школярів по всій країні стали вкрай непростим викликом для президента Вучича.

За більш ніж 11 років перебування при владі (спочатку як прем’єр-міністр, а з 2017 року – як президент) Вучич зумів подолати опір опозиції та значною мірою маргіналізувати її.

Однак протест, в якому немає лідерів, а відповідно – нема кого компрометувати і з ким домовлятися, став для президента Сербії абсолютно неочікуваним.

В такій ситуації Вучич обрав стратегію вичікування, сподіваюсь, що нинішній протест з часом "видихнеться".

А одночасно – готував свій "антимайдан", тобто мітинги студентів, які виступають проти страйку та вимагають відновити навчання.

Здавалося, ця стратегія поступово приносить результат.

Але коли Вучич оголосив про скору перемогу – протест вибухнув новими вимогами.

Анонсований на Відовдан мітинг від самого початку розглядався як переломний.

Адже з цим днем пов’язано безліч важливих подій у сербській історії.

А головна відмінність від попередніх мітингів полягала в тому, що у протестувальників з’явилася суто політична вимога – Вучич має до 21:00 28 червня оголосити про власну відставку та про дострокові вибори, які мають відбутися вже цього року.

Варто зазначити, що раніше, коли ситуація виглядала для президента Сербії дуже непевною, Вучич публічно припускав можливість проведення принаймні дострокових парламентських виборів, хоча згодом від цієї ідеї відмовився.

І звісно, Вучич відкинув ультиматум протестувальників.

"Ультиматум не прийнято, чекати до 21 години не потрібно", – заявив президент зранку 28 червня в ефірі державного телебачення.

Одночасно сербська влада почала демонстративно звозити у столицю бронетехніку та підвозити додаткові сили поліції.

Формально – для захисту мітингу "правильних студентів", чий табір вже кілька місяців розбитий у Піонерському парку, тобто – поблизу сербського парламенту.

Захист "правильним протестувальникам" обіцяли й найрізноманітніші мілітарні та ветеранські організації – саме вони раніше виконували роль "тітушок", атакуючи учасників протестних мітингів.

А на додачу керівна Сербська прогресивна партія автобусами привезла кілька сотень союзників з глибинки Сербії, де великосербство традиційно поширено.

Проте вони вирішили посидіти в автобусах та погуляти по Белграду замість демонстрації своєї підтримки владі й лише потім приєдналися до "тітушок" у Піонерському парку.

Також напередодні Міністерство внутрішніх справ оголосило про затримання шістьох людей за підозрою в плануванні "насильницької зміни влади" в країні – натяк на те, що влада планує діяти досить жорстко.

Від блокування мостів до барикад.

В белградському мітингу 28 червня взяли участь майже 140 тисяч осіб – неймовірна кількість для Сербії.

Особливо якщо врахувати, що одночасно мітинги пройшли і в інших сербських містах.

О 21:00, коли закінчився термін ультиматуму, по всій Сербії розпочалося блокування мостів та автошляхів.

У відповідь поліція та жандармерія, застосовуючи спецзасоби та діючи дуже агресивно, почали жорсткі затримання.

Лише в Белграді затримали 77 мітингарів.

У хід пішли й поліцейські автомобілі, які з сиренами намагалися наїхати на протестувальників.

Барикади виникали у Чачаку, Новому Саді, Ужице, інших містах Сербії.

Поширювалася блокада мостів, вулиць та автошляхів.

На нових мітингах висунули три основні вимоги студентів – дострокові вибори, розпуск наметового містечка в Піонерському парку (там розташувалися місцеві "тітушки"), звільнення заарештованих студентів.

Вони додалися до попередніх вимог, які з’явилися відразу після катастрофи на вокзалі в Новому Саді, коли загинули 16 осіб: розслідування причин трагедії, оприлюднення всієї документації щодо ремонту вокзалу; пошук винних та їхнє покарання; розкриття корупційних схем; відставка глави уряду (його змінили декілька місяців тому), мера Нового Сада та президента Вучича.

Одночасно протестувальники звернулися до профспілок із закликом розпочати страйки, що може зіграти важливу роль та підштовхнути нові соціальні прошарки до участі в акціях громадянського спротиву.

На університетських професорів та викладачів вплинув крок відомого генетика Міодрага Грбича – він повернув Орден Карагеоргійовича, яким на минулий День державності Сербії його нагородив президент Вучич.

У Сербії, де з правами людини є чималі проблеми, такий акт непокори є проявом громадянської мужності та прикладом для інших.

Про розгубленість представників влади свідчить те, що вони дозволили собі вислови та риторику в стилі російського політикуму.

Наприклад, деякі депутати Скупщини від партії влади висловлюють жаль, що поліцейські машини "не розчавили" демонстрантів, спікер закликає помститися, а президент називає протестувальників "імбецилами-учасниками контейнерної революції".

Щоб виправдати жорсткі дії поліції, провладні ЗМІ знову повернули фейкові твердження про підтримку мітингарів з-за кордону та підготовку з цією допомогою навіть державного перевороту.

На противагу цьому і президент Вучич, і міністр внутрішніх справ Івіца Дачич кілька разів висловлювали вдячність "російським друзям" та російським спецслужбам за організацію недопущення "кольорової революції".

Мітинг не за Європу.

Ще одна відмінність нинішніх протестів від попередніх – мітингувальники вперше звернулися до депутатів – "справжніх представників опозиції" – із закликом заблокувати роботу Народної скупщини Сербії.

На їхній заклик відгукнулися вже депутати від Демократичної партії та партії "Свобода і справедливість", а також представники непарламентського руху "Екологічне повстання" та партії "Сербія центр".

Але інші опозиційні парламентські фракції поки промовчали.

І це не дивно:.

відмінність між опозицією та протестуючими студентами полягає у цивілізаційному виборі.

Якщо більшість опозиції є значною мірою проєвропейською й відстоює євроінтеграцію Сербії, то позиція студентів з цього питання є не такою однозначною.

Попри те, що нинішні протести у Сербії нарешті стали політичними, вони не містять жодної зовнішньополітичної ідеї (як це було в Україні, і не лише у нас).

До того ж особлива дата мітингу вплинула на його учасників, а виступи спікерів у Белграді нагадували меседжі, на яких будується та живе націоналістична Сербія майже з 1990 року.

Риторика окремих виступів базувалася на великосербській міфології Косовської битви (яку програли сербські князі), героїзації Гавриїла Принципа, необхідності "захисту" сербів у Республіці Сербській, Північній Македонії, Чорногорії та Хорватії.

Такі виступи сприймалися з радістю та аплодисментами.

Чому студенти повторюють правих політиків, прихильників великосербства? Тут можна назвати щонайменше три причини.

Перша – в Сербії виховання молоді вже багато років будується на антизахідних постулатах, які відкидають європейські цінності та євроінтеграцію Сербії.

Наразі Сербія є єдиною країною-кандидатом у члени ЄС, де кількість противників такого вступу переважає над кількістю прихильників.

Друга – студенти вважають, що для досягнення своїх цілей їм потрібно періодично звертатися до історії країни, яка корелюється з політикою президента Вучича.

Особливо на Відовдан.

Не буде помилкою стверджувати, що меседжі, які пролунали на останньому мітингу в Белграді, не тільки не схожі на меседжі початку протестів, а й багато в чому відповідають інтересам влади.

Третя – можливо, студенти просто розгубилися й не можуть розуміти, що ж робити далі.

Мабуть, одна з причин цього – відсутність єдиного центру та лідерів, які розуміють, що і як робити, куди рухатися.

Дилема Вучича.

Сербський президент опинився у скрутній ситуації.

Наразі він демонструє жорсткість, заявляючи, що більше не піде на жодні амністії протестувальникам.

"Ми вимагаємо, щоб прокуратура виконувала свою роботу, а не діяла некомпетентно і наївно, час відповідальності настає", – заявив Вучич 29 червня, пообіцявши більше не підписувати жодних помилувань для заарештованих.

Проте одночасно Вучич усвідомлює, що Єврокомісія уважно моніторить розвиток подій у Сербії.

І не факт, що Євросоюз вкотре заплющить очі на його дії.

Тим більше, що поїздка сербського президента на військовий парад до Москви не залишилася непоміченою – і вона суттєво погіршила сприйняття сербської влади у Брюсселі.

Скоріш за все, наразі Вучич сподівається "пересидіти" протести.

Вже станом на 2 липня чисельність протестних акцій суттєво знизилася.

Проте в ніч на 3 липня поліція знову почала арешти протестувальників, серед яких були й школярі.

Втім, поки Вучич зберігає сподівання, що із ситуації можна вийти шляхом косметичних змін – вкотре провівши ротації в уряді або навіть пообіцявши дострокові парламентські вибори.

Ще одна причина для заспокоєння влади – відовданський мітинг показав, що студенти віддали перевагу ідеологічно-міфологічному погляду на минуле замість науково-історичного.

А саме такий підхід відповідає інтересам Вучича.

А на Відовдан і далі будуть славити неіснуючі подвиги майже 700-річної давнини.

Проте розвиток протестів у Сербії має свою логіку.

28 червня вони вийшли на політичний рівень.

Не виключено, що з часом вони стануть більш проєвропейськими, а їхні учасники будуть не тільки блокувати шляхи, а й відстоювати політичні вимоги – докорінне оновлення влади.

І от тоді для Александара Вучича розпочнуться справжні проблеми.

Володимир Цибульник, кандидат історичних наук, експерт із Західних Балкан,.

Юрій Панченко, редактор "Європейської правди".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як правильно потрібно приймати клітковину для схуднення: дієтологиня назвала денну норму
TSN
2025-07-04T08:33:59Z
Самотність визнана серйозною загрозою здоров'ю. ВООЗ назвала промовисті дані
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:21:03Z
Жила з відчуттям кому в горлі: у Львові прооперували жінку з рідкісною патологією
24tv
2025-07-04T08:15:27Z
ВООЗ рекомендує усім країнам значно підняти ціни на деякі продукти
24tv
2025-07-04T07:54:15Z
Будьте уважні; як часто насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-07-04T07:00:21Z
Щодня новий смак: ідеї смузі, які варто спробувати цього літа
Gazeta UA
2025-07-04T06:48:58Z
Кавун, калій та спеції: як позбутися набряків та вивести зайву рідену з тіла
Знай
2025-07-04T05:51:24Z
Втиснути ще пару футболок чи штанів: чому Ryanair збільшить розмір безплатного багажу
24tv
2025-07-04T09:12:38Z
Валюти в різні боки: що з цінами в банках та обмінниках
24tv
2025-07-04T09:12:31Z
Європа досі залежить від російських енергоресурсів: нові дані
Хвиля
2025-07-04T09:12:23Z
Розкриття банківської таємниці – неминуче: у Мінфіні дали роз'яснення
24tv
2025-07-04T09:07:06Z
Китай законтрактував чверть українського ячменю врожаю-2025
AgroPortal
2025-07-04T09:00:15Z
Черговий перегляд програми з МВФ перенесено: в Фонді назвали причину
ZN UA
2025-07-04T08:54:25Z
У Нацбанку спрогнозували, що буде з курсом євро та долару
ZN UA
2025-07-04T08:52:53Z
Світовий ринок молочних продуктів переживає кризу
Хвиля
2025-07-04T08:45:26Z
Україну обрали до Ради Продовольчої програми ООН
УкраинФорм
2025-07-04T08:42:19Z
Російський удар по Києву пошкодив консульський відділ посольства Польщі
Европейская правда
2025-07-04T09:18:15Z
Адміністрація Трампа розсилатиме країнам-партнерам листи із новими тарифами вже з 5 липня
AIN
2025-07-04T09:18:02Z
Росіяни справді атакують "шахедами" по-новому? Експерти — про тактику ударів
Telegraf
2025-07-04T09:15:29Z
Європа має міць, щоб переграти Росію та не дати захопити Україну, – The Telegraph
24tv
2025-07-04T09:15:02Z
Президент Фінляндії підтримав вихід країни з Оттавської конвенції
Европейская правда
2025-07-04T09:12:07Z
Нідерланди звинувачують Росію у масовому використанні хімзброї проти України
Европейская правда
2025-07-04T09:06:19Z
У команді Трампа – суперечки щодо скасування санкцій проти енергетики Росії — Politico
Vlasti
2025-07-04T09:03:57Z
США і НАТО узгоджують кроки щодо України
360ua.news
2025-07-04T09:03:08Z
Глава МЗС Естонії про удар по Києву: Росія не демонструє ознак деескалації
Европейская правда
2025-07-04T09:01:57Z
27-річна донька Гонгадзе виходить заміж за іноземця: який вигляд мають наречені
TSN
2025-07-04T09:18:15Z
Повернення призову підтримують майже три чверті німців
УкраинФорм
2025-07-04T09:15:57Z
Неякісні шоломи на ₴36 мільйонів: командира військової частини засудили до п'яти років
УкраинФорм
2025-07-04T09:15:44Z
Україна відкриває виробництва зброї в Данії
24tv
2025-07-04T09:06:01Z
Для ЗСУ розробили новий дрон R34-T з лазерним наведенням
Комсомольская правда
2025-07-04T09:03:05Z
Військовий СБС: Для збиття FPV-дронів дробовики ефективніші за автомати
Лига
2025-07-04T08:57:39Z
Ракети масово атакуватимуть Росію: експерт повідомив про нову українську зброю
GlavRed
2025-07-04T08:54:55Z
Мільйон за "Контрактом 18-24": коли військових можуть залишити без виплат
24tv
2025-07-04T08:51:52Z
"Величезна кількість дронів": у ЗСУ розкрили тривожні деталі масованого удару РФ
GlavRed
2025-07-04T08:51:43Z
Хек вийде смачнішим за червону рибу: як його смачно приготувати
Telegraf
2025-07-04T09:18:23Z
Як почистити пральну машину в домашніх умовах: дуже легкий спосіб
GlavRed
2025-07-04T09:15:54Z
Терка стане гостра, як лезо: елементарний спосіб заточити її
24tv
2025-07-04T09:06:30Z
Цю річ купують часто, але використовують надто рідко. Яку покупку краще обдумати
Telegraf
2025-07-04T08:45:44Z
Гороскоп Таро на завтра 5 липня: Ракам - диво, Водоліям - обережність
GlavRed
2025-07-04T08:42:00Z
Ці квіти не можна тримати в домі: справжній магніт для нещасть
24tv
2025-07-04T08:21:57Z
Як відновити чорний колір речей, які вигоріли: лайфхаки, які вразять
24tv
2025-07-04T08:06:37Z
4 причини, чому каламутніє розсіл в огірках: як уникнути такої проблеми
GlavRed
2025-07-04T07:27:15Z
Ця країна Європи дешевша за Іспанію та Грецію, і тут чудові пляжі та неймовірні гори
24tv
2025-07-04T07:21:12Z
Пошкоджене консульство в Києві: у МЗС Польщі розповіли подробиці
УкраинФорм
2025-07-04T09:18:48Z
Повітряна атака на Київ: пошкоджені понад 20 локацій
УкраинФорм
2025-07-04T09:18:38Z
Де в столиці працюють штаби для допомоги постраждалим внаслідок атаки РФ та що там можна отримати, - КМДА
Комсомольская правда
2025-07-04T09:10:11Z
Рунічний гороскоп на 4 липня 2025 року: Левам — дія, Дівам — перетворення, а Рибам — містична підказка
TSN
2025-07-04T09:03:48Z
Подорожчання проїзду на Закарпатті: по чиєму гаманцю вдарять нові ціни
Политека
2025-07-04T09:00:23Z
На фронті 148 бойових зіткнень за добу, третина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-04T08:54:27Z
Коли в Україні спаде спека: синоптикиня назвала дату
GlavRed
2025-07-04T08:54:24Z
Ударний дрон поцілив по Кривому Рогу: спалахнула пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:48:48Z
Киян штрафують за запізнення на роботу через атаки: Тищенко вигадав, що робити
Telegraf
2025-07-04T08:48:17Z
Кеті Перрі та Орландо Блум підтвердили чутки про розлучення через шість років стосунків
TSN
2025-07-04T09:18:38Z
Гурт Ірени Карпи замінить "Ницо Потворно" на Atlas Festival - музикант не виступить через бойове відрядження
Комсомольская правда
2025-07-04T09:16:40Z
Кріс Дженнер позичила сукню в Кім Кардашян: фотопорівняння
24tv
2025-07-04T09:15:19Z
Потонув човен, на якому катався російський комік Павло Воля
GlavRed
2025-07-04T09:06:10Z
У Чикаго представили фотовиставку про війну в Україні
УкраинФорм
2025-07-04T09:03:50Z
Автор «Гри в кальмара» розкрив альтернативний фінал шоу — здається, було краще
ITC
2025-07-04T09:01:40Z
Що подивитися про космос: 8 серіалів, від яких перехоплює подих
Вива
2025-07-04T08:57:07Z
Блогер розкрив ім'я первістка Лесі Нікітюк: як назвали хлопчика
TSN
2025-07-04T08:48:10Z
Побиття Тоні Матвієнко: у Bolt пояснили, чому після конфлікту заблокували співачку
Фокус
2025-07-04T08:45:50Z
Вибух чули навіть у Ватикані: у Римі понад 30 людей постраждали через інцидент на заправці
Фокус
2025-07-04T09:15:05Z
РФ вночі атакувала Україну 550 ракетами та дронами: майже всі летіли на Київ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T09:12:42Z
На Київщині стан повітря в нормі, перевищення - лише у Броварах
УкраинФорм
2025-07-04T09:12:37Z
У Римі прогримів потужний вибух на АЗС: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T09:12:25Z
Греція третій день бореться з лісовими пожежами на Криті на тлі посилення спеки
Европейская правда
2025-07-04T09:12:06Z
Вісім пацієнтів у важкому стані після нічного обстрілу Києва: обставини травмування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T09:09:17Z
У Києві викрили ділків, які продавали військовим «тилові» посади
Украина Криминальная
2025-07-04T09:09:17Z
У Римі стався вибух на заправці, поранені пожежники та поліцейські
УкраинФорм
2025-07-04T09:03:21Z
Санкт-Петербург готується до потопу: дамбу закрили, вода піднялася майже на два метри
24tv
2025-07-04T09:00:03Z
Який Karoq обрати – бензиновий чи дизельний?
AutoCentre
2025-07-04T09:12:11Z
Volkswagen тестує гібридного наступника Passat
AutoCentre
2025-07-04T08:28:30Z
Тисячі машин, які купили росіяни протягом трьох років, виявились краденими в США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:12:11Z
Росія стала притулком для крадених авто в Америці
ZN UA
2025-07-04T07:12:53Z
В Україні обвалився ринок комерційних автомобілів: статистика
AutoCentre
2025-07-04T07:03:40Z
Alpine показала ралійний хот-хетч за $70 000
AutoCentre
2025-07-04T07:03:36Z
Відомий автомеханік розповів, про що може свідчити стукіт під час перемикання передачі
Gazeta UA
2025-07-04T04:36:45Z
Якщо ці 10 знаків на панелі змушують вас панікувати – припиніть: а ось як треба діяти
24tv
2025-07-04T03:33:12Z
Збиває з пантелику водіїв: що означає дорожній знак з ромбом на синьому тлі
GlavRed
2025-07-04T03:27:53Z
Шахтар – Гориця: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-04T09:13:42Z
Нагорняк: Епіцентр прощатиметься з тими, хто не прогресуватиме або не відповідатиме рівню УПЛ
Football.ua
2025-07-04T08:55:58Z
Росіяни вихваляють Ломаченка і проклинають Усика на тлі скандалу з Онуфрієм
Telegraf
2025-07-04T08:54:36Z
Битва за Веа — Тоттенгем і Евертон кинули виклик Марселю
Football.ua
2025-07-04T08:52:48Z
Пропагандисти влаштували істерику після перемоги Ястремської над росіянкою на Вімблдоні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:51:36Z
Визначилися місце й дати проведення чемпіонатів України з пляжного футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:45:21Z
"Навіть не вітався": український боксер зізнався, у кого із зірок боксу був найжахливіший табір
24tv
2025-07-04T08:36:34Z
Форвард "Ліверпуля" Діогу Жота загинув в автокатастрофі у віці 28 років
Комсомольская правда
2025-07-04T08:34:43Z
Флуміненсе – Аль-Хіляль: цікаві варіанти ставок на поєдинок Клубного чемпіонату світу
Football.ua
2025-07-04T08:30:25Z
iPhone отримав приховану функцію: FaceTime тепер зупинить дзвінок, якщо ви почнете роздягатися
InternetUA
2025-07-04T09:16:35Z
Слава Вавилону та річки Євфрат: археологи розкопали 3000-річний месопотамський гімн
Фокус
2025-07-04T09:15:25Z
Британські ВМС збудували «люксову» ігрову кімнату на авіаносці — з десятком Alienware Aurora R15 і відеокартами RTX 4080
ITC
2025-07-04T09:10:53Z
Генетик розгадав код да Вінчі: він розкрив секрет знаменитої Вітрувіанської людини
Фокус
2025-07-04T09:06:55Z
Apple зупинила роботу над одним зі своїх пристроїв
24tv
2025-07-04T09:06:07Z
Netflix планує розширити контент і веде переговори про партнерство зі Spotify, — WSJ
Детектор М
2025-07-04T09:03:00Z
ШІ проаналізував 100 000 галактик та уточнив п’ять космологічних параметрів
ITC
2025-07-04T09:01:52Z
Перший огляд NVIDIA RTX 5050 — Intel Arc B580 швидша
ITC
2025-07-04T09:01:09Z
iPhone 17 Pro Max здивує рекордною автономністю до 35 годин
InternetUA
2025-07-04T08:46:10Z