MY.UAНовини
Що таке військовий резерв України, які є черги мобілізації та як працює бронювання
Що таке військовий резерв України, які є черги мобілізації та як працює бронювання

Що таке військовий резерв України, які є черги мобілізації та як працює бронювання

Під час великої війни лексикон українців розширився поняттями "мобілізація", "військовий облік", "резерв" тощо. Важливим у цьому переліку є військовий резерв – фактично це усі військовозобовʼязані, здатні стати до зброї або у військо у разі потреби. Все чоловіче населення країни віком 18 – 60 років (за відсутності серйозних проблем зі здоров'ям) належить до військовозобов'язаних і перебуває в запасі на випадок мобілізації.

Деякі жінки також мають статус військовозобов'язаних, але мобілізуються добровільно, за відповідним фахом (медики, зв'язківці тощо). Всі військовозобов'язані громадяни формують мобілізаційний ресурс держави, тобто потенційний резерв ЗСУ та Сил оборони на особливий період.

Іншими словами, майже кожен, хто не служить у війську постійно, але стоїть на військовому обліку, є частиною військового резерву особового складу. Обізнаність про хвилі призову є важливою під час повномасштабної війни. Тож детально про військовий резерв в Україні – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Що таке військовий резерв України

Система резерву особового складу в Україні почала вибудовуватися ще у ранні часи Незалежності, а серйозного розвитку набула з 2014-го – після початку російського вторгнення на Сході.

Мета цієї системи – забезпечити ЗСУ та інші силові структури поповненням особового складу задля розширення штату або за інтенсивних бойових дій.

Раніше резерв поділявся на оперативний, мобілізаційний та громадський резерви. Оперативний резерв своєю чергою мав дві черги – першу (ОР-1) та другу (ОР-2) – залежно від пріоритету залучення особового складу. Нині резерв має інший склад.

Структура військового резерву України

Оперативний резерв: склад, призначення, черги

Оперативний резерв першої черги (ОР-1). Оперативний резерв 1-ї черги – це основа підготовленого резерву ЗСУ. До ОР-1 зараховуються військовослужбовці запасу, які вже мають військовий досвід, зокрема колишні військові, учасники бойових дій (Антитерористичної операції (АТО) чи Операції об'єднаних сил (ООС)) та інші військовозобов'язані, що уклали контракт на службу в резерві.

Як правило, після проходження строкової служби або участі в бойових діях, військовослужбовець може добровільно підписати контракт резервіста, закріпившись за певною бойовою частиною. Служба в резерві за контрактом передбачає регулярні навчальні збори у мирний час (за викликом командира підрозділу) та готовність негайно з'явитися до своєї військової частини у разі воєнного часу.

Резервістам ОР-1 гарантується збереження робочого місця і середнього заробітку на час зборів, після завершення яких їм виплачується грошове забезпечення.

Вікові обмеження для перебування в ОР-1 – як правило, до 40 років, а мінімальний строк контракту – 3 роки. Саме військові резервісти першої черги стали тими, хто в перші дні повномасштабної війни 24 лютого 2022 року за викликом командира оперативно прибули до своїх бойових підрозділів і вступили в бій із ворогом.

Оперативний резерв другої черги (ОР-2). До оперативного резерву 2-ї черги належать інші підготовлені військовозобов'язані, які не увійшли до ОР-1. Зокрема, це всі колишні військовослужбовці (в т.ч. строкової служби) минулих років, а також ветерани АТО/ООС, які не підписали контракт на службу в резерві.

Після звільнення з військової служби такі особи автоматично зараховуються до ОР-2 і перебувають на обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП, колишні військкомати).

  • Резерв нарощування. Це резервісти та інші військовозобов'язані, призначені для укомплектування частин і установ, що не входять до бойового складу Збройних Сил.
  • Територіальний резерв. До нього входять резервісти та військовозобов'язані, закріплені за підрозділами Сил територіальної оборони (ТрО) ЗСУ. Простими словами, це резерв територіальної оборони – громадяни, що у випадку війни поповнять бригади та батальйони Тероборони за місцем проживання.

Мобілізаційний резерв: склад, умови залучення

Мобілізаційний та громадський резерв. Мобілізаційний резерв охоплював всіх інших громадян призовного віку, що не належать до оперативного резерву. Фактично це найбільша та найрізноманітніша категорія – мільйони військовозобов'язаних чоловіків.

Під час великої війни мобілізаційний резерв залучають у третю та четверту чергу мобілізації – тобто після вичерпання оперативного резерву, призиваючи тих, хто не служив або не має достатнього досвіду (але пройде навчання перед відправкою в війська).

Мобілізація та призов із резерву: як це працює

У разі оголошення мобілізації чи введення воєнного стану, комплектування війська відбувається в кілька черг. Нині призов на строкову службу призупинено (як це маємо від 2024 року), а основним механізмом поповнення армії стала мобілізація. З 2022 року мобілізація в Україні виконується у чотири хвилі (черги). Основні етапи такі:

  • Перша хвиля (черга) – призиваються резервісти оперативного резерву першої черги (ОР-1). Це найбільш підготовлені кадри, які одразу готові стати в стрій (ветерани та контрактні резервісти). Вони поповнюють бойові бригади в першу чергу.
  • Друга хвиля – розгортається за потреби після вичерпання першої та охоплює оперативний резерв другої черги (ОР-2). Тобто на службу призивають інших досвідчених воїнів запасу, хто раніше служив, але не був у контракті резерву.
  • Третя хвиля – це черга широкого мобілізаційного резерву. На цьому етапі призиваються, зокрема, офіцери запасу та спеціалісти, які пройшли військові кафедри чи мають фахову військову підготовку, але не мають реального бойового досвіду.
  • Четверта хвиля – у разі затяжної війни до війська можуть призвати усіх інших військовозобов'язаних, які не служили раніше, не мають "броні" чи інших відстрочок, але годяться за станом здоров'я та віком. Це фактично решта мобілізаційного ресурсу держави.

Законодавча база військового резерву

На тлі реформ Збройних Сил (зокрема, скасування строкової служби та повного переходу на професійну армію) у 2024 році уряд переглянув підходи до структури військового резерву.

18 червня 2024 року Кабінет міністрів ухвалив постанову №741 "Деякі питання щодо структури військового резерву", якою затвердив нову структуру військового резерву людських ресурсів та скасував попередню систему, що діяла з 2014 року. Відповідно до нової структури, весь військовий резерв людських ресурсів поділяється на дві великі категорії:

  • Військовий оперативний резерв – до нього належать усі резервісти (особи, що добровільно уклали контракт про проходження служби в резерві) та військовозобов'язані з бойовим досвідом або досвідом служби, які призначені до укомплектування бойових військових частин чи підрозділів забезпечення. Ця категорія, по суті, об'єднує колишні ОР-1 і ОР-2.
  • Мобілізаційний людський резерв – охоплює усіх інших військовозобов'язаних, які не входять до оперативного резерву. Тобто це громадяни, котрі перебувають на військовому обліку в ТЦК, СБУ чи інших структурах, але не мають достатнього військового досвіду або конкретного призначення в штаті бойових частин. Сюди ж віднесено осіб, які призначаються для комплектування навчальних центрів та військових навчальних закладів (для підготовки нових військових кадрів, які згодом поповнять бойові частини).

Нова система спрощує розуміння того, хто саме належить до першочергового резерву. По суті, всі досвідчені військові кадри тепер об'єднані у військовий оперативний резерв (поділений за призначенням), а решта мобілізаційного ресурсу – в окремий мобілізаційний резерв.

Бронювання військовозобов'язаних: як працює відстрочка від мобілізації

Під час загальної мобілізації існує механізм надання відстрочки від призову, відомий у розмовній мові як "бронь". Бронювання військовозобов'язаних – це процедура, коли держава або роботодавець резервує за підприємством чи установою певного працівника, звільняючи його від мобілізації на визначений строк. По суті бронювання забезпечує ключових працівників критично важливих сфер тимчасовою відстрочкою (до 6 місяців) від призову на військову службу.

Скористатися таким правом можуть органи державної влади, а також підприємства, установи та організації, що визнані критично важливими для економіки, життєзабезпечення населення або обороноздатності країни.

Наприклад, бронюванню підлягають працівники оборонних підприємств, компаній, які виконують мобілізаційні завдання чи постачають продукцію для армії, працівники енергетичного сектору, зв'язку, медицини, освіти та інших галузей, безперебійна робота яких необхідна в особливий період. Щоб отримати "бронь", роботодавець, внесений до переліку критично важливих, бронює через портал "Дія" необхідних працівників. Після затвердження упродовж 72 годин відповідними відомствами, ці фахівці отримують офіційні підтвердження відстрочки. Інформація про надану відстрочку вноситься до реєстру та відображається, зокрема, в електронному кабінеті призовника ("Резерв+").

Якщо обставини змінюються (наприклад, підприємство втрачає статус критично важливого, або співробітник звільняється), то відстрочка скасовується і військовозобов'язаний може бути мобілізований на загальних підставах.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Спасут от жары и обезвоживания: 5 фруктов, которые увлажняют организм летом
Знай
2025-07-04T03:21:55Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Евро по 50 – чем это опасно для украинцев: ответы на 8 главных вопросов
TSN
2025-07-04T03:06:33Z
Пенсионерам выплатят надбавку к пенсии: кто и сколько может получить
Знай
2025-07-04T02:12:43Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Субсидия на коммуналку: некоторые украинцы получат выплаты задним числом
Знай
2025-06-23T17:36:40Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Оружие как инструмент давления: принуждают ли США Украину к капитуляции
TSN
2025-07-04T04:09:56Z
Компанія Медведчука вивозила зерно з окупованої частини України
AgroNews
2025-07-04T04:03:48Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T12:15:10Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Лидер демократов в Конгрессе побил рекорд, оттягивая принятие законопроекта Трампа
Европейская правда
2025-07-03T20:15:08Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
К "коалиции дронов" присоединились еще две страны
Корреспондент
2025-07-04T03:42:49Z
С Днем Нацполиции Украины! Яркие открытки и картинки к профессиональному празднику 4 июля
Telegraf
2025-07-04T03:18:09Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Проверьте свой уровень интеллекта за 13 с: сколько животных изображено на картинке
Gazeta UA
2025-07-04T03:57:52Z
Им везет во всем: четыре знака Зодиака, которые притягивают удачу
Знай
2025-07-04T03:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на пятницу
Gazeta UA
2025-07-04T03:27:17Z
В Киевской области спасатели преодолевают последствия ночного террора РФ – число жертв растет
Новости Украины
2025-07-04T03:09:49Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Наталка Денисенко посветила идеальным телом в карпатском бассейне
Gazeta UA
2025-07-04T01:15:33Z
Очень тяжелое состояние: в РФ заговорили о здоровье Пугачевой
Comments UA
2025-07-03T19:57:51Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
"Лошадей оставляли гнить. Чтобы забирать их, не было и речи " - люди сходили с ума от жары
Gazeta UA
2025-07-04T03:42:03Z
Дроны атаковали ТЦК в Полтаве: погибшие и раненые, объявлен День траура
Новости Украины
2025-07-04T03:39:11Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Красные, желтые, зеленые: на что указывают цвета индикаторов в автомобиле
Gazeta UA
2025-07-04T02:21:53Z
"Потужномобиль" появился на улицах Ровно: чем ретро-авто удивило украинцев
Telegraf
2025-07-04T01:33:44Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Porsche расширяет линейку 911 новыми полноприводными версиями
Корреспондент
2025-07-03T17:36:52Z
Тюрьма и конфискация авто: Польша введет суровые наказания для водителей
Хвиля
2025-07-03T17:36:35Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Одноклубник Довбика переходит в Бешикташ на правах аренды
Корреспондент
2025-07-04T04:09:59Z
Реал открыт к уходу одной из звезд
Корреспондент
2025-07-04T03:36:52Z
Милан официально объявил о подписании итальянского полузащитника
Корреспондент
2025-07-04T03:33:25Z
В память о Жоте: Ливерпуль вывел из обращения номер 20
Корреспондент
2025-07-04T03:09:28Z
17-летний футболист Легии и сборной Польши страшно пострадал в ДТП
Корреспондент
2025-07-03T21:00:42Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Магнитная буря 4 июля: чего ожидать от солнечной активности
TSN
2025-07-04T04:09:17Z
Как увеличить время работы батареи смартфона на Android: советы
Gazeta UA
2025-07-04T03:51:20Z
"Лабуда или заяц-мутант?" В сети завирусилось видео, как ребенка поздравил аниматор в необычном костюме
Telegraf
2025-07-03T22:36:51Z
В США продадут марсианский метеорит за миллионы долларов
Новости Украины
2025-07-03T20:45:22Z
Death Stranding 2 стартовала с третьего места в японском чарте продаж, Nintendo Switch 2 продолжает доминировать
GameMag
2025-07-03T18:13:17Z
Интересное предложение: Обзор планшета HUAWEI MatePad Pro 12,2" PaperMatte Edition
GameMag
2025-07-03T18:06:08Z
Большая волна Юпитера: Раки и Весы на пороге перемен десятилетия, что ждет знаки Зодиака
Знай
2025-07-03T17:51:53Z