/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F1fb7282a36382b20d7c96bb961068803.jpg)
Спецпенсії в Україні можуть скасувати: кого стосується нововведення
Що відомо про скасування спецпенсій
Спецвиплати отримує вузьке коло українців, повідомляє 24 Канал з посиланням на нардепа Данила Гетманцева.
Планують, що скасувати їх можуть для:
- колишніх та чинних суддів;
- колишніх та чинних прокурорів;
- колишніх та чинних співробітників силових структур.
"Кланові" спецпенсії у сотні тисяч гривень, які обурюють людей – це офіційне, публічне і зухвале визнання виключності окремих каст – суддів, силовиків, держслужбовців. При мінімальній пенсії 2 361 гривень, коли більше як половина українських пенсіонерів отримують менше ніж 5 000 гривень, спецпенсії по 100 тисяч і більше – кричуща несправедливість,
– каже Гетманцев.
Нині Верховна Рада готується до скасування спецпенсій. Законопроєкт уже пройшов обговорення у профільному комітеті та рекомендований до другого читання.
Наразі текст законопроєкту у фінальній редакції не опубліковано. Втім доопрацьована версія передбачає встановлення нових умов пенсійного забезпечення за вислугу років, по інвалідності працівників прокуратури, зокрема:
- надання права на пенсію за вислугу років прокурорам за наявності вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років, після досягнення віку 65 років особами, які народилися після 1 січня 1986 року;
- призначення та виплата пенсій за вислугу років прокурорам лише після звільнення особи з органів прокуратури;
- призначення пенсій по інвалідності прокурорам на умовах і в порядку, визначених Законом "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування";
- щорічне з 1 березня проведення перерахунку пенсій із застосуванням коефіцієнту збільшення, який визначається відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Де бере початок проблема спецпенсій
Витоки проблеми – у законах 1990-х років, коли пенсії встановлювалися на рівні 90% від заробітної плати. Тоді це не здавалося надмірним: суди масово відновлювали "золоті" пенсії, а чиновники користувалися власним становищем для самозбагачення.
Скасування спецпенсій – це лише початок, запевняє Гетманцев. Щоб по-справжньому реформувати пенсійну систему, необхідний комплексний підхід: перехід від "зв’язків та статусу" до принципу стажу, заробітку та страхових внесків.