MY.UAНовини
"Відкосив від служби в Білорусі": відверте інтерв'ю білоруського добровольця, що воює в Україні
"Відкосив від служби в Білорусі": відверте інтерв'ю білоруського добровольця, що воює в Україні

"Відкосив від служби в Білорусі": відверте інтерв'ю білоруського добровольця, що воює в Україні

У війні проти російського окупанта беруть участь не тільки українці. Інші нації приєднуються до нашої держави у цій боротьбі, щоб протистояти Росії та в майбутньому знову здобути свою державу. Зокрема, добровольці з Білорусі стали на захист України, адже Росія також є їхнім ворогом. Багато з них – цивільні, які ніколи не служили та навіть "відкосили" від армії Білорусі.

В інтерв'ю 24 Каналу представник Білоруського добровольчого корпусу розповів про бої в Україні та ситуацію в Білорусі. Більше деталей – читайте далі у матеріалі.

"Відкосив" від служби в Білорусі, але приїхав воювати в Україну

Як і коли ви потрапили до України?

Я прибув сюди з Польщі. Ми приїхали ввечері. Коли я тільки перетнув кордон – була дуже напружена атмосфера, але я думав, що скандальних моментів на кордоні буде ще більше. Відчувалося, що зараз відбуваються серйозні події. Навіть було трохи страшно, бо я їхав і точно не розумів куди саме. Але зараз я дуже комфортно почуваюся в Україні. Мене тут гарно прийняли.

Чому ви вирішили приїхати до України в час повномасштабного вторгнення, коли всі навпаки звідси виїжджали?

Усе відбулося через призму подій, які сталися у Білорусі у 2020 році. Тоді країну охопили масові протести проти влади, яка хотіла сфальсифікувати вибори. Люди вийшли на вулиці. У Білорусі завжди були репресії, але після 2020 року вони вийшли на новий рівень. Дуже багато людей потрапили в тюрми, отримали штрафи. Активній, пасіонарній частині населення стало дуже складно жити.

Повне інтерв'ю з білоруським добровольцем: дивіться відео

"Воїн волі" – наш новий проєкт на YouTube, де ви можете подивитися щирі інтерв'ю з військовими та історії їхньої боротьби. Підписуйтеся, щоб бути ближче до тих, хто щодня бореться за наше майбутнє.

Я сам потрапив у цю репресивну машину, і в один момент зрозумів, що держава постійно на мене тиснутиме, тому я вирішив переїхати. Спершу думав про Польщу, шукав там роботу, але почалася повномасштабна війна.

У медіапросторі я побачив білорусів, які з перших днів долучилися до боїв. Зрозумів, що це саме ті люди, з якими можна будувати майбутнє Білорусі. Усі бачили, що у нас відбувалися мирні протести, але згодом всі зрозуміли, що вони не працюють.

Як вам взаємодія з українцями та загалом життя в Україні? Бо дуже часто кажуть, що білоруси й українці – близькі за духом.

Справді, у нас з українцями більше спільного, ніж з росіянами. У Білорусі відбулась анексія без боротьби, просто завдяки пропаганді, яку масово поширювали. Коли я приїхав в Україну, то побачив інших людей. Вони нагадували пасіонарних білорусів, які виходили з протестом на вулиці. Вони розуміли, що відбувається, чітко знали, хто ворог. З такими людьми було дуже легко знайти спільну мову, тому коли ми спілкувалися – одразу розуміли одне одного.

Важливо! Зараз триває збір на потреби Білоруського добровольчого батальйону. Підтримати добровольців, що стали на захист України, можна за посиланням.

Хто ваші побратими у Білоруському добровольчому корпусі? Розумію, що ви не можете багато розповісти з безпекових міркувань, але хто ті люди, які допомагають Україні здобувати незалежність?

Я говоритиму загальними фразами, бо не коректно розповідати про деяких хлопців, оскільки їхні сім'ї зараз у заручниках у білоруського режиму. Більшість з нас – це цивільні білоруси, також є українці. Ми будували своє цивільне життя. Наприклад, коли мені прийшла повістка у білоруську армію – я просто "відкосив". Я ніколи не був військовим і не думав, що моє життя буде пов'язане з армією.

Отже, деякі хлопці приїхали з Білорусі, хтось з Європи. Більшість з них просто жили цивільним життям, мали сім'ї, непогану роботу, бізнеси. Але вони вирішили, що саме в Україні зможуть набратися досвіду, познайомитися з людьми, з якими згодом творитимуть зміни у Білорусі.

Що таке БДК і на яких напрямках працювали

Є тема, яка актуальна для більшості українців, – це військовий вишкіл. Як відбувався ваш, скільки тривав та якими ще фактами можете поділитися?

Мені здається, що наш вишкіл не сильно відрізнявся від того, який є в інших підрозділах. Загалом є три базові речі: фізична підготовка, вогнева та медицина – на цьому все будується. У нас було дуже багато тренувань. Я зміг попрацювати і з мінометом, і з БпЛА.

Війна дуже швидко змінюється, тому потрібно постійно набувати знань, весь час вдосконалюватися. Загалом мені все це було цікаво, тому навчання давалося легко. Якщо говорити про загальну підготовку, то це ті 3 пункти, які я назвав. Думаю, вони й зараз актуальні.

Як виглядає структура вашого підрозділу?

Структура доволі стандартна. Є керівництво, командири, є групи, які працюють у "полі", медики, інженерні групи, групи важкого озброєння, БпЛА. Ми намагаємося заповнити усі сфери відповідними фахівцями, щоб не просити про допомогу в інших підрозділів. Але, звісно, будуємо певні відносини, налагоджуємо комунікацію та ділимось досвідом з тими, з ким воюємо пліч-о-пліч.

До речі, якщо ви хочете стати частиною Білоруського добровольчого батальйону – всю інформацію можна знайти тут.

На яких напрямках ви побували?

Ми побували майже на всіх основних ділянках фронту. Не про всі можу сказати, але назву кілька. Це Херсонський, Запорізький, Донецький та Харківський напрямки.

А де були найгарячіші бої?

На мою думку, вони всі були достатньо гарячі. Дуже складним було літо у 2023 році, йшли важкі бої. Градусу додавало й те, що нас весь час обстрілювали із запалювальних снарядів. А наприкінці росіяни ще вистрілили з "Сонцепьока". На щастя, всі залишилися живими.

"Тільки так зможемо перемогти": як протидіяти Росії

Хочу поговорити про спільного ворога для українців і білорусів – Росію. Зважаючи на ваш бойовий досвід, як змінилися потужності, вміння і ресурси ворога за час повномасштабного вторгнення?

Усе дуже швидко змінюється. Треба бути готовими до всього, бо ворог навчається. Це вже не той противник, який був спочатку. Росіяни дуже швидко розвиваються, мають підтримку. Навіть якщо подивитися на їхні атаки на цивільне населення, то ми побачимо, що потужності ростуть. У Росії більше дронів, ракет. Звісно, певні ресурси вичерпуються, але поки невідомо, коли вони остаточно закінчаться.

Також грає роль те, як Росія ставиться до своїх людей, бо це теж ресурс. У них велика країна з великим населенням, яке не шкодують. Тому треба завжди бути попереду, зберігати в руках ініціативу. Тільки так ми зможемо перемогти.

Ситуація в Білорусі погіршується

Як ви зараз оцінюєте ситуацію в Білорусі?

У Білорусі ситуація погіршується. Репресії, які почалися у 2020 році, тільки ростуть. Навіть ті люди, які вже відсиділи свої терміни, – знову повертаються, тому що вже просто немає кого саджати.

Нагадаю, що у Білорусі досі діє найвища міра покарання – смертна кара. Держава цим користується, чинить моральний тиск. Усі, хто суперечать, режиму, потрапляють під репресії. Навіть ті, хто зараз перебувають поруч з керівництвом, – не можуть нічого сказати. Система не шкодує нікого.

Якщо послухати пропаганду Олександра Лукашенка, то складається враження, що у Білорусі все добре: економіка зростає, люди щасливі. Яким насправді є життя в країні під таким шаленим тиском?

Це лише гарна картинка, яку знімають пропагандисти. У них все навколо красиве, чисте, безпека на високому рівні, але це лише ширма. Коли я приїхав в Україну, то мене питали, невже все добре? Я відповідав, що ні, це лише картинка.

Якщо ти не перебуваєш у контексті всього цього, тоді тобі важко щось зрозуміти. У Білорусі зараз легше не стало: економічні показники погані, дуже багато безробітних. Моє коло спілкування у Білорусі зараз доволі мале, бо я в Україні, але знаю, що з кожним роком все стає дедалі гірше.

Звісно, в новинах показують, що на волю вийшли політв'язні, але це лише мала частина тих, хто досі за ґратами. Невідомо, коли вони зможуть вийти на волю та чи вийдуть взагалі.

Як загалом білоруський народ ставляться до російсько-української війни?

Більшість все розуміє. Але є нюанс у тому, що білорусам не можна висловлювати свою думку, бо до тебе одразу прийдуть. Навіть, якщо ти перерахуєш кошти на підтримку ЗСУ – тебе одразу знайдуть і почнуться репресії, кримінальні справи. Багато людей, які донатили, – або виїхали, або у тюрмах.

Хочу поговорити про рівень зближення Білорусі та Росії на культурному рівні. Ми бачимо, що Росія намагається залізти в усі сфери життя українців: музика, література, мистецтво, кіно. Коли ви ще мешкали в Білорусі, як це було у вас? Наскільки Росію поважали, чи слухали російське та чи змінилося щось з початком повномасштабної війни?

Білорусь завжди була максимально зближена, інтегрована з Росією. Я навіть не знаю, як ці дві країни зараз роз'єднати. Наприклад, коли я приїхав в Україну, то одразу почув українську мову. Для мене це дуже важливий маркер, тому що в Білорусі 90% населення розмовляють російською. Білоруська мова лишається державною, але все повністю на російській.

Вивчення білоруської у школах дуже слабке. Навіть не всі люді, які знають білоруську мову, нею спілкуються, адже середовище навколо російськомовне. Коли ти починаєш розмовляти білоруською, тебе ніхто не розуміє. Буває навіть таке. Це дуже страшна ситуація. Весь контент, музика, культура – все пов'язано з російською мовою.

Пригадую, у школі ми вивчали багато російських письменників, поетів, а білоруських значно менше. Тому в цьому сенсі ситуація дуже погана. Зараз білоруси поступово це розуміють, починають тримати певну дистанцію з Росією. Але повністю порвати з нею – поки неможливо. Для цього роз'єднання знадобиться ще кілька поколінь.

Коли Білорусь зможе остаточно розірвати зв'язки з Росією

Низка опозиційних політиків в Білорусі та східноєвропейських експертів говорять про те, що білоруські добровольці можуть набратися досвіду у війні проти Росії, а тоді почати звільнення своєї країни від диктатури Лукашенка й російського впливу. Чи є у вас така мета?

Так, звичайно. Коли я тільки приїхав до України, то жив у своїй "мильній бульбашці". Я взагалі нічого не розумів, думав, що ми повоюємо тут пів року, і я поїду звільняти Білорусь, але насправді все по-іншому.

Зараз я розумію, що поки не буде повного розвалу Росії – Білорусь ніколи не буде вільною. Вона під абсолютною протекцією Росії. Коли були мирні часи, то наша країна почувалася відносно вільно. Влада намагалася відстоювати свої інтереси, тобто спілкувалася з Росією, але також і з Європою. Зараз є тільки один союзник – Росія. Тому важко казати про те, як звільнити Білорусь, поки це просто ілюзія політиків, які про це говорять.

До того ж зараз у Білорусі є багато російських військових, які навчають наших силовиків. Думаю, тільки після розвалу Росії – можна говорити і про Білорусь. Просто ввійти, заїхати на танках і звільнити – цього не буде.

Коли думаєте про свою країну та потенційне повернення додому, якою б ви хотіли бачити Білорусь у майбутньому? Зокрема, з огляду, на ваш досвід учасника російсько-української війни.

Мені б хотілося, щоб моя країна була більш національно орієнтована, щоб ми шанували тих людей, які віддавали своє життя для того, щоб Білорусь розвивалася. Це дуже важливо. Такі базові речі як культура, історія, мова – все це повинно бути білоруським. Мені важко сказати, як це повинно статися, бо це дуже складне питання.

Звісно, дуже хочеться, щоб Білорусь була країною, де кожна людина матиме право на вільне життя, де ніхто не зможе прийти до тебе, заглянути в телефон і відправити в тюрму, виписати штраф за те, що сказав щось не так. Хочу, щоб люди почувалися спокійно, впевнено та розвивали всі сфери. Саме в такій країні мені б хотілося жити.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Как распознать высокий уровень кортизола и что с этим делать
UAToday
2025-07-04T09:03:06Z
Яблочный уксус для кожи лица и волос: чем он полезен и как использовать
Знай
2025-07-04T07:51:31Z
Съедать много арбуза летом: польза или вред
Comments UA
2025-07-04T05:21:18Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
Доллар и евро стабилизировались в обменниках
Корреспондент
2025-07-04T09:09:56Z
Аграрии приблизились к сбору первого миллиона тонн зерна
Корреспондент
2025-07-04T09:09:03Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T08:57:32Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Токсичный шлейф. Чем дышат украинцы после атаки
Корреспондент
2025-07-04T09:06:43Z
Молдова хочет избежать "торможения" вступления в ЕС из-за сопротивления Орбана в отношении Украины
Новости Украины
2025-07-04T09:03:27Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Духовный советник Трампа категорически высказался об ударе по Киеву и поставил ультиматум миру
Comments UA
2025-07-04T06:45:24Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Мобилизация женщин с сентября: ЦПД срочно обратился к украинцам
Знай
2025-07-04T08:36:20Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Части мужчин могут аннулировать отсрочки: кто в зоне риска
Знай
2025-07-04T09:12:04Z
Почувствовал себя Бондом: школьник в стиле знаменитого киногероя прибыл на свой выпускной
Фокус
2025-07-04T09:00:50Z
К "коалиции дронов" присоединились еще две страны
Корреспондент
2025-07-04T06:54:47Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Секрет иголки: простой заговор, который откроет путь к деньгам, карьерному росту и защите от завистников
Знай
2025-07-04T08:51:03Z
Какие огурцы категорически не подходят для консервации: они только испортят ваши заготовки на зиму
TSN
2025-07-04T08:30:06Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Партизаны разведали позиции 428-го МСП ВС РФ: ликвидированы штабные командиры
Gazeta UA
2025-07-04T08:15:34Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Жара местами достигнет +37°С - прогноз на выходные
Gazeta UA
2025-07-04T09:03:28Z
Генштаб: по состоянию на 4 июля общие потери вражеской армии в личном составе составили 1 024 210 солдат
UAToday
2025-07-04T08:54:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер в Украине, хотя родился в России: как выглядит могила актера Андрея Краско, которого в 48 лет убил алкоголь
Telegraf
2025-07-04T09:06:40Z
Сергей Притула высказался о первом браке
Корреспондент
2025-07-04T08:00:15Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:18:21Z
В Кривом Роге прогремел взрыв, есть раненые
Корреспондент
2025-07-04T09:03:10Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
В Украине снизился спрос на новые грузовики
Gazeta UA
2025-07-04T07:42:21Z
Красные, желтые, зеленые: на что указывают цвета индикаторов в автомобиле
Gazeta UA
2025-07-04T02:21:53Z
"Потужномобиль" появился на улицах Ровно: чем ретро-авто удивило украинцев
Telegraf
2025-07-04T01:33:44Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Porsche расширяет линейку 911 новыми полноприводными версиями
Корреспондент
2025-07-03T17:36:52Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Чертовски хороший бой: Фьюри - о поединке Уайта и Итаумы
Корреспондент
2025-07-04T09:12:34Z
Инна Кольт: Как украинка меняет лицо американской бьюти-индустрии
Gazeta UA
2025-07-04T08:24:39Z
Месси высказался о гибели футболиста "Ливерпуля" Диогу Жоты
ZN UA
2025-07-04T07:42:57Z
"Ливерпуль" пожизненно закрепит за игровой номер за погибшим Диогу Жотой
ZN UA
2025-07-04T07:33:19Z
Канело - следующий: Джейк Пол вызывает нового соперника
Корреспондент
2025-07-04T07:18:10Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Через зупинку пільгового експорту до ЄС Україна втрачатиме мільярди доларів щороку
AgroNews
2025-07-04T09:06:11Z
ИИ помог женщине забеременеть после 18 лет попыток
Корреспондент
2025-07-04T09:01:00Z
К чему может привести привычка оставлять зарядный блок в розетке: возможные последствия
Gazeta UA
2025-07-04T08:09:18Z
Безопасность в Android 16: на всех смартфонах надо срочно включить эти настройки
Фокус
2025-07-04T08:00:08Z
Названы лучшие Android-смартфоны лета 2025 года: что выбрали эксперты
Фокус
2025-07-04T07:42:10Z
Просто мочалка: создан новый материал, который прочнее пластика и уничтожает вирусы
Фокус
2025-07-04T07:36:20Z
В Україні фермери можуть отримати безкоштовно зернові рукава
AgroNews
2025-07-04T07:07:38Z