MY.UAНовини
Занурює міста в темряву та блекаут: що за графітові бомби має Китай для знищення енергетики
Занурює міста в темряву та блекаут: що за графітові бомби має Китай для знищення енергетики

Занурює міста в темряву та блекаут: що за графітові бомби має Китай для знищення енергетики

Китай продемонстрував новий тип зброї, що здатна виводити з ладу енергетичну інфраструктуру противника без фізичного знищення об'єктів. Як повідомило South China Morning Post, державний мовник CCTV оприлюднив анімаційне відео, в якому показано запуск ракети з наземної платформи, після чого вона розкидає 90 суббоєприпасів, які вибухають у повітрі та розпилюють хімічно оброблені вуглецеві волокна. За задумом розробників, ці волокна спричиняють коротке замикання у високовольтних лініях, що призводить до масштабних знеструмлень.

У сюжеті мовиться, що зона ураження становить щонайменше 10 тисяч квадратних метрів, а головна мета такого удару – паралізувати системи управління, зв'язку та координації противника. CCTV посилається на державну корпорацію China Aerospace Science and Technology Corporation, яка перебуває в підпорядкуванні Міністерства оборони Китаю. Водночас назва озброєння та етап його розробки не розкриваються – у повідомленні зброю названо "загадковою ракетою вітчизняного виробництва".

Хоча в сюжеті прямо не вказано, що мовиться саме про графітову бомбу, технічні характеристики збігаються з описом цього типу озброєння: дальність польоту – до 290 кілометрів, маса бойової частини – 490 кілограмів. Це робить її придатною для ураження військових електропідстанцій та інших елементів енергетичної інфраструктури. У коментарях під відео користувачі соцмереж припускали можливе застосування цієї зброї проти Тайваню. Офіційних підтверджень щодо її використання армією Китаю наразі немає.

24 Канал детально розповідає про історію використання аналогічних бомб та загалом атак проти енергетики під час воєн.

Як графітові боєприпаси знеструмили Ірак і Сербію

Графітові бомби вперше продемонстрували свою ефективність у військових кампаніях США наприкінці XX століття. Під час війни в Перській затоці 1991 року американські війська застосували крилаті ракети Tomahawk з графітовими бойовими частинами BLU-114/B для виведення з ладу енергосистеми Іраку. Результат був разючим: тимчасово було відключено до 85% електромережі країни. Це спричинило масштабні блекаути, подекуди електропостачання не відновлювалося протягом цілого місяця.

Метою такого удару було швидке позбавлення противника електрики, необхідної для роботи військових радарів, зв'язку та інших систем.

Ще відомішим став випадок застосування графітових бомб у Європі. У 1999 році, під час кампанії НАТО в Югославії (війна в Косово), американські стелс-літаки F-117 скинули касетні бомби CBU-102 з графітовими суббоєприпасами. Внаслідок цього близько 70% електромережі Сербії було паралізовано.

Блекаут практично миттєво охопив більшість країни – погасло світло, зупинився електротранспорт, відключилися насоси водопостачання. Белград був змушений піти на поступки Заходу, адже удар по енергетиці паралізував військову інфраструктуру і суттєво ускладнив життя цивільного населення.

Хоча НАТО підкреслювало, що прагнуло мінімізувати жертви серед цивільних, відключення електрики в містах неминуче зачепило лікарні, громадський транспорт, систему водопостачання та каналізацію.

Що таке графітова бомба і як вона працює

Графітова бомба (неофіційно "блекаут-бомба" або "м'яка бомба") – це різновид нелетальної зброї, призначеної для виведення з ладу електромереж без прямого знищення об'єктів. Принцип дії такого боєприпасу полягає в розпиленні над ціллю хмари надтонких графітових (вуглецевих) ниток. Ці нитки осідають на лініях електропередач, трансформаторах та іншому високовольтному обладнанні й завдяки високій електропровідності графіту спричиняють численні короткі замикання. Фактично графітова бомба влаштовує електричний "дощ", який шунтує проводи та моментально вимикає мережу.

На відміну від звичайних боєприпасів, графітові не руйнують обладнання фізично – після атаки достатньо очистити апаратуру від графітового пилу, щоб поступово відновити електропостачання. Попри відсутність вибухів, графітові бомби не такі вже й небезпечні для мирного населення. Вони класифікуються як нелетальна зброя, оскільки прямо не вбивають людей і не знищують будівель. Однак наслідки масштабних відключень електрики можуть бути критичними. Знеструмлення цілих регіонів веде до зупинки лікарень, систем очищення води, опалення та транспорту, що створює загрозу життю і здоров'ю тисяч людей.

Саме тому застосування навіть "м'якої" бомби проти енергоінфраструктури фактично б'є по тилу країни та цивільному населенню, підриваючи його нормальне функціонування.

Як працює китайська бомба: дивіться відео

Китай, Тайвань та новий вимір конфлікту

Не дивно, що технологія графітових боєприпасів привернула увагу інших держав. Нещодавно Китай відкрито продемонстрував анімаційне відео з прототипом власної "блекаут-бомби". На кадрах, оприлюднених державним телеканалом CCTV, показано запуск ракети, яка розсіює над ціллю хмару з 90 графітових суббоєприпасів, здатних спричинити "повне відключення електроенергії" на площі до 10 тисяч квадратних метрів. Хоча прямо слово "графітова" не пролунало, однак за описом мовиться саме про цей вид зброї.

Заявлена дальність ракети – до 290 кілометрів, а маса бойової частини – близько 500 кілограмів, що дозволяє вразити одразу кілька вузлів енергомережі.

Ця демонстрація відбулася на тлі зростання напруженості довкола Тайваню. Пекін вважає самоврядний острів Тайвань своєю територією і не виключає силового сценарію "возз'єднання" в майбутньому. За останні роки Китай різко активізував військовий тиск – від масштабних навчань поблизу острова до нарощування ракетного потенціалу.

Поява ж в арсеналі КНР графітової бомби підвищує ймовірність того, що першочерговою ціллю такої зброї може стати саме енергосистема Тайваню у разі конфлікту. Знеструмлення острова на початку можливої операції здатне паралізувати оборону без прямого бомбардування міст. Неоголошена "стратегія темряви" вписується в доктрину сучасного кібер- та електронного війська – вивести з ладу критичні системи противника, не провокуючи негайної ескалації до тотальних руйнувань. Водночас такі дії не залишають сумнівів у своєму руйнівному ефекті для цивільної інфраструктури та життя людей.

Російські удари по енергосистемі України: терор без "м'якості"

Поки провідні держави розвивають "чисті" способи знеструмлення противника, Росія вдалася до традиційно жорстокої тактики проти енергетики України. Під час повномасштабного вторгнення російські війська систематично обстрілюють ракетами та дронами українські електростанції, підстанції та лінії електропередач. Особливо інтенсивною ця кампанія стала з осені 2022-го: починаючи з жовтня, масовані атаки по об'єктах енергетики завдали колосальних руйнувань. За даними української влади, вже на початок листопада 2022-го було пошкоджено близько 40% всієї енергетичної інфраструктури країни.

Мільйони людей залишилися без світла, тепла і води, у містах запроваджувалися планові та аварійні відключення електроенергії. На відміну від графітових бомб, російські удари мають цілком "гарячий" кінетичний характер – ракети та дрони-камікадзе фізично руйнують обладнання, знищують трансформатори та виводять з ладу електростанції. Ці атаки порушують норми міжнародного гуманітарного права, адже б'ють по об'єктах, від яких залежить виживання цивільного населення. Як зазначає Human Rights Watch, масовані удари Росії по енергомережі, що позбавляють людей світла, тепла та води на порозі зими, виглядали як свідома спроба посіяти паніку і терор серед населення.

Фактично Кремль застосував проти України свою "бомбу темряви", але роль графітового пилу виконали осколково-фугасні заряди крилатих ракет та іранських дронів.

Український досвід кінця 2022 року став трагічним нагадуванням: удари по енергетиці перетворюються на удари по найбільш вразливих. Від холоду та відсутності електрики страждали лікарні, школи, мільйони людей сиділи без елементарних зручностей. Втім, Україні вдалося вистояти – енергетики героїчно відновлювали мережі, а міжнародні партнери екстрено постачали обладнання. Це протистояння триває й надалі, адже Росія періодично повторює атаки, намагаючись використати енергетику як зброю на полі бою.

Історія застосування графітових "блекаут-бомб" показує, наскільки важливою ціллю у війнах сучасності стає електрика. Від Іраку і Сербії до України – позбавити противника енергії означає вибити ґрунт під ногами, зануривши міста в темряву. Сьогодні ця концепція еволюціонує: високоточні нелетальні боєприпаси здатні миттєво погасити світло на цілій території без ядерних вибухів і масштабних бомбардувань. Але чи робить це їх "гуманнішими"?

Наслідки для цивільних доводять протилежне. У XXI столітті удари по енергетичній інфраструктурі залишаються потужною зброєю залякування і тиску – незалежно від того, застосовуються вони графітовими нитками чи ракетними боєголовками. І протистояти цій загрозі світовій спільноті буде не менш складно, ніж традиційній військовій агресії.

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Будьте уважні; як часто насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-07-04T07:00:21Z
Щодня новий смак: ідеї смузі, які варто спробувати цього літа
Gazeta UA
2025-07-04T06:48:58Z
Кавун, калій та спеції: як позбутися набряків та вивести зайву рідену з тіла
Знай
2025-07-04T05:51:24Z
Самотність визнана серйозною загрозою здоров'ю. ВООЗ назвала промовисті дані
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T05:42:41Z
Навіть важко дихати: як пережити аномальну спеку
24tv
2025-07-04T04:33:45Z
Штучний інтелект прогнозує ризик раптової серцевої смерті з точністю до 90%
InternetUA
2025-07-04T04:01:36Z
Доплата за понаднормовий стаж: чи може отримати жінка, яка 50 років працювала лікаркою
ZN UA
2025-07-04T03:42:53Z
Що робить кофеїн із нашим тілом: користь і шкода
GlavRed
2025-07-04T03:27:46Z
Не все так просто: чому загинув віцепрезидент "Транснєфті"
24tv
2025-07-04T07:39:27Z
На програму компенсації за сільгосптехніку виділили ще 700 млн грн
AgroPortal
2025-07-04T07:30:15Z
Популярний смаколик заборонили до перевезення в літаках: у чому причина
24tv
2025-07-04T07:27:54Z
Україна отримала дев’ятий транш кредиту МВФ - 500 млн доларів - гроші підуть на покриття бюджетних потреб
Известия Киев
2025-07-04T07:27:34Z
У компанії DIM відсторонили дівчину Дар'ю, яка внесла заставу 44 млн гривень за віцепрем'єра Чернишова
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:36Z
Бюджетна декларація 2026-2028: якими будуть мінімалка та курс долара найближчі три роки
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:29Z
В Україні стрімко зменшується кількість корів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:18:11Z
Нафтогазу призначили комерційного директора
УкраинФорм
2025-07-04T07:15:12Z
МВФ закликає Україну нарощувати податкові надходження
Gazeta UA
2025-07-04T07:07:15Z
Естонія назвала умову підтримки нової кліматичної мети ЄС до 2040 року
Европейская правда
2025-07-04T07:39:20Z
Путін заявив Трампу, що Росія «допомогла створити США» – The Telegraph
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:39:20Z
"Є й приємні новини": у РФ вражений військовий завод - ЦПД
GlavRed
2025-07-04T07:39:00Z
Нідерланди звинувачують Росію у масовому використанні хімзброї проти України
Европейская правда
2025-07-04T07:33:45Z
Розвідки Нідерландів і ФРН заявили. що Росія розширює використання хімзброї в Україні
УкраинФорм
2025-07-04T07:30:08Z
СБУ затримала на Тернопiльщинi дезертира, який поширював кремлiвськi наративи та заперечував збройну агресiю рф
InternetUA
2025-07-04T07:27:30Z
У РФ загадково «випав з вікна» віце-президент «Транснафти»
Украина Криминальная
2025-07-04T07:27:04Z
Зеленський прибув на церемонію відкриття головування Данії у Раді ЄС
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:53Z
Звідки 120 млн за міністра? 7 питань про заставу як запобіжний захід
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:51Z
Неспокійна ніч у Росії: дрони уразили Азовський оптико-механічний завод
24tv
2025-07-04T07:36:40Z
Допомога держави: на які пільги мають право дружини учасників бойових дій в Україні
Хвиля
2025-07-04T07:30:47Z
Ветерани на протезах зійшли на Говерлу
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:49Z
Генштаб підтвердив атаку на завод РФ, що виготовляє батареї для ракет і авіабомб
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:41Z
Сергій Притула розповів про травму ока і чому відмовився оформлювати інвалідність
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:38Z
4 липня - яке сьогодні свято, що не можна робити, все про цей день
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:30Z
У Курській області ЗСУ ліквідували заступника головнокомандувача ВМФ Росії
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:26Z
Неякісні шоломи на ₴36 мільйонів: командира військової частини засудили до п'яти років
УкраинФорм
2025-07-04T07:25:17Z
Зеленський нагородив 11-річного данця, який збирає гроші для українських дітей
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:17Z
4 причини, чому каламутніє розсіл в огірках: як уникнути такої проблеми
GlavRed
2025-07-04T07:27:15Z
Ця країна Європи дешевша за Іспанію та Грецію, і тут чудові пляжі та неймовірні гори
24tv
2025-07-04T07:21:12Z
5 ідеальних методів прискорення росту помідорів: зберете небачений урожай
24tv
2025-07-04T06:57:56Z
Посадіть моркву в липні і зберіть пізній урожай: як правильно сіяти та доглядати овоч
Telegraf
2025-07-04T06:30:37Z
Скільки не готуйте — її завжди буде мало: рецепт надсмачної намазки з кабачків
Telegraf
2025-07-04T06:15:57Z
2 знаки зодіаку, які вже в липні зіткнуться з гіркою правдою
24tv
2025-07-04T06:15:31Z
Захват – у кожній ложечці: десерт з полуницею та бананом без борошна та цукру
24tv
2025-07-04T05:48:24Z
Куди поїхати на природу біля Львова: 5 локацій для спекотних вихідних
24tv
2025-07-04T05:24:54Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 4 липня 2025 року
Фокус
2025-07-04T05:00:57Z
Будівництво військового цвинтаря під Києвом дісталося одеській компанії з кримінальним «шлейфом»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:36:05Z
Стан здоров’я трьох громадянських журналістів з Криму погіршився через ув'язнення в російських колоніях
Детектор М
2025-07-04T07:33:08Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Одеській області: що відбувається з цінами
Политека
2025-07-04T07:30:45Z
У Харкові встановлюють бювети з питною водою
Мій Харків
2025-07-04T07:30:00Z
У Києві два дні будуть грози, град та шквали: оголошено І рівень небезпеки
24tv
2025-07-04T07:27:55Z
У Києві - високий рівень забруднення повітря після російської атаки
УкраинФорм
2025-07-04T07:27:12Z
Київ накрив дим через атаку РФ, якість повітря погіршилася: що робити
GlavRed
2025-07-04T07:27:04Z
Домашні синоптики: які кімнатні рослини ефективно передбачають погоду
24tv
2025-07-04T07:27:00Z
Серед постраждалих у Полтаві – цивільні та військові
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:51Z
Не хоче з ними говорити: Павло Зібров викреслив зі свого життя Потапа і Олега Винника
Фокус
2025-07-04T07:30:25Z
"Син зрадів": Притула розказав про розлучення з першою дружиною, яка народила йому дитину
Фокус
2025-07-04T07:30:22Z
Олена Тополя зізналася, які пластичні операції зробила: Я планувала давно
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:50Z
У справі побиття Тоні Матвієнко виплили нові деталі: є підозра, що співачка почала першою
Фокус
2025-07-04T07:25:34Z
Маша Єфросиніна розповіла, чому відмовилася від подарованого їй цуценяти
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:21Z
Пішов з життя зірка "Скажених псів" та "Вбити Білла" Майкл Медсен
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:16Z
Анатолій Анатоліч на архівному фото показав, як виглядав із дружиною на початку їхніх стосунків
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:14Z
Оля Полякова іронічно відреагувала на заручини 20-річної доньки
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:07Z
У Мельбурні відбудеться перший Українсько-австралійський книжковий фестиваль
УкраинФорм
2025-07-04T07:12:41Z
Є загроза обрушення п'ятиповерхівки, – у ДСНС прокоментували наслідки атаки на Київ
24tv
2025-07-04T07:39:40Z
Жінку засудили за проросійські коментарі в Telegram
InternetUA
2025-07-04T07:36:31Z
Уламки впали у п'яти районах: Кличко розповів про наслідки ворожої атаки на столицю
УкраинФорм
2025-07-04T07:36:30Z
Тривога тривала понад 15 годин: в ОВА розповіли про наслідки атаки на Київщину
24tv
2025-07-04T07:33:47Z
Росіяни атакували Київ дронами та ракетами, постраждали 23 людини, пошкоджені залізничні колії
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:52Z
У Києві попрощалися з пілотом F-16 Максимом Устименком
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:40Z
У Полтаві кількість постраждалих від російського удару зросла до 59
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:29Z
На Одещині ухилянтів намагалися вивезти за кордон у фурі з деревиною
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:29Z
Серед постраждалих внаслідок вибуху на Житомирщині – 4 дітей та іноземець
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:28Z
Росія стала притулком для крадених авто в Америці
ZN UA
2025-07-04T07:12:53Z
В Україні обвалився ринок комерційних автомобілів: статистика
AutoCentre
2025-07-04T07:03:40Z
Alpine показала ралійний хот-хетч за $70 000
AutoCentre
2025-07-04T07:03:36Z
Відомий автомеханік розповів, про що може свідчити стукіт під час перемикання передачі
Gazeta UA
2025-07-04T04:36:45Z
Якщо ці 10 знаків на панелі змушують вас панікувати – припиніть: а ось як треба діяти
24tv
2025-07-04T03:33:12Z
Збиває з пантелику водіїв: що означає дорожній знак з ромбом на синьому тлі
GlavRed
2025-07-04T03:27:53Z
Перший порушник нового закону про швидкість у Флориді затриманий одразу після його набуття чинності
Топ Жир
2025-07-03T23:48:39Z
Найпотужніший Land Rover Defender з 626 кінськими силами у похмурому виконанні
Топ Жир
2025-07-03T23:18:56Z
Аеропорт шукає нового водія після аварії з мільйонними збитками
Топ Жир
2025-07-03T22:33:19Z
Французький журналіст розкрив деталі трансферу Забарного в ПСЖ
24tv
2025-07-04T07:39:23Z
Хайнце увійде до тренерського штабу Арсенала
Football.ua
2025-07-04T07:27:37Z
Ф'юрі, який оголошував про завершення кар'єри, анонсував третій бій з Усиком
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:51Z
Форвард "Ліверпуля" Діогу Жота загинув в автокатастрофі у віці 28 років
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:17Z
Флуміненсе — Аль-Хіляль. Напередодні
Football.ua
2025-07-04T07:24:25Z
20-річний мотогонщик загинув під час тестових заїздів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:24:00Z
Левченко розкритикував Феєнорд за спробу підписати гравця з РФ
Football.ua
2025-07-04T07:19:12Z
Атлети і спортивні функціонери обговорили протидію Росії у міжнародному спорті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:09:09Z
"Він чекає на ситуацію із Усиком": непереможний боксер оцінив шанси на повернення Кличка у ринг
24tv
2025-07-04T07:06:35Z
Чи чекати магнітної бурі наприкінці тижня? Прогноз вчених
Telegraf
2025-07-04T07:39:03Z
Чому іноді варто вимкнути 4G на смартфоні: п’ять причин
Portaltele
2025-07-04T07:33:45Z
Veo 3 від Google щойно запустили для всіх, а він уже генерує тонни жахливих відео для TikTok
24tv
2025-07-04T07:33:12Z
Чи впливає довжина USB-кабелю на його продуктивність
InternetUA
2025-07-04T07:30:43Z
Представлений Moto G100 Pro — над’яскравий OLED та велика батарея від $195
ITC
2025-07-04T07:22:28Z
Китай виривається вперед у галузі ШІ: що заважає Америці зберегти лідерство
Фокус
2025-07-04T07:21:33Z
Як збільшити час роботи батареї смартфона на Android: поради
InternetUA
2025-07-04T07:10:14Z
TikTok звільняє багато співробітників, які працюють в TikTok Shop US
InternetUA
2025-07-04T07:00:57Z
Археологи показали обличчя Тейлор Свіфт зі Стародавнього Єгипту: вона співала пісні богу
Фокус
2025-07-04T07:00:44Z