MY.UAНовини
Занурює міста в темряву та блекаут: що за графітові бомби має Китай для знищення енергетики
Занурює міста в темряву та блекаут: що за графітові бомби має Китай для знищення енергетики

Занурює міста в темряву та блекаут: що за графітові бомби має Китай для знищення енергетики

Китай продемонстрував новий тип зброї, що здатна виводити з ладу енергетичну інфраструктуру противника без фізичного знищення об'єктів. Як повідомило South China Morning Post, державний мовник CCTV оприлюднив анімаційне відео, в якому показано запуск ракети з наземної платформи, після чого вона розкидає 90 суббоєприпасів, які вибухають у повітрі та розпилюють хімічно оброблені вуглецеві волокна. За задумом розробників, ці волокна спричиняють коротке замикання у високовольтних лініях, що призводить до масштабних знеструмлень.

У сюжеті мовиться, що зона ураження становить щонайменше 10 тисяч квадратних метрів, а головна мета такого удару – паралізувати системи управління, зв'язку та координації противника. CCTV посилається на державну корпорацію China Aerospace Science and Technology Corporation, яка перебуває в підпорядкуванні Міністерства оборони Китаю. Водночас назва озброєння та етап його розробки не розкриваються – у повідомленні зброю названо "загадковою ракетою вітчизняного виробництва".

Хоча в сюжеті прямо не вказано, що мовиться саме про графітову бомбу, технічні характеристики збігаються з описом цього типу озброєння: дальність польоту – до 290 кілометрів, маса бойової частини – 490 кілограмів. Це робить її придатною для ураження військових електропідстанцій та інших елементів енергетичної інфраструктури. У коментарях під відео користувачі соцмереж припускали можливе застосування цієї зброї проти Тайваню. Офіційних підтверджень щодо її використання армією Китаю наразі немає.

24 Канал детально розповідає про історію використання аналогічних бомб та загалом атак проти енергетики під час воєн.

Як графітові боєприпаси знеструмили Ірак і Сербію

Графітові бомби вперше продемонстрували свою ефективність у військових кампаніях США наприкінці XX століття. Під час війни в Перській затоці 1991 року американські війська застосували крилаті ракети Tomahawk з графітовими бойовими частинами BLU-114/B для виведення з ладу енергосистеми Іраку. Результат був разючим: тимчасово було відключено до 85% електромережі країни. Це спричинило масштабні блекаути, подекуди електропостачання не відновлювалося протягом цілого місяця.

Метою такого удару було швидке позбавлення противника електрики, необхідної для роботи військових радарів, зв'язку та інших систем.

Ще відомішим став випадок застосування графітових бомб у Європі. У 1999 році, під час кампанії НАТО в Югославії (війна в Косово), американські стелс-літаки F-117 скинули касетні бомби CBU-102 з графітовими суббоєприпасами. Внаслідок цього близько 70% електромережі Сербії було паралізовано.

Блекаут практично миттєво охопив більшість країни – погасло світло, зупинився електротранспорт, відключилися насоси водопостачання. Белград був змушений піти на поступки Заходу, адже удар по енергетиці паралізував військову інфраструктуру і суттєво ускладнив життя цивільного населення.

Хоча НАТО підкреслювало, що прагнуло мінімізувати жертви серед цивільних, відключення електрики в містах неминуче зачепило лікарні, громадський транспорт, систему водопостачання та каналізацію.

Що таке графітова бомба і як вона працює

Графітова бомба (неофіційно "блекаут-бомба" або "м'яка бомба") – це різновид нелетальної зброї, призначеної для виведення з ладу електромереж без прямого знищення об'єктів. Принцип дії такого боєприпасу полягає в розпиленні над ціллю хмари надтонких графітових (вуглецевих) ниток. Ці нитки осідають на лініях електропередач, трансформаторах та іншому високовольтному обладнанні й завдяки високій електропровідності графіту спричиняють численні короткі замикання. Фактично графітова бомба влаштовує електричний "дощ", який шунтує проводи та моментально вимикає мережу.

На відміну від звичайних боєприпасів, графітові не руйнують обладнання фізично – після атаки достатньо очистити апаратуру від графітового пилу, щоб поступово відновити електропостачання. Попри відсутність вибухів, графітові бомби не такі вже й небезпечні для мирного населення. Вони класифікуються як нелетальна зброя, оскільки прямо не вбивають людей і не знищують будівель. Однак наслідки масштабних відключень електрики можуть бути критичними. Знеструмлення цілих регіонів веде до зупинки лікарень, систем очищення води, опалення та транспорту, що створює загрозу життю і здоров'ю тисяч людей.

Саме тому застосування навіть "м'якої" бомби проти енергоінфраструктури фактично б'є по тилу країни та цивільному населенню, підриваючи його нормальне функціонування.

Як працює китайська бомба: дивіться відео

Китай, Тайвань та новий вимір конфлікту

Не дивно, що технологія графітових боєприпасів привернула увагу інших держав. Нещодавно Китай відкрито продемонстрував анімаційне відео з прототипом власної "блекаут-бомби". На кадрах, оприлюднених державним телеканалом CCTV, показано запуск ракети, яка розсіює над ціллю хмару з 90 графітових суббоєприпасів, здатних спричинити "повне відключення електроенергії" на площі до 10 тисяч квадратних метрів. Хоча прямо слово "графітова" не пролунало, однак за описом мовиться саме про цей вид зброї.

Заявлена дальність ракети – до 290 кілометрів, а маса бойової частини – близько 500 кілограмів, що дозволяє вразити одразу кілька вузлів енергомережі.

Ця демонстрація відбулася на тлі зростання напруженості довкола Тайваню. Пекін вважає самоврядний острів Тайвань своєю територією і не виключає силового сценарію "возз'єднання" в майбутньому. За останні роки Китай різко активізував військовий тиск – від масштабних навчань поблизу острова до нарощування ракетного потенціалу.

Поява ж в арсеналі КНР графітової бомби підвищує ймовірність того, що першочерговою ціллю такої зброї може стати саме енергосистема Тайваню у разі конфлікту. Знеструмлення острова на початку можливої операції здатне паралізувати оборону без прямого бомбардування міст. Неоголошена "стратегія темряви" вписується в доктрину сучасного кібер- та електронного війська – вивести з ладу критичні системи противника, не провокуючи негайної ескалації до тотальних руйнувань. Водночас такі дії не залишають сумнівів у своєму руйнівному ефекті для цивільної інфраструктури та життя людей.

Російські удари по енергосистемі України: терор без "м'якості"

Поки провідні держави розвивають "чисті" способи знеструмлення противника, Росія вдалася до традиційно жорстокої тактики проти енергетики України. Під час повномасштабного вторгнення російські війська систематично обстрілюють ракетами та дронами українські електростанції, підстанції та лінії електропередач. Особливо інтенсивною ця кампанія стала з осені 2022-го: починаючи з жовтня, масовані атаки по об'єктах енергетики завдали колосальних руйнувань. За даними української влади, вже на початок листопада 2022-го було пошкоджено близько 40% всієї енергетичної інфраструктури країни.

Мільйони людей залишилися без світла, тепла і води, у містах запроваджувалися планові та аварійні відключення електроенергії. На відміну від графітових бомб, російські удари мають цілком "гарячий" кінетичний характер – ракети та дрони-камікадзе фізично руйнують обладнання, знищують трансформатори та виводять з ладу електростанції. Ці атаки порушують норми міжнародного гуманітарного права, адже б'ють по об'єктах, від яких залежить виживання цивільного населення. Як зазначає Human Rights Watch, масовані удари Росії по енергомережі, що позбавляють людей світла, тепла та води на порозі зими, виглядали як свідома спроба посіяти паніку і терор серед населення.

Фактично Кремль застосував проти України свою "бомбу темряви", але роль графітового пилу виконали осколково-фугасні заряди крилатих ракет та іранських дронів.

Український досвід кінця 2022 року став трагічним нагадуванням: удари по енергетиці перетворюються на удари по найбільш вразливих. Від холоду та відсутності електрики страждали лікарні, школи, мільйони людей сиділи без елементарних зручностей. Втім, Україні вдалося вистояти – енергетики героїчно відновлювали мережі, а міжнародні партнери екстрено постачали обладнання. Це протистояння триває й надалі, адже Росія періодично повторює атаки, намагаючись використати енергетику як зброю на полі бою.

Історія застосування графітових "блекаут-бомб" показує, наскільки важливою ціллю у війнах сучасності стає електрика. Від Іраку і Сербії до України – позбавити противника енергії означає вибити ґрунт під ногами, зануривши міста в темряву. Сьогодні ця концепція еволюціонує: високоточні нелетальні боєприпаси здатні миттєво погасити світло на цілій території без ядерних вибухів і масштабних бомбардувань. Але чи робить це їх "гуманнішими"?

Наслідки для цивільних доводять протилежне. У XXI столітті удари по енергетичній інфраструктурі залишаються потужною зброєю залякування і тиску – незалежно від того, застосовуються вони графітовими нитками чи ракетними боєголовками. І протистояти цій загрозі світовій спільноті буде не менш складно, ніж традиційній військовій агресії.

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Гости не поверят, что вы приготовили его сами: рецепт торта "Мечта"
Telegraf
2025-07-25T20:03:56Z
Никогда не выбрасывайте. Пять способов использовать пластиковые бутылки на даче
Telegraf
2025-07-25T19:27:52Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Как охладить жилье в жару: неожиданный доступный лайфгак от британского инженера
TSN
2025-07-25T18:36:43Z
Психолог рассказал, что убивает отношения: ответ удивит
TSN
2025-07-25T17:06:14Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Признание Палестины - часть пути к миру на Ближнем Востоке - Стармер
Gazeta UA
2025-07-26T03:39:52Z
ISW: Кремль блокирует встречу лидеров Украины и РФ
Корреспондент
2025-07-26T03:33:35Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Состарившийся любимый певец Путина появился на публике за долгие годы
Comments UA
2025-07-25T20:57:10Z
Максим Галкин и Алла Пугачева заговорили по-украински
Comments UA
2025-07-25T20:39:30Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
От этих продуктов жирнеет кожа и появляются прыщи
Comments UA
2025-07-25T21:57:29Z
Что произойдет, если выпить просроченное лекарство
Gazeta UA
2025-07-25T21:42:49Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Этот старый бабушкин метод поможет поднять уровень железа в крови
Comments UA
2025-07-25T21:18:23Z
Эликсир молодости и красоты: врачи назвали овощ, который продлевает жизнь
Знай
2025-07-25T18:51:10Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Днепр всю ночь сотрясался от взрывов: много пожаров
Корреспондент
2025-07-26T03:06:05Z
Россияне приблизились к границам Днепропетровской области - военные о ситуации на фронте
Gazeta UA
2025-07-26T02:37:12Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
БПЛА поразили радиозавод в Ставрополе - СМИ
Корреспондент
2025-07-26T03:39:59Z
Обновлены правила пенсии: придется работать еще дольше
Знай
2025-07-26T03:36:11Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Перу автобус упал в горное ущелье: 15 погибших
Корреспондент
2025-07-26T01:39:51Z
Днепр и Каменское находились под массированным ударом россиян: что известно
Telegraf
2025-07-26T01:27:52Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Последствия отдыха: Месси отстранен от игры за Интер Майами
Корреспондент
2025-07-25T20:09:16Z
Надежда еще есть: Уайлдер поддерживает идею проведения боя с Джошуа
Корреспондент
2025-07-25T18:00:11Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Промоутер Паркера в контексте потенциального боя надеется на согласие Усика
Корреспондент
2025-07-25T17:30:31Z
Футболку величайшего украинского футболиста выставили на продажу: как она выглядит и сколько стоит
Telegraf
2025-07-25T16:12:34Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Купить билеты на поезд станет сложнее: украинцы уже смеются над этим
Telegraf
2025-07-26T01:33:30Z
Фонд поддержки энергетики передал Укрзализныце электростанции
Хвиля
2025-07-25T21:27:51Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Просто друзья: Nintendo подтвердила статус отношений между Марио и принцессой Пич
GameMag
2025-07-26T03:04:34Z
Почему смартфон теряет заряд ночью - и как это исправить
Gazeta UA
2025-07-26T00:36:30Z
Эксклюзивы PlayStation — всё? Sony решила выпускать больше игр на Xbox Series X|S и NIntendo Switch 2 — официально
GameMag
2025-07-26T00:13:54Z
Поделитесь болью с друзьями: Наши первые впечатления от Painkiller
GameMag
2025-07-25T20:57:03Z
Легионы героев Кватча: В The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered сыграло более 9 млн человек
GameMag
2025-07-25T19:12:03Z
Китайский стартап представил коленный экзоскелет для походов
Корреспондент
2025-07-25T18:54:58Z
Промвиробництво у ЄС у 2000-2024 роках в середньому зростало на 0,6%
AgroNews
2025-07-25T18:09:51Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z
Цены на электромобили в Украине резко пойдут вверх: с чем это связано и когда лучше покупать
UAToday
2025-07-24T23:39:45Z