/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F43ae396e40f87875f5387ea286d5e961.jpg)
Навіть важко дихати: як пережити аномальну спеку
Як спека впливає на дихання
Літо – це не лише сонце й відпустка: спека може викликати небезпечні для життя стани, зокрема теплове виснаження чи навіть тепловий удар. Крім того, високі температури здатні спровокувати серцеві напади, інсульти або погіршити проблеми з нирками та легенями, пише 24 Канал з посилання на BetterHealth.
За даними британських експертів у сфері респіраторного здоров’я, температури понад 25 градусів за Цельсієм вже можуть становити загрозу для людей із хворобами легень. Найбільш уразливі ті, хто має хронічні захворювання: спека провокує загострення астми та ХОЗЛ, а забруднення повітря й сезонні алергії лише погіршують ситуацію.
При хронічних захворюваннях легень і так витрачається багато енергії на дихання, а в спеку організм змушений докладати ще більше зусиль, щоб підтримувати нормальну температуру тіла. Це часто призводить до задишки, втоми та погіршення самопочуття.
Особливо важко астматикам: у спекотну та вологу погоду частішають напади. Висока температура часто супроводжується застоєм повітря: через відсутність вітру та високий тиск забруднювачі накопичуються та подразнюють дихальні шляхи.
Повітря, насичене смогом і пилом, може провокувати запалення, кашель, задишку та підвищувати ризик легеневих інфекцій.
Кому спека особливо небезпечна
Сильна спека (від 35 градусів за Цельсієм і вище), особливо при високій вологості, може негативно вплинути майже на кожного. Але у групі особливого ризику – люди похилого віку, маленькі діти, вагітні, а також ті, хто має гострі або хронічні захворювання чи перебуває в соціальній ізоляції.
Відчуття задухи – це не лише наслідок високої температури, а й підвищеної вологості. Коли вологість висока, піт випаровується повільніше, і тіло гірше охолоджується. Саме тому в тропіках спека здається такою нестерпною, на відміну від сухого клімату.
Як уберегти себе від спеки
- Охолоджуйте себе: користуйтеся кондиціонером або вентилятором, носіть легкий та просторий одяг, приймайте прохолодний душ або обприскуйте себе водою.
- Пийте воду регулярно, не чекаючи відчуття спраги, особливо якщо перебуваєте на вулиці чи займаєтеся фізичною активністю.
- Слідкуйте за прогнозом погоди й по можливості уникайте виходу на вулицю у найспекотніші години.
У спеку й вологу погоду навантаження на дихальну систему зростає: організм інтенсивно охолоджується, втрачає рідину, слиз у легенях стає густішим, а у повітрі накопичуються шкідливі домішки. Особливо важливо в цей період берегти себе людям із легеневими захворюваннями: не допускайте зневоднення, уникайте перегріву й мінімізуйте перебування у дуже спекотному та вологому середовищі.