MY.UAНовини
Світ буде іншим, але журналістика залишиться. Дискусія про медіа майбутнього
Світ буде іншим, але журналістика залишиться. Дискусія про медіа майбутнього

Світ буде іншим, але журналістика залишиться. Дискусія про медіа майбутнього

Як зміняться журналістика й українське суспільство за п’ять років і яку роль у цьому гратиме штучний інтелект.

Чи залишиться професія журналіста важливою в добу штучного інтелекту та популярності блогерів? Це й інші питання обговорили учасники панельної дискусії «Боротьба триває: як зміняться журналістика та українське суспільство за п’ять наступних років», що відбулася в рамках Форуму «Воєнні медіавиклики 2025: Стійкість». Медіаексперти говорили про те, що зробити, аби українська журналістика не зникла в період великої війни, а залишалася сильною, чесною й видимою у світі.

Участь в обговоренні взяли співзасновник Громадського радіо, голова КЖЕ Андрій Куликов, шеф-редакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова, медіарадник IMS Зураб Аласанія, голова правління «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт. Модерували дискусію Єлизавета Холявко та Дмитро Тузов.

Єлизавета Холявко нагадала, що за останні роки українська журналістика зазнала значної трансформації, адже війна стала ключовим чинником, який змінив не лише тематику, а й риторику медіа. Тож вона запитала учасників, як змінилася тональність і тези українських медіа та чи є ці зміни довгостроковими. Дмитро Тузов також запитав, чи залишаться журналісти потрібними з часом, зважаючи на те, що можливості соціальних мереж, блогерів і штучного інтелекту практично не обмежені.

Фото: Модератори Дмитро Тузов і Єлизавета Холявко

Андрій Куликов сказав, що українські медіа сьогодні продовжують і розвивають те, що було закладено раніше — навіть у ті роки, які могли здаватися «бляклими або похмурими». За його словами, відбулася певна еволюція: журналісти стали обережнішими, щоб не заподіяти шкоди суспільству, але водночас не втратили рішучості викривати те, що заважає майбутній перемозі.

Він звернув увагу на мовні зміни у медіасередовищі, зокрема, що колись слово «пушити» означало «розпушувати», а «спікер» — це був «динамік, а не промовець», але використання англіцизмів не робить українців зрозумілішими зовнішньому світу: «Коли я чую “ставте лайки”, то, звісно ж, в україномовної людини має насамперед виникати асоціація з чимось таким брутальним, чим хочуть когось затаврувати».

Однак глобально, за словами Андрія Кулікова, в медіа нічого не змінюється — просто незмінна сутність набуває нових форм.

Фото: Андрій Куликов і Наталія Лигачова

Його думку підтримала Наталія Лигачова та додала, що нині журналістика, зокрема й світова, стоїть перед головним викликом — залишитися журналістикою та не збитися на манівці шоубізнесу.

«Ми стаємо більш відповідальними, але це може межувати з самоцензурою, — пояснила Наталія Лигачова. — Зараз також у нас дуже багато хайпової, емоційної складової. І це теж питання: чи в цьому вирі емоцій та опіній має значення факт як основа журналістики? Мені здається, що ми самі перебуваємо на етапі пошуку відповідей. Але відповіді, я думаю, варто шукати передусім у розвитку репортажної журналістики».

Костянтин Квурт сказав, що українські медіа стали обережніші й з очікуваннями аудиторії: «Менше стало істерики, а більше налаштування до того, що ми не спринт біжимо, а марафон. І тут треба багато часу, зусиль, сил і терпіння».

Фото: Зураб Аласанія та Костянтин Квурт

Зураб Аласанія згадав, що у 2022 році, на початку повномасштабного вторгнення, медійна спільнота була надзвичайно самодисциплінована. Він сказав, що це можна вважати самоцензурою, але вона була виправданою, бо в умовах війни стосувалася всіх: «Мені подобаються поділ на чорне і біле в тому сенсі, що зникли суперечки щодо не просто російськомовних, а російськомислячих медіа. У 2022-му принаймні вони точно зникли.

У наступні роки журналісти почали повертатися до себе, до своєї сутності, до професії. Водночас медіа стали більш вільними, але водночас дуже зарано розслабилися.

Що змінилося точно, так це канали донесення інформації. Також, мені здається, що потроху світ залишає етика як така. Я не скажу, це погано чи добре, я не беруся судити».

Частина обговорення стосувалася розвитку штучного інтелекту. «Робот має поводитися так, щоби не завдати шкоди людству. Як можна зробити, щоби штучний інтелект не завдав шкоди людству? Людство не має мати з ним справу. Людина талановитіша», — сказав Андрій Куликов.

Наталія Лигачова, своєю чергою, сказала, що штучний інтелект уже існує і буде існувати, тож перед людством стоїть завдання: зрозуміти, як із ним взаємодіяти, як не стати його рабами, як не переселитися до умовної «матриці».

«Якщо говорити саме про журналістику, то найважливіше — залишитися журналістикою. Бо якщо ми цього не зробимо, нас просто не стане — якщо ми звернемо на манівці пропаганди чи хайпу, якщо забудемо, що факт має значення.

Сьогодні це відчувається дуже гостро, наприклад, на ютубі, де замість фактів у стрічці рекомендацій бачимо переважно опінії, оцінки, емоції. І складається враження, що реальність уже не така важлива. Але вона все ще існує — ми фізично тут, ми живі, світ не зник.

Наше завдання — залишатися в межах журналістики. Один із найболючіших ударів по ній, на мою думку, було завдано саме західними медіа — ще до війни, коли стало масовим посилання на анонімні джерела. І ми досі спостерігаємо наслідки цієї практики.

Існує парадокс. З одного боку, ми бачимо конспірологію, пропаганду, спотворення, а з іншого — коли критикують медіа, то апелюють саме до журналістських стандартів. Тому, якщо ми збережемо вірність журналістським стандартам — ми залишимося в цьому світі загалом. Якщо ж зрадимо їм — через п’ять років нас просто не буде», — сказала Наталія Лигачова.

Фото: Зураб Аласанія, Костянтин Квурт, Андрій Куликов і Наталія Лигачова

Костянтин Квурт вважає, що українська журналістика не може залишатися осторонь теми війни, тому найбільшим ворогом для людства є не штучний інтелект, а дурість: «Природна чи штучна — не має значення. Це справжній ворог, зокрема й для журналістики. Ось нещодавно мені трапилося відео CNN: розповідають про Україну, а фоном — кадри з Гази. І таких помилок буде все більше, бо епідемія відсутності мізків шириться з шаленою швидкістю — швидше за COVID, і значно небезпечніше. Це ми бачимо на всіх рівнях».

Зураб Аласанія додав, що в суспільстві виклики бачать не лише в штучному інтелекті, а й у користуванні тіктоком: «Усі сварять тікток, хочуть його заборонити. А насправді — це чудова платформа, чергова, як і багато інших. Там мільйони якісних відео — навчальних, просвітницьких, на будь-який смак. Нічого страшного в цьому не бачу.

Що буде з медіа за п’ять років? Хто його знає... Думаю, картина зміниться кардинально — так само як торік ютуб уперше в історії перегнав телебачення за охопленням.

Щось подібне станеться і з традиційними медіа — не знаю, чи за п’ять років, але точно в межах десяти. Мається на увазі блогосфера, хоч би що цим словом позначають. Думаю, вона суттєво перевершить традиційні медіа. Це, звісно, залежатиме від того, де саме ви працюєте і який світ навколо себе створюєте. Мені здається, що світ без журналістики — це капець. Так само як світ без етики».

Також модератори запитали учасників, як зробити українську журналістику більш видимою у світі, зокрема у висвітленні теми війни.

Андрій Куліков відповів, що насправді голос українських медіа у світі присутній: «Коли після розповіді про воєнні злочини чи теракти додають, що “російська влада заперечує ці звинувачення” — це нормальний прийом контрасту. Так само як у нас дискутують: “Чи можна надавати слово терористам?”. Іноді — так, треба. Якщо Путін знову заявляє, що українців як народу не існує — це варто процитувати, щоб показати абсурдність і цинізм подібних заяв.

Мене дивує, що ми часто хочемо, аби про нас говорили не просто правду, а ще й нашими словами, нашими емоціями. Але це майже неможливо — хіба що журналіст побуде тут рік і сам усе відчує. Згадайте хоча б момент, коли росіяни підірвали Каховську греблю. Ми обурювалися: чому вони пишуть “українські джерела повідомляють, що…”? Це ж недовіра! Але ні — це якраз довіра, бо вони визнають українські джерела вартою уваги стороною.

І ще один важливий момент. Коли я сьогодні прийшов, мені сказали, що тут зранку звучала французька. Я потім трохи процитував іспанською, португальською… Люди добрі, світ не обмежується англійською.

Так само як ми цінуємо, коли до нас звертаються українською, багато людей за кордоном цінують, коли з ними говорять їхньою рідною мовою. Тому, якщо у вас є бодай базові знання французької, німецької, арабської чи будь-якої іншої — активізуйте їх. Пишіть, надсилайте матеріали, виходьте на зв’язок із редакціями. Вони шукають людей, які можуть із ними говорити».

Фото: Костянтин Квурт та Андрій Куликов

Наталя Лигачова сказала, що українським журналістам, аби їх краще чули у світі, треба відійти від позиції жертви: «Ми маємо розуміти, що ми в умовах війни зараз попереду дуже багатьох,  вже і країн НАТО теж. І в інформаційній сфері ми маємо не нав’язувати, але просувати свій порядок денний. Ось що нам допоможе: не істерити, не воювати постійно із “хорошими росіянами” — вже скільки можна! — а просувати своє бачення. Головне, щоб це бачення було достовірне, щоб воно базувалося на фактажі».

На питання, чи варто показувати кадри такими, як вони є — зруйновані будинки, пошкодження, тіла загиблих після обстрілів, чи краще ці сцени маскувати, Зураб Аласанія відповів, що це знову ж таки — питання стандартів і журналістської етики.

«У наш час стримати потік інформації майже неможливо. Вона все одно просочиться — з різних джерел. Але традиційні медіа, якщо вони хочуть залишатися медіа і зберігати довіру, повинні дотримуватися журналістських стандартів. А в цих стандартах давно все прописано. Зокрема, не можна завдавати додаткового болю людині, показуючи її закривавлених родичів. Це недопустимо.

Блогери, звісно, діють за власними правилами. Вони публікують усе. Я не засуджую — просто констатую факт. Але це не означає, що журналісти мають наслідувати їхній приклад.

Якщо ви хочете бути журналістом — справжнім, а не просто публікувати контент заради охоплення — не робіть цього. Якщо ж для вас важливі лише цифри, популярність, “результати” — тоді, можливо, це інший шлях. А тепер задумайтеся: де проходить межа між результативністю та журналістськими стандартами, етикою, мораллю? Цей вибір — непростий», — пояснив Аласанія.

Наталія Лигачова додала, що в таких ситуаціях просто важливе почуття міри.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Больницы не дают данные ТЦК: как мужчинам доказать свою болезнь
Знай
2025-07-05T10:12:31Z
Диета для ленивых: советы, как похудеть без жестких ограничений
Gazeta UA
2025-07-05T09:51:32Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Съедать много арбуза летом: польза или вред
Comments UA
2025-07-04T05:21:18Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Агропросперіс Банк першим серед банків профінансував аграрну ноту
AgroNews
2025-07-05T11:15:05Z
Цены на сезонные ягоды пошли на спад: что уже подешевело и чего ждать дальше
Знай
2025-07-05T11:12:45Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Массированный удар РФ по Киеву: возросло количество погибших
ZN UA
2025-07-05T09:21:32Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
На автомобилях в укрытие нельзя? Адвокат поставила точку в важном вопросе относительно тревог
Telegraf
2025-07-05T11:03:58Z
Что изменится в войне после разговора Трампа с Путиным: у Зеленского сделали заявление
Comments UA
2025-07-05T11:03:32Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Мужчины возвращаются с войны другими. Психолог дала советы, как не потерять семью
Telegraf
2025-07-05T11:15:55Z
4 знака зодиака, для которых июль станет началом новой жизни
Знай
2025-07-05T10:51:18Z
День ангела 5 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-04T21:18:14Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
5 цветов, которые цветут все лето: садовод назвала лучшие многолетники
TSN
2025-07-05T10:36:09Z
Нежная, как пух: рецепт вкуснейшей йогуртовой запеканки, которая просто тает во рту
Telegraf
2025-07-05T09:15:34Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Природа удивила: ночь во Львове оказалась холоднее, чем полвека назад
Gazeta UA
2025-07-05T11:12:00Z
Аномальная жара до +37: синоптики предупредили, какие регионы затронет повышение температуры
Хвиля
2025-07-05T10:30:11Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
20-летняя дочь Оли Поляковой впервые отреагировала на слухи о беременности и показала свою фигуру
TSN
2025-07-05T11:09:08Z
Опухший и старый: как сейчас выглядит путинист Харатьян
GlavRed
2025-07-05T10:33:44Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
В Киеве сообщили об ограничении доступа к части укрытия – полиция выясняет обстоятельства
Апостроф
2025-07-05T11:06:16Z
Самая масштабная атака на Киев: возросло количество пострадавших
TSN
2025-07-05T10:48:22Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Футболист сборной Украины сменил клуб в Англии
ZN UA
2025-07-05T11:10:14Z
Тайсон Фьюри продолжает сходить с ума по Усику
Telegraf
2025-07-05T10:57:52Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
ПСЖ – Бавария: в преддверии матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-05T10:48:32Z
Зинченко поддержал Свитолину после ее вылета из Уимблдона
Корреспондент
2025-07-05T10:45:06Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Ученые открыли неожиданную пользу кошек и собак: чем они помогают
TSN
2025-07-05T10:18:08Z
Попытайтесь найти енота за семь секунд: в сети "завирусилась" новая оптическая загадка
Gazeta UA
2025-07-05T10:18:07Z
Сертифікованим інженерам-землевпорядникам дозволять вносити відомості до ДЗК до кінця 2026 року
AgroNews
2025-07-05T10:06:55Z
Дети впадают в транc за 5 минут: в TikTok набирает обороты опасный челлендж
Знай
2025-07-05T09:30:19Z
Врожаю весняного меду цього року в Україні майже немає
AgroNews
2025-07-05T09:09:11Z
Збір урожаю після закінчення договору оренди: чи має орендар таке право
AgroNews
2025-07-05T07:09:58Z
Ученые превратили соляную пещеру в огромный аккумулятор: где его применят
Фокус
2025-07-05T07:00:53Z