MY.UAНовини
Апокаліптичний розгром Червоної армії на Волині: найбільша танкова битва в історії відбулася не під Прохорівкою
Апокаліптичний розгром Червоної армії на Волині: найбільша танкова битва в історії відбулася не під Прохорівкою

Апокаліптичний розгром Червоної армії на Волині: найбільша танкова битва в історії відбулася не під Прохорівкою

Що відбувалося на полі бою за два роки до Курської битви, яка переломила ситуацію на Східному фронті Другої світової війни

Увечері 11 липня і 12 липня 1943 року в рамках Курської битви відбулося зустрічне зіткнення великих танкових підрозділів. 2-му танковому корпусу СС (311 танків і САУ, 70 тисяч особового складу) нацистів протистояли 5-та танкова армія та частина 5-ї загальновійськової армії (понад 800 танків і САУ, 130 тисяч особового складу). Не секрет, що й сьогодні багато людей вважають найбільшою танковою битвою у протистоянні радянських і німецьких військ під час Другої світової війни саме бій біля села Прохорівка на Бєлгородщині, який продовжувався одну добу.

Міфологізація Курської битви

За різними даними (відкидаючи зовсім фантастичні варіанти), німці втратили до 70 танків і САУ, трохи менше тисячі вояків, тоді як втрати радянських військ виявилися більш вразливими: понад 320 танків і САУ і сім тисяч особового складу. Ціною цих величезних втрат радянські війська зупинили наступ ворога на південному фланзі Курського виступу. На кілька днів супротивники перейшли до позиційної оборони. Це була кульмінація битви: нацисти, не маючи переваги як в кількості особового складу, так і в танках, артилерії та авіації, вже не могли проводити потужні наступальні операції.

17 липня 1943 року радянські війська перейшли у контрнаступ і німецькі відійшли на вихідні позиції, з яких і починали 5 липня наступ в рамках операції "Цитадель". У ході Курської битви 5 серпня 1943 року було звільнено Орел і Бєлгород, а 23 серпня (вже вдруге) і багатостраждальний Харків. Наступальна стратегія вермахту зазнала краху, нацисти перейшли до оборони.

Радянські війська на марші. Курська дуга, початок липня 1943 року

У міфологізації цієї битви значну роль зіграли радянські пропагандисти: сталінських, брежнєвських, а сьогодні й путінських часів. Хоча фахові історики ще наприкінці 1950-х років, під час так званої Відлиги часів правління Микити Хрущова вже починали публікувати по дещиці правду про ці події.

Останнім часом, уже в путінській Росії перемагає погляд, який можна назвати ідеологічним прикриттям офіційної версії стосовно виключної ролі Росії у перемозі над гітлерівською Німеччиною та її союзниками. Звісно, у ній не йде мова про республіки Радянського Союзу і всі його нації та народи, а також про союзників по Антигітлерівській коаліції. Применшується іроль ленд-лізу– військово-економічної допомоги союзників. Так чи є битва під Прохорівкою найбільшою танковою битвою Другої світової війни?

Курська дуга. Битва біля Прохорівки. Праворуч горить радянський танк Т-34. Ліворуч - німецький танк "Тигр"

"Енергійні" накази Жукова викликали повний безлад

Насправді найбільшою битвою за кількістю використаних танків у світовій історії було протистояння на першому етапі війни в трикутнику Дубно — Луцьк — Броди. Воно відбувалося протягом тижня – з 23 до 29 червня 1941 року і завершилася майже повним розгромом частин РСЧА. Маючи величезну перевагу (3128 танків, з яких 800 потужних КВ-2 та Т-34 проти всього 728 танків ворога, більшість яких поступалися за технічними характеристиками), радянські війська зазнали ганебної поразки.

Головна проблема була в практично нерозвинутій загальновійськовій структурі механізованих корпусів РСЧА: величезна кількість танків при мізерній кількості артилерії, мінімальна кількість піхоти у танкових і механізованих частинах, нерозвинена система моторизації, забезпечення боєприпасами. З перших днів війни виявилося катастрофічне відставання від німців у налагодженні зв’язку, координації дій між підрозділами, ремонті техніки, постачанні палива та взаємодії з авіацією.

До 22 червня 1941 року в СРСР панували занадто оптимістичні настрої щодо боєготовності РСЧА і ВМФ, попри те, що "Зимова війна" 1939—1940 років у Фінляндії якраз і продемонструвала, що сталінська "непереможна і легендарна", як взагалі й державна система, насправді є колосом на глиняних ногах. Рішення про контрнаступ на теренах західної Волині ухвалювалося у Кремлі. Ввечері 22 червня нарком оборони маршал Семен Тимошенко віддав наказ командувачу Південно-Західним фронтом генерал-полковнику Михайлові Кирпоносу: 23 червня 5-та і 6-та армії, п’ять механізованих корпусів і вся авіація мали завдати потужного контрудару, оточити та знищити сили противника й до кінця наступного дня "заволодіти районом Люблін"… Координувати дії військ Південно-Західного фронту призначили майбутнього "маршала Перемоги", на той час начальника Генерального штабу Георгія Жукова.

Ліворуч: Майбутній "маршал Перемоги" Георгій Жуков, який керував контрударом наприкінці червня 1941 року, що завершився повним розгромом радянських військ. Фото 1 вересня 1941 року. Праворуч: Командувач 1-ї танкової групи генерал Евальд фон Кляйст. Фото 1940 року

Механізовані корпуси повинні були взяти в лещата з півночі та півдня дивізії 1-ї танкової групи генерала Евальда фон Кляйста, які стрімко просувалися у напрямку Житомира. Проте погана взаємодія між корпусами, які пройшли маршем майже 500 кілометрів, хаос серед командування, викликаний і "енергійними" наказами Жукова, призвели до повного безладу та дезорієнтації під час проведення операції.

Як такого суцільного фронту не існувало. "Склалася унікальна воєнна ситуація: зустрічний бій танкових частин на широкому фронті (50 км) без підтримки піхоти і при катастрофічній нестачі у кожної зі сторін інформації про противника. У такій ситуації мав виграти той, хто швидше налагодить управління й організує хоч якусь більш-менш пристойну координацію дій між своїми частинами, а головне — умілими діями рухливих груп створить у противника ілюзію оточення і змусить його відійти першим", – писав історик Владислав Гончаров ("Зустрічний бій танкових армій").

Головні втрати радянські танкісти зазнали не на полі бою

Ще 23 червня Михайло Кирпонос приймає рішення вводити частини в бій ешелонами. В умовах складної та закритої місцевості виходив удар "розчепіреними пальцями", поступово відбувався саморозпад найбільш потужного 8-го механізованого корпусу (на 22 червня – до 900 танків!) під командуванням генерал-лейтенанта Дмитра Рябишева та інших танкових частин.

Через затори на дорогах (піхотні частини РСЧА відступали на схід за повної дезорганізації) та практичну відсутність пального поломки у дорозі призвели до втрат майже 50% матеріальної частини. Під час хаотичних танкових атак на деякий час вдалося створити реальну загрозу тилам німецького танкового угруповання. Проте дуже скоро німцям вдається здолати кризу через неповороткість радянських танкових частин, взаємовиключні накази командування Південно-Західного фронту і представників Ставки та Генштабу.

За кількістю та якістю бронетранспортерів, мотоциклів, протитанкових гармат, пістолетів-кулеметів, польових радіостанцій ворог значно переважав радянську армію, у командирів якої навіть не було звичайних карт місцевості: війна на території СРСР не передбачалася! Глибока (на багато десятків кілометрів) розвідка, бездоганний зв’язок між частинами нацистів, які були загартовані боями у Польщі, а також у Французькій кампаніїта під час окупації Югославії та Греції, дозволив їм постійно випереджати супротивника. Головні втрати радянські танкісти зазнали не на полі бою. Екіпажі через поломки та відсутність пального у безвиході часто були вимушені підривати свої машини чи потрапляли в полон.

Полонені радянські танкісти, літо 1941 року

Цитуємо уривок з книги "В тяжку пору", присвяченій початковому періоду війни, яку написав уродженець Херсонщини, майбутній генерал-лейтенант Микола Попель. Саме про повну відсутність взаємодії між підрозділами розповідав йому командир 34-ї танкової дивізії полковник Іван Васильєв, якого автор книги вважав одним з найкращих офіцерів (відзначився під час контрудару, внаслідок якого було на деякий час звільнено Дубно; загинув у важкому танку КВ-1 вже 1 липня 1941 року при виході з оточення): "Наступ організований огидно. Я не критикую командування. Тільки констатую. Тим більше, що "огидно" має відношення повною мірою і до мене. Де обіцяна за наказом винищувальна авіація? Ще на марші у мене забрали зенітний дивізіон, щоб прикрити Броди. Там він і стоїть понині, прикриваючи місто, в якому немає військових частин і яке нині не чіпає авіація супротивника. Завдання мені було поставлене нашвидкуруч, і я її теж ставив похапцем. Наступ почався без розвідки, без артпідготовки. Штаб корпусу нас не інформував ні про супротивника, ні про сусідів. Я знав, що маю правий фланг відкритий. Але тільки-но з'ясувалося, що зовсім неподалік стоять наші частини, піхота, кавалерія. Вони й слухом не чули про появу корпусу. А могли б дуже посприяти. Прошу штаб корпусу зв'язатися із сусідами та через армію чи фронт зобов'язати їх взаємодіяти…"

Підбитий радянський танк КВ-2 з групи Попеля з 34-ї танкової дивізії РСЧА, яка місяць виходила з оточення. 27 липня Микола Попель вивів на лінію фронту 1778 бійців

Результати битви виявилися катастрофічними для РСЧА: 2648 радянських танків утрачені безповоротно (згоріли на полі бою, знищені чи захоплені ворогом). Німці втратили безповоротно лише 85 танків; 200 були підбиті й після ремонту повернулися в стрій. Бронетанкові та механізовані частини РСЧА на південному фланзі фронту практично перестали існувати. Начальник штабу Сухопутних сил генерал-полковник Франц Гальдер писав у своєму знаменитому щоденнику про несподівані трофеї, захоплені німцями: "Вагнер доповів про величезний трофейний склад у Дубні: велика кількість рідкого палива і бензину, 95 вантажівок, 215 танків, 50 протитанкових гармат…"

Найсучасніший на той час радянський танк Т-34, підбитий під час боїв за Дубно, кінець червня 1941 року

30 червня 1941 року Ставка Головного Командування віддала наказ до 9 липня відвести війська до старого державного радянсько-польського кордону, щоб "організувати стійку оборону польовими військами з виділенням насамперед артилерійських протитанкових засобів". 10 липня німці захопили Житомир, і це вже був старт битви за Київ, яка завершилася катастрофічною поразкою Південно-Західного фронту наприкінці вересня 1941 року. До Курської битви, яка кардинально змінила ситуацію на Східному фронті Другої світової війни, залишалося рівно два роки…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Долар близький до історичних антирекордів: який курс американської валюти
24tv
2025-07-07T10:15:21Z
Тунець не по кишені? Є риба, кіло якої коштує втричі дешевше
Telegraf
2025-07-07T10:06:16Z
Американо-український інвестиційний фонд відбудови — шанс без гарантії
ZN UA
2025-07-07T10:04:09Z
Нові умови торгівлі України з ЄС: більшість квот зросла, лібералізація продовжиться
AgroPortal
2025-07-07T10:00:40Z
ЦПД: Повідомлення про збій на Південноукраїнській АЕС – фейк росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T09:57:38Z
Нафта дешевшає через рішення ОПЕК+ збільшити видобуток у серпні
УкраинФорм
2025-07-07T09:57:22Z
Нові експортні мита на сою і ріпак коштуватимуть агровиробникам мільярди гривень - ВАР
Agravery
2025-07-07T09:46:53Z
Коли в Україні з’являться монети 1 і 2 гривні нового дизайну
24tv
2025-07-07T09:33:21Z
46% бюджету Дніпровської міськради пішло на обслуговування боргів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T09:30:29Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Коли найкраще тренуватися в спеку: корисні поради, які треба знати
24tv
2025-07-07T09:18:18Z
Чому з’являються мурашки на шкірі і коли це варто сприймати як сигнал проблем зі здоровʼям
24tv
2025-07-07T09:00:22Z
Інновація Microsoft: медичний ШІ точніший і дешевший за лікарів
InternetUA
2025-07-07T08:45:55Z
Як пережити спеку у місті: ці поради допоможуть вам почуватися комфортно завжди
24tv
2025-07-07T07:03:01Z
Позбавить від болю і зніме набряклість: лікарі назвали овоч, який врятує від артриту
Знай
2025-07-07T06:51:34Z
Ваша фізична активність залежить від часу засинання: коли краще лягати спати
24tv
2025-07-07T04:24:17Z
Кому не можна рано вставати. Пояснення науковців
Gazeta UA
2025-07-07T03:57:18Z
Російський дрон вбив 2 людей на Сумщині
24tv
2025-07-07T10:15:31Z
Її квартиру купив російський полковник: як виглядає сталінка у Дніпрі, де колись жила Тимошенко
Telegraf
2025-07-07T10:15:30Z
Путін може фінансувати війну ще багато років завдяки хитрому плану – Алексашенко
GlavRed
2025-07-07T10:15:29Z
Російський «Первый канал» вирізав згадку про Україну у старому випуску гри «Що? Де? Коли?
Детектор М
2025-07-07T10:15:07Z
В ISW попередили про загрозу масових заворушень в Ірані
Хвиля
2025-07-07T10:12:06Z
ТЦК змінюють формат роботи після ударів РФ: у ЗСУ зробили важливу заяву
GlavRed
2025-07-07T10:09:48Z
Саміт НАТО у Гаазі показав, що Україна вже є частиною євроатлантичної безпеки - Єрмак і Гетьманчук
УкраинФорм
2025-07-07T10:09:42Z
Не закриваються. Що роблять ТЦК в Україні у відповідь на атаки Росії
Telegraf
2025-07-07T10:09:31Z
Колапс у російських аеропортах триває, однак Росавіація заявила про роботу "в штатному режимі"
24tv
2025-07-07T10:09:23Z
Росія масовано атакує Запоріжжя дронами: щонайменше 10 людей постраждали
ZN UA
2025-07-07T10:12:08Z
Таємниче озеро Волині: подейкують, що в ньому живе велетенський старезний сом
24tv
2025-07-07T10:09:26Z
На Львівщині у ТЦК посилено заходи безпеки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T10:09:16Z
В епіцентрі вибуху опинилась уся група: канадський ROSHEL врятував життя бійців НГУ
Фокус
2025-07-07T10:06:50Z
У переплаті майже ₴11,6 млн за електроенергію підозрюють колишню посадовицю КП «Київпастранс»
Украина Криминальная
2025-07-07T10:03:08Z
Orbán vs. Ukraine and EU: who will prevail?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T10:00:24Z
У Запоріжжі СБУ затримала агентів ФСБ, які готували підрив воїнів "Азову"
24tv
2025-07-07T09:51:31Z
Росіяни вночі вдарили ФАБами по житловій забудові Костянтинівки - під завалами можуть бути двоє людей
УкраинФорм
2025-07-07T09:48:52Z
Похолоднішає до 9°, град та шквальний вітер: синоптики попередили про погіршення погоди в Україні
Telegraf
2025-07-07T09:42:53Z
Які пенсії отримують поліцейські в Україні та кому можуть скасувати виплати
24tv
2025-07-07T10:15:14Z
Непридатні ракетні установки: експосадовця Міноборони підозрюють у розтраті ₴ 90 мільйонів
УкраинФорм
2025-07-07T10:15:08Z
Впродовж вихідних Греція врятувала сотні мігрантів біля островів Гавдос і Крит
Европейская правда
2025-07-07T10:09:05Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Сумській області: де доступні виплати від ООН
Политека
2025-07-07T10:00:24Z
Викрито експосадовця Міноборони, який вкрав ₴90 млн на закупівлі протитанкового озброєння для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-07-07T10:00:16Z
"Те, що вона пережила, - не передати словами": якими були останні дні покійної Тетяни Шеліги
GlavRed
2025-07-07T09:57:30Z
Виплати у липні: чи отримають пенсії українці, що перебувають на ТОТ
24tv
2025-07-07T09:51:43Z
Як кохали великі українці: у вересні виходить книга «Відомі українці: психологія стосунків»
Вива
2025-07-07T09:36:58Z
Жити у Файному - не файно? Чи можна вижити на прожитковий мінімум у Тернополі
Telegraf
2025-07-07T09:30:27Z
Ці 3 неочікувані речі можуть знецінити ваш дім на 20%
24tv
2025-07-07T09:45:57Z
Тирамісу-болс за лічені хвилини: готуємо трендовий десерт цього літа
24tv
2025-07-07T09:42:19Z
Можна довірити все: 3 знаки зодіаку ніколи не розкриють ваші секрети
GlavRed
2025-07-07T09:27:40Z
Про таку сезонну страву ви точно не знали: ці кабачкові сендвічі можна подати навіть до святкового столу
Telegraf
2025-07-07T09:18:51Z
Учені довели формулу щастя: потрібно виконати всього 7 дій, щоб стати щасливим
Фокус
2025-07-07T09:00:06Z
Курортна Затока майже вщент розбита: пляжі закриті, а пансіонати намагаються вижити
Telegraf
2025-07-07T08:42:22Z
5 жіночих імен, які приносять своїм власницям нещастя
24tv
2025-07-07T08:42:00Z
Китайський гороскоп на завтра 8 липня: Тиграм - серйозна розмова, Півням - компроміс
GlavRed
2025-07-07T08:27:47Z
Мухи не витримають і зникнуть: 4 натуральні засоби відлякають комах від вашої оселі
GlavRed
2025-07-07T08:27:45Z
Автор кліпів Трінчер та Tayanna став креативним продюсером та режисером нацвідбору на "Дитяче Євробачення"
Комсомольская правда
2025-07-07T10:09:54Z
Майкл Дуглас заявив, що більше не зніматиметься в кіно
Комсомольская правда
2025-07-07T10:07:05Z
Соломія Вітвіцька купила двокімнатну квартиру в Києві і розсекретила, за які кошти
TSN
2025-07-07T09:48:16Z
100 доларів за полотно: японський стартап створює картини з мозкових хвиль
Фокус
2025-07-07T09:42:20Z
58-річна Ольга Сумська показала кадри "без фотошопу", але в мережі повірили не всі
Фокус
2025-07-07T09:30:52Z
80-річний Майкл Дуглас оголосив про завершення акторської кар'єри і назвав причину
TSN
2025-07-07T09:24:16Z
Під час святкування 60-річчя Scorpions: вокаліст гурту Judas Priest підтримав Україну
24tv
2025-07-07T09:03:22Z
«Тебе не любила» від Лісан: поп-панк гімн для тих, хто обрав себе і не прогадав
Storyboom
2025-07-07T09:01:24Z
Легендарний купальник з 50-х повертається: його носить Дуа Ліпа та Кайлі Дженнер
24tv
2025-07-07T08:30:39Z
Засуджено російського агента, який намагався спалити будівлю Укрпошти на Вінниччині
Украина Криминальная
2025-07-07T10:15:58Z
Помер мобілізований, який нібито вистрибнув з кузова вантажівки дорогою на полігон у Львівській області
Комсомольская правда
2025-07-07T10:07:05Z
У російському порту Усть-Луг на танкері стався витік аміаку - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-07T10:06:47Z
Ворог атакував Дніпровський район Херсона, поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-07T10:04:27Z
Жахлива аварія на Нюрбургрингу: Porsche 911 GT3 RS зіткнувся з BMW M2
Топ Жир
2025-07-07T10:03:10Z
Унаслідок атаки по Запоріжжю пошкоджений університет
УкраинФорм
2025-07-07T09:57:46Z
На Закарпатті внаслідок ДТП на КРП загинув військовослужбовець ДПСУ – затримано водійку з ознаками спʼяніння
Украина Криминальная
2025-07-07T09:51:39Z
У Києві потяг на смерть збив жінку
24tv
2025-07-07T09:51:15Z
У Харкові кількість постраждалих унаслідок ранкового обстрілу зросла до 29
УкраинФорм
2025-07-07T09:48:22Z
Унікальний дизайн та механіка: Porsche 911 отримав спецверсію на честь ювілею клубу
AutoCentre
2025-07-07T10:07:51Z
Електромобіль Mercedes-Benz EQS провалився на ринку: у компанії придумали пояснення
AutoGeek
2025-07-07T09:57:38Z
В Україні стартують продажі нового Peugeot 3008 з потужним двигуном: комплектації та ціни
ЗаРулем
2025-07-07T09:54:16Z
Дешевша Tesla чи зменшена Model Y? Помічений дивний прототип авто
ITC
2025-07-07T09:46:57Z
Чому люди обирають Nissan Qashqai: головні переваги оновленого кросовера
Корреспондент
2025-07-07T09:15:09Z
Найкомпактніший кросовер Chevrolet помічений на тестах
AutoCentre
2025-07-07T09:09:32Z
Tesla Robotaxi дивно поводиться під час поїздки і може висадити вас у полі через негоду
24tv
2025-07-07T08:33:42Z
Найменший електромобіль Toyota: Suzuki всередині та натяк на Land Cruiser зовні
ЗаРулем
2025-07-07T07:36:04Z
Рідкісний Porsche 911 виставили на продаж майже за 2,7 млн ​​доларів
AutoCentre
2025-07-07T07:12:23Z
«Знести» Xbox і Copilot: Windows 11 25H2 дозволить видаляти системні програми
ITC
2025-07-07T10:07:15Z
Користувачі Google випадково знайшли "послання" інопланетян на одному острові
Фокус
2025-07-07T10:06:20Z
Apple випустить сім нових продуктів, які носять на голові: про що мова
InternetUA
2025-07-07T10:04:54Z
TikTok готує окремий застосунок для США перед продажем американським інвесторам. Стара версія працюватиме до березня
AIN
2025-07-07T10:04:37Z
Стартап, що пропонує «похорон у космосі», загубив прах 166 померлих по дорозі
ITC
2025-07-07T10:00:57Z
Чому у жирафів на тілі є плями: відповідь учених може здивувати
Фокус
2025-07-07T09:57:17Z
Ваш комп'ютер можуть зламати хакери з Північної Кореї: як розпізнати небезпеку
Фокус
2025-07-07T09:51:32Z
Нова гра Mecha Break зібрала понад 50 тисяч гравців за перші 10 хвилин
Знай
2025-07-07T09:51:27Z
Астронавтка МКС сфотографувала загадкове явище в атмосфері
ITC
2025-07-07T09:49:03Z
Поліна Тупало - серед лідерок баскетбольного Євро U18 після стартових ігор
УкраинФорм
2025-07-07T10:12:25Z
25-й кадр: яким Томаса Мюллера запам’ятають вболівальники Баварії
Football.ua
2025-07-07T10:07:18Z
Мілан наблизився до трансферу Яшарі: Брюгге отримав пропозицію у 33 мільйони євро
Football.ua
2025-07-07T09:57:58Z
Федерація боксу Росії символічно покарала спортсменку, яка накурила мавпу вейпом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T09:54:49Z
Шкрініар узгодив повноцінний контракт із Фенербахче
Football.ua
2025-07-07T09:54:04Z
Наполі розглядає повернення Осімгена до складу команди
Football.ua
2025-07-07T09:46:38Z
Жіноча збірна України з волейболу U22 зіграє на Євро-2026
УкраинФорм
2025-07-07T09:39:06Z
Тео Ернандес в найближчий час стане гравцем Аль-Хіляла
Football.ua
2025-07-07T09:30:37Z
Лікар помилково відрізав здоровий меніск: чемпіонка Європи не може відновитися після операції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T09:27:12Z