MY.UAНовини
Марс чекає, але не скоро: чому технології не встигають за амбіціями Маска й NASA
Марс чекає, але не скоро: чому технології не встигають за амбіціями Маска й NASA

Марс чекає, але не скоро: чому технології не встигають за амбіціями Маска й NASA

Марс чекає, але не скоро: чому технології не встигають за амбіціями Маска й NASA

Політ людини на Марс — захоплива мрія, яка хвилює уяву багатьох. Але між мрією та реальністю — велика прірва. Кілька важливих гравців у сфері освоєння космосу поставили перед собою амбітну мету — досягти поверхні четвертої планети Сонячної системи. Але їхні плани стикаються із серйозними перешкодами. Наразі є всі підстави вважати, що в найближчі 5–10 років людина не потривожить червону планету своїм візитом.

18 червня космічний корабель Starship, призначений для польотів у далекий космос, вибухнув на стартовому майданчику ще на етапі підготовки до запуску. Це вже четверта поспіль невдача. Після минулорічних досягнень SpaceX, здавалося, була на шляху до повноцінного орбітального польоту. Ілон Маск у традиційному для себе впевнено-оптимістичному стилі раніше говорив, що розраховує вже наприкінці 2026 року запустити космічний корабель до Марса. А ще за два роки — спробувати організувати перший пілотований політ до орбіти четвертої планети. Схоже, цим планам не судилося здійснитися.

SpaceX із квітня 2023 року запустила дев’ять ракет Starship. З’єднані разом, надважкий прискорювач Super Heavy та верхній ступінь Starship мають висоту понад 120 метрів. Ця система є найбільшою за розмірами, масою та потужністю з-поміж усіх, які будь-коли призначалися для космічних польотів. SpaceX уже змогла зловити й повторно запустити використаний надважкий прискорювач. Але досі не спромоглася здійснити повноцінний орбітальний політ навколо Землі. Через проблеми з космічним кораблем демонстрацію дозаправки в космосі — вкрай важливої, але складної процедури — перенесено на 2026 рік. Окрім цього, з’явилися припущення, що проєкт космічного корабля Starship, який складається з двох ступенів, є тупиковим і занадто важким, аби з ним можна було на щось розраховувати. А компанія Маска зайшла в глухий технологічний кут. Принаймні таку думку висловлює британський журналіст Вілл Локетт, який має інженерну освіту. На його переконання, ракету потрібно зробити міцнішою та значно легшою водночас. Без цього годі сподіватися на успішні місії.

Екзокостюм для марсанських місій: відповідь науки на виклики мікрогравітації

Станом на зараз SpaceX витратила 10 млрд дол. на випробувальні запуски Starship, який досі не зумів доставити на орбіту Землі корисне навантаження. Тим часом у 1960-х роках ракета Saturn V вже під час шостого польоту зуміла доставити на поверхню Місяця перших астронавтів. А з її 13 запусків лише один був частково невдалим. Невідомо, скільки ще спроб потрібно здійснити компанії Ілона Маска, щоб вирішити всі технічні проблеми. Зрозуміло одне: з таким високим коефіцієнтом невдач про жодні подорожі в глибокий космос говорити не доводиться. Проблеми SpaceX ставлять під загрозу також місячні плани NASA в межах проєкту Artemis. Адже вони передбачають використання модифікованої версії космічного корабля Starship Human Landing System для стикування з іншим космічним кораблем Orion, а потім транспортування астронавтів до та з місячної поверхні. Проте Маск не збирається відступати й планує натомість значно збільшити кількість випробувальних польотів свого дітища. Водночас фахівці радять йому після низки невдач серйозно замислитися над зміною конструкції ракети. Й наводять статистику інших успішних космічних проєктів, зокрема Saturn V від NASA та Falcon 9 від SpaceX.

Свої плани висадки людини на Марс плекає й NASA. Проте наразі ця державна інституція сконцентрована на значно простішій цілі — повернути астронавтів на Місяць. І навіть у її межах змушена постійно переносити дати запланованих раніше місій. Якщо не станеться жодних несподіванок, то 2026 року астронавти облетять навколо супутника Землі на кораблі Orion. А висадку людей на поверхню Місяця заплановано в межах місії Artemis III не раніше 2027 року.

Шлях NASA до Марса відрізняється від шляху SpaceX. Його важливою особливістю є використання Місяця й набутого там досвіду під час роботи експедицій як початкової ланки для польотів у далекий космос. У цьому випадку Місяць розглядають як тренувальний і тестувальний майданчик перед марсіанськими місіями. Спершу агентство хоче побудувати на орбіті нашого супутника космічну станцію Lunar Gateway і зробити її своєрідною космічною платформою для майбутнього пілотованого польоту на Марс. Очікується, що все необхідне для будівництва місячної орбітальної станції буде доставлено під час кількох місій у межах програми Artemis. Однак наступний етап, який передбачає подорож до четвертої планети Сонячної системи, виглядає туманно.

У NASA є концепт спорудження Deep Space Transport (DST) — космічного модуля, який буде заправлений на орбіті Місяця та здійснить перший політ до орбіти Марса без висадки астронавтів на червону планету. Але чіткості щодо строків реалізації цього проєкту немає. Необхідних фінансів іще не виділено. Остаточного рішення не ухвалено. Попередньо йдеться про кінець 2030-х — початок 2040-х років. Ключова роль у функціонуванні Deep Space Transport відводиться місячній орбітальній станції Lunar Gateway. Саме там здійснюватимуть технічне обслуговування DST і готуватимуть його до наступних польотів.

Зрештою політ людини на Марс — це подорож, сповнена непередбачуваних ситуацій і серйозних небезпек. Тоді як висадка на Місяць — доволі легка мандрівка. Долетіти до супутника Землі можна за кілька днів. Подорож на Марс із нинішніми технологіями займе від шести до дев’яти місяців лише в один бік. Вона відбуватиметься поза магнітним полем Землі, яке захищає живі організми від потоку високоенергетичних космічних променів і сонячної радіації. Є різні думки щодо того, наскільки шкідливим може бути вплив енергетично заряджених частинок на людей. Та відправляти їх у глибокий космос без належного захисту — однозначно неприпустимо. Одним із технічних рішень є створення захисних екранів, здатних поглинати радіацію.

Не схожий ні на що інше: на Марсі знайшли новий незвичайний камінь

Ще одне завдання, над яким активно працюють науковці, — збільшення швидкості руху космічних кораблів, що дуже важливо для міжпланетних подорожей. Для цього пропонують скористатися енергією ядерного поділу для створення необхідної реактивної тяги. NASA спільно з DAPRA (Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів) розробляють проєкт ядерного теплового двигуна, який є значно ефективнішим за хімічний. Якщо його випробування будуть успішними, це може скоротити час польоту на Марс до двох-чотирьох місяців.

Тривале перебування астронавтів у замкненому просторі в умовах невагомості — це також додаткове випробування для психіки та фізіології людського організму. Ці чинники мають бути враховані перед відправленням людей у далеку подорож. Якщо щось піде не так, космонавтам ніхто не зможе допомогти. Навіть сигнал із космічного корабля на Землю йтиме із затримкою.

Наразі мрії про пілотований політ і висадку першої людини на Марсі стикаються з технологічними труднощами, фінансовими обмеженнями й низкою природних викликів для астронавтів. А отже, вони далекі від здійснення. Можливо, якщо Китай повноцінно вступить у космічні перегони з Америкою за право бути першим на Марсі, це надасть додаткового імпульсу NASA й американському уряду. Проте надважка китайська ракета Changzheng 9 наразі перебуває на стадії розроблення, й перші її польоти відбудуться не раніше початку 2030-х років. Немає гарантій, що вона не стикнеться із серйозними технічними труднощами під час випробувань на кшталт дітища Маска.

Почасти прискорити космічні перегони може змагання між США й Китаєм стосовно доставки марсіанського ґрунту на Землю для подальшого дослідження, зокрема на наявність біосигнатур. Це доволі непросте завдання, оскільки ґрунт спочатку потрібно у спеціальних капсулах за допомогою ракети підняти на орбіту червоної планети, а вже потім транспортувати його до Землі. Втім, цей, безумовно, важливий проєкт не йде в жодне порівняння з висадкою людей на четверту планету Сонячної системи. Політ людини на Марс — дуже амбітна, смілива, але складна мета. Поки вона стане реальністю, мине не один рік.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Допомога для переселенців у Дніпрі: які безкоштовні послуги можна отримати
Политека
2025-07-05T14:30:36Z
Чому можновладці втрачають зв'язок із реальністю: вчені розповіли, що відбувається в їхньому мозку
Фокус
2025-07-05T13:57:53Z
Їжа, яка збиває тиск: найкращі продукти
TSN
2025-07-05T13:03:52Z
Що робити, якщо чорніють помідори на грядці: елементарне рішення
24tv
2025-07-05T12:45:22Z
Не ігноруйте ці симптоми у спеку: МОЗ попередило про критичну небезпеку
Хвиля
2025-07-05T12:03:38Z
Після удару по "Охматдиту" лікарню швидко законсервували та розпочали повноцінне відновлення - Ляшко
Gazeta UA
2025-07-05T11:42:19Z
У МОЗ пояснили, чому відновлення Охматдиту триває вже майже рік
УкраинФорм
2025-07-05T10:12:41Z
Дефіцит та коливання цін на бензин в Україні: експерт попередив водіїв
GlavRed
2025-07-05T14:33:03Z
Нові підходи до нарахування та індексації пенсій: рівень життя може докорінно змінитися
Знай
2025-07-05T14:30:56Z
Усім українцям підвищать мінімальну пенсію - коли і наскільки зростуть виплати
GlavRed
2025-07-05T14:27:49Z
Нова напруга, але старі рахунки: чи вплине перехід на 230 вольт на комуналку
24tv
2025-07-05T14:21:31Z
Глава OpenAI розвіяв міф про масове безробіття через штучний інтелект
InternetUA
2025-07-05T14:01:44Z
Подорожчання продуктів у Полтавській області: як супермаркети переписали цінники
Политека
2025-07-05T14:00:40Z
Євросоюз пропонує створити запаси критичних ресурсів
iPress
2025-07-05T13:48:19Z
Країни ОПЕК+ у серпні збільшать видобуток нафти на 548 тисячів барелів за добу
УкраинФорм
2025-07-05T13:27:32Z
Вчителі в Україні отримуватимуть більшу зарплату: коли чекати на надбавки
GlavRed
2025-07-05T13:27:01Z
Гегсет прикриває некомпетентність: із чим пов'язана зупинка допомоги Україні
24tv
2025-07-05T14:36:41Z
Кір Стармер втрачає авторитет у лейбористській партії Великобританії
360ua.news
2025-07-05T14:36:17Z
Одна з найбільших інвесткомпаній світу призупинила переговори щодо фонду для України після перемоги Трампа на виборах – Bloomberg
ZN UA
2025-07-05T14:30:25Z
Новий союзник Росії у війні: яке посилення може отримати агресор
TSN
2025-07-05T14:03:44Z
Трамп погрожує новими тарифами: гра лідера США має мету
24tv
2025-07-05T14:00:52Z
Китайський уряд зробив хитрий "злив": що мав на увазі Пекін під "програшем Росії"
24tv
2025-07-05T13:57:22Z
РФ планує розпалити війну на Кавказі проти Азербайджану – розвідка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T13:54:54Z
Німецькі "Зелені" вимагають від Мерца збільшити допомогу Україні
Европейская правда
2025-07-05T13:52:20Z
У Трампа з’явились сумніви , що путін хоче миру
iPress
2025-07-05T13:48:55Z
Чому вислів «виживають найсильніші» — хибний
GlavRed
2025-07-05T14:33:23Z
Туристка назвала п'ять найгірших міст на світі для самостійної подорожі
24tv
2025-07-05T14:06:42Z
Париж відкрив Сену для купання вперше з 1923 року
360ua.news
2025-07-05T13:45:56Z
Найсмачніша і найкорисніша намазка: на приготування треба всього 5 хвилин
24tv
2025-07-05T13:36:06Z
Жоден короп не встоїть: рибалки поділилися секретною наживкою, яка збільшить улов у рази
Telegraf
2025-07-05T13:06:05Z
Знадобляться у саду: 5 способів використання старих газет
24tv
2025-07-05T11:33:53Z
Коли ваше життя кардинально зміниться: про все розповість дата народження
GlavRed
2025-07-05T11:27:39Z
Гороскоп Таро на завтра 6 липня: Скорпіонам - перезавантаження, Водоліям - удача
GlavRed
2025-07-05T11:27:05Z
Не Карпати чи Одеса: названо неочевидний туристичний напрямок для літнього відпочинку в Україні
24tv
2025-07-05T11:21:00Z
Майстерне збиття "Шахеда" над Києвом: ЗСУ показали унікальний кадр
24tv
2025-07-05T14:45:55Z
2 знаки зодіаку, які не довіряють людям – що про це відомо
24tv
2025-07-05T14:42:10Z
Генштаб заявив про ураження важливого об'єкту російського ВПК
24tv
2025-07-05T14:36:32Z
У ЗСУ з'явився новий дрон R-34-T із лазерним наведенням: за яким принципом він працює
InternetUA
2025-07-05T14:31:42Z
Як не потрапити на гачок шахраїв при оренді квартири: на що звернути увагу
24tv
2025-07-05T14:30:12Z
"Виїхати за кордон" чи "виїхати закордон":какая из этих фраз неправильна и почему
Gazeta UA
2025-07-05T14:27:26Z
На честь відомого співака? На Тернопільщині є село з незвичайною назвою
Telegraf
2025-07-05T14:18:42Z
Робота для пенсіонерів у Чернігові: де можна без досвіду отримувати 15-20 тисяч гривень
Политека
2025-07-05T14:18:25Z
Будинок за один євро на Сицилії: щасливі власники розповіли, як дорого обійдеться ремонт
Фокус
2025-07-05T14:15:55Z
Приголомшлива цифра: Сирський розкрив втрати Росії за перше півріччя 2025 року
24tv
2025-07-05T14:27:09Z
Полонений окупант потрапив на війну, бо хотів одружитися
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T14:15:45Z
В окупованій Керчі зник мобільний зв'язок та інтернет - соцмережі
УкраинФорм
2025-07-05T14:15:37Z
На Південно-Слобожанському та Куп’янському напрямках росіяни здійснили по дві атаки — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-05T13:57:31Z
Росіяни захопили два населені пункти поблизу Дніпропетровської області — DeepState
ZN UA
2025-07-05T13:51:45Z
Ситуація складна та динамічна: у 31 ОМБр сказали, чи дійшли росіяни до Дніпропетровщини
24tv
2025-07-05T13:36:29Z
Російський месенджер МАХ виконує шпигунські функції у Криму, — «Жовта стрічка»
Детектор М
2025-07-05T13:33:26Z
У політв'язня Рустема Сейтмеметова погіршився стан здоров'я
УкраинФорм
2025-07-05T13:33:06Z
Коли вдарить спека +38: синоптикиня попередила про небезпечну погоду і назвала дату
GlavRed
2025-07-05T13:27:58Z
У Музеї в Пирогові відбудеться Свято українського хліба
УкраинФорм
2025-07-05T14:39:53Z
Анну Вінтур позбавили влади? Як весілля Джеффа Безоса і Лорен Санчес вплинуло на майбутнє Vogue
Фокус
2025-07-05T14:36:17Z
У віці 56 років помер актор Джуліан Макмехон, відомий за роллю в серіалі «Усі жінки відьми»
Детектор М
2025-07-05T14:27:12Z
Соліст нашумілого хору "Гомін" уперше висловився про дружину та її родичів в окупації: "Був злам"
TSN
2025-07-05T14:18:06Z
CD Projekt RED офіційно анонсували другий сезон аніме-серіалу по Cyberpunk 2077
24tv
2025-07-05T14:15:39Z
Дизайнерка розповіла, що ніколи не радила б робити в оселі
24tv
2025-07-05T13:15:56Z
Міжнародний фестиваль «Оксамитовий сезон в Одеській опері - 2025» відкриють до Дня Незалежності
УкраинФорм
2025-07-05T12:51:28Z
Олена-Христина Лебідь показала округлий животик і натякнула на вагітність
TSN
2025-07-05T12:48:22Z
Потап відповів на критику Тіни Кароль через використання її образу у відео, згенерованому ШІ
Gazeta UA
2025-07-05T12:33:30Z
В аеропорту на Майорці загорівся літак, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-05T14:18:01Z
Посадовця Миколаївської ОВА підозрюють у пособництві в заволодінні майже ₴900 тис. бюджетних коштів
Украина Криминальная
2025-07-05T14:12:58Z
В Одесі підірвали автомобіль з військовим, СБУ відкрила справу про теракт
FaceNews
2025-07-05T14:09:36Z
Посадовець міськради на Тернопільщині вчиняв шахрайства щодо ветеранів та учасників бойових дій
Украина Криминальная
2025-07-05T13:30:14Z
У Чугуєві внаслідок російської атаки пошкоджене відділення Нової пошти
УкраинФорм
2025-07-05T13:18:48Z
З терміналу Гданська евакуювали людей через витік газу
Европейская правда
2025-07-05T12:57:57Z
Черкащанин завдав «товаришу по чарці» смертельних тілесних ушкоджень
Украина Криминальная
2025-07-05T12:51:57Z
"Зробив зауваження": у Києві п'яний чоловік стріляв у натовп підлітків
TSN
2025-07-05T12:42:43Z
Техас накрили сильні повені - загинули 24 людини, десятки дітей зникли безвісти
Комсомольская правда
2025-07-05T12:10:50Z
Nissan відкликає 450 тис. авто через ризик відмови двигуна VC-Turbo — можуть зупинитись просто на ходу
ITC
2025-07-05T14:04:25Z
Цей вражаючий концепт демонструє, яку модель BMW варто створити наступною
Топ Жир
2025-07-05T12:03:59Z
Водії хапатимуться за голову - уряд планує підвищення штрафів ПДД: які порушення зроблять банкрутом
Знай
2025-07-05T11:51:30Z
Tesla, посунься: новий Xpeng G7 пропонує до 702 км пробігу, адаптивну підвіску та ціну від $27325
ITC
2025-07-05T11:31:36Z
Як з’явився український мультикар – незвичайний транспорт для міста
AutoCentre
2025-07-05T11:16:33Z
Як убезпечити автомобіль від перегріву: догляд за салоном, акумулятором та шинами в спеку
24tv
2025-07-05T11:03:55Z
Land Rover показав дуже чорний Defender Octa
AutoCentre
2025-07-05T07:12:58Z
Більше не спорт для елітарного клубу: як «Формула-1» навчилась робити гроші та підкорила Голлівуд
AIN
2025-07-05T06:42:43Z
Не для краси чи "статусу": чому шкіряні сидіння в авто мають отвори
GlavRed
2025-07-05T03:27:43Z
Андерсон Рібейру — новий головний тренер ЮКСА
Football.ua
2025-07-05T14:48:30Z
Діогу Жоту та Андре Сілву поховали в рідному місті: хто з футболістів був на похоронах
24tv
2025-07-05T14:45:26Z
Баварія задоволена прогресом Упамекано під керівництвом Компані
Football.ua
2025-07-05T14:42:08Z
Девід: У дитинстві я захоплювався Ювентусом і думав: "Це один із десяти найкращих клубів у світі"
Football.ua
2025-07-05T14:28:01Z
Вольфсбург викупив Віні
Football.ua
2025-07-05T14:18:31Z
Галатасарай близький до підписання Чалханоглу – Скіра
Football.ua
2025-07-05T14:15:26Z
Буковина розгромила Скалу 1911 у дебютній грі Шищенка
Football.ua
2025-07-05T14:06:58Z
Ван Дейк – про смерть Жоти: Обіцяю, ми завжди будемо поруч із твоєю родиною
Football.ua
2025-07-05T14:00:42Z
Евертон продовжив контракт з Кіном
Football.ua
2025-07-05T14:00:40Z
Нова технологія дозволяє збирати питну воду з повітря навіть у найсухіших пустелях
24tv
2025-07-05T14:06:35Z
Тут похований лицар Тевтонського ордену: археологи знайшли середньовічну могилу в Польщі
Фокус
2025-07-05T13:51:47Z
Hertz звинувачує клієнтів у пошкодженнях через штучний інтелект, виставляючи рахунки за мінімальні дефекти
Топ Жир
2025-07-05T13:48:39Z
Марсохід Curiosity випадково зробив унікальне відкриття: ним стали загадкові кристали
Фокус
2025-07-05T13:27:25Z
Найрідкісніша подія Всесвіту: вчені випадково спостерігали практично неможливе явище
Фокус
2025-07-05T13:06:57Z
Meta створює ШІ-друзів — не дадуть сумувати, пам’ятають деталі й самі почнуть розмову
ITC
2025-07-05T13:03:07Z
Microsoft скорочує співробітників заради штучного інтелекту
InternetUA
2025-07-05T13:01:29Z
Що готує Apple у 2025: всі головні премʼєри в одному матеріалі
InternetUA
2025-07-05T12:31:21Z
Процвітала задовго до Імперії інків: які секрети цивілізації Тіванако розкрили вчені
Фокус
2025-07-05T12:30:07Z