MY.UAНовини
Чи може Україна заговорити англійською?
Чи може Україна заговорити англійською?

Чи може Україна заговорити англійською?

Чи може Україна заговорити англійською?

Що пропонує державна концепція Програми сприяння вивченню англійської мови в Україні та що насправді працює

«Освіта — система примусового невігластва. Вона здатна хіба що дати простір для цікавості учня», — сказав Ноам Чомскі, жива легенда й, без перебільшення, один із найвідоміших освітян сучасності. Ці слова варто згадати на тлі ухвалення урядом концепції Державної цільової національно-культурної програми сприяння вивченню та застосуванню англійської мови в Україні на 2026–2030 роки (далі — Концепція). Проаналізую її як практик — викладаю англійську і для дорослих, і для дітей, є автором програм та платформи з вивчення англійської.

Навіщо Україні англійська й чому старі підходи не працюють

Навряд чи варто пояснювати, чому європейській країні, якою є Україна, потрібно знати англійську. Тому у своїй основі ідея поширювати й підтримувати вивчення англійської мови правильна. Головне як саме її реалізують.

Пригадаймо, скільки вже було спроб покращити рівень володіння англійською: національний проєкт із популяризації англійської Future Perfect, курси англійської для службовців і вчителів за підтримки міжнародних партнерів та місцевого самоврядування, ініціатива GoGlobal. Але проблеми залишаються.

Індекс володіння англійською мовою від Education First (EF English Proficiency Index) 2024 року поставив Україну на 40-ве місце у світі серед 113 країн після Грузії, Білорусі, Вірменії, Молдови. Загальна наша оцінка — «середній рівень». Ці дані базувалися на результатах стандартизованих онлайн-тестів з англійської мови EF Education First, складених дорослими різних країн 2023 року.

Директорка УЦОЯО про результати НМТ: найгірше складають математику, а з історією, українською та англійською все добре

Здавалося б, середній результат — це не так і погано. Але врахуймо, що тестування охоплює не всю країну. За даними рейтингу, найбільші успіхи продемонстрували жителі Львова та Києва. А які результати були б у маленьких містечках і селах та й загалом по країні, якби всі її громадяни дорослого віку раптом склали ці тести? Врахуймо також, що тестування проходили люди, які цікавилися англійською та готувалися до нього.

А по країні ситуація така. Згідно з даними КМІС, на які посилаються автори Концепції, в Україні лише 51% громадян володіють мовою на мінімальному рівні, з них лише 23% можуть читати, писати та спілкуватися цією мовою на побутовому й навіть на професійному рівнях.

Чому показники знання англійської українцями такі невисокі

Автори концепції називають кілька основних причин:

  • недостатня кваліфікація вчителів-мовників;
  • обмежений доступ до вивчення англійської мови в регіонах та сільській місцевості (через кадрові проблеми, нестачу ресурсів);
  • низька мотивація до навчання у дорослого населення;
  • недостатня підтримка використання англійської мови в професійній діяльності;
  • відсутність інфраструктури для самостійного вивчення англійської — немає загальнодоступної національної платформи із сучасними навчальними матеріалами.

Так, усе це відповідає дійсності. Але як викладач-практик і автор низки успішних освітніх проєктів я впевнений, що всі ці проблеми є наслідками однієї, фундаментальної — принципово неправильного підходу до вивчення мов, який укорінився в нашій країні, напевно, ще з радянських часів «залізної завіси».

Як зацікавити дітей вивчати іноземну мову. Поради викладачки англійської

Згідно з цим підходом, який досі панує в офіційних навчальних програмах, знання мови й досвід її застосування йдуть навіть не поруч. Спочатку люди зубрять слова, граматичні конструкції, «щоб було», а вже потім вчаться застосовувати їх у живій мові. Тобто в нас і досі вважається, що знання — це передумова мовних дій. Що знання потрібні, аби уникнути невизначеності в комунікації, пошуку слів, плутанини. Хоча має бути навпаки — дія має призводити до знання мови. А пошук, плутанина й навіть помилки — це якраз нормальні речі в творчому процесі навчання. Ба більше — для того, щоб опанувати будь-яку мову, людині треба здогадуватися, викручуватися, тупити й інколи навіть зазнавати поразки. Тобто знання мають бути наслідком досвіду, а не умовою його отримання. Вони не мають іти окремо зі спілкуванням мовою, її практичним використанням.

Саме тому, що докорінно не змінюється підхід до вивчення мови, не дають відчутного результату нові численні програми й ініціативи.

Політика, гроші та мовний бар’єр: що пропонує держава

Концепція Державної програми має амбітні цілі: підвищити рівень володіння мовою, оновити методи навчання, розширити доступ до курсів і створити національну екосистему для вивчення англійської мови на всіх рівнях від дитсадків і до робочого місця.

На реалізацію програми планується витратити 437,8 млн грн (майже пів мільярда), щоб за кілька років країна отримала такі результати:

  • кінотеатри покажуть англомовні фільми 120 разів за рік;
  • вчителі ще підвищать кваліфікацію;
  • буде створено ще більше навчального контенту англійською, розширено доступ до цифрових ресурсів (платформ і мобільних застосунків) для навчання;
  • до співпраці буде залучено громадський сектор, міжнародних партнерів.

Ці заходи мають призвести до:

  • зростання частки громадян, які володіють мовою хоча б «на певному рівні», на 9% (від 51 до 60%), водночас кількість тих, хто може читати, писати та спілкуватися на побутовому рівні, має зрости на 3% (з 25 до 28%);
  • підвищення кваліфікації 90% учителів;
  • просування позиції України в рейтингу EF English Proficiency Indeх щонайменше на два пункти — до 38-го місця.

На перший погляд, усе виглядає перспективно. Але як автор освітніх програм хочу поставити кілька неприємних, але важливих запитань про те, куди насправді підуть гроші цієї програми.

Підвищення кваліфікації вчителів

Справа корисна, але не в тому вигляді, як це відбувається зараз. Бо на практиці це зазвичай перетворюється на обов’язкову формальність, яка рідко має реальну цінність. Натомість за правилами затуркані освітяни змушені терпіти її від 150 годин на рік. Якщо курсів буде більше, чи стануть вони принципово якіснішими?

У всіх закладах дошкільної освіти України діти 5-6 років обов'язково вивчатимуть англійську мову — Смірнова

За результатами дослідження Мінцифри та British Council, яке проводилося в межах національної мовної програми Future Perfect, ситуація виглядає так. Серед шкільних учителів англійської на рівні, вищому за В1:

  • 63% розуміють мову на слух;
  • 45% говорять;
  • 60% читають;
  • 40% пишуть.

Водночас зі слухання й читання близько 6% вчителів мають рівень А.

Отже, очевидно, що в професійній підготовці педагогів великою перешкодою досі залишається комунікативний складник мовлення, в той час як накопичення знань не становить труднощів. Власне, це ще одна ілюстрація фундаментальної проблеми, про яку йшлося вище. Комунікативна методика — підхід фантастичної краси — перетворилася на силу-силенну глянцевих підручників і нову форму зубріння майже в усіх школах світу.

Тому самого лише оновлення освітніх програм для вчителів і школярів недостатньо. Потрібні докорінні зміни в підходах до викладання.

Моя практика роботи з педагогами підказує: для професійної підготовки та перепідготовки важливо, щоб учителі отримали новий досвід занурення в мову, відчули її як динамічну живу систему, а не збірник параграфів, слів і таблиць. Потрібно докорінно змінити уявлення про те, як має відбуватися навчання, — через вільне дослідження учнями мови, інтерес (і вчителя, й учня), педагогічну свободу та можливість запроваджувати вільні активності на уроках. Задача педагога — створити учням поле для досліджень, мотивувати — й не заважати.

Але більшості вчителів ближча роль контролера, вони радше перешкоджають учневі досліджувати мову, ніж допомагають. І це перетворює навчання на процес зубріння правил і заповнення колонок із оцінками в журналі.

Мені доводилося виступати перед учителями на курсах підвищення кваліфікації. Й одного разу, після полум’яної промови про вільну діяльність учнів, дослідження й проєкти, нестандартні завдання, одна вчителька щиро й серйозно запитала: «А як тоді їх контролювати?»

В Україні поставили рекорд на найтриваліший урок англійської мови онлайн - 96 годин

Нам потрібні реальні системні зміни в підготовці вчителів та мовній освіті, а вони неможливі без системної реформи освіти, зокрема й педагогічної. І, мабуть, без зміни поколінь учителів. Утім, ця тема заслуговує на окрему розмову.

А як щодо мотивації?

Люди, які не знають англійської, здебільшого не мають мотивації її вивчати. Часто це результат середовища, яке не створює реальної потреби вчити іноземну мову. А створити таке середовище — надзвичайно дорого.

Навіть тих, хто має середній рівень англійської, треба переконати витратити час і зусилля на ефективне навчання дієвих методів вивчення мови. Як це донести до них — не риторичні запитання. Адже зовнішніх стимулів недостатньо. Вимога до науковців, посадовців, студентів знати мову працює лише для обмеженого кола людей.

Чи зможуть нові доступні курси, новий англомовний контент, передбачений Концепцією, зацікавити й переконати людину: «Цього разу точно вивчиш»? Тут важливо, хто його готуватиме. В Концепції програми зазначено, що до її реалізації уряд залучить різних партнерів, зокрема й міжнародних. Хто це буде — не повідомляють. Чи їхні методи принципово відрізнятимуться від традиційного зубріння й достатньо потужно навʼязуватимуть чи пропонуватимуть ефективні підходи?

Чи буде новий контент справді новим?

Програма передбачає створення навчального контенту. Але його й зараз не бракує. Питання в іншому — чим цей новий контент буде кращим за всі наявні ресурси? Чи буде він цікавим? Очевидно, що він має бути не просто якісним, а й емоційно захопливим, індивідуально адаптивним, життєво корисним. Якщо цього не буде, будь-яка нова цифрова платформа чи новий курс із застарілим нудним контентом перетвориться на галочку у звіті, а не на ефективне рішення. А нова державна програма просто масштабуватиме те, що вже є, тільки за додаткові гроші. Відповідно, й результат не зміниться.

Як досягти цілей Концепції

Автори Концепції бачать два шляхи досягнення її цілей. Перший, традиційний, про небезпеку якого я розповів вище, — це поширення вже наявних програм і методик. Другий, так званий комплексний, передбачає створення нової інфраструктури для вивчення англійської мови, забезпечення доступу до інтерактивних навчальних матеріалів, курсів для різних рівнів і цільових аудиторій.

Мені більше імпонує другий підхід, але за умов реального оновлення контенту та формату роботи з ним. Адже й зараз є чимало застосунків і платформ, які нібито мають допомагати у вивченні та поширенні англійської, але й досі кожен п’ятий українець може читати й писати англійською лише мінімально, як свідчить опитування КМІС.

Міноборони і Генштаб хочуть, щоб до 2026 року кожен військовий вільно говорив англійською

На мою думку, найефективніший спосіб досягти цілей системно — створити для українців безкоштовний застосунок на кшталт Duolingo, але значно кращий. Застосунок, який зробить правильний метод неминучим і подасть його в ігровій формі. Бажано, аби він давав змогу працювати з будь-яким контентом і тренував навички гнучко: емоційно, залежно від рівня та індивідуалізовано, під реальні задачі учня.

І це не так дорого, як здається. Знаю це з власного досвіду, тому що не лише викладаю англійську, а й є автором безкоштовної платформи LingvaSkills (www.lingva.ua). З 2018 року це наймасовіший освітній продукт в Україні. І хоча він користується попитом та отримує схвальні відгуки (316 тисяч користувачів, до 12% — завершили курс із сертифікатом, 83 мільйони виконаних вправ), по-хорошому він уже застарів і потребує заміни на щось сучасніше, цікавіше з ШІ, пригодами й емоціями. Вартість розроблення 2018 року становила 120 тис. грн. Порівняймо із загальним бюджетом у пів мільярда гривень…

Як вчити англійську, поки ми чекаємо на реалізацію концепцій від держави

І насамкінець кілька порад, що може зробити вже сьогодні кожен українець, аби вчити англійську мову, не очікуючи допомоги від держави.

Головне правило: не вчіть мову як ціль, користуйтеся нею як інструментом: для порозуміння, співпраці, насолоди, заробітку, продажів, співбесід, презентацій. Якщо ви просто зубрите граматику, не застосовуючи її в реальному житті, це однаково що вивчати інструкцію до велосипеда замість того, щоб сісти й поїхати.

Споживайте. Читайте, слухайте, дивіться англійською те, що вам цікаво. Найпростіший спосіб — заведіть собі новий обліковий запис у YouTube і обирайте там лише англомовний контент і лише про те, що справді зацікавлює. Ви маєте робити це не заради вивчення мови, а заради змісту. Дивіться англійською Netflix, Audible, слухайте подкасти, адаптовані аудіокниги й інший comprehensible input (пошукайте, що це таке).

Обирайте якісні застосунки. І зараз є доступні українцям застосунки для вивчення мови — платні й безплатні. Наприклад, застосунок LingQ наразі безплатний для українців. Хоча він і дещо незручний, та я все ж таки рекомендую його своїм учням. Вільний доступ отримаєте, написавши в підтримку (оберіть українську мову інтерфейсу). Також декому може сподобатися Linguin для читання та HelloTalk чи Tandem для спілкування.

Скільки часу потрібно, щоб перейти з A2 на B1: реальні приклади

Спілкування з ШІ письмово чи голосом варто цінувати рівно настільки, наскільки багато емоцій воно викликає, наскільки є частиною виконання реальних життєвих завдань.

Говоріть, навіть коли важко. Запишіть на відео англійською історію зі свого життя. Не вийшло? Тим краще. Запис покаже вислови, яких бракує або не вдається згадати. Отримайте їх у спеціаліста чи ШІ, перекладіть, випишіть. Після цього спробуйте переказати історію ще раз. Цього разу будуть нові складнощі, не все із виписаного згадається, на думку спадатимуть нові формулювання… Просто пробуйте ще раз без підказок. Передивіться запис, випишіть нові вислови… За плюс-мінус тиждень ви навчитеся легко розповідати одну історію, а може, й більше. Далі буде легше.

Інтеграція. Зробіть мову нормою життя. Телефон, комп’ютер, телевізор, а також внутрішній діалог із собою — все англійською. Уявіть собі, що ви англомовна людина. Зробіть англійську нормою спілкування між вами та кількома друзями. Домовтеся: «Все, що можемо, кажемо англійською або хоча б пробуємо».

Уникайте зубріння. Якщо будь-який застосунок пропонує запам’ятовувати нескінченні списки слів чи свідомо аналізувати правила та проходити безліч тестів на їх запам’ятовування — не втрачайте часу. Те саме стосується й учителя: якщо він передає вам знання про мову заради самих знань, а не тренує для життя, то це теж форма зубріння, й вона не працює.

Основна причина, чому в деяких країнах більше людей володіють англійською краще, — не в законах і не в обов’язкових курсах, а в доступності контенту та використанні мови як культурної норми, як інструменту для реального життя: щоби навчатися, працювати, розуміти, спілкуватися, досягати…

Підсумки: шанс на прорив чи імітація?

Отже, ініціатива уряду є кроком у правильному напрямку. Але Концепція — це лише загальні стратегічні уявлення. Незрозуміло, чи буде цей крок адекватним і достатнім, сучасним і актуальним. Хто буде партнерами держави в реалізації концепції? Фахівці, небайдужі громадські активісти, які можуть створити платформи та застосунки, заходи, події, тренди? Чи ті, хто просто зароблятиме на грантах і загорне старі ідеї в нові гарні обгортки? Ці питання залишаються відкритими. Проте від них залежить, чи стане нова концепція проривом.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Китай обмежує держзакупівлі медичного обладнання з ЄС
УкраинФорм
2025-07-06T13:03:33Z
Не купуйте таку ковбасу: як не нарватися на шкідливий продукт у магазині
Telegraf
2025-07-06T12:48:30Z
Як прати речі з делікатних тканин, щоб вони служили довше
24tv
2025-07-06T12:15:27Z
Три харчові звички, які повільно руйнують нирки
360ua.news
2025-07-06T12:00:14Z
Крабові палички по-новому: секретний інгредієнт, який здивує всіх
Telegraf
2025-07-06T11:15:17Z
Через ці 5 помилок ваші тренування стали удвічі менш ефективними
24tv
2025-07-06T10:45:01Z
Цей зелений продукт найкраще спалює жир на животі: як схуднути без жорстких дієт
TSN
2025-07-06T10:06:05Z
Продовжить падати чи зросте: що буде з курсом долара до кінця 2025 року
24tv
2025-07-06T13:12:03Z
Бутерброди з маслом - дорожче, ніж з ікрою: ціни на "молочку" женуть наввипередки - що найбільше вдарить по кишені
Знай
2025-07-06T13:12:00Z
Китай активізував інвестиції у видобуток копалин за межами країни
ZN UA
2025-07-06T13:06:55Z
Який податок за пай платять орендодавці та спадкоємці
24tv
2025-07-06T13:03:46Z
«Укрзалізниця» додала потяги з жіночими купе: коли будуть доступні квитки
TSN
2025-07-06T12:57:15Z
День долара: 10 фактів про найвідомішу валюту світу
Gazeta UA
2025-07-06T12:48:59Z
Євро нового покоління: як відрізняється від старого зразка і що зміниться з 2026 року
24tv
2025-07-06T12:48:41Z
Arla Foods інвестує $70 млн у розширення випуску вершкового сиру
AgroPortal
2025-07-06T12:30:03Z
"Не можемо собі дозволити": у Раді зробили заяву про середню пенсію в Україні
GlavRed
2025-07-06T12:27:44Z
Зеленський підписав санкції проти криптовалютного ринку Росії
Комсомольская правда
2025-07-06T13:22:57Z
Путін зробив двічі Героєм Росії генерала, який убивав українців на Київщині та Курщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T13:15:00Z
"Членства не буде": Орбан пояснив свою позицію щодо вступу України в ЄС
Gazeta UA
2025-07-06T13:09:27Z
Сибіга закликав партнерів збільшити інвестиції в українські технології
УкраинФорм
2025-07-06T13:09:13Z
Келлог про розмову Зеленського і Трампа: "Співчуття – ключова складова лідерства"
Европейская правда
2025-07-06T13:09:12Z
До ударів "Шахедами" по Україні причетні одразу кілька країн "осі зла", – The Times
24tv
2025-07-06T13:09:10Z
"Опозиційна платформа за кібержиття": мережа завалила жартами про партію Ілона Маска
Telegraf
2025-07-06T12:57:23Z
Білий дім прокоментував чутки про те, що Марка Цукерберга вигнали з Овального кабінету
InternetUA
2025-07-06T12:54:04Z
Американський винищувач F-16 перехопив літак над гольф-клубом Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T12:51:07Z
Чому 7 липня не можна працювати і пити алкоголь: яке церковне свято
GlavRed
2025-07-06T13:27:19Z
Монітори пищали і миготіли: медсестри вели прямий ефір у TikTok, поки пацієнти подавали сигнали SOS
Фокус
2025-07-06T13:21:44Z
Яка вартість року навчання у Київському політехнічному інституті у 2025 році
24tv
2025-07-06T13:09:49Z
"Підкинете?": подружжя зустріло лісовою дорогою неочікуваного "попутника"
Фокус
2025-07-06T13:06:41Z
Американські розробники представили інноваційні набої для бойових кулеметів XM250
InternetUA
2025-07-06T13:01:04Z
Ветерани ГУР з ампутаціями взяли участь в ультрамарафоні Spartan Ultra World Championship
УкраинФорм
2025-07-06T12:51:50Z
В одному з ТЦК розповіли, скільки може тривати мобілізація в Україні
24tv
2025-07-06T12:48:38Z
Це новий етап війни, – британський полковник про філігранні операції України по Росії
24tv
2025-07-06T12:48:04Z
Естонські розробники інтегрували протитанкову ракету Akeron LP у бойовий панцерник Type-X
InternetUA
2025-07-06T12:34:33Z
Українців закликали не виходити надвір 7 липня в певні години - причина
GlavRed
2025-07-06T13:27:27Z
На Південно-Слобожанському напрямку росіяни атакували 9 разів, на Куп’янському відбулося 5 боєзіткнень — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-06T13:18:48Z
Росія демонстративно атакує рятувальників і хвалиться цим у відео - ДСНС
УкраинФорм
2025-07-06T13:12:39Z
Зеленський: З початку червня з полону повернулися сотні українців
УкраинФорм
2025-07-06T13:09:51Z
"Тренуватися треба постійно": як бійці 80-ї Галицької бригади вчаться штурмувати позиції ворога
24tv
2025-07-06T13:09:16Z
Андрющенко розповів, для чого РФ перекидає велику кількість вантажівок із військовими із запорізького напрямку
ZN UA
2025-07-06T13:06:31Z
Графік відключення газу на тиждень з 7 по 13 липня: в яких регіонах попередили про масштабні обмеження
Политека
2025-07-06T13:00:32Z
Тиждень в Україні почнеться спекотною погодою без опадів
УкраинФорм
2025-07-06T12:54:40Z
Прикордонники "Сталевого кордону" розбили техніку та живу силу ворога
24tv
2025-07-06T12:54:26Z
Дві любові в одній мові: чому «кохати» — це не те саме, що «любити»
GlavRed
2025-07-06T13:27:39Z
Ці 5 рослин очищують повітря у спальні: тримайте їх у кімнаті
24tv
2025-07-06T13:24:25Z
Гороскоп на тиждень з 7 по 13 липня: Дівам - занепокоєння, Водоліям - успіх
GlavRed
2025-07-06T13:00:41Z
Викиньте це без жалю. Яка річ вдома може принести сварки та застій у справах
Telegraf
2025-07-06T13:00:32Z
Як сонце впливає на родимки: чотири ознаки, коли треба засмагати з особливою обережністю
Gazeta UA
2025-07-06T12:45:06Z
Ви весь час робили це неправильно: як збирати кабачки, щоб вони щедро плодоносили
Telegraf
2025-07-06T12:18:47Z
Не викидайте лушпиння цибулі: як зробити супердобриво, яке врятує ваш врожай
24tv
2025-07-06T11:48:50Z
Раз і готово: готуємо ліниві деруни, які виходять смачнішими за класичні
24tv
2025-07-06T11:27:41Z
Не всі становлять загрозу: посібник із корисних для саду комах
24tv
2025-07-06T11:27:40Z
"Заручена зі сценою": у Львові показали виставу, що відкриває таємниці життя Марії Заньковецької
24tv
2025-07-06T12:39:51Z
Перший тизер Cyberpunk: Edgerunners 2 / «Кіберпанк: Ті, що біжать по краю II» — CD Projekt RED і Netflix анонсували другий сезон
ITC
2025-07-06T12:25:37Z
Рецензія на серіал «Залізне серце» / Ironheart
ITC
2025-07-06T12:25:10Z
50-річна зірка Spice Girls Мел Бі вийшла заміж утретє: хто її обранець і незвична церемонія наречених
TSN
2025-07-06T12:18:47Z
В Одесі відбудеться III фестиваль української культури «Виделкаfest»
УкраинФорм
2025-07-06T12:06:35Z
ЦПД: Росія готує нові обмеження для іноземного кіно, щоб перенаправити прибутки на фінансування держпропаганди
Детектор М
2025-07-06T11:39:43Z
На Контрактовій площі з’явився найбільший спортивний майданчик в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T10:36:27Z
Зірка "Аферистів в сітях" натякнула на вагітність
GlavRed
2025-07-06T10:27:22Z
Оззі Осборн востаннє виступив на сцені: прогримів прощальний концерт культових Black Sabbath
24tv
2025-07-06T10:21:15Z
В РФ вибухнув танкер з аміаком: через пробоїни судно почало тонути
Фокус
2025-07-06T13:27:49Z
Серйозна ДТП з машиною поліцейських сталася під Києвом
Telegraf
2025-07-06T13:21:18Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждали троє людей
Мій Харків
2025-07-06T13:13:45Z
В Угорщині у ДТП потрапив автобус з українцями: постраждало багато дітей
24tv
2025-07-06T13:09:50Z
У росії впав літак із парашутистами
iPress
2025-07-06T13:09:19Z
Ворог вдарив по будівлі Кременчуцького районного ТЦК та СП
24tv
2025-07-06T13:09:14Z
У Росії після вибуху на танкері стався витік аміаку — ЗМІ
ZN UA
2025-07-06T13:09:10Z
В Балтійське море впав вертоліт: люди врятувались на його корпусі
Европейская правда
2025-07-06T13:04:01Z
Є витік небезпечних речовин: під Санкт-Петербургом прогримів вибух на танкері з аміаком
24tv
2025-07-06T12:57:03Z
Nio випустила електрокросовер Onvo L90: 6 місць, холодильник, 600 км пробігу менш ніж за $42 тис
ITC
2025-07-06T12:25:36Z
Великовантажні автомобілі з нульовим рівнем викидів хочуть звільнити від дорожніх зборів до 2031 року
AutoCentre
2025-07-06T11:49:54Z
Ви будете вражені, наскільки дешево можна придбати Kia SUV у Китаї
Топ Жир
2025-07-06T11:48:15Z
Неможливо триматись за кермо, бо воно гаряче? Є один простий лайфхак, який спасе ваші руки у спеку
Telegraf
2025-07-06T11:15:58Z
Надзвичайна ситуація за кермом, як зупинити авто без гальм
360ua.news
2025-07-06T11:00:52Z
Tesla розкрила, як деградують батареї електромобілів: пробіг – не єдиний фактор
24tv
2025-07-06T08:06:15Z
У Польщі водіям загрожує штраф за кондиціонер в авто: важливий нюанс
TSN
2025-07-06T06:51:01Z
Король Сільверстоуна Гамільтон чи Ферстаппен: хто з пілотів F1 заробляє найбільше
24tv
2025-07-06T06:27:14Z
Що купують на вторинці: рейтинг найпопулярніших авто червня
24tv
2025-07-06T06:06:41Z
Епіцентр – Поділля: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-06T13:21:18Z
Товаришує з братами Кличками та пишається розкішними доньками: Сталлоне святкує день народження
24tv
2025-07-06T13:18:46Z
Тайсон збрехав: з'явились неочікувані деталі можливої трилогії Усик – Ф'юрі
24tv
2025-07-06T13:09:16Z
Ювентус готовий продати Маккенні за 15–20 мільйонів євро
Football.ua
2025-07-06T12:57:35Z
Лемкін: Де б я не опинився, гірше, ніж в Україні, бути не може
Football.ua
2025-07-06T12:52:56Z
Мадуеке погодив п’ятирічну угоду з Арсеналом
Football.ua
2025-07-06T12:48:55Z
Тенісистка на Вімблдоні навмисно задерла спідницю перед суддею: що викликало її гнів
Фокус
2025-07-06T12:42:34Z
Ювентус близький до обміну Дугласа Луїса на Санчо
Football.ua
2025-07-06T12:36:35Z
Карпати втратили лідера — Очеретько повертається до Шахтаря
Football.ua
2025-07-06T12:12:57Z
На функцію оглядів штучного інтелекту від Google подали антимонопольну скаргу в ЄС
Детектор М
2025-07-06T13:24:14Z
У Шотландії 5G-роботи трансформують точне землеробство
AgroPortal
2025-07-06T13:00:59Z
ШІ ChatGPT сів за штурвал космічного корабля — що з цього вийшло?
ITC
2025-07-06T12:52:39Z
До якого замка підходить ключ: загадку треба розгадати за 8 секунд
GlavRed
2025-07-06T12:27:37Z
Як B2B-компаніям правильно обирати канали комунікації: повний гайд від сайту до соцмереж — колонка
AIN
2025-07-06T11:33:12Z
Чекати ще довго: інсайдер розповів, коли Sony випустить Playstation 6
InternetUA
2025-07-06T11:31:00Z
Астрономи виявили третій міжзоряний об'єкт у Сонячній системі: знайомтеся з A11pl3Z
24tv
2025-07-06T11:06:00Z
Стало відомо, як Apple тестує свої пристрої на міцність
InternetUA
2025-07-06T11:01:48Z
Складаний Samsung і не тільки: топ 5 найочікуваніших смартфонів липня 2025 року
Фокус
2025-07-06T11:00:14Z