MY.UAНовини
Український Інститут Національної Пам’яті: на лінії вогню
Український Інститут Національної Пам’яті: на лінії вогню

Український Інститут Національної Пам’яті: на лінії вогню

Отже, Олександр Алфьоров – кандидат історичних наук, телеведучий, майор запасу. нащадок знаного старшинського роду, тобто «аристократії шаблі», – призначений директором Українського Інституту Національної Пам’яті. Призначення. як на мене, знакове, яке одразу ж викликало виття та скавчання «на болотах». І це (виття) – дуже добра річ. Пряме влучання! Бо ж останнім часом УІНП якось мляво поводив себе, а тепер…

Одразу ж Алфьоров опублікував абриси п’яти напрямів роботи УІНП, які адресовані як команді Інституту, так і всім зацікавленим особам. Як на мене, не повинне викликати заперечень наступне: «Зміцнюємо інституційну сталість і спроможності Українського інституту національної пам’яті… Укріпити авторитет УІНП у суспільстві через відкритість, фаховість, аргументованість і чесний діалог.

Замість нав’язування – аргументоване роз’яснення. Замість пропаганди – критичне мислення». У підсумку це дає можливість УІНП бути «сильною відкритою інституцією». Єдина заувага – що пропаганда теж потрібна в цілій низці випадків, але дієва пропаганда.

Не може викликати заперечень і теза про те, що УІНП – це «центр творення і ефективної співпраці». А для цього слід зробити Інститут «ефективним державним «мозковим центром» і провідним майданчиком дискусій про національну пам’ять», відтак «зміцнити горизонтальні зв’язки з експертним середовищем та громадянським суспільством».

А от наступний запропонований напрям – «Сильна інклюзивна національна пам’ять» – викликає чимало запитань, і нериторичних. Наведу його повністю: «Популяризуємо тисячолітню історію українського народу не озираючись на сторічні російські наративи. Розповісти про історію України без огляду на Схід, так, ніби Росії ніколи не існувало. Посилити взаємну інтегрованість пам’ятей України та Європи. Ми не йдемо до Європи – ми повертаємось додому».

Слово «Європа» для нас наразі звучить як щось безперечно позитивне. Проте Європа – це й Маркс із Енгельсом, і Гітлер із Муссоліні, і численна путінська агентура на президентських, прем’єрських і депутатських посадах. Наші ухилянти, дезертири та «ватники» – це посутні нинішні європейці, принаймні, за даними соціологів, значна частина населення більшості держав ЄС. А от наші вояки – нетипові європейці, не випадково міністри та генерали багатьох держав-членів НАТО визнають: їхні армії в разі нападу Росії змогли би протриматися недовго – від кількох тижнів до пари місяців.

Інакше кажучи, Європа в особі України отримала змогу повернутися до себе, до тієї, якою вона колись була і повинна бути. Без істерик з приводу «токсичної маскулінності» (повоювали б вони без неї!), без дурнуватої white guilt (адже у Британії рабство було скасоване ще тоді, коли воно панувало у всій чорній Африці, і не лише у ній.

А от «Полк Чорних піонерів» брав участь у поході Наполеона І на Москву, а мулат Тома-Александр Дюма став наполеонівським генералом; до речі, прадід Пушкіна Абрам Ганнібал почав військову кар’єру у Франції, здобув там інженерну освіту й офіцерське звання, брав участь у бойових діях і дослужився до капітана…).

Розмисли про справжню Європу дозволю собі закінчити цитатою з виступу по радіо Джорджа Орвелла від червня 1941 року: «Що дозволило Англії встояти впродовж останнього року? Частково, безумовно, певна розмита ідея про краще майбутнє, проте передусім атавістичне почуття патріотизму, вроджена в англомовного люду настанова, що він вивищується над рештою інших.

Двадцять передвоєнних років головною метою англійських лівих інтелектуалів було придушити це почуття, і якби вони досягли успіху, ми би наразі спостерігали есесівські патрулі на лондонських вулицях». Ось так. До такого дому ми (і Європа) мають повертатися.

А головне – що не вийде національної пам’яті українців «без огляду на Схід». Хоча б тому, що на тому сході – Кубань, Ставропілля, Вороніжчина, Сірий Клин, Зелений Клин, і навіть українська Маньчжурія (так, декілька десятків тисяч українців, які там жили до 1945 року, мали свої організації, пресу і навіть структури ОУН). Не вийде і без огляду на нинішню північ Росії. То землі Великого Новгорода, четвертого східнослов’янського етносу, знищеного Москвою.

Рештки його існують і в ХХІ столітті – це помори (вони фігурують у переписі 2002 року як неросіяни, далі їх «немає»). Цей етнос дав світу небуденних науковців, від Михайла Ломоносова до Миколи Амосова. Щодо останнього, то літописами зафіксоване існування новгородського «боярського роду Амосових», який збіднів й «окрестъянился», розселившись на периферії, тому й пережив учинений Москвою геноцид). Новгородці мовно та культурно були значно ближчими до українців, з якими вони були тісно пов’язані шляхом «із варяг у греки» й історичними подіями, ніж до московітів.

Принагідно: видається, саме тому билини «київського циклу» збереглися у фольклорі колишніх земель Господина Великого Новгорода та територій, куди новгородці тікали від московського геноциду, вони до російської культури не мають жодного відношення. І тут маємо серйозну проблему: у власне українському фольклорі княжі часи майже відсутні.

Цією проблемою переймався ще Грушевський, він знайшов, здається, на Волині пісню про князя, який ходив до моря, щось такого штибу. Тобто історична пам’ять українців, зафіксована фольклором, починається з козацької доби, що дає підставу «на болотах» твердити, що «древнерусский период» не має жодного відношення до України. То чи можна віддавати билини Москві? Ні, вони не витвір московської культури і не розповідь про «русских богатырей».

Нарешті, «Слово о полку Ігоровім». Наразі «гарвардизовані» українські інтелектуали, з легкої руки професора Грабовича, вважають цей твір підробкою кінця XVIII століття. А ті, хто читав заборонену і вилучену в СССР книгу Олжаса Сулейменова про тюркські сюжети у «Слові», ніколи на це не пристануть, бо не міг фальсифікатор кінця XVIII століття володіти належною інформацією про тюркську (власне, половецьку) культуру. Я вже не кажу про те, що начебто вагомі аргументи на користь «Слова»-підробки, як на мене, навпаки, свідчать про його автентичність. Але це окрема тема.

І якщо вже мова пішла про «гарвардизацію» розуміння історії, в тому числі й новітньої, то не можу оминути проблема тоталітаризму, зокрема, російського. У нинішніх «гарвардах» про тоталітаризм воліють не згадувати, забувши напрацьовану свого часу на Заході класику розуміння цього суспільного ладу (не режиму! всеосяжного ладу з «колективним Гітлером» чи «колективним Путіним»). Інтегруватися з таким баченням, у відповідності з яким, скажімо, Микола Рябчук ставить в один ряд «авторитаріїв» Орбана, Ердогана й Путіна означає, як на мене, стати безпорадними нікчемами, не здатними зрозуміти загроз Україні й усьому демократичному світу з боку новітньої тоталітарної «вісі зла» – Москва, Тегеран, Пхеньян, Бейджинг (він же Пекін).

Адже проблема не у скиненні режимів, а в демонтажі певних держав (не країн) і побудові на їхньому місці чогось більш нормального. Як на мене, в цьому сенсі краще взорувати на професорку Оксану Луцишину з її чималим досвідом викладання української літератури в університетах США, яка детально пояснювала студентам, що таке тоталітаризм, як він себе унаочнює і як може поволі «наповзати» так, що зсередини важко помітити ознаки такого «наповзання», як-от, на її думку, наразі відбувається у Штатах.

А відтак напрям діяльності УІНП, що має на меті «підтримати державу в ефективній протидії російській пропаганді та дезінформації», як на мене, не може бути ефективно здійснений. Адже в Росії головне – не пропаганда та дезінформація, у Росії фактом є новітня міфотворчість, «міф ХХІ століття». А тоталітарна соціально-історична міфологія, всередині і за приписами якої людина живе – це страшніша та потужніша річ. Ця міфологія створює і стверджує те, що можна назвати фальшивою історичною пам’яттю, як-от про безліч сюжетів «Великой Отечественной». Її контрпропагандою не знищиш, її деконструювати можна лише разом із державою-носієм. Демонтаж СССР відкрив українцям шлях до деконструювання такої пам’яті, а в Росії навпаки, новітній тоталітаризм реконструює фальшиву історичну пам’ять.

Нарешті, надзвичайно важливим і слушним видається п’ятий напрям роботи УІНП, позначений як «Широка контекстуальна рамка історії». Так, необхідно вести мову не лише про Україну у ХХ столітті, а й брати до уваги інші історичні періоди, зокрема, «оприявнити для суспільства тисячолітню традицію українського державотворення і її тяглість».

Але ж при розгляді цієї проблематики – можу це впевнено сказати як один із авторів «Нарисів з історії українського державотворення» (К., 1995) – неодмінно і дуже гостро постане проблема українсько-польських відносин у першій половині ХХ століття, польського імперіалізму та колоніалізму.

Колишній керівник УІНП Володимир В’ятрович, як на мене, зводив проблематику агресивності другої Речі Посполитої до польсько-українських відносин. А слід вести мову про тотальну агресивність цієї «мікроімперії». Друга Річ Посполита вела активні колоніальні війни проти Литви, Чехословаччини, України. Нагадаю, що наприкінці 1919 року Антанта встановила східний кордон польських етнічних земель, у 1920 році названий «Лінією Керзона», але Варшава чхала на цей кордон.

Одним із наслідків цього стало те, що у гімназіях незалежної Литви – сам чув від тих, хто у них учився, – день починався з молитви за повернення Вільнюса. Не дивно, що у 1939-40 роках Литва з її непоганою армією «лягла» під владу Кремля в обмін на свою древню столицю Вільнюс.

Ну, а Волинь… Професор Грицак каже, що поляки зараз, мовляв, забули, що передувало Волині. Це не так: поляки, які нині обожнюють другу Річ Посполиту, не хочуть знати, які колонізаторські акції передували Волинській трагедії, де обидві сторони діяли однаковими методами. Просто там у 1942 році поляків було 16%, українців – 80%.

Таким було і співвідношення числа жертв. Але польські сили й емігрантський уряд вели війну за збереження по війні Волині у складі Речі Посполитої. А за такого складу населення і з огляду на обставини анексії Волині то була колоніальна війна, і що цікаво – під німецькою окупацією!

Я вже мовчу про кров’ю пробитий «вільний від українців» коридор до Львова з етнічної польської території у 1944 році… Ой, непросто буде нагадати полякам, скільки разів друга Річ Посполита зрадила українців, скільки угод вона порушила, скільки зла принесла всім – і полякам теж. Але хто, крім УІНП, спокійно та розважливо нагадає це?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Перспектива олійних: що чекає українську сою та ріпак
AgroPortal
2025-07-08T03:30:05Z
Гривня зміцнилася до євро та злотого: Нацбанк встановив курси на вівторок
Хвиля
2025-07-08T03:27:14Z
Подорожчання продуктів у Харківській області: чого торкнулося збільшення цін цього разу
Политека
2025-07-08T03:00:06Z
Укрзалізниця запускає модернізований електропоїзд зі Львова до Хмельницького
УкраинФорм
2025-07-08T02:45:23Z
Бразилія хоче створити міжнародний фонд для фінансування захисту тропічних лісів
УкраинФорм
2025-07-07T23:57:19Z
«Укрзалізниця» попередила про затримку поїздів з Словаччини та Угорщини: причина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T23:27:39Z
Нацбанк випустив пам'ятну монету, присвячену українському дрону Vampire
УкраинФорм
2025-07-07T23:21:22Z
Плани китайського автовиробника щодо заводу в Мексиці зірвані через політику США
Топ Жир
2025-07-07T22:48:02Z
На конференції з відновлення України у Римі підпишуть низку інвестиційних договорів - Стефанішина
УкраинФорм
2025-07-07T22:18:24Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Чому не можна мити курку перед приготуванням: дослідження здивувало результатом
GlavRed
2025-07-08T03:27:21Z
Вчені створили "п'яний пластир", який запобігатиме жахливому похміллю: як це працюватиме
Фокус
2025-07-08T02:30:18Z
В Тайвані за допомогою ШІ виявляють шизофренію
InternetUA
2025-07-08T01:03:29Z
Миттєво зникне свербіж: як швидко подолати наслідки укусу комарів і мошок
Gazeta UA
2025-07-07T19:27:55Z
У Південній Кореї розробили першу у світі рекомбінантну вакцину проти сибірки
УкраинФорм
2025-07-07T17:57:21Z
Чи можна накопичити вітаміни за літо
24tv
2025-07-07T17:12:18Z
Україна проведе фармацевтичний воркшоп на конференції з відновлення в Римі
УкраинФорм
2025-07-07T16:48:22Z
"У пеклі гинуть люди": Трамп заявив про відновлення постачання зброї Україні
GlavRed
2025-07-08T03:42:46Z
ЄС хоче "поставити на місце" Путіна та підготував для цього план: з чого він складається
Фокус
2025-07-08T03:30:42Z
Потужний наступ РФ провалився?
GlavRed
2025-07-08T03:27:13Z
Україна змогла переграти Москву та зберегти безцінний скарб - про що йдеться
GlavRed
2025-07-08T03:27:06Z
У ЄС анонсували "найжорсткіші санкції" проти Росії за останні три роки
ZN UA
2025-07-08T03:06:58Z
Заяви Трампа про передачу зброї Україні, обстріл Миколаєва
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T02:45:37Z
У застосунок «Армія+» додали ще шість видів рапортів
УкраинФорм
2025-07-08T02:39:16Z
"Доведеться змінювати формат": ТЦК можуть піти на "дистанційку" через загрозу ударів РФ
Фокус
2025-07-08T02:39:02Z
Опитування продемонструвало, що на першому місці – високий рівень корупції: військовий розповів, що руйнує Україну сильніше
Политека
2025-07-08T02:34:24Z
Через аварійний водогін 150 тисяч жителів ТОТ Луганщини залишаються без питної води
УкраинФорм
2025-07-08T03:33:33Z
Гороскоп на завтра 9 липня: Близнюкам - грандіозний успіх, Левам - великі витрати
GlavRed
2025-07-08T03:27:15Z
Країну охопить сильна спека до +39°С
Gazeta UA
2025-07-08T03:18:07Z
Чотирьом знакам усміхнеться особливе щастя - гороскоп на 8 липня
Gazeta UA
2025-07-08T03:12:41Z
В Україні очікується сильна спека, але місцями дощитиме: прогноз погоди на 8 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:03:00Z
Росіяни змінили свої пріоритети на найгарячішому напрямку: ISW каже, у який спосіб тепер вони хочуть оточити Покровськ
ZN UA
2025-07-08T02:36:44Z
Росіяни не розуміють сенсу наступу на Сумщині і зазнають великих втрат — Ступак
TSN
2025-07-08T02:36:26Z
Спека в Україні: як вберегти чотирилапих друзів
Gazeta UA
2025-07-08T02:21:37Z
Від аномальної спеки до грозових дощів: синоптик Діденко попередила про різкі зміни погоди
Хвиля
2025-07-08T02:06:16Z
Поставки американської зброї можуть відновитися найближчими днями, – Politico
24tv
2025-07-08T03:39:15Z
Вперше за 14 років: реція почала відмовляти прохачам притулку з однієї країни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:36:03Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: виплату можна витратити лише на кілька речей, деталі
Политека
2025-07-08T03:30:39Z
Кількість роботів у військах зросла на третину за пів року – Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:18:25Z
У "Дії" запустили розділ "Ветеран Pro"
InternetUA
2025-07-08T03:01:21Z
8 тис. снарядів, ракети Patriot і не тільки: США готують нові постачання озброєння для України
Gazeta UA
2025-07-08T02:57:50Z
У Греції впроваджують обов’язкові перерви в роботі через 40-градусну спеку
УкраинФорм
2025-07-08T02:45:51Z
8 липня - яке сьогодні свято, що не можна робити цього дня, все про цей день
Комсомольская правда
2025-07-08T02:34:37Z
Ідентифікація отримувачів соцвиплат: як записатися
ZN UA
2025-07-08T02:24:23Z
Смачно, ситно і завжди доречно: готуємо швидкий англійський сніданок
24tv
2025-07-08T03:45:43Z
Психологія виснаження: Як повсякденні дії непомітно забирають сили
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:36:27Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках дівчини за сніданком за 37 с
GlavRed
2025-07-08T03:27:56Z
Як сказати "изобилие" українською: не усі зможуть відповісти правильно
GlavRed
2025-07-08T03:27:42Z
Викиньте це одразу, як тільки знайшли, бо ризикуєте запросити в хату смерть чи душу покійника
Telegraf
2025-07-08T00:24:49Z
Оцінять навіть гурмани: маринуємо огірочки з гірчицею – ідеальна закуска
24tv
2025-07-07T20:42:32Z
Забудьте про Рим: три недооцінені міста Італії, які варто відвідати цього року
24tv
2025-07-07T20:27:01Z
Забудьте про банальності: яскраві та прикольні привітання для Яни з днем народження
Telegraf
2025-07-07T20:24:25Z
Ось як прати льон, аби він не сідав і не псувався: важлива інструкція
24tv
2025-07-07T20:03:15Z
Червоне море знову небезпечне: Хусити атакували грецький балкер, двоє загиблих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:45:41Z
У Стамбулі раптово спалахнув міський автобус із десятками пасажирів всередині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:42:47Z
Став місцем трагедії: яким сьогодні є сумнозвісний покинутий парк на Тайвані
24tv
2025-07-08T03:39:52Z
Порятунок з вогню у Парижі прославив іноземця
1News
2025-07-08T01:51:01Z
Ворог атакував Миколаїв: виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T01:06:33Z
Схеми для ухилянтів: у різних регіонах затримали понад два десятки організаторів
УкраинФорм
2025-07-08T00:42:20Z
У Миколаєві вночі пролунали вибухи: виникла пожежа
TSN
2025-07-08T00:36:21Z
У Миколаєві чули вибухи, місто під атакою БпЛА
24tv
2025-07-07T23:45:00Z
Замах на військового: у Херсоні виявили вибухівку в посилці
Gazeta UA
2025-07-07T23:39:05Z
Минає епоха: 80-річний Майкл Дуглас завершує кінокар'єру
GlavRed
2025-07-07T23:27:17Z
Спроба номер три: 50-річна Мел Бі зі Spice Girls вийшла заміж
GlavRed
2025-07-07T22:27:25Z
Гаррі Поттер повертається: фотопорівняння всіх нових акторів з зірками оригінальних фільмів
24tv
2025-07-07T21:00:38Z
У тіктоці завірусилась пісня про Карпати: у чому її особливість
24tv
2025-07-07T21:00:15Z
Рвонула, зціпивши зуби: Максим Галкін показав, чим розлютив Аллу Пугачову
GlavRed
2025-07-07T20:27:40Z
Христина Соловій показала рідного брата, який воює у складі ЗСУ: "Перша відпустка"
TSN
2025-07-07T20:06:11Z
"Вже достатньо": Наталка Денисенко показала, який вигляд має в реальному житті
GlavRed
2025-07-07T19:27:59Z
Вийшов трейлер фільму оскароносного режисера Чернова "2000 метрів до Андріївки"
Комсомольская правда
2025-07-07T19:21:22Z
Помер український митець Володимир Наумець
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T19:03:34Z
Спека "вб’є" двигун авто дуже швидко, якщо забути про одну перевірку
GlavRed
2025-07-08T03:27:22Z
Який термін ремонту авто в сервісі вважається надто тривалим?
Топ Жир
2025-07-08T00:48:39Z
Чек продажів свідчить, що Rivian терміново потребує доступних моделей
Топ Жир
2025-07-08T00:03:54Z
Nissan відкладає випуск двох нових електромобілів через зміни на ринку
Топ Жир
2025-07-07T23:18:35Z
Понад мільйон пікапів Ram перевіряють через повідомлення про травми
Топ Жир
2025-07-07T22:03:41Z
Доступний електричний пікап від Slate раптово значно подорожчав
Топ Жир
2025-07-07T21:18:56Z
Новий рівень енергії — у Китаї тестують унікальні акумулятори
InternetUA
2025-07-07T20:06:08Z
Фенікс виділив 12 мільйонів доларів на швидкісні камери для боротьби з необережними водіями
Топ Жир
2025-07-07T19:18:33Z
Продажі Dodge, Alfa Romeo та Chrysler різко впали у першому півріччі
Топ Жир
2025-07-07T18:48:56Z
Hubble показав яскраве галактичне скупчення в сузір'ї Кита
УкраинФорм
2025-07-08T03:30:49Z
Apple вперше за рік може обійти китайські бренди з продажу
Portaltele
2025-07-08T02:54:19Z
На півночі Балкан розкопали елітну елліністичну віллу
Gazeta UA
2025-07-07T22:42:14Z
Збирають дані для шантажу: росіяни створили Телеграм-бот, куди нібито можна скинути координати ТЦК
УкраинФорм
2025-07-07T20:18:53Z
Дослідження показало вбивцю інтимної близькості: ви витрачаєте на нього 2 доби на місяць
24tv
2025-07-07T20:12:34Z
Керівник Ford відверто висловився про вплив штучного інтелекту на робочі місця
Топ Жир
2025-07-07T20:03:42Z
Жорстокі ігри та шалена напруга: 4 трилери, які варто подивитися після "Гри в кальмара"
24tv
2025-07-07T19:54:00Z
Плануєте змінювати смартфон? Три основні моменти, які важливо врахувати перед покупкою
InternetUA
2025-07-07T19:21:12Z
Чому Wi-Fi погано ловить? Топ-5 несподіваних причин
360ua.news
2025-07-07T19:18:50Z
Де зараз Яна Клочкова: що відомо про "золоту рибку", яка зрадила Україну
24tv
2025-07-08T02:12:51Z
Перша ракетка України серед юніорів може змінити громадянство
24tv
2025-07-07T22:30:27Z
"Динамо" і "Шахтар" — в мінусі: стали відомі доходи клубів УПЛ за минулий рік
ZN UA
2025-07-07T22:09:03Z
Дуе погодився перейти до Мілану — Скіра
Football.ua
2025-07-07T21:45:33Z
Легендарний аргентинський футболіст залишив Європу і повернувся в рідний клуб
ZN UA
2025-07-07T21:45:23Z
Мусіала успішно переніс операцію після жахливої травми на КЧС-2025
Football.ua
2025-07-07T21:30:04Z
Аморім наклав вето на "рекордну угоду" щодо зйомок документального серіалу про Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-07-07T21:01:08Z
Аллегрі: Головне завдання Мілана на сезон – вихід до Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-07-07T20:57:17Z
Еланга переходить у Ньюкасл за 55 млн фунтів стерлінгів — Романо
Football.ua
2025-07-07T20:21:22Z