MY.UAНовини
Американо-український інвестиційний фонд відбудови — шанс без гарантії
Американо-український інвестиційний фонд відбудови — шанс без гарантії

Американо-український інвестиційний фонд відбудови — шанс без гарантії

Американо-український інвестиційний фонд відбудови — шанс без гарантії

Підписання угоди про створення американо-українського інвестиційного фонду відбудови — це подія, що потребує глибокого та тверезого аналізу, позбавленого пафосної лірики й невиправданих очікувань. Це не тектонічний зсув, що стався сам по собі, а, радше, відкриття тектонічної плити можливостей, під якою лежать як колосальні багатства, так і величезні ризики. Для України це шанс, але не гарантія перетворити свій сировинний потенціал на фундамент сучасної, технологічно орієнтованої економіки та органічно провести надскладний транзитний період відновлення. Іншим викликом залишається подолання хронічних хвороб галузі, які в умовах активної діяльності іноземного інвестора не просто стануть гальмівним чинником для розвитку проєктів, а ще й створюють реальні умови для колоніального статусу добувного сектора, про який так голосно говорили критики угоди.

Потенціал

Ми часто чуємо запаморочливі оцінки вартості українських надр: від сотень мільярдів доларів щодо критичних мінералів до астрономічних 15 трильйонів доларів загальної оцінки всіх мінеральних запасів. Проте важливо розуміти, що це не ринкова ціна активів, а, швидше, астрономічна оцінка мінералів, що лежать у землі. Ба більше, 62% цієї суми припадає на кам'яне вугілля, а 14% — на залізну руду, тоді як на решту активів, включно з критичними мінералами, припадає менше чверті. Ця цифра — потенціал, а не ліквідний капітал.

Цей потенціал різко контрастує з жорстокою реальністю війни. Станом на кінець 2024 року прямі збитки, завдані лише промисловості та будівництву, за оцінками Київської школи економіки, сягнули 14,4 млрд дол., а загальні збитки інфраструктури перевищили 170 млрд дол. Російська агресія фізично знищила реалізовану вартість наших активів, окупувавши території, де розташовано до 40% металевих руд. Водночас ця ж агресія у парадоксальний спосіб підвищила стратегічну цінність ресурсів на підконтрольній території.

Таким чином, фундаментальний виклик для України — це подолання прірви між теоретичним багатством і реальною економічною віддачею. Ми роками сиділи на золоті, але це «золото» залишалося геологічним феноменом, а не економічним активом. Угода зі Сполученими Штатами — це не магічне рішення, а інструмент. Це рамкова конструкція, що може допомогти залучити капітал і технології. Але чи стане ця конструкція міцним мостом до процвітання або ж залишиться пам'ятником втраченим можливостям, залежить виключно від нашого домашнього завдання — від глибини та послідовності внутрішніх реформ.

Чому успішне партнерство саме у видобувній галузі матиме значний демонстраційний ефект для всієї економіки? Відповідь криється у специфіці сектора. Гірничодобувна промисловість є надзвичайно капіталомісткою, з довгими інвестиційними циклами та високими ризиками, як геологічними, так і політичними. Історично в Україні ця галузь асоціювалася з непрозорістю, корупцією й олігархічним контролем.

Реалізація хоча б одного великого прозорого та прибуткового проєкту за участі американського капіталу в рамках угоди стане потужним сигналом для всього міжнародного інвестиційного співтовариства. Це продемонструє, що Україна здатна забезпечити верховенство права, стабільність правил гри та захист інвестицій у такій комплексній галузі. Як наслідок, це може розблокувати потік капіталу і в інші сектори — від агропереробки до IT, оборонки та інфраструктури.

Зв'язок між військовою допомогою США та потенційними прибутками від українських надр створює унікальний механізм зацікавленості. Успіх Фонду, а отже, і повернення американських інвестицій прямо залежать від можливості розпочати видобуток на нових родовищах. Це переводить відносини з формату «донор—реципієнт» у площину стратегічного партнерства, де безпека України стає економічним інтересом для США.

Важливо розуміти, що американо-українська угода не виникла у вакуумі. Вона є прямим наслідком глобальної геоекономічної перебудови, в центрі якої — жорстка конкуренція між США та Китаєм за контроль над ланцюгами постачання критичних сировинних матеріалів. Це змусило США та їхніх союзників терміново шукати шляхи диверсифікації та френдшорингу — перенесення ланцюгів постачання в дружні та надійні юрисдикції. Справді партнерським і взаємовигідним такий формат стає тільки тоді, коли державні інститути демонструють стабільність і прозору логіку своєї роботи, бізнесові практики країни-реципієнта стають зручними та позбавленими бар’єрів для обох сторін.

Особливо важливо це в максимально стандартизованому для західного світу процесі залучення інвестицій. Приклади країн, що наведені нижче, — це історії тих, хто зміг стати не просто джерелом виручки для донора, а й використати інвестиції як трамплін для власного перетворення.

Як уникнути ресурсної пастки

Однак є велике але, про яке так люблять говорити економісти. Багатство на природні ресурси часто стає не благословенням, а прокляттям. Це явище, відоме як ресурсна пастка або «голландська хвороба», характеризується деградацією інших секторів економіки, зростанням корупції, посиленням авторитарних тенденцій і, зрештою, економічним занепадом. Корисним для нас буде проаналізувати кейси країн, що успішно використовували аналогічні механізми залучення капіталу для відновлення.

План Маршалла та «німецьке диво»

Часто План Маршалла згадують як приклад виключно фінансової допомоги. Але це не так. Західна Німеччина отримала в його рамках 1,4 млрд дол. (близько 11% від загальної суми), причому 85% цих коштів було надано у формі безповоротних грантів. Це був потужний капітальний поштовх. Однак економічне диво було б неможливим без глибоких внутрішніх реформ. Ключову роль відіграли грошова реформа 1948 року (запровадження німецької марки), яка зупинила гіперінфляцію, та ордоліберальна політика міністра економіки Людвіга Ергарда, що створила умови для ринкової конкуренції та стабільного зростання. Результати були вражаючими: вже 1955 року зростання ВВП ФРН сягнуло 12%.

Урок для України. Зовнішній капітал є каталізатором, але не панацеєю. Без макроекономічної стабілізації, незалежної монетарної політики та структурних ринкових реформ він не дасть бажаного ефекту.

«Лінія Доджа» в Японії

Повоєнна Японія, як і Німеччина, страждала від руйнувань і гіперінфляції. Американська програма стабілізації, відома як «Лінія Доджа», була справжньою «шоковою терапією». Її ключові заходи включали: збалансування державного бюджету, реформування системи збору податків, обмеження кредитування та встановлення фіксованого обмінного курсу єни. Це призвело до болісної, але короткострокової рецесії, відомої як Dodge squeeze. Проте саме ця жорстка фіскальна дисципліна створила фундамент для подальшого стрімкого експортоорієнтованого зростання, яке увійшло в історію як «японське економічне диво».

Ботсвана — класичний приклад країни, яка змогла уникнути ресурсної пастки. Основою її успіху стало створення 1994 року суверенного фонду «Пула» для управління доходами від експорту алмазів. Мета фонду — збереження капіталу для майбутніх поколінь і стабілізація державних фінансів. Фонд управляється центральним банком країни і функціонує на основі довгострокової інвестиційної стратегії, що відокремлює його від поточних політичних потреб уряду. Результатом такої політики стали значне зростання ВВП на душу населення — з 2 832 дол. у 1994 році до понад 7 тис. дол. у 2020-му, а також рівень бідності, значно нижчий за середній по країнах Субсахарської Африки.

Урок для України. Доходи від видобутку корисних копалин є вкрай волатильними. Спокуса спрямувати надприбутки від високих цін на сировину на популістські соціальні видатки є величезною, але саме це і є прямим шляхом до «голландської хвороби». Україні потрібна довгострокова стратегія управління цими доходами, що базується на принципах жорсткої фіскальної дисципліни.

Домашнє завдання

Історичні уроки та структура самої угоди зі США недвозначно вказують на те, що зовнішній капітал не прийде в Україну автоматично. Він прийде лише тоді, коли ми створимо для нього передбачуване прозоре та безпечне середовище. Це і є наше домашнє завдання — комплекс реформ, який перетворить Україну з високоризикової території на привабливий інвестиційний майданчик. Це не просто виконання вимог партнерів; це наш власний раціональний вибір на користь конкурентоспроможності.

Прозорість даних

Інвестор не вкладає мільярдів доларів наосліп. Перше, що йому потрібно, — це якісна достовірна та доступна геологічна інформація.

  1. Цифровізація геологічних даних. Наші геологічні архіви — це величезний масив цінної інформації, значна частина якої досі зберігається у паперовому вигляді за радянськими стандартами. Проєкт, що реалізується спільно з ЄБРР, з оцифрування 60 000 геологічних звітів до 2025 року та створення на їхній основі сучасного Національного геологічного порталу, є абсолютно критичним. Це дасть можливість інвесторам швидко й ефективно оцінювати потенціал ділянок.
  2. Перехід на міжнародні стандарти звітності. Для західного інвестора українська система класифікації запасів є незрозумілою. Тому остаточний перехід на міжнародно визнані стандарти, такі як JORC (Австралійський кодекс) або CRIRSCO, є обов'язковою умовою. Це створює єдину мову для оцінки активів і ризиків, що є фундаментом довіри та основою для залучення капіталу на міжнародних фондових ринках.

Вирішення проблеми «сплячих ліцензій»

Навіть найкращі родовища не принесуть користі, якщо доступ до них заблокований або умови роботи нестабільні. Проблема «сплячих ліцензій» є однією з головних перепон для розвитку галузі. За даними Держгеонадр, в Україні налічується 154 спеціальні дозволи, за якими протягом десяти років було видобуто менш як 1% запасів. Ці ділянки фактично заморожені і не працюють на економіку. Необхідно провести рішучий, але справедливий аудит та у разі невиконання ліцензійних умов повертати ділянки у ринковий обіг через прозорі аукціони для залучення ефективних інвесторів.

Активне просування зазначених інструментів, зокрема для таких пілотних проєктів, як родовище «Добра», може стати ключем до залучення фундаментальних інвестицій. Це один із найбільших об'єктів в Європі з оціночними запасами руди від 80 до 105 млн тонн. Уряд України вже схвалив 16 червня 2025 року підготовку до проведення конкурсу на розробку цього родовища, що стало першим практичним кроком у реалізації угоди зі США. Інтерес до проєкту вже виявив потужний консорціум інвесторів, до якого входять інвестиційна компанія TechMet (частково фінансована урядом США через DFC) і соратник президента США Рональд Лаудер.

Хоч би як банально це звучало, але вищезгадані приклади та дорожні карти засвідчують: справжній успіх полягатиме у використанні поштовху для побудови в Україні повноцінних виробничих ланцюгів — від видобутку до створення високотехнологічної продукції з високою доданою вартістю. Для України це зрозумілий і перевірений шлях уникнути ресурсної пастки та закласти фундамент нової економічної моделі, з якою громадяни пов’язують зростання рівня якості життя та бажаної роботи інститутів публічної влади.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Рідкісна монета дістанеться не кожному: в Україні з’явились нові 5 гривень
GlavRed
2025-07-08T11:27:34Z
Депутати повертаються до «соєвих» правок: втрати сягатимуть 17 млрд гривень
Agravery
2025-07-08T11:15:10Z
Тариф за газ в Україні: хто і за що додатково заплатить від 100 до 900 грн
Фокус
2025-07-08T11:12:42Z
Діра в бюджеті України: у ЄС знайшли способи, як покрити дефіцит у 19 мільярдів доларів
24tv
2025-07-08T11:09:25Z
Компанія Добкіних збудує птахоферму на 6 мільйонів курей на Волині
24tv
2025-07-08T11:06:42Z
Закупівельні ціни на ягоди в Україні б'ють рекорди
AgroPortal
2025-07-08T11:00:13Z
Постачав до Росії. Виробника чаю «Мономах» і Lovare оголошено в розшук
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:00:03Z
Аграрний комітет не підтримав мита на експорт сої та ріпаку
УкраинФорм
2025-07-08T10:57:04Z
Крадіжка електрики Укренерго: Інтерпол виставив «червону картку» на бізнесмена Кіпермана
УкраинФорм
2025-07-08T10:48:36Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Скільки хвилин безпечно засмагати після 30, 40 і 50 років
Gazeta UA
2025-07-08T11:24:25Z
Кому категорично заборонено їсти чорницю — що варто знати про ягоду
TSN
2025-07-08T11:06:02Z
Що лікує чистотіл: корисні властивості та кому і чому з ним потрібно бути обережним
TSN
2025-07-08T10:36:46Z
Що буде з організмом, якщо спати менше 6 годин: вчені дали однозначну відповідь
TSN
2025-07-08T10:36:34Z
Перший у світі препарат від малярії для немовлят схвалили до використання
УкраинФорм
2025-07-08T10:24:42Z
Їжа, яка розганяє метаболізм: 4 продукти для схуднення та енергії
360ua.news
2025-07-08T10:21:56Z
Сонце, піт, висипання: 12 типових проблем шкіри влітку і як їх уникнути
Gazeta UA
2025-07-08T09:39:19Z
Росія раптово захотіла нових переговорів з Україною: експерти пояснили, що насправді задумав Путін
Telegraf
2025-07-08T11:27:36Z
Зеленський повідомив пані посол України в США Маркаровій про намір її звільнити, — ЗМІ
24tv
2025-07-08T11:27:31Z
ЗМІ: США призупинили постачання зброї Україні, бо мають 25% всіх ракет для власних Patriot
Европейская правда
2025-07-08T11:27:24Z
Російські «рупори Кремля» відреагували на заяву Трампа про допомогу Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:27:05Z
Трамп оголосив про нові мита для понад десяти країни світу
ZN UA
2025-07-08T11:24:57Z
Макрон прибув із офіційним візитом до Британії
Европейская правда
2025-07-08T11:22:15Z
Ексрадник Трампа та Венса розповів, який ризик Єрмак становить для України
ZN UA
2025-07-08T11:22:04Z
У НАБУ за півтора року призначили 153 нових працівників - Кривонос
УкраинФорм
2025-07-08T11:21:30Z
Куди пошлють Шмигаля і чи залишиться Буданов: які кадрові перестановки в уряді готує влада
Фокус
2025-07-08T11:21:27Z
Попит на новобудови знизився: чому інвестори не хочуть купувати нові квартири в Києві
24tv
2025-07-08T11:27:53Z
Власника зобов’язали повернути столиці приміщення вартістю понад ₴5 млн в історичній частині Подолу
Украина Криминальная
2025-07-08T11:27:39Z
На Рівненщині археологи виявили середньовічні поховання
УкраинФорм
2025-07-08T11:27:06Z
Рух на з’їздах із Кільцевої дороги буде обмежено протягом п'яти днів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:24:41Z
Може поглинути людину? Фермер знайшов загадкову яму в українському полі
Telegraf
2025-07-08T11:21:56Z
Аномальне літо у світі: синоптикиня назвала причини та пояснила, якої погоди очікувати в Україні
TSN
2025-07-08T11:21:39Z
Мазут із затонулих російських танкерів дістався берегів окупованої Абхазії
УкраинФорм
2025-07-08T11:18:31Z
Історична перемога: на Житомирщині суд змусив громаду заплатити 1.8 мільйона за незаконну вирубку лісу – такого в Україні ще не було
Знай
2025-07-08T11:18:15Z
В Україні завтра буде найспекотніше у Європі
Gazeta UA
2025-07-08T11:12:48Z
Чому 9 липня не можна веселитися і розважатися: яке церковне свято
GlavRed
2025-07-08T11:27:55Z
Нові регіональні коефіцієнти для вузів: де найвищі шанси навчатись на бюджеті
Хвиля
2025-07-08T11:27:42Z
Ірина Кириленко стане новою операційною директоркою «МакДональдз» в Україні
AIN
2025-07-08T11:27:31Z
Учасники НМТ–2025 здивували швидкістю складання тестів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:27:12Z
Посол в Молдові відвідав Центр для українців, де відкрив «Українську книжкову поличку»
УкраинФорм
2025-07-08T11:24:35Z
Чеська Excalibur Army відкрила офіс у Києві та запускає спільне виробництво боєприпасів в Україні
AIN
2025-07-08T11:15:48Z
Україні потрібна нова армія: як змінити ЗСУ, щоб країна змогла перемогти
Фокус
2025-07-08T11:15:45Z
Незвичайні роботи захищають літаки-винищувачі на авіабазах: як вони працюють
Фокус
2025-07-08T11:15:01Z
Київ прийме ювілейний Саміт перших леді та джентльменів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:09:58Z
Думскролінг: вчені розповіли, як уникнути стресу від новин та залишатися в курсі подій
ITC
2025-07-08T11:28:51Z
На помідорах почав опадати цвіт: ось як врятувати рослину
24tv
2025-07-08T11:27:42Z
Простий дизайнерський трюк допоможе охолодити дім під час спеки
24tv
2025-07-08T11:27:28Z
Як у дитинстві, тільки краще: перевірений рецепт легендарного десерту "Бите скло"
24tv
2025-07-08T11:21:38Z
Не лише ворожіння ‒ як використовують кавову гущу
Gazeta UA
2025-07-08T11:15:44Z
Як полюбити себе – головний тренд 2025 року: поради з інстаграму й тіктоку
24tv
2025-07-08T10:45:33Z
Як позбутися плісняви в квартирі раз і назавжди: легше не придумаєш
Gazeta UA
2025-07-08T10:39:14Z
Гідратація у спеку: що ви робите неправильно і як це виправити
24tv
2025-07-08T10:27:42Z
На популярному курорті тривають протести проти масового туризму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T10:24:44Z
Нетвереза водійка знесла блокпост на Закарпатті: з'явились кадри смертельної ДТП
Фокус
2025-07-08T11:27:57Z
Скандал у Китаї: дітей у приватному дитсадку труїли свинцем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:27:49Z
В Індонезії другий день поспіль триває виверження вулкана
УкраинФорм
2025-07-08T11:27:06Z
Напали із пневматичними пістолетами на чоловіка: в Одесі двом підліткам повідомили про підозру в хуліганстві
Украина Криминальная
2025-07-08T11:22:35Z
Релакс не вдався: львів'янина, який застряг у ванній кімнаті, діставали рятувальники
24tv
2025-07-08T11:18:57Z
19-річний львів’янин 13-й раз намагався незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2025-07-08T11:18:06Z
Викрито вінничанина, який підбурив товариша незаконно потрапити до Молдови, перепливши Дністер
Украина Криминальная
2025-07-08T11:09:34Z
ДБР затримало батька та сина – правоохоронців, які за гроші «звільняли» чоловіків від служби в армії
Украина Криминальная
2025-07-08T11:06:14Z
На Харківщині люди у військовій формі силоміць затримали хлопця: мати знепритомніла
Фокус
2025-07-08T11:00:06Z
Орбакайте поділилася трагедією: що сталося з близькою людиною
GlavRed
2025-07-08T11:27:39Z
Ніл Дракманн назвав гру, яка підкорила його своїм сюжетом
24tv
2025-07-08T11:06:58Z
Джессі Джей на тлі боротьби з раком видалили молочні залози: як співачка почувається після операції
TSN
2025-07-08T11:06:53Z
66-річна Мадонна проводить літо з 29-річним бойфрендом
Фокус
2025-07-08T11:06:17Z
Був малий і дурний, – інтерв'ю Вадима Яценка про російську на "Голосі країни" і хор "Гомін"
24tv
2025-07-08T11:03:26Z
Стрічка "F1® ФІЛЬМ" стала найкасовішим фільмом Apple на сьогодні: яку суму вдалося зібрати
24tv
2025-07-08T10:48:42Z
Зірка "МастерШефа" Мартиновська відповіла, чи помирилася з кумою Літвіновою після публічного конфлікту
TSN
2025-07-08T10:36:26Z
"Труднощі у трудних": наречений Лесі Нікітюк зізнався, чи подобається йому бути батьком
GlavRed
2025-07-08T10:27:54Z
Копія мами: рідна донька Анджеліни Джолі вийшла на публіку
Фокус
2025-07-08T10:12:41Z
Новий електричний позашляховик Hyundai майже повністю відмовився від кнопок на користь величезного екрана
Топ Жир
2025-07-08T11:18:11Z
Електромобіль Slate подорожчав до початку продажу
AutoCentre
2025-07-08T11:03:05Z
Електричний кросовер Porsche Cayenne вперше показали на публіці
AutoGeek
2025-07-08T10:46:59Z
Mazda вражає Європу високою ціною на новий електричний седан
Топ Жир
2025-07-08T10:33:30Z
Lexus випустила суперкар серед кросоверів, його можна виграти у лотерею
AutoCentre
2025-07-08T10:15:11Z
Hyundai оновила дизайн бюджетного мінівена, щоб він став помітнішим
Топ Жир
2025-07-08T10:03:05Z
Які нові електромобілі купували українці у червні: опубліковано свіжу статистику
AutoGeek
2025-07-08T09:45:08Z
Автопілот Tesla FSD не працює, як обіцяно — власник отримав компенсацію через арбітраж
ITC
2025-07-08T09:40:57Z
Річард Хаммонд протестував прототип електричного Porsche Cayenne
AutoCentre
2025-07-08T09:15:24Z
Врятувати планету: що радять науковці для подолання кліматичної кризи
ITC
2025-07-08T11:28:31Z
В ЄС почали «маркувати» смартфони даними про енергоефективність — один бренд удвічі витриваліший за iPhone та Pixel
ITC
2025-07-08T11:28:30Z
Президент Nintendo: якщо в батьків не має грошей на Switch 2, діти можуть грати з Mario деінде
ITC
2025-07-08T11:28:16Z
Незнання, які не дають вам нормально поговорити з ChatGPT
InternetUA
2025-07-08T11:16:58Z
Resident Evil отримає новий спін-оф, але гра вийде лише для смартфонів
24tv
2025-07-08T11:12:54Z
Танення льодовиків може спричинити глобальну катастрофу: названо країни, які постраждають
Фокус
2025-07-08T10:42:51Z
Lockheed Martin може врятувати від загибелі найважливішу місію NASA на Марс за $3 мільярди
Фокус
2025-07-08T10:36:24Z
Флагман Samsung Galaxy S26 Ultra отримає камеру з минулого покоління
InternetUA
2025-07-08T10:31:54Z
Слово "кіт" побачать тільки справжні генії: загадку треба розгадати за 7 секунд
GlavRed
2025-07-08T10:27:48Z
Усик отримає рекордний гонорар за бій з Дюбуа
Gazeta UA
2025-07-08T11:24:31Z
Обамеянг може залишити Аль-Кадсію
Football.ua
2025-07-08T11:24:12Z
Україна заочно засудила боксера Валуєва до 15 років позбавлення волі – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:21:25Z
Олександр Усик довіряє важливому тренажеру: тренер видав секрет фізпідготовки боксера
Фокус
2025-07-08T11:21:15Z
Роналду чи Мессі: легенда МЮ назвав найкращого футболіста в історії
24tv
2025-07-08T11:18:08Z
Україна вдячна Японії за підтримку спорту та молоді під час війни
УкраинФорм
2025-07-08T11:12:22Z
Міжнародна федерація фехтування допустила на чемпіонат світу майора армії Росії
ZN UA
2025-07-08T11:03:41Z
Рома цікавиться півзахисником Ланса
Football.ua
2025-07-08T11:01:44Z
Двоє гравців Мілана зацікавили Кремонезе
Football.ua
2025-07-08T11:01:25Z