MY.UAНовини
Дурня від совків чи база? В Україні бурхливо сперечаються про цивільних пілотів у ППО — за та проти
Дурня від совків чи база? В Україні бурхливо сперечаються про цивільних пілотів у ППО — за та проти

Дурня від совків чи база? В Україні бурхливо сперечаються про цивільних пілотів у ППО — за та проти

За що критикують або хвалять ініціативу

ППО України на тлі зростання російських атак посилять пілоти-добровольці на переобладнаних цивільних літаках. Однак цю ініціативу в українському суспільстві було прийнято дуже неоднозначно.

"Телеграф" розібрався в тому, як це буде працювати, за що критикують і за що хвалять ініціативу.

Як працюватимуть цивільні ловці "шахедів"

Заступник начальника Головного управління державної авіації Сергій Якубенко пояснив, що систему протиповітряної оборони України посилять добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ).

Хто може стати пілотом-добровольцем

До груп з пілотованою авіацією дозволяється залучати тих, хто має відповідний допуск за станом здоров’я, а також має відповідну спеціальність підготовки з пілотування та обслуговування повітряних суден. Однак у пріоритеті наразі військовослужбовці запасу, які не лише вміють пілотувати літак, а й розуміють тактику знищення ворожих цілей.

На чому літатимуть такі пілоти

Пілоти зможуть здійснювати вильоти, зокрема на своїх цивільних літаках. Повітряні сили озвучать вимоги до літаків, а потім вони будуть переобладнані для виконання бойових завдань та внесені до тимчасового реєстру експериментальних повітряних суден.

"На цьому повітряному судні можливе встановлення різного типу обладнання, озброєння, засобів зв'язку, спостереження, засобів виявлення і тому подібне. Випробування цих засобів проводиться або під час випробувальних польотів, або безпосередньо під час бойових вильотів", – зазначив Якубенко.

Статус пілотів

Конкретно бронювання для учасників таких груп ухвалою Кабміну не передбачено. Однак усі члени ДФТГ отримуватимуть винагороду як учасники бойових дій "у розмірі 100 тисяч пропорційно до кількості бойових чергувань за місяць".

Нюанси роботи

  • Підготовкою добровольчих екіпажів займатимуть Повітряні сили.
  • Бойова робота також контролюватиметься Військово-повітряними силами та вестиметься у взаємодії з ними.
  • Групи ДФТГ стануть доповненням до мобільних вогневих груп, винищувачів та гелікоптерів, які захищають небо під час російських атак. І залучатимуть їх не лише в межах регіону базування, а й по всій країні.

Чому ініціативу розкритикували ще під час зльоту

Військовий експерт та аеророзвідник Серж Марко розкритикував проєкт, засумнівавшись у його ефективності та назвавши "грандіозним попилом бабла".

Моменти, на які звертає увагу Марко:

  • Гроші пілотам-добровольцям платитимуть за чергування — "Навіть не треба злітати. Відсидів на землі окрему кількість чергувань — отримав УБД. Грошове забезпечення як на фронті".
  • Координація — "Координацію організовуватимуть голови цих ДФТГ. Тобто цей дфтгешний двіж просто повісять зверху на якогось ППОшного напрямківця, і вони будуть там на місці координувати як це розуміють".
  • Хто навчатиме цивільних пілотів премудростям у відстрілі "шахедів" — "Колишні пілоти запасу. Який у них бойовий досвід у протистоянні "шахедам" — питання відкрите".

Аргументи проти цього проєкту Марко навів на кількох фактах:

  • Легкомоторна авіація має середню швидкість 250 км/год. — таку ж швидкість вже розвивають "шахеди".

"Для того, щоб вийти на потрібний азімут — треба дуже гарна координація сил та засобів, бо в тебе немає переваги в швидкості, щоб ти полетів не туди, а там шахеда немає, ти ж його на звук по напрямку не чуєш (в тебе двигун же працює в самого), а щоб побачити його в теплак, тобі треба з ним зблизитись непогано. Але навігація ж не працює. Тобто ти тільки маєш магнітний азімут куди плюс мінус летіти. Без переваги у швидкості. Без радара. В темряві. З дфтгешною координацією", — пояснив він.

  • Загроза вогню по своїм.

"На легкомоторній авіації немає системи "свій/чужий". А по швидкостям відрізнити їх від шахеду по радару не вийде. Яка буде координація між пілотом та ЗРК, яка буде бачити цю ціль на РЛС як "шахед"? Як стрільці з мобільної групи зрозуміють що над ними пролітає не "шахед", а кукурузник, і не вшкварять по ньому?", — запитує Марко.

  • Погана видимість.

"Є умови, коли тепловізори погано працюють. Туман, хмарність. Тобто навіть оптично зрозуміти де ти летиш вночі при зміні точки роси і ось тобі туман- складно. Сісти без навігації- неймовірно складно. Та і навіть з навігацією", — каже він.

  • Немає системи катапультування.
  • Легкомоторні літаки можуть стати на заваді виявлення "шахедів".
  • Слабкий захист літаків.

"Знаєте чому в "шахеді" ставлять 50-90 кг бч зі шрапнеллю? Так, саме для боротьби з авіацією. Це спеціально спроектована бойова частина, щоб мати максимально великий та щильний розліт уламків… Що буде, якщо під цей вибух потрапить легкомоторний літак?", — зазначив він.

Висновок від Марко

"Моя особиста думка. Після цього "проєкту" не треба мені розповідати, що ми не маємо грошей на оборону мирних міст. Цей проєкт – це грандіозний попил бабла. Які в ці складні часи можна було використовувати більш ефективно", — вважає він.

Альтернатива

Марко вважає, що зараз потрібно скуповувати тактичні радари, розробляти зброю на кшталт "зенітний дрон-ракета" і будувати навчальні школи зенітних екіпажів.

"А ми витрачаємо гроші відповідно на повну за***у вигадану якимось совочком", — додав він.

Які аргументи у захисників ініціативи

Є у проєкта з цивільними пілотами і прихильники. "Телеграф" вирішив поцікавитися думкою у військового оглядача Олександра Коваленка, який підтримує цю ідею.

За його словами, така протидія ударним дронам може бути реально ефективною.

"В окремих умовах це справді ефективний засіб, коли немає можливості перехоплення іншими засобами. Але треба розуміти, що це не має бути приватною ініціативою, це має бути на державному рівні", — зазначив він.

Чому саме легкомоторники

  • Коваленко зазначає, що збивати дрони такою авіацією безпечніше та дешевше, ніж за допомогою реактивних літаків.

"Збивати "шахед" реактивною авіацією та ракетами, які дорожчі за самий "шехед", безумовно, можна, але неефективно і не раціонально. Збивати з F-16 "шахед" автоматичною гарматою ризиковано, тому що швидкість наближення до нього така у реактивного винищувача, що "шахед" для нього це ціль, що стоїть. А шрапнель "шахеда" під час підриву може знищити літак разом з пілотом. Це дуже ризиковано… Використання легкомоторної авіації навіть дешевше, ніж використання найдешевших зенітних ракет, ціна яких починається від 15 тисяч доларів. Година польоту легкої авіації коштує близько тисячі доларів", — сказав він.

  • Ще одним аргументом "за" експерт називає зниження ефективності мобільних вогневих груп та інших складових ППО.

"Росіяни змінили тактику і тепер "шехеди" літають на висоті 2-3 кілометри. Мобільні групи не дістають кулеметами. На Київ дрони взагалі бувають заходять на висоті близько 5 кілометрів. У такому разі використання навіть зенітних "Гепардів" або "Шилок" стає неефективним", — пояснив він.

Коваленко вважає, що зенітні дрони, які зараз широко обговорюють у контексті відповіді на масовані обстріли, не здатні захистити від усіх загроз.

"Що стосується зенітних дронів, я взагалі не розумію цих рефлексій сьогодні на ці зенітні дрони нібито це якесь "вундерваффе". Так, вони корисні, так, вони потрібні, але вони не врятують усіх і вся. Вони повинні використовуватися в комплексі. У них теж є свої обмеження. Зенітний дрон — це оператор. Не влучив у "шахед" — все, потрібно запускати інший, а "шахед" летить далі.Тобто оператор не має права на помилку. Як вони працюватимуть у погодних умовах? Запитань багато", — каже він.

Також експерт зазначає, що в деяких регіонах авіацією було б легше перехоплювати дрони.

"Не завжди мобільні групи встигають на перехоплення. Наприклад, для Одеси часу на перехоплення вкрай мало. Тому найбезпечніше було б збивати дрони над морем", — пояснив він.

Висновок Коваленка

"Я вважаю, що це і є основні фактори, які не повинні ігнорувати питання легкомоторної авіації… Там, де може впоратися авіацією дешевою та універсальною, там інші засоби або не впораються, або за своєю вартістю буде дорого", — вважає він.

Які літаки можуть влаштувати м’ясорубку для "шахедів"

"Потрібно залучати відповідні літаки. Я завжди наводжу приклад з Super Tucan, але це не єдиний штурмовик, який можна використовувати. Просто в порівнянні з усіма іншими серійними літаками, саме у Super Tucan один із найбільших досвідів використання в реальних бойових діях. Для України, це був би цікавий варіант, саме з чотирмакулеметами 12,7 калібру. І це була б просто м'ясорубка для Шахеда", — вважає він", — вважає він.

Super Tucan. Фото: Wikimedia

Довідка: EMB-314 Super Tucano — легкий турбогвинтовий штурмовик, що випускається бразильською компанією Embraer. Спочатку проєктувався як навчальний літак, але згодом був доопрацьований для завдання ударів по слабозахищеним повітряним і наземним цілям. Тим не менш, кабіна пілота штурмовика захищена кевларовою бронею.

Зенітний дрон проти Super Tucan – що ефективніше?

За припущеннями Коваленка, один Super Tucan за годину польоту може перехопити групу "шахедів" з 5-6 одиниць. А один зенітний дрон за ту саму годину, зазначає експерт, перехопить один "шахед".

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Запоріжжя атакував цілий рій "шахедів". Кореспондент "Телеграфа" побував на місці події та показав, що там зараз відбувається.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Реформа солідарної пенсійної системи: які зміни передбачено в липні
ZN UA
2025-07-08T12:13:45Z
До 80% від заробітку: як українці зможуть збільшити свої пенсії вдвічі
24tv
2025-07-08T12:03:11Z
"Укренерго" про знеструмлення в шести областях: роботи тривають
ZN UA
2025-07-08T12:01:59Z
Fat-and-Oil Industry-2025 збере лідерів олійно-жирової галузі
AgroPortal
2025-07-08T12:00:31Z
Постачали компоненти для Shahed. Зеленський ввів санкції проти китайських компаній
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:57:30Z
АРМА вчергове не змогла продати землю Каськіва в Карпатах: аукціон 7 липня відбувся без учасників
AIN
2025-07-08T11:45:02Z
На АЗС України подорожчало пальне
УкраинФорм
2025-07-08T11:43:36Z
Доходи українських програмістів за кордоном б’ють рекорди – де платять найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T11:36:00Z
Україна отримала понад ₴1 мільярд допомоги для фермерів
УкраинФорм
2025-07-08T11:33:35Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Старіння за графіком: як змінюється тіло у 45, 60 і 75 років
TSN
2025-07-08T12:06:43Z
Науковці назвали найкорисніший хліб, який треба їсти якомога частіше
TSN
2025-07-08T12:06:25Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T11:45:51Z
Три чверті випадків раку шлунка можна уникнути: вчені розповіли, як це зробити
Фокус
2025-07-08T11:45:03Z
Не могла потрапити до лікаря 7 років: пенсіонерка у Великій Британії вирвала зуби сама собі
24tv
2025-07-08T11:39:44Z
Скільки хвилин безпечно засмагати після 30, 40 і 50 років
Gazeta UA
2025-07-08T11:24:25Z
Кому категорично заборонено їсти чорницю — що варто знати про ягоду
TSN
2025-07-08T11:06:02Z
Кривонос розповів, скільки НАБУ закрило справ, у яких вже оголосили підозри
УкраинФорм
2025-07-08T12:15:55Z
Melovin відреагував на чутки про тривалу службу та показав відео з присяги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:15:41Z
Очільник Федерації роботодавців «Дефенс» Фоменко спростував чутки про амністію за злочини в закупівлях зброї
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:12:06Z
Зеленський повідомив пані посол України в США Маркаровій про намір її звільнити, — ЗМІ
24tv
2025-07-08T12:09:42Z
У Німеччині наполягають: ЄС готовий ввести контрзаходи проти США на тлі несправедливої угоди
Европейская правда
2025-07-08T12:06:50Z
У Швеції переймаються за безпеку прем'єра через дані з фітнес-додатка охоронців
Европейская правда
2025-07-08T12:06:40Z
ЗМІ: США призупинили постачання зброї Україні, бо мають 25% всіх ракет для власних Patriot
Европейская правда
2025-07-08T12:06:24Z
Прем'єрка Данії: проблеми міграції кидають виклик Європі
Европейская правда
2025-07-08T11:58:13Z
У Туреччині зробили заяву щодо можливої зустрічі Трампа, Зеленського і Путіна
TSN
2025-07-08T11:54:46Z
Дрони атакували окуповані росіянами Старобільськ і Сватове
УкраинФорм
2025-07-08T12:12:48Z
Бійцю «Азова» Назарію Гринцевичу посмертно присвоїли звання Героя України
УкраинФорм
2025-07-08T12:12:41Z
Де будуть зливи, грози і град, а в яких областях – сильна спека: прогноз погоди на 9 липня
24tv
2025-07-08T12:12:31Z
У Херсоні відновили пошкоджену обстрілами тролейбусну контактну мережу
УкраинФорм
2025-07-08T12:12:19Z
Біля Покровська росіяни значно активізували використання дронів та "полюють" на логістику
ZN UA
2025-07-08T12:07:57Z
Виплатять допомогу на покриття базових потреб: хто отримуватиме по 3600 грн на місяць
Знай
2025-07-08T12:06:29Z
В Україні завтра буде найспекотніше у Європі
Gazeta UA
2025-07-08T12:01:38Z
Новий графік поїздів у Львові: мешканцям повідомили про екстрені зміни
Политека
2025-07-08T12:01:25Z
СБУ затримала підполковника запасу Сил оборони, який шпигував для рашистів на Сумщині
Украина Криминальная
2025-07-08T11:45:11Z
Євген Комаров: "Колегам раджу "Мастер шеф", але треба готуватися!". Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-07-08T12:15:52Z
В Україні запустять масштабний проект житла для ВПО: подробиці
Хвиля
2025-07-08T12:15:48Z
В Україні першокласникам нарахують по 5 000 грн: куди звертатися за грошима
GlavRed
2025-07-08T12:12:44Z
Сім'я дякує сусідам "за терпіння" через новонароджену дитину: їх чекав "міцний" подарунок
Фокус
2025-07-08T12:12:13Z
Владика УГКЦ відвідав громаду в італійському місті Аверса
УкраинФорм
2025-07-08T12:09:24Z
Росіяни перекидають війська на Сумщину: що задумав ворог
TSN
2025-07-08T12:06:46Z
Виробляє антени для "Шахедів": як виглядає "ВНИИР-Прогресс" після прильоту БПЛА
Фокус
2025-07-08T12:06:06Z
Туреччина випробувала новітню систему захисту проти ракет для свого винищувача 5-го покоління
InternetUA
2025-07-08T12:01:31Z
"А що взагалі відбувається?": росіяни розсмішили подивом через авіаколапс
Telegraf
2025-07-08T11:57:08Z
У Туреччині змінюють "all inclusive" на "AI-Light": чому люди розчаровані й до чого тут алкоголь
24tv
2025-07-08T12:12:44Z
Чому деякі дерева варто обрізати ще влітку: поради експертів
TSN
2025-07-08T12:06:16Z
Щастя випаде як сніг на голову: чотири знаки Зодіаку, життя яких зміниться найближчим часом
Знай
2025-07-08T11:51:00Z
Думскролінг: вчені розповіли, як уникнути стресу від новин та залишатися в курсі подій
ITC
2025-07-08T11:28:51Z
На помідорах почав опадати цвіт: ось як врятувати рослину
24tv
2025-07-08T11:27:42Z
Простий дизайнерський трюк допоможе охолодити дім під час спеки
24tv
2025-07-08T11:27:28Z
Як у дитинстві, тільки краще: перевірений рецепт легендарного десерту "Бите скло"
24tv
2025-07-08T11:21:38Z
Не лише ворожіння ‒ як використовують кавову гущу
Gazeta UA
2025-07-08T11:15:44Z
Як полюбити себе – головний тренд 2025 року: поради з інстаграму й тіктоку
24tv
2025-07-08T10:45:33Z
Понад два десятки людей зникли безвісти після руйнівної повені на кордоні Китаю та Непалу
ZN UA
2025-07-08T12:15:41Z
Афера на будівництві житла для військових: ліквідовано групу шахраїв, які виманили у забудовника понад $2 млн
Украина Криминальная
2025-07-08T12:15:16Z
В Індонезії другий день поспіль триває виверження вулкана
УкраинФорм
2025-07-08T12:12:44Z
Росіяни вдарили дроном по АЗС у Марганці
УкраинФорм
2025-07-08T12:12:20Z
Не знала, що була вагітна: у Польщі жінка народила на парковці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:09:25Z
14 років ув’язнення отримав волинянин за зґвалтування, крадіжку та опір поліцейським
Украина Криминальная
2025-07-08T12:06:51Z
На Закарпатті жінка влетіла в блокпост і вбила військового: відео моменту ДТП
24tv
2025-07-08T12:06:18Z
ДБР затримало батька та сина – правоохоронців, які за гроші «звільняли» чоловіків від служби в армії
Украина Криминальная
2025-07-08T11:57:43Z
За $2600 обіцяли допомогти із отриманням повістки на ВЛК із відтермінуванням – повідомлено про підозру двом організаторам схеми та посереднику
Украина Криминальная
2025-07-08T11:57:32Z
Повернення легенди: Надя Дорофєєва несподівано воззʼєдналася зі своїм "колишнім"
Фокус
2025-07-08T12:06:06Z
"Це було шоком і втратою": Інна Мірошниченко відверто розповіла про пережитий викидень
24tv
2025-07-08T11:48:23Z
Образи для жінок після 55 років: чудові речі, які омолоджують на очах
24tv
2025-07-08T11:42:36Z
Був дисидентом і помер в муках: що відомо про Леся Танюка і де він похований
Telegraf
2025-07-08T11:33:48Z
Орбакайте поділилася трагедією: що сталося з близькою людиною
GlavRed
2025-07-08T11:27:39Z
Ніл Дракманн назвав гру, яка підкорила його своїм сюжетом
24tv
2025-07-08T11:06:58Z
Джессі Джей на тлі боротьби з раком видалили молочні залози: як співачка почувається після операції
TSN
2025-07-08T11:06:53Z
66-річна Мадонна проводить літо з 29-річним бойфрендом
Фокус
2025-07-08T11:06:17Z
Був малий і дурний, – інтерв'ю Вадима Яценка про російську на "Голосі країни" і хор "Гомін"
24tv
2025-07-08T11:03:26Z
Продажі Porsche у Китаї різко впали, але одна країна продовжує активно купувати
Топ Жир
2025-07-08T12:03:57Z
Анонс. 24 години Спа – 2025
AutoCentre
2025-07-08T11:52:02Z
ZF представив інноваційну гібридну систему: як вона працює
AutoGeek
2025-07-08T11:45:39Z
Електромобіль Slate подорожчав до початку продажу
AutoCentre
2025-07-08T11:33:22Z
Новий електричний позашляховик Hyundai майже повністю відмовився від кнопок на користь величезного екрана
Топ Жир
2025-07-08T11:18:11Z
Електричний кросовер Porsche Cayenne вперше показали на публіці
AutoGeek
2025-07-08T10:46:59Z
Mazda вражає Європу високою ціною на новий електричний седан
Топ Жир
2025-07-08T10:33:30Z
Lexus випустила суперкар серед кросоверів, його можна виграти у лотерею
AutoCentre
2025-07-08T10:15:11Z
Hyundai оновила дизайн бюджетного мінівена, щоб він став помітнішим
Топ Жир
2025-07-08T10:03:05Z
Конкуренти обганяють: чому поліпшення батареї Galaxy S26 може стати провалом Samsung
Фокус
2025-07-08T12:12:13Z
Ємність акумулятора вражає: в мережі розкрили характеристики Honor X70
Фокус
2025-07-08T12:06:22Z
Старіший за Стоунгендж: археологи знайшли найбільшу неолітичну споруду в Шотландії
Фокус
2025-07-08T12:06:10Z
Астрономи зазирнули у Всесвіт через мільярд років після Великого вибуху
360ua.news
2025-07-08T11:57:55Z
Що вбиває батарею вашого смартфона: 7 поширених звичок, які скорочують її ресурс
InternetUA
2025-07-08T11:48:27Z
Mafia: The Old Country отримала 9 хвилин геймплею – що нового нам показали
24tv
2025-07-08T11:48:01Z
На мережі Vodafone впроваджено інноваційну технологію енергозбереження – Huawei Powerstar 2.0
Фокус
2025-07-08T11:45:36Z
Рашисти запустили фейкові боти у популярних месенджерах для збору місць розташування будівель ТЦК
Известия Киев
2025-07-08T11:45:18Z
У небі на Землі понад 200 млн років тому літали родичі крокодилів
Фокус
2025-07-08T11:42:25Z
Ноттінгем Форест знайшов заміну Еланзі в ПСВ
Football.ua
2025-07-08T12:13:02Z
Збірна України оголосила склад на молодіжне Європи з легкої атлетики
УкраинФорм
2025-07-08T12:09:09Z
Крістал Пелес хоче безкоштовно підписати ексзахисника Мілана
Football.ua
2025-07-08T12:07:18Z
Лунін з одноклубниками взяли участь у цікавому опитуванні: відео зібрало божевільні перегляди
24tv
2025-07-08T12:03:34Z
Арсенал наближається до угоди щодо Дьокереша — Спортінг озвучив фінальні умови
Football.ua
2025-07-08T12:01:46Z
Евертон завершує трансфер Тьєрно Баррі за 32 мільйони євро
Football.ua
2025-07-08T11:58:33Z
Троє представниць НОК України увійшли до складу комісій Європейських олімпійських комітетів
УкраинФорм
2025-07-08T11:51:50Z
Дженоа працює над трансфером Переца з Баварії
Football.ua
2025-07-08T11:43:53Z
Вкрадені на Тур де Франс велосипеди спливли в Росії
Telegraf
2025-07-08T11:42:34Z