MY.UAНовини
Як посилити «трибунал для Путіна»: інтерв'ю з правником
Як посилити «трибунал для Путіна»: інтерв'ю з правником

Як посилити «трибунал для Путіна»: інтерв'ю з правником

Поява спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України – важливий крок уперед, але недостатній, упевнений провідний німецький правознавець-міжнародник, професор міжнародного права в Кельнському університеті Клаус Крес (Claus Kreß). Критики звинувачують спецтрибунал у вибірковому правосудді, і до їхньої критики слід поставитися серйозно, каже Крес, який консультує головного прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС). Щоб краще переслідувати злочин агресії та посилити міжнародне право, Крес разом із колегами з Німеччини пропонує провести реформу Міжнародного кримінального суду.

7 липня у Нью-Йорку розпочнеться триденне спеціальне засідання держав – учасниць Римського статуту (міжнародний договір, який заснував МКС), де ця пропозиція щодо реформи суду обговорюватиметься. Реформа пропонує розширити юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо злочину агресії. DW розпитала Клауса Креса про досягнення та вади спецтрибуналу та про суть запропонованої ним реформи МКС.

DW: Днями було оголошено про створення спеціального трибуналу, який ще називають «трибуналом для Путіна». Багато хто, утім, вважає, що ключові фігуранти з дуже високою ймовірністю не опиняться на лаві підсудних. Які почуття це у вас викликає?

Клаус Крес: Ви маєте на увазі обмеження повноважень спецтрибуналу, яке стосується чинного президента, прем'єр-міністра та міністра закордонних справ Росії. Справді, щодо цих трьох осіб спецтрибунал повинен буде призупинити процес після висунення обвинувачення, доки вони залишаються на посаді. Причина цього обмеження – наявна у міжнародному праві так звана особиста недоторканність, якою користуються особи, що обіймають вищі державні посади, на час виконання своїх обов'язків.

Клаус Крес – знаний фахівець з міжнародного права
фото: Pascal Buenning

іжнародний кримінальний суд вже давно займає позицію, що особиста недоторканність не діє в межах кримінальних процесів, які ведуться в міжнародних судах. Це видно на прикладі ордерів на арешт президента Росії Путіна та прем'єр-міністра Ізраїлю Нетаньяху. Україна та багато інших держав, які брали участь у переговорах щодо створення спецтрибуналу, сподівалися, що і в його випадку буде ухвалене аналогічне рішення. Однак цього не сталося. Основна причина в тому, що спецтрибунал, на відміну від Міжнародного кримінального суду, не розрахований на універсальну юрисдикцію, а буде регіональним судом.

Проте я б не став говорити про глибоке розчарування. Спецтрибунал, зокрема його прокуратура, може проводити розслідування щодо президента Путіна. Прокурор може за підсумками розслідування навіть висунути обвинувачення проти нього. І лише після висунення обвинувачення набуває чинності те саме обмеження, про яке я говорив: тоді процес має бути призупинено. Це, безумовно, серйозне обмеження, і особливо Україна сприйме це як болючий компроміс. Але важливо й те, що навіть щодо осіб, які обіймають ці три вищі посади, обвинувачення може бути висунуто ще в період їхнього перебування при владі.

Крім того, варто пам'ятати, що коло підозрюваних російських посадових осіб не обмежується лише президентом, прем'єр-міністром та міністром закордонних справ. Творці трибуналу припускають, що щодо інших осіб імунітет не буде перепоною для продовження процесу після висунення обвинувачення.

Спецтрибунал має заповнити прогалину в юрисдикції Міжнародного кримінального суду в Гаазі, який уже давно веде розслідування щодо російських підозрюваних. Проте рішення про створення спецтрибуналу також піддається критиці. У чому суть цієї критики?

З 1998 року в нас вперше в історії з'явився постійний Міжнародний кримінальний суд. На цьому тлі виникає запитання: навіщо тоді потрібен спецтрибунал? Річ у тім, що щодо злочину агресії Міжнародний кримінальний суд має серйозні юридичні обмеження, які не діють щодо інших трьох злочинів – геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів. Зокрема, якщо держава-агресор – як у цьому разі Росія – не є учасником Римського статуту, Міжнародний кримінальний суд не може розглядати справу про злочин агресії, якщо тільки Рада Безпеки ООН не дасть на це згоду.

Як наслідок чинний прокурор МКС Карім Хан зміг видати ордер на арешт президента Путіна за звинуваченням у воєнному злочині – депортації українських дітей, але щодо злочину агресії його руки досі зв'язані. Це вкрай незадовільно: наскільки важливо розслідувати депортацію дітей, настільки ж очевидно, що центральнішим обвинуваченням має бути розв'язання та ведення агресивної війни.

Саме тому виникла ідея протидіяти маргіналізації злочину агресії. З політичного погляду найшвидшим способом усунути обмеження, що існує в Римському статуті щодо російської агресії, стало створення спецтрибуналу. При цьому діяльність спецтрибуналу має бути обмежена виключно злочином агресії, щоб не заважати роботі Міжнародного кримінального суду, який вже займається ситуацією в Україні та продовжить це робити.

Щодо критики, то вона зводиться до звинувачення у вибірковості правосуддя – європейські країни провадять його спеціально для розгляду війни в Європі. 

Ви поділяєте критику? І чи є реакція на неї?

У цій критиці є раціональне зерно, оскільки вона зачіпає фундаментальний принцип права – максимально рівномірне застосування та забезпечення виконання закону. Щоб переконливо відповісти на цю критику, необхідно усунути саму причину обмеженої юрисдикції Міжнародного кримінального суду. Необхідно змінити договір МКС, який зараз без достатніх підстав розглядає злочин агресії інакше, ніж три інші міжнародні злочини – геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини.

Уже з понеділка (7 липня. – ред.) держави-учасниці Міжнародного кримінального суду зможуть ухвалити саме таку зміну. Вони зберуться в Нью-Йорку на триденну зустріч, де розглядатиметься пропозиція про реформу. Німеччина внесла цей проєкт спільно з Коста-Рикою, Сьєрра-Леоне, Словенією та Вануату.

Які, за вашою інформацією, шанси на успіх?

Як це часто буває перед важливими рішеннями, ситуація вкрай напружена. Є багато ознак того, що необхідна для ухвалення реформи кваліфікована більшість у дві третини може бути досягнута. Переважна більшість європейських держав підтримує пропозицію. Крім того, останнім часом значно зросла підтримка з боку країн Глобального Півдня. Для багатьох із них йдеться про подолання «подвійних стандартів», які виникли під тиском меншості західних країн, насамперед Франції та Великобританії. Однак ці держави поки що зберігають негативну позицію. Франція та Великобританія разом із Канадою, Японією та Новою Зеландією в останній момент висунули альтернативну пропозицію, яка, по суті, відкладає реформу на невизначений термін. Як завершиться дипломатична боротьба наступного тижня, сьогодні ніхто не може передбачити.

Ви самі в нещодавній статті для Frankfurter Allgemeine Zeitung писали про «гостру загрозу ерозії міжнародного права». Очевидно, що і Міжнародний кримінальний суд перебуває під значним тиском, перш за все через санкції США. Зараз відповідний момент для такої реформи?

Це безумовно відповідний момент. З огляду на реальну загрозу ерозії заборони на застосування сили – одного з наріжних каменів сучасної міжнародної правової системи, – реформа давно назріла. Вона необхідна і тому, що подвійні стандарти підривають легітимність Міжнародного кримінального суду, якої він так гостро потребує. Ви абсолютно маєте рацію, зазначаючи, що Міжнародний кримінальний суд, одне з найважливіших досягнень міжнародного права останніх десятиліть, зараз відчуває серйозний тиск через санкції США.

Але з цього не повинно випливати помилкове рішення піддатися цьому тиску. Навпаки, держави-учасниці повинні проявити рішучість, витримати тиск і твердо робити те, що правильно. Поступка тиску була б небезпечним сигналом, фактично заохоченням до подальшого використання політики санкцій у майбутньому. Всі держави-учасники повинні згадати основну ідею, що лежить в основі створення Міжнародного кримінального суду: прагнення до максимально рівномірного застосування та забезпечення міжнародного кримінального права. Це стосується злочину агресії не менше, ніж інших міжнародних злочинів. Тому вагання щодо реформи, про яку зараз ідеться, несумісні зі щирою прихильністю до міжнародного кримінального права.

Дозвольте ще раз повернутися до спецтрибуналу, з якого ми почали розмову. Попри згадані обмеження, це дуже значущий крок – вперше з'являється можливість, щоб міжнародний суд зайнявся звинуваченням у розв'язанні та веденні агресивної війни. Франція та Великобританія підтримали цей крок. Було б добре, якби ці країни та деякі інші замислилися, чи не підривають вони легітимність цього рішення, якщо допустять, що в підсумку сигнал буде таким: так, у випадку Росії ми готові до проведення суду, але на цьому все нехай і закінчиться.

Михайло Бушуєв

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Українці найактивніше скуповують євро у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-08T13:27:49Z
Ціни суттєво впали: у магазинах подешевшали улюблені сезонні овочі українців
GlavRed
2025-07-08T13:27:09Z
Дефіцит продуктів у Вінницькій області: що у критичній нестачі
Политека
2025-07-08T13:19:03Z
Аграрії передали 20 мікроавтобусів для бійців Сил спеціальних операцій
AutoCentre
2025-07-08T13:15:43Z
У деяких країнах ціни зросли в 3 рази: як змінилася вартість житла в Європі
24tv
2025-07-08T13:15:36Z
Україна отримала понад ₴1 мільярд допомоги для фермерів
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:34Z
Повірка газового лічильника: коли проводити і хто за неї має платити
24tv
2025-07-08T13:09:23Z
BP хоче розробляти гігантські нафтові родовища у Лівії
24tv
2025-07-08T13:03:57Z
Жнива ранніх зернових у розпалі: якими будуть ціни на пшеницю, кукурудзи та ячмінь
24tv
2025-07-08T13:03:51Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Точно не згниє і не засохне: як зберегти часник до весни
GlavRed
2025-07-08T13:27:36Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:16Z
Частота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу
Фокус
2025-07-08T12:57:04Z
Небезпечна крижана пастка-2025: в Україну могло потрапити "отруєне" морозиво, не беріть в жодному випадку
Знай
2025-07-08T12:51:09Z
Попелиця цього боїться як вогню: як її позбутися раз і назавжди
24tv
2025-07-08T12:39:52Z
Старіння за графіком: як змінюється тіло у 45, 60 і 75 років
TSN
2025-07-08T12:06:43Z
Науковці назвали найкорисніший хліб, який треба їсти якомога частіше
TSN
2025-07-08T12:06:25Z
Вже все зроблено: економіст озвучив невтішний прогноз тиску санкціями на РФ
GlavRed
2025-07-08T13:27:50Z
Підпал у Британії на замовлення "Вагнера": у Лондоні визнали винним трьох людей
Европейская правда
2025-07-08T13:27:18Z
Конфлікт з наслідками для інших країн: чому війна з Китаєм може вийти за межі Тайваню
Фокус
2025-07-08T13:27:11Z
ЄС у діалозі зі США щодо санкцій проти Росії, але фокусується на власному пакеті - Домбровскіс
УкраинФорм
2025-07-08T13:27:05Z
Кошта та фон дер Ляєн візьмуть участь у Конференції з відновлення України
Европейская правда
2025-07-08T13:21:21Z
Удари по ТЦК є спробою Росії розхитати Україну зсередини, але ця стратегія провальна - експерт
УкраинФорм
2025-07-08T13:19:55Z
Чим важлива зустріч у Римі: Конференція з відновлення України та доленосні перемовини
Комсомольская правда
2025-07-08T13:19:37Z
Нова партія Маска – удар по Трампу та шанс для України?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:18:04Z
Росіяни просто оскаженіли: конфлікт з Азербайджаном матиме дуже погані наслідки для Кремля
24tv
2025-07-08T13:15:52Z
На Південно-Слобожанському напрямку росіяни атакували п’ять разів, на Куп’янському окупанти здійснили одну атаку — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-08T13:27:59Z
Війська Росії перейшли держкордон на новому напрямку - де ситуація загострилась
GlavRed
2025-07-08T13:27:57Z
Історична перемога: на Житомирщині суд змусив громаду заплатити 1.8 мільйона за незаконну вирубку лісу – такого в Україні ще не було
Знай
2025-07-08T13:24:56Z
Сирський назвав напрямки, на яких ворог зосереджує основні зусилля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:21:38Z
У Києві на Броварському проспекті демонтували футуристичну японську заправку
Комсомольская правда
2025-07-08T13:16:38Z
Новий графік поїздів Сумської області: місцевим жителям зробили важливе оголошення
Политека
2025-07-08T13:09:38Z
Україну розжарить найсильніше в Європі. Де буде найспекотніше та 10 порад, як це пережити
Telegraf
2025-07-08T13:03:01Z
Дрони атакували окуповані росіянами Старобільськ і Сватове
УкраинФорм
2025-07-08T13:00:42Z
Посадовиця Івано-Франківської міськради безпідставно преміювала своїх родичів
Украина Криминальная
2025-07-08T12:54:48Z
Таємна зброя Росії: підрив Каховської ГЕС випустив на волю невидиму отруту, яка десятиліттями вбиватиме українців
Знай
2025-07-08T13:27:33Z
Продукти для ЗСУ: найбільше фальсифікату виявили у твердих сирах
УкраинФорм
2025-07-08T13:19:46Z
Як українською сказати "путь": чи є таке слово в українській мові і як його можна замінити
24tv
2025-07-08T13:18:48Z
Знати російську – це не привілей: Інна Мірошниченко висловилася про мовне питання
24tv
2025-07-08T13:18:31Z
"Тремтіли руки й ноги": дрон врятував двох дітей в екстремальній ситуації
Фокус
2025-07-08T13:12:25Z
БЗВП для студентів: в Україні створили полігон з умовами "чотиризіркового хостелу"
TSN
2025-07-08T13:06:44Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T13:03:16Z
В Україні є ціле село під назвою... Олег: де його знайти
Telegraf
2025-07-08T13:03:14Z
Офіціантка заробляє великі чайові завдяки брехні: її критикують, та жінці байдуже
Фокус
2025-07-08T12:57:48Z
Постійні сварки та хвороби: що обов'язково потрібно викинути, щоб повернути благополуччя
GlavRed
2025-07-08T13:27:52Z
Чим можна закрити вікна в оселі від сонця: 5 ефективних речей
24tv
2025-07-08T13:15:49Z
У вас буде застій у всьому, якщо не викинете цю стару річ
Telegraf
2025-07-08T13:03:47Z
Щоб повернутися у літо посеред зими: готуємо варення з черешень всього з 2 інгредієнтів
24tv
2025-07-08T13:03:11Z
Щойно на томатах з’явилися квіти, обприскайте бутони цим розчином: жоден не засохне, а зав’язь не опаде
TSN
2025-07-08T12:36:02Z
Грибний бум на Прикарпатті: які місця вибрати для "тихого полювання" та як уникнути штрафів
Telegraf
2025-07-08T12:33:14Z
У Тайвані з’явилося пиво зі смаком гавайської піци
360ua.news
2025-07-08T12:30:10Z
Чистити більше не потрібно: копійчаний засіб надовго позбавить від пилу
GlavRed
2025-07-08T12:27:59Z
Не купуйте дітям ці солодощі і не їжте самі: які смаколики можуть серйозно нашкодити
Telegraf
2025-07-08T12:27:34Z
Автор Cyberpunk Edgerunners пояснив депресивність серіалу: «Ми з Польщі, а там народжуються і помирають сумними»
ITC
2025-07-08T13:21:52Z
Відома українська ведуча власноруч коротко підстригла волосся в прямому ефірі
TSN
2025-07-08T13:03:35Z
12 вітрин паризького універмагу присвячено українському бренду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:48:24Z
Кеті Перрі та Орландо Блума вперше побачили разом після заяви про розлучення
24tv
2025-07-08T12:33:41Z
У Ольги Мартиновської новий роман: шеф показала свого обранця
GlavRed
2025-07-08T12:27:13Z
Найновіша романтична комедія, яка занурить глядачів у справжню італійську пристрасть
24tv
2025-07-08T12:18:10Z
Повернення легенди: Надя Дорофєєва несподівано воззʼєдналася зі своїм "колишнім"
Фокус
2025-07-08T12:06:06Z
"Це було шоком і втратою": Інна Мірошниченко відверто розповіла про пережитий викидень
24tv
2025-07-08T11:48:23Z
Образи для жінок після 55 років: чудові речі, які омолоджують на очах
24tv
2025-07-08T11:42:36Z
17-річного диверсанта засудили до 5 років за підпал на замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2025-07-08T13:27:23Z
На Львівщині водій кросовера на смерть переїхав жінку, яка лежала на дорозі
24tv
2025-07-08T13:24:46Z
В італійському аеропорту людину засмоктало в двигун літака
Европейская правда
2025-07-08T13:21:33Z
На Косівщині чоловік розстріляв машину з "пневмата": поранив 12-річного хлопчика
24tv
2025-07-08T13:18:42Z
ДБР розслідує смертельну ДТП у Житомирі за участі правоохоронця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:18:07Z
У Норвегії лось налякав ціле містечко: тварина промчала жвавою вулицею
24tv
2025-07-08T13:15:30Z
На Дніпропетровщині перевернувся двоповерховий автобус – є загиблий, 28 постраждалих
Лига
2025-07-08T13:09:34Z
У Татарстані літак врізався в житловий будинок
360ua.news
2025-07-08T13:06:25Z
Поліція Одещини розшукує трьох дітей
Украина Криминальная
2025-07-08T13:03:55Z
Мотоцикліст на Harley врізався в оленя на великій швидкості, але дивом утримався у сідлі
Топ Жир
2025-07-08T13:18:47Z
Електрокар з пробігом у кредит від ОТП БАНК – розумне рішення для тих, хто вміє рахувати гроші
Фокус
2025-07-08T13:06:18Z
Керівник Hyundai, який створив Focus RS, стверджує, що електрокари дарують більше задоволення, ніж авто з механічною коробкою передач
Топ Жир
2025-07-08T12:48:52Z
Skoda Auto святкує 130-річчя та 22-й рік партнерства з Тур де Франс
AutoCentre
2025-07-08T12:33:53Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-07-08T12:18:40Z
Продажі Porsche у Китаї різко впали, але одна країна продовжує активно купувати
Топ Жир
2025-07-08T12:03:57Z
Анонс. 24 години Спа – 2025
AutoCentre
2025-07-08T11:52:02Z
ZF представив інноваційну гібридну систему: як вона працює
AutoGeek
2025-07-08T11:45:39Z
Електромобіль Slate подорожчав до початку продажу
AutoCentre
2025-07-08T11:33:22Z
Apple сильно зменшила ефект Liquid Glass в оновленні iOS 26 Beta 3: що змінилося
24tv
2025-07-08T13:16:14Z
У винятковому стані: археологи розкопали мозаїку в стародавньому місті Дара
Фокус
2025-07-08T13:06:36Z
Смартфони, годинники і не тільки. Samsung проведе презентацію нових пристроїв: що відомо
InternetUA
2025-07-08T13:01:23Z
Вчені з’ясували, кому належив моторошний "гібридний" череп
TSN
2025-07-08T12:51:38Z
У Японії компанія почала скуповувати хвилі мозку людини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:46:20Z
Учені розкрили генетичний секрет: люди зможуть відновлювати пошкоджені частини тіла
Фокус
2025-07-08T12:42:54Z
Нове дослідження показало, що домінування самців не є нормою в природному середовищі
ZN UA
2025-07-08T12:39:17Z
Шахраї пропонують пройти опитування за 1000 грн: яким чином вони крадуть гроші
InternetUA
2025-07-08T12:34:37Z
Кінець Всесвіту ближче, ніж ми думали: вчені назвали нову дату смерті всього, що ми знаємо
24tv
2025-07-08T12:33:06Z
Шахтар – Ільвес: де дивитися матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-08T13:27:00Z
Ліверпуль зацікавився одноклубником Довбика: клуб шукає заміну загиблому Жоті
24tv
2025-07-08T13:24:27Z
«Маю зірвати ці пояси». Дюбуа прокоментував майбутній бій з Усиком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:18:24Z
"Чекає просто пекельне випробування": відомий боксер застеріг Усика перед реваншем із Дюбуа
24tv
2025-07-08T13:15:26Z
Бенчич розповіла про поєднання материнства з кар'єрою професійної тенісистки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:03:33Z
Араухо залишиться в Барселоні
Football.ua
2025-07-08T13:01:21Z
FIE допустила до ЧС з фехтування 40 нейтральних атлетів: як відреагували в Україні
24tv
2025-07-08T13:00:44Z
Ювентус виставив Влаховича на трансфер
Football.ua
2025-07-08T12:46:21Z
Макелеле: Алонсо потрібен час
Football.ua
2025-07-08T12:39:17Z