MY.UAНовини
Начальник ювенальної поліції України: цьогоріч уже зафіксувано 62 факти вчинення диверсій за участю дітей
Начальник ювенальної поліції України: цьогоріч уже зафіксувано 62 факти вчинення диверсій за участю дітей

Начальник ювенальної поліції України: цьогоріч уже зафіксувано 62 факти вчинення диверсій за участю дітей

Повномасштабна війна значно вплинула на усіх людей в українському суспільстві, у тому числі й на дітей. Росіяни вчиняють щодо них багато злочинів – діти отримують поранення через російські обстріли, їх вивозять на територію РФ тощо. Окрім цього, Росія також втягує українських дітей у вчинення диверсій і терактів проти рідної країни, часто навіть без їхнього відома.

Але, окрім злочинів, які РФ учиняє відносно українських дітей, існують й інші проблеми, які нікуди не зникли з початком повномасштабної війни і які стосуються неповнолітніх – зачепінг, підліткові бійки тощо.

В агентстві Укрінформ поговорили з очільником ювенальної поліції України Василем Богданом про це, а також про булінг у навчальних установах, дитячу злочинність і про те, як підвищити рівень довіри дітей до дорослих.

КІЛЬКІСТЬ ЗЛОЧИНІВ ЩОДО ДІТЕЙ І ЗЛОЧИНІВ, УЧИНЕНИХ ДІТЬМИ, НАРАЗІ ЗМЕНШУЮТЬСЯ

– Скільки злочинів, учинених щодо дітей, було зафіксовано в Україні з початку масштабної війни та скільки з них вчинили росіяни?

– Від початку повномасштабного вторгнення в Україну було зафіксовано понад 11 000 злочинів, скоєних щодо дітей. Найбільше їх було зафіксовано у 2023-му році – тоді їхня кількість сягнула майже 4700. У 2024-му році було зафіксовано 3400 цих злочинів. Тут ми фіксуємо зменшення на 26% кількості цих правопорушень і ця цифра є навіть меншою за довоєнний 2021 рік.

Варто зазначити, що велика частина цих злочинів – це тяжкі та особливо тяжкі правопорушення, зокрема проти статевої свободи та статевої недоторканості. Також фіксувалися й булінг, і шахрайство в інтернеті тощо.

Ми не ведемо окремої статистики щодо злочинів, скоєних саме росіянами. Але ті цифри, які ми маємо, говорять самі за себе – наприклад, станом на сьогодні щонайменше 20 000 дітей було депортовано росіянами.

Загалом ми продовжуємо фіксувати тенденцію щодо зменшення кількості злочинів, які вчиняються стосовно дітей.

– Якщо говорити про злочини щодо дітей загальнокримінальної спрямованості, то злочинів якого виду щодо неповнолітніх із початку повномасштабної війни було зафіксовано найбільше?

– У цьому контексті можу сказати, що з початку повномасштабного вторгнення найбільше вчинених щодо дітей злочинів належать до злочинів проти життя і здоров’я. Серед них найпоширеніші – це умисні тілесні ушкодження, побої, мордування, катування, а також сексуальні правопорушення.

Тільки у 2024 році ми зафіксували 546 таких випадків. Це – сексуальне насильство, дії сексуального характеру з особами, які не досягли 16 років, розбещення та інші. Ці злочини становлять значну частку від загальної кількості правопорушень, вчинених щодо дітей, і ця тема є надзвичайно чутливою.

Ми, звісно, це враховуємо і посилюємо профілактичну роботу з освітніми установами. Також ми підключаємо батьків до цього процесу, бо без спільних дій нам буде дуже непросто запобігати таким видам правопорушень.

– Як змінилася структура злочинності щодо злочинів, вчинених самими дітьми, якщо порівнювати періоди до початку повномасштабної війни та після її початку? Про які тенденції та основні зміни у цій сфері можна зараз говорити?

– Від початку повномасштабного вторгнення неповнолітні в Україні вчинили понад 8,5 тисячі кримінальних правопорушень. Найчастіше це – крадіжки, тілесні ушкодження тощо.

Тут варто зазначити, що, наприклад, кількість злочинів, вчинених дітьми у перший рік повномасштабної війни, значно зменшилась у порівнянні з довоєнним 2021-м роком – майже на 40%.

Це частково пояснюється обмеженнями, які були встановлені щодо пересування людей, переходом шкіл на дистанційну форму навчання, зміною способу життя, тимчасовою окупацією територій та евакуацією населення, зокрема за кордон.

У 2023-му році ми, на жаль, побачили зростання кількості таких випадків у порівнянні з 2022-м роком, але вже у 2024-му році ми знову зафіксували зменшення таких правопорушень. І наразі кількість цих злочинів продовжує знижуватися.

Іншим новим явищем, з яким ми все частіше стикаємося, стали цифрові злочини – це шахрайство через соцмережі, участь у тих чи інших схемах, до яких дітей залучають зловмисники та навіть ворожі спецслужби. Наприклад, лише у 2024-му році кількість шахрайств за участю неповнолітніх зросла майже на 30%.

Тут потрібно враховувати, що і ковід, і війна створили сприятливі умови для поширення таких явищ.

Якщо говорити загалом про злочини, скоєні дітьми, то за останні 8 років завдяки превентивним заходам ми спостерігаємо тенденцію до зниження кількості цих правопорушень.

– Чи можете розказати, чи діти найчастіше вчиняють злочини поодинці, чи групами? І якими зараз є найпоширеніші причини та чинники того, чому вони це роблять?

– Значну частину злочинів підлітки скоюють наодинці, хоча є й факти, коли правопорушення вчиняються групою. Спільними для них є саме причини. Більшість таких дітей виховуються в складних умовах без належного контролю.

Серед причин цього ми вбачаємо і проблеми в родині, і низький рівень добробуту, і зловживання батьками або особами, які їх замінюють, алкоголем, наркотиками, і вплив кримінальної субкультури тощо.

Головною причиною тут є відсутність життєвого досвіду та уявлення про наслідки у самих дітей. Саме тому дорослим важливо бути поруч із дитиною та вчити її розрізняти межу між допустимим і небезпечним.

– У квітні цього року на Кіровоградщині підлітка засудили до виправних робіт замість тюремного строку. Наскільки цей метод є дієвим, на вашу думку – призначення більш м’якого покарання для дітей замість ув’язнення за вчинені злочини? І чи потрібно продовжувати масштабувати цю практику Україною, як ви вважаєте?

– Я вважаю, що така практика є ефективною і потрібною. Загалом це шлях до реабілітації дитини, а не до рецидиву.

У більшості випадків, коли йдеться, наприклад, про правопорушення, вчинені з необережності, під впливом однолітків чи складних життєвих обставин, суворе покарання у вигляді позбавлення волі не лише не допомагає, а іноді й шкодить.

І наша мета – як поліції, ювенальної превенції, частини держави, у принципі – не зламати дитину, а допомогти їй переосмислити свої дії, щоб вона зрозуміла, де вона невірно прийняла рішення і що саме мала зробити в тій чи іншій ситуації, допомогти їй змінитися та вийти на правильний шлях.

І саме виправні роботи або інші альтернативні санкції замість тюремного строку дають їй можливість це зробити.

Така форма відповідальності також дозволяє нам не відривати дитину від соціалізації, забезпечити її зв’язок із сім’єю, і при цьому вчить, що за всі свої вчинки потрібно відповідати.

Якщо це поєднано з виховною роботою, участю психологів, підтримкою громади, то тут спільний ефект може бути набагато сильнішим, аніж від класичної каральної, скажімо так, моделі.

Наразі ми з Офісом генерального прокурора реалізуємо пілотний проєкт щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини. І це дає позитивні результати.

Тому, на мою думку, цю практику потрібно не просто підтримувати, а системно масштабувати по всій Україні – звісно, із застереженням, що м’яке покарання потрібно застосовувати тільки у тих випадках, коли це дійсно є доцільним. Тобто, не потрібно усіх підряд звільняти від позбавлення волі, не потрібно це робити у ситуаціях із серйозними наслідками чи у випадку вчинення повторних злочинів.

ПОЛІЦІЯ ЦЬОГОРІЧ УЖЕ ЗАФІКСУВАЛА 62 ФАКТИ ВЧИНЕННЯ ДИВЕРСІЙ ЗА УЧАСТЮ ДІТЕЙ

– Давайте поговоримо про вербування росіянами українських дітей. Чи стала зараз Росія робити це менше? І чи можна наразі говорити про те, що у якихось областях України дітей вербують частіше, у якихось – менше? Чи географічний чинник тут ролі не відіграє?

– Останнім часом ми спостерігаємо незначну, але стабільну тенденцію щодо зниження вербування росіянами дітей. І в першу чергу цього вдається досягти завдяки систематичним профілактичним заходам.

Географія тут не має суттєвого значення. Ці випадки трапляються по всій країні. Звісно, у великих регіонах і частка завербованих дітей є більшою. Зокрема, маються на увазі Одеська, Харківська, Миколаївська області, а також Київ. Та це не означає, що для дітей в інших регіонах немає загрози або що така вірогідність є меншою.

– Скільки підлітків із початку повномасштабної війни було затримано щодо вчинення диверсій і терактів у ході виконання завдань від РФ? І чи були серед дітей, які на це погоджувались, особи, які усвідомлювали, що можуть загинути внаслідок виконання цих завдань?

– У цьому році ми зафіксували 65 фактів учинення кримінальних правопорушень диверсійного характеру за участю 62 дітей віком від 13 до 17 років. Це – не просто цифри, це – трагедії, які могли б не статися.

Основною мотивацією, яку можна виокремити після спілкування з такими дітьми, є саме фінансова. Також у цих підлітків частково присутнє бажання самостверджуватись або є сліпа віра в те, що їх не спіймають.

Але жодна дитина не усвідомлювала, що може загинути чи отримати якісь жахливі травми. Вони всі вважали це легким підробітком, інколи навіть не знаючи, що працюють саме на ворога.

Саме тому ми й говоримо про важливість профілактичної роботи та проводимо активну інформаційну кампанію щодо цього – аби кожна дитина знала, що на такі пропозиції погоджуватися не можна.

– Чи часто діти повідомляють про спроби їх вербування росіянами? І якщо говорити про профілактичну інформкампанію, яку веде Нацполіція, зокрема, відповідні уроки в школах спільно з колегами-правоохоронцями – наскільки вона є ефективною, на вашу думку?

– Кількість звернень до нас щодо спроб вербування дітей збільшується прямо пропорційно до збільшення нами обертів цієї інформаційної кампанії.

Станом на сьогодні до нас надійшло майже 70 таких звернень від дітей про спроби їхнього вербування. І це прямо пов’язано з інформаційною кампанією, яку наразі проводить ювенальна превенція спільно зі Службою безпеки України та освітянами.

Ми приходимо до шкіл, говоримо з підлітками без моралізаторства, чесно пояснюємо, як працює ворог, що таке вербування, чим воно може закінчитись. І ми говоримо не тільки з дітьми, а й з батьками, і з педагогічним колективом, спілкуємося і пояснюємо, як це виявити, як потрібно правильно розмовляти з дітьми. І цей комплекс заходів дає нам саме такі результати.

Головною метою тут є не просто розказати, проговорити це, а зробити так, щоб дитина знала, що вона не сама і що вона може зупинити цей злочин до того, як він станеться.

– Яку відповідальність нестимуть діти, які, наприклад, не усвідомлюючи того, у що вони влізли, виконали кілька легких завдань від кураторів, а після того, як куратори надали їм складне завдання, зрозуміли – що відбувається, і захотіли повідомити про це дорослим? Чи боятися їм повідомляти про це у поліцію? Чи боятися їм, наприклад, тюремного ув’язнення? Де тут – адміністративна відповідальність і де – кримінальна?

– Якщо дитина зрозуміла, що її намагаються втягнути у злочин і звернулася щодо цього до дорослих або до поліції, або спільно з дорослими до поліції, то це вже надзвичайно правильний і важливий крок, і боятися в цій ситуації не потрібно.

Якщо говорити про відповідальність, то кожна ситуація є індивідуальною. Це залежить від великої кількості чинників – і від віку, і від того, що саме дитина встигла зробити.

Якщо йдеться, наприклад, про розклеювання листівок чи малювання графіті, то це може бути визначено і як адміністративне правопорушення. Якщо ж неповнолітній, навіть не усвідомлюючи цього, допоміг ворогу в диверсійній діяльності, то це вже підпадає під Кримінальний кодекс.

Але якщо дитина зупинилася, не виконала злочин до кінця і добровільно звернулася до поліції, то це розцінюється як пом’якшувальна обставина. І правоохоронці підуть назустріч такій дитині, допоможуть їй і підтримають її, бо ми розуміємо, наскільки це важливий і непростий крок для неї.

Дуже важливо, щоб навіть у таких ситуаціях діти не боялися говорити правду і зверталися до поліції. Це шанс запобігти біді, яка може статися.

– Яка відповідальність може настати для дітей, які, наприклад, виконають серйозне завдання від росіян, але їм ще не виповнилося 14 років?

– Діти, які не досягли 14 років, не підлягають кримінальній відповідальності. Це чітко прописано у 22-й статті Кримінального кодексу України. Але це не означає, що їхні дії залишаться без реагування і що їм можна робити що завгодно.

За вчинення тяжкого злочину, як-от теракт чи диверсія, до дитини можуть бути застосовані заходи виховного характеру, такі, як направлення до спеціальної навчально-виховної установи для неповнолітніх.

При цьому батьки або опікуни, законні представники цієї дитини також будуть нести відповідальність – за неналежне виконання батьківських обов’язків.

– Якими є перші ознаки того, що з дитиною щось не так, у контексті спроб вербування росіянами підлітків? На що батькам, учителям, опікунам першочергово потрібно звертати увагу?

– Наразі визначено кілька сигналів, які можуть показати, що дитина, можливо, перебуває під впливом ворожих спецслужб.

Це може бути різка зміна поведінки: дитина стає замкнутою, агресивною, або надмірно апатичною, уникає комунікації, замикається в собі. У неї може змінитися коло спілкування – можливо, підліток раптово перестає дружити з тими, з ким завжди дружив раніше.

У неповнолітнього можуть з’явитися якісь таємничі друзі, про яких він не хоче розповідати батькам, особливо це можуть бути онлайн-друзі. Варто звертати увагу і на підвищену активність або, навпаки, закритість підлітка у соцмережах. Дитина може постійно сидіти в онлайні, але приховувати своє листування, змінювати паролі, агресивно реагувати на запитання про те, з ким вона там спілкується, і так далі.

Тут також важливо звернути увагу на незрозумілі фінансові витрати дитини або навпаки – на незрозумілу появу у неї коштів. Наприклад, якщо дитина просить кошти невідомо на що і не може це пояснити, і при цьому нервує – це також “червоний прапорець”.

Тут найголовніше – це спілкуватися з дітьми й мати з ними довірливі стосунки. Ми під час профілактичної роботи завжди кажемо батькам: “Не чекайте трагедії, щоб почати діалог”. Якщо у батьків є навіть найменша підозра – потрібно спокійно поговорити з дитиною. Якщо є будь-які сумніви, то можна звертатись до ювенальної превенції.

Ми – не про покарання, ми – про підтримку. Ми завжди порадимо, зорієнтуємо, сконтактуємо з необхідними фахівцями, аби допомогти.

НАРАЗІ В УКРАЇНІ НЕ СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ ТЕНДЕНЦІЇ ДО ЗМЕНШЕННЯ ВИПАДКІВ ЗАЧЕПІНГУ

– Якщо говорити про зачепінг, то скільки таких випадків в Україні було зафіксовано з початку цього року? Скільки дітей унаслідок цього постраждало? І наскільки це явище зараз є поширеним в Україні?

– Ми з початку 2025 року зафіксували 44 інциденти зачепінгу, у яких взяли участь 83 дитини. У результаті цього вісім дітей отримали травми, а дев’ять дітей – загинули.

В Україні, на жаль, наразі не спостерігається тенденція до спаду кількості випадків зачепінгу. Тобто, якщо порівнювати дані по зачепінгу з минулого року з даними поточного року, то цьогоріч кількість цих випадків за участю дітей майже подвоїлась з урахуванням того, що пройшла тільки половина 2025-го року.

Отже, ми цілком обґрунтовано можемо говорити про сплеск цих випадків в Україні.

– З чим можна пов’язати сплеск випадків зачепінгу, який стався в Україні від початку літа цього року – це через канікули чи через інші якісь чинники?

– Безперечно, пора року має певний вплив на кількість небезпечних і надзвичайних ситуацій, які трапляються з дітьми. І одна з них – це саме зачепінг.

Коли холодно, слизько і незручно, то дитина багато по вагонах не полазить – холодно селфити себе зверху на вагоні. А влітку – і вночі, й удень тепло, дитина легко одягнена, і це, звісно, сприяє прийняттю рішення вчиняти такі дії, на жаль.

– Як цьому можна ефективно протидіяти, на вашу думку?

– Тут найголовніше – це спілкування і довірливі стосунки з дітьми. Не потрібно чекати, поки станеться якась біда – потрібно системно і поступово спілкуватися з дітьми на цю тему, показати їм, якими є реальні наслідки цих кроків, показати, що це не просто про хайп заради лайків і переглядів.

Потрібно показати дітям, що внаслідок цієї “розваги” реально можна отримати важкі опіки та трагічно загинути, просто залізши на вагон, навіть не чіпаючи жодного з високовольтних проводів.

– Наскільки ефективною виявилася інформаційна кампанія щодо протидії зачепінгу, яку раніше ювенальна поліція проводила разом з Укрзалізницею? Чи плануєте ви проводити подібні інформаційні кампанії надалі?

– Інформаційні заходи, які ми реалізували разом з Укрзалізницею у цьому напрямі – це приклад справді ефективної співпраці. Ми не просто провели низку занять у школах – ми вийшли до підлітків з мовою, яку вони розуміють.

Ми в інтерактивній формі розказали їм справжні історії й показали, якими можуть бути наслідки цього хайпу. Після таких зустрічей діти самі починали з нами ділитися певними історіями, розповідати про свої ризикові експерименти та наміри друзів таке вчинити. Що дуже важливо – вони почали звертатися до дорослих, коли почали помічати цю небезпечну поведінку у своїх друзів.

Тому ми, безумовно, плануємо продовжувати цю роботу й надалі. Ми вже зараз готуємо нову серію заходів, адаптованих під літній період, коли у неповнолітніх більше вільного часу, аніж під час навчального процесу і коли, відповідно, ризики зростають.

Ця профілактика – це не просто кампанія на місяць. Ми плануємо це зробити системною роботою, яку будемо тільки систематично посилювати.

СИТУАЦІЯ ЩОДО ПІДЛІТКОВИХ БІЙОК В УКРАЇНІ ЗАЛИШАЄТЬСЯ НАПРУЖЕНОЮ, АЛЕ БІЛЬШОСТІ КОНФЛІКТІВ МИ ЗАПОБІГАЄМО

– В Україні раніше, зокрема, у 2023 році, були зафіксовані такі рухи, як “Редан”. Чи фіксуються зараз подібні субкультури в Україні, чи вони вже “затухли”? Якщо вони досі фіксуються, то наскільки це є масовим явищем?

– На початку 2023-го року ми дійсно спостерігали сплеск активності таких рухів, як “Редан”, і це стало для нас тоді серйозним викликом.

Підлітки масово вступали в ці онлайн-групи та влаштовували конфлікти в публічних місцях, поширювали заклики до бійок, до протистоянь. Але завдяки активному реагуванню поліції, моніторингу соцмереж, роз’яснювальній роботі в школах нам вдалося не допустити масових якихось бійок або трагічних наслідків.

На сьогодні ми не фіксуємо в Україні масових проявів рухів на кшталт “Редану”. Так, можуть з’являтися поодинокі спроби відновити подібні групи чи канали, але вони одразу потрапляють у наше поле зору і вживаються превентивні заходи, й ці групи блокуються.

– Відповідно, широкого розповсюдження такі рухи, як “Анти-редан”, наразі в Україні не мають?

– “Анти-редан” з’явився у 2023-му році на противагу субкультурі “Редан”. Але його концентрація також наразі, на щастя, відсутня. Він зник так само як і “Редан” позаторік. Але ми й надалі проводимо моніторинг цифрового середовища, тримаємо контакт зі школами та активно працюємо з підлітками в цьому напрямі.

– Наскільки серйозною наразі є ситуація в Україні з підлітковими бійками? Чи фіксує поліція з початку повномасштабного вторгнення сплеск цих випадків, зокрема і цьогоріч? І наскільки, на вашу думку, повномасштабна війна впливає на таку поведінку підлітків?

– Підліткові бійки – це не нове явище. І ми справді бачимо, що з початку повномасштабного вторгнення таких випадків стало дещо більше, особливо у 2022-2023 роках.

Підлітки, як і дорослі, переживають війну, стрес, утрату близьких, переїзд на нове місце проживання. Але, на відміну від дорослих, у них ще не сформовані механізми саморегуляції та емоції часто беруть гору в тій чи іншій ситуації.

Багато таких конфліктів виникають спонтанно – через сварку в чаті, виклик на “розбірку”, скажімо так. Окремою проблемою тут є вплив онлайн-простору. Зокрема, проблемою є те, що такі бійки можуть організовуватися просто для контенту, заради хайпу, заради переглядів відео такої бійки.

У цьому питанні нинішнього року ситуація у нас, на жаль, залишається напруженою. Але завдяки активній профілактиці, роботі ювенальної превенції у школах, завдяки урокам безпеки, які ми проводимо спільно з іншими нашими колегами-правоохоронцями, завдяки кампаніям у соцмережах нам вдається частині конфліктів запобігати.

І ми, працюючи зі школами, завжди пояснюємо дітям, що надважливо інформувати батьків, якщо їм щось не подобається або якщо їх хтось образив. У цій ситуації дитині потрібно заспокоїтися, упорядкувати свої думки та поспілкуватися з поліцією або з дорослими, яким вона довіряє. Можливо, це будуть педагоги, якісь родичі чи інші.

– У Києві цьогоріч група підлітків побила військового у Гідропарку. Що потрібно робити, на вашу думку, щоб запобігати цим інцидентам, яку профілактичну роботу потрібно вести з дітьми? І яка відповідальність може настати для неповнолітніх, якщо вони вдадуться до подібних дій?

– Такі випадки, як побиття військового підлітками в Києві – це не просто тривожний сигнал, а чітке нагадування всім нам, що виховання поваги до людей, до захисників, зокрема, до держави – це питання, яким мають опікуватися не тільки батьки, а й школа, і громада, і суспільство в цілому.

За будь-який протиправний вчинок кримінальна відповідальність може настати з 14 років. І діти мають про це знати.

Кожен випадок є індивідуальним і його можуть кваліфікувати і як хуліганство, і як нанесення умисних тілесних ушкоджень – різних ступенів тяжкості.

Якщо є мотиви ненависті або образи честі, наприклад, щодо військового, то слідство може розглядати й інші статті Кримінального кодексу, які передбачають позбавлення волі зокрема.

ЗРОСТАННЯ КІЛЬКОСТІ ЗВЕРНЕНЬ ЩОДО БУЛІНГУ У ШКОЛАХ НАСПРАВДІ НЕ ДОРІВНЮЄ РОСТУ КІЛЬКОСТІ ТАКИХ ВИПАДКІВ

– Чи збільшилася від початку повномасштабної війни кількість звернень до поліції щодо булінгу у навчальних установах? Чи покращилася за ці роки ситуація в цій сфері, чи погіршилася?

– Кількість звернень до поліції щодо випадків булінгу в закладах освіти з початку повномасштабного вторгнення, звісно, зросла. Але тут є один важливий нюанс: це не завжди означає, що самих випадків стало більше.

Це свідчить і про те, що суспільство почало більше говорити про цю проблематику, а діти та дорослі – активніше звертатися по допомогу, зокрема, і до поліції. Булінг, як і домашнє насильство, у принципі, є досить латентним правопорушенням, яке не так просто виявити без звернень потерпілих чи свідків.

Тому збільшення реєстрацій цих фактів не означає, що таких інцидентів стало більше. Просто люди стали більше звертатися до правоохоронних органів і довіряти їм у тій чи іншій ситуації.

– Скільки цьогоріч поліція отримала звернень щодо булінгу в навчальних установах? Яких звернень надходить більше – анонімних чи тих, де заявник є відомим? І щодо яких випадків булінгу повідомляють найчастіше – з боку вчителів щодо дітей чи між підлітками?

– Станом на 1 червня цього року до поліції надійшло 167 звернень про випадки булінгу в закладах освіти. З них переважна кількість – це звернення, у яких заявник був встановлений. Кількість звернень говорить про те, що суспільство стало менш толерантним до насильства і більше готовим зупиняти його.

Найбільше цих звернень стосується цькування дітей саме їхніми однолітками. Звернення стосовно неправомірної поведінки вчителів щодо учнів фіксуються значно рідше, але бувають і такі випадки, й вони, звісно, не залишаються без реагування.

Відповідальність за булінг чітко визначена статтею КУпАП 173-4. У випадку, якщо діти вчинили булінг у віці від 14 до 16 років, то відповідальність покладається на батьків. З 16 років діти самостійно несуть за це відповідальність по адміністративному законодавству.

Санкція цієї статті КУпАП передбачає штраф у розмірі до 3400 гривень або ж громадські роботи тривалістю до 60 годин. Якщо ж такі дії були вчинені повторно, то, звісно, і санкції у законодавстві передбачаються більші.

Якщо булінг учинив працівник закладу освіти, то тут відповідальність настає так само за цією статтею. І, зокрема, цією статтею також передбачено, що якщо керівник закладу освіти не повідомляє поліцію про факт булінгу, то тут передбачено штраф до 1700 гривень або виправні роботи строком до одного місяця.

– Якщо булінг вчинила дитина, якій не виповнилося 14 років, то тут же батьки будуть нести відповідальність?

– Так.

НАРАЗІ У РОЗПОРЯДЖЕННІ НАЦПОЛІЦІЇ Є ПОНАД 720 ДИТЯЧИХ БРОНЕЖИЛЕТІВ

– Чи часто ювенальна поліція після початку повномасштабної війни фіксує випадки неналежного виконання батьками своїх обов’язків – наприклад, якщо говорити про випадки випадіння дітей із вікон чи випадки, коли батьки дозволяють дітям керувати автомобілями тощо?

– Ювенальна поліція регулярно реагує на подібні ситуації, зокрема і на публікації в соціальних мережах і засобах масової інформації про подібні інциденти.

З початку повномасштабного вторгнення, дійсно, було певне зниження кількості таких виявлених фактів, зокрема, у 2022-му році. Але це, швидше за все, пов’язано з об’єктивними обставинами – масовий виїзд родин за кордон, тимчасова окупація окремих територій тощо.

Тут варто зазначити, що більшість таких надзвичайних подій є сезонними. Наприклад, випадіння з вікон у нас частіше стається через те, що дитина через недогляд обперлася об москітну сітку і випала. Звісно, коли взимку вікно зачинене, то москітна сітка неактуальна і таких випадків фіксується менше.

Так само й з утопленнями: пляж не настільки актуальний і привабливий при мінус 20 градусах, аніж при плюс 30 влітку. Але, незалежно від обставин, відповідальність за безпеку дитини завжди лежить на дорослих, на батьках. І наше завдання – не лише реагувати, а і попереджати такі випадки.

Ми тут продовжуємо активну профілактичну роботу, пояснюємо, що навіть один крок до недогляду може мати трагічні наслідки. На жаль, більшість батьків думають, що якщо вони відволіклися на хвилиночку, то нічого страшного не станеться. Але, як ми фіксуємо, цих хвилиночок досить часто вистачає для того, щоби сталося непоправне.

– Раніше у ювенальній поліції заявили про те, що 28% дітей узагалі нікуди не звертаються у випадку небезпеки. Що, на вашу думку, потрібно робити, щоб виправити цю ситуацію, щоб діти більше довіряли і правоохоронцям, і батькам та повідомляли про ті чи інші загрози?

– Ми дійсно раніше провели дослідження, яке показало ці дані. Це дослідження говорить про головне: або дитина не довіряє дорослим, або просто не знає, до кого можна звернутися у тій чи іншій ситуації. Як це змінити?

Насамперед ми можемо це змінити через довіру. Кожна дитина має мати в дорослому світі хоча б одну безпечну, скажімо так, людину, до якої вона може прийти зі своєю проблемою без страху, що її насварять або висміють. І це можуть бути не тільки батьки, а й родич чи сусід, якому дитина довіряє, і вчитель, і шкільний психолог, і поліцейський.

Тут хочу зазначити, що навіть якщо дитина не знає, куди звернутися, то ювенальна поліція може порадити, поспілкуватися, перенаправити її до фахового психолога. Тобто, ми готові завжди підтримувати дитину.

І найголовніше, що я раджу всім батькам – це будувати контакт із дітьми, будувати довіру – не через переляк чи заборони, а через спільне, через спілкування. Тоді дитина не замкнеться, а навпаки – вчасно звернеться до дорослих і ми її зможемо вберегти від біди.

– Скільки наразі у своєму розпорядженні Нацполіція має дитячих бронежилетів? Як часто вони застосовуються в діяльності поліції – під час евакуації дітей, масованих обстрілів тощо? І чи наразі достатньо для роботи тих дитячих бронежилетів, які має поліція?

– На сьогодні Національна поліція має у своєму розпорядженні понад 720 дитячих бронежилетів, які були передані в регіони. Вони були закуплені завдяки залученню наших партнерів.

Ми у світі практично перші, хто масово розробив і запустив виготовлення саме дитячих бронежилетів, хоч і невеличке.

Ці комплекти бронежилетів поліція використовує регулярно. Насамперед вони використовуються під час евакуації дітей із зони активних бойових дій чи районів, які завжди перебувають під обстрілами.

Окрім цього, дитячі бронежилети, як у випадку організованого вивезення дітей, так і при реагуванні на екстрені точкові ситуації, допомагають нам гарантувати додатковий рівень безпеки малечі.

Чи достатньо нам наявних дитячих бронежилетів? За нашими підрахунками, наразі нам для повного забезпечення, щоб бути готовими до різних ситуацій, знадобилося б 650 аналогічних комплектів.

– Ви говорите про 650 дитячих бронежилетів, окрім уже наявних у Нацполіції?

– Так. Це щоб максимально бути готовими до будь-якої ситуації, щоб усі підрозділи у нас були укомплектовані й щоб вони були, скажімо так, напоготові. Будемо сподіватися, що навіть ті дитячі бронежилети, які є в наявності, не знадобляться. Але, на жаль, ми все частіше ними користуємося.

Саме тому ми активно працюємо над розширенням партнерських програм, ведемо перемовини з міжнародними організаціями та фондами, щоби закупити додатково ці бронежилети, бо дитина має бути захищена не тільки юридично, а й фізично.

І поліція, зокрема, ювенальна превенція, зробить усе можливе для захисту та безпеки дітей.

– Дякую вам за розмову.

Автор:  Марія Гончар, Київ

Джерело: УКРІНФОРМ

Фото Данила Антонюка

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Діра в бюджеті України: у ЄС знайшли способи, як покрити дефіцит у 19 мільярдів доларів
24tv
2025-07-08T18:07:54Z
Що було до долара та як з'явилась американська валюта
24tv
2025-07-08T18:06:31Z
Експорт російської нафти впав до найнижчого рівня з лютого - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-08T18:03:13Z
Укрзалізниця презентувала перший безбар'єрний вагон: які його особливості та як придбати квитки
24tv
2025-07-08T17:48:28Z
В Україні скасували важливий податок: хто зможе не платити з 1 серпня
Хвиля
2025-07-08T17:27:46Z
В Україні нові цінові рекорди на вишню та чорну смородину
Gazeta UA
2025-07-08T17:27:45Z
Біотехнологічна компанія BioSig витратить $1,1 млрд на токенізацію та створення золотої скарбниці
ITC
2025-07-08T17:16:39Z
Аграрії отримали 820 га очищених земель у межах держпрограми розмінування — Мінекономіки
AIN
2025-07-08T17:12:46Z
Що штовхає ціни на житло вгору у Європі
24tv
2025-07-08T17:03:22Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Чому на газоні з’являються коричневі плями: як їх позбутися
24tv
2025-07-08T16:48:46Z
Найкращі дієти для чоловіків різного віку
24tv
2025-07-08T16:18:14Z
Штучний інтелект допоміг парі зачати дитину після 18 років невдалих спроб
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T15:30:55Z
Приготуйте з кабачків дещо незвичайне: рецепт соуса, який можна їсти ложками
Telegraf
2025-07-08T15:09:29Z
Захистіть дерева від мурах: дієві поради, які 100% працюють
24tv
2025-07-08T14:57:00Z
Гороскоп на 9 липня: Овнам - вдалий день, Левам - ризик втратити гроші
Telegraf
2025-07-08T14:03:58Z
Охматдит отримує більш сучасне обладнання, ніж те, що було пошкоджене під час російської атаки - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-08T13:54:35Z
У Білорусі брат засудженого журналіста Радіо Свобода дістав три роки колонії
УкраинФорм
2025-07-08T18:12:57Z
У Росії визнали «небажаним» Єльський університет - він розслідував викрадення українських дітей
УкраинФорм
2025-07-08T18:09:59Z
Законопроєкт про посилення санкцій США проти Росії внесуть на розгляд Конгресу 9 липня
ZN UA
2025-07-08T18:07:25Z
"Хороший-поганий дід": мережа сміється з нерішучості Трампа щодо допомоги Україні
Telegraf
2025-07-08T18:06:31Z
Зеленський: нарада з послами в Україні відбудеться 21 липня
Европейская правда
2025-07-08T18:06:17Z
Глава МЗС України підтвердив, що незабаром замінять посла у США і не лише
Европейская правда
2025-07-08T18:04:14Z
Російська пропагандистська група Storm-1516 видає себе за справжніх журналістів для атак на інші країни
Детектор М
2025-07-08T18:03:18Z
«Сюрприз» для Путіна та санкції проти китайських компаній: головне за 8 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T18:00:30Z
Президент Литви: агресивні наміри Росії – не риторика, а реальність
Европейская правда
2025-07-08T18:00:29Z
Як машина механічного розмінування Hydrema MCV 910 допомагає на Харківщині
AutoCentre
2025-07-08T18:09:35Z
Хотів здатися в полон ЗСУ: росіяни цинічно вбили свого ж солдата
24tv
2025-07-08T18:00:43Z
"Силам оборони доводиться відходити": ситуація на Запоріжжі загострилась, деталі
GlavRed
2025-07-08T18:00:05Z
Грози, зливи та град: Україну атакує дуже сильна негода, синоптики назвали області
GlavRed
2025-07-08T17:54:35Z
Росія вкотре запустила "Шахеди": в яких регіонах України загроза ворожого удару
24tv
2025-07-08T17:33:11Z
"Основний наступ – у серпні-вересні": Світан назвав причину активізації окупантів на півдні
GlavRed
2025-07-08T17:27:28Z
Вируватиме негода: де, коли і як довго будуть грози, сильні дощі, град і шквали
24tv
2025-07-08T17:18:23Z
Графік відключення газу в Хмельницькій області: кого попередили про незручності
Политека
2025-07-08T17:00:58Z
Хотів здатися в полон: росіяни відкрили вогонь по своєму військовому на Запорізькому напрямку
Фокус
2025-07-08T16:36:36Z
"Настав ключовий момент": чи можна закінчити війну у 2025 році
24tv
2025-07-08T18:12:33Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T18:09:45Z
Робота для пенсіонерів в Україні: де гарантовано заплатять від 18 тисяч гривень за місяць
Политека
2025-07-08T18:00:35Z
У Норвегії ненадовго закрили аеропорт через дрон, запущений туристом
Европейская правда
2025-07-08T17:51:31Z
Ситуація на фронті та контакти зі США: Зеленський провів нараду з військовим командуванням
УкраинФорм
2025-07-08T17:51:05Z
Розкриті технічні характеристики французького зенітно-ракетного комплексу Fulgur
InternetUA
2025-07-08T17:42:39Z
Громадські діячі вважають завданням мовного омбудсмана дерусифікацію публічної сфери
УкраинФорм
2025-07-08T17:42:34Z
Дружина Мірошниченка вперше розповіла, як з нею зв'язалися біологічні батьки їхньої 9-річної доньки
TSN
2025-07-08T17:24:01Z
Письменник Артур Дронь завершив службу у ЗСУ й анонсував нову книжку про війну
УкраинФорм
2025-07-08T17:06:39Z
Скарлетт Йоганссон стала найкасовішою акторкою в історії кіно
360ua.news
2025-07-08T18:06:44Z
Як російський триколор: Бейонсе здивувала неоднозначним сценічним вбранням
Telegraf
2025-07-08T18:06:43Z
Джастін Бібер на тлі чуток про розлучення показався в обіймах дружини й зробив гучну заяву
TSN
2025-07-08T17:51:27Z
Після бажання закінчити кар'єру актора: де зараз легендарний український артист Олександр Кобзар
24tv
2025-07-08T17:24:31Z
У Києві розпочалися зйомки документального проєкту про ментальне відновлення військових
УкраинФорм
2025-07-08T16:57:57Z
Melovin мобілізувався: коли це сталося та чим займатиметься зірка
GlavRed
2025-07-08T16:27:46Z
Дмитро Гордон замилував фото зі свого дитинства, де позує на руках у мами
TSN
2025-07-08T16:21:51Z
"Думали весь місяць": SLAVIA розсекретила ім'я сина
24tv
2025-07-08T16:18:54Z
Інна Мірошниченко розкрила секрет міцного шлюбу із зіркою та їхній ритуал: "Золота формула"
TSN
2025-07-08T16:06:41Z
Ці номери квартир притягують бідність та лихо: знають не всі
24tv
2025-07-08T18:06:33Z
Не викидайте використані чайні пакетики: оригінальні способи використання
24tv
2025-07-08T17:39:54Z
Не олія та не вершкове масло: на чому посмажити ідеальну яєшню
24tv
2025-07-08T17:39:05Z
Якщо є кабачок та яйця: приготуйте найніжніші млинці на сніданок чи вечерю
Telegraf
2025-07-08T16:54:25Z
Нічим не гірша за глінтвейн: як приготувати ароматну варенуху – подарунок від предків
24tv
2025-07-08T16:42:58Z
Відома блогерка помолодшала на 10 років: вона розкрила три секрети успіху
Фокус
2025-07-08T16:36:05Z
Цей пиріг з вишнями будете готувати знову й знов: ідеальний рецепт французького десерту
Telegraf
2025-07-08T16:30:47Z
Як боротися з білокрилкою на городі: народні засоби проти ненажерливої комахи
24tv
2025-07-08T16:27:47Z
Маловідоме селище називають найкрасивішим в Іспанії: від його краси аж дух захоплює
24tv
2025-07-08T16:21:59Z
У Росії розбився "аналоговнетний" БПЛА, який перебував у розробці 14 років
InternetUA
2025-07-08T17:58:23Z
У Херсоні росіяни вбили чоловіка вибухівкою з дрона
УкраинФорм
2025-07-08T17:31:56Z
На Буковині хлопець хотів купити крипту, але потрапив на гачок шахраям і позбувся грошей
InternetUA
2025-07-08T17:31:32Z
Слідство встановило обставини загибелі Діогу Жоти
Gazeta UA
2025-07-08T17:27:27Z
Жах на злітній смузі: чоловіка затягнуло в двигун літака
TSN
2025-07-08T17:18:36Z
В Іспанії восьмеро постраждали під час традиційного забігу з биками
Европейская правда
2025-07-08T17:04:42Z
В Києві сталася пожежа в житловому будинку, в якому розташований ресторан Мусафір
360ua.news
2025-07-08T17:03:18Z
Адвокати виманили у забудовника $2 млн на “житло для ЗСУ”
1News
2025-07-08T16:57:48Z
У Ростові масштабна пожежа на складі: в мережі показали відео
24tv
2025-07-08T16:57:13Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
У червні українці купили рекордну кількість нових електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:24:13Z
Volkswagen представив новий позашляховик Jetta, який не буде доступний для покупки
Топ Жир
2025-07-08T17:18:01Z
Hyundai має намір відмовитися від фізичних кнопок в авто
AutoCentre
2025-07-08T17:12:23Z
Fiat повертається до бензинових двигунів і механічної коробки передач у моделі, яка спочатку планувалася як виключно електромобіль
Топ Жир
2025-07-08T16:33:50Z
Куди звертатись, коли авто просить замінити зношені елементи
Мій Харків
2025-07-08T16:09:41Z
Електричний мінівен Mercedes VLE подолав 1100 км від Штутгарта до Рима
ITC
2025-07-08T16:04:21Z
Nissan припинив постачання популярних позашляховиків та пікапів до Канади без публічних оголошень
Топ Жир
2025-07-08T16:03:09Z
Автомат чи механіка: який автомобіль економніший в 2025 році
Фокус
2025-07-08T15:36:57Z
Чат-бот Ілона Маска Grok зарядився «потужністю» і неочікувано зайняв проукраїнську позицію
AIN
2025-07-08T18:06:24Z
Науковці знайшли найдавнішого птерозавра Північної Америки – йому 209 мільйонів років
24tv
2025-07-08T18:06:17Z
Новий витік розкриває дизайн iPhone 17 Air
Portaltele
2025-07-08T18:00:03Z
OnePlus випустила бюджетний смартфон Nord CE 5 із рекордним акумулятором в історії бренду
InternetUA
2025-07-08T17:24:26Z
Виживання в S.T.A.L.K.E.R. 2? В GSC натякають на більш хардкорний режим
ITC
2025-07-08T17:16:43Z
Обійшли Samsung і Xiaomi: 3 смартфони з найкращими акумуляторами за результатами тестів
Фокус
2025-07-08T17:15:07Z
Microsoft Edge попереджатиме про зламані паролі
Portaltele
2025-07-08T17:01:33Z
Стародавня гробниця в замку Урфа може змінити уявлення про раннє християнство
360ua.news
2025-07-08T17:00:47Z
Інсайдери назвали дату випуску нового дешевого iPhone
InternetUA
2025-07-08T16:49:55Z
УЄФА змінює формат плейоф у всіх турнірах
Football.ua
2025-07-08T17:55:17Z
Веслі Фофана: Не хочу нікуди йти з Челсі. Ви мене добре зрозуміли?
Football.ua
2025-07-08T17:45:01Z
Україна вимагає відсторонити від Універсіади російських дзюдоїстів, які підтримують війну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:33:36Z
Знаменитий Майкл Баффер отримав роботу у футболі: легенда боксу з'явиться на Клубному ЧС
24tv
2025-07-08T17:30:41Z
Пайшан може стати новою зіркою Ліги 1
Football.ua
2025-07-08T17:19:38Z
У Києві провели Кубок з популярного виду спорту — піклболу
Khreschatyk
2025-07-08T17:06:53Z
Ф'юрі у білій перуці виклав принизливе відео з секс-лялькою із обличчям Усика
24tv
2025-07-08T17:06:35Z
Сергій Сидорчук — новий радник Запорізької обласної асоціації футболу
Football.ua
2025-07-08T17:01:17Z
Екс-гравець Фулгема підписав контракт із Хайдуком
Football.ua
2025-07-08T16:48:33Z