/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fedb11ab51fcd35073ebe30cc598a786a.jpg)
Освітній омбудсмен розповіла про ризики оптимізації вишів в Україні
При цьому, в процесі злиття ЗВО можуть виникати такі ризики, як втрата робочого місця викладачем чи неотримання диплому студентом внаслідок втрати університетом ліцензії. Про це вона розповіла в програмі «Є розмова», передає кореспондент Укрінформ.
"Я прокоментую щодо оптимізації та злиття закладів вищої освіти. Ми отримуємо багато звернень з цього приводу. Але нещодавно було звернення щодо злиття 2-х закладів вищої освіти технічного спрямування. І я завжди вивчаю докладно які спеціальності, скільки студентів, аспірантів та ін. В одному закладі виявилось дійсно більше спеціальностей технічного спрямування, але невелика кількість студентів. А в іншому - величезна кількість студентів та аспірантів, (що вже наводить на певні висновки), та попри технічне спрямування закладу, більшість спеціальностей - гуманітарні", - розповіла Лещик.
За її словами, в Україні дійсно не вистачає спеціалістів технічних спеціальностей. Тому омбудсман підтримала створення одного великого ЗВО технічного спрямування.
"Дуже важливо, коли відбувається таке злиття. Це - оптимізація для того, щоб студенти мали змогу продовжити навчання за своєю спеціальністю вже в іншому закладі вищої освіти. При цьому, щоб їхні права не були порушені, а науково-педагогічним і науковим працівникам була запропонована робота за їхньою спеціальністю. Тобто, щоб злиття не вплинуло на їхні права", - заявила омбудсмен.
Лещик наголосила, що оптимізація вишів має ризики для викладачів, яких можуть не влаштувати нові умови роботи. Також, освітній омбудсман розповіла про випадок оптимізації ЗВО, після якого студент не може отримати свій диплом.
"Є кейс щодо якого я спілкувалася з Міністерством освіти. Військовий завершив університет, захистив магістерську, здав екзамени і не може отримати диплом. Річ у тім, що у закладу вищої освіти забрали ліцензію: він дуже слабкий, навчання на дуже низькому рівні. Ми зараз це питання вирішуємо", - додала вона.
Як повідомляв Укрінформ, плани Міносвіти полягають у скороченні кількості державних ЗВО до 100. Оптимізація ЗВО сьогодні перебуває в центрі уваги суспільства завдяки систематичним ініціативам МОН України. Серед останніх варто назвати такі: введення грантової системи фінансування навчання, пропозиції щодо відшкодування державі вартості навчання за бюджетні кошти в різних формах, приватизацію державних ЗВО, введення індикативних цін на освітні послуги, експеримент з виборів ректорів наглядовими радами університетів, об’єднання та укрупнення ЗВО тощо.
Раніше уряд ухвалив рішення щодо реорганізації Донбаського державного технічного університету. Рішення прийняте з метою вирішення проблемних питань діяльності переміщених закладів вищої освіти, переведених з тимчасово окупованої території, яким держава приділяє значну увагу. Реорганізація університету передбачає його приєднання до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.