MY.UAНовини
Пенсійна рулетка. Чому реформа під час війни може залишити українців без копійки на старість
Пенсійна рулетка. Чому реформа під час війни може залишити українців без копійки на старість

Пенсійна рулетка. Чому реформа під час війни може залишити українців без копійки на старість

Пенсійна рулетка. Чому реформа під час війни може залишити українців без копійки на старість

Міністерство соціальної політики планує велику пенсійну реформу, зокрема запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і нової формули розрахунку пенсій у солідарній системі за балами. Дедлайн — до кінця 2025 року.

Ризики накопичувальної системи під час війни

Є серйозні застереження щодо запровадження обов'язкової накопичувальної системи під час війни й економічної кризи. Досвід інших країн та експерти міжнародних фінансових організацій вказують, що для успішного запровадження накопичувальної пенсійної системи потрібні стале економічне зростання та значне збільшення доходів населення впродовж кількох років поспіль. Прогнозувати стале економічне зростання в Україні під час війни важко.

Інвестиційний дохід від пенсійних активів має перевищувати рівень інфляції за рік хоча б на 2–3%. За даними НБУ, інфляція 2022 року була 30%, 2024-го — 12%. За даними Держстату, в травні 2025 року інфляція в Україні прискорилася до 15,9%. Тобто річна дохідність інвестиційних інструментів (депозитів, ОВДП чи комерційних цінних паперів) має перевищувати мінімум на 3% інфляційні показники. Проте в Україні легальних галузей економіки з такою інвестиційною дохідністю практично нема. У кращому разі можна говорити про 8–10% річних. При цьому в Україні дуже слабкі фінансові інституції, нерозвинений ринок цінних паперів та обмежена кількість реальних інвестиційних інструментів. За таких умов гарантувати людям збереження коштів від інфляції неможливо.

Визначальний ризик запуску обов'язкової накопичувальної системи в нестабільній економіці — накопичення на пенсійних рахунках можуть стати від'ємними.

Для ефективності необхідні низькі адміністративні витрати — не більш як 1–1,5%. Досвід Аргентини та Чилі показує, що високі адміністративні витрати призводять до вкрай низьких результатів довгострокового інвестування і суттєвого зменшення пенсійних виплат.

Найбільшою проблемою є відсутність реальних державних гарантій збереження пенсійних накопичень. Немає чіткої системи повернення пенсійних активів у разі ліквідації емітентів цінних паперів і банків. Є загроза, що накопичувальна система за несприятливих умов перетвориться на велику фінансову піраміду.

Негативний досвід східноєвропейських країн

Уряд повинен врахувати негативний досвід країн, де в мирний час і за сприятливіших економічних умов запровадження обов'язкової накопичувальної системи зазнало краху:

  • Угорщина (2010): парламент призупинив сплату внесків на індивідуальні рахунки і санкціонував переведення коштів до солідарної системи через занадто високі довгострокові витрати;
  • Польща (2014): через державні обмеження фонди почали отримувати від’ємну дохідність, уряд дав громадянам три місяці на повернення до солідарної системи;
  • Чехія (2016): оголосила про ліквідацію другого рівня, створеного лише 2013 року.

Умови для запровадження накопичувальної системи

Перед запровадженням уряд повинен забезпечити:

  • відсутність негативного впливу на солідарну систему (вимога МВФ);
  • стабільне економічне зростання, підвищення зарплат і зниження інфляції;
  • гарантування збереження пенсійних накопичень;
  • заходи проти зловживань і завищених адміністративних витрат.

Реформа солідарної системи: розрахунок за балами

З липня 2025 року планується нова формула розрахунку пенсій із поділом на дві частини.

Базова пенсія — 30% від мінімальної зарплати після сплати податків. 2025 року це 1848 грн (менше прожиткового мінімуму для непрацездатних у 2361 грн і втричі менше фактичного прожиткового мінімуму). Виплачується всім пенсіонерам незалежно від стажу та зарплати.

Страхова пенсія — розраховується за балами залежно від років страхового обліку, розміру зарплати та її співвідношення до середньої зарплати по країні, за кожен місць трудової діяльності пенсіонера.

Переваги бальної системи:

  • усувається різниця між пенсіями, призначеними у різні роки при однакових показниках;
  • для осіб із зарплатою на рівні середньої заробітної плати в країні та нижче розмір пенсії буде трохи більшим;
  • новий механізм індексації застосовуватиметься до всіх пенсій, у тому числі і до раніше призначених, що забезпечить застосування однакового порядку підвищення всіх пенсій.

Недоліки:

  • вартість одного бала (наразі 1,02 грн у 2025 році) щорічно встановлюватиме уряд у ручному режимі;
  • для тих, у кого зарплата перевищує середню, пенсії будуть нижчими.

Також пропонується у Законі України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» такий соціальний показник, як «мінімальний розмір пенсії за віком», замінити на «розмір базової частини пенсії за віком». Така заміна є безпідставною, адже статтею 17 цього закону визначено, що основні державні соціальні гарантії встановлюються з метою забезпечити конституційне право громадян на достатній життєвий рівень. При цьому визначено, що основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Проблеми соціальної справедливості

З 2022 року спостерігається різке зростання (у 2,5 разу) кількості осіб із зарплатою більш як 160 тис. грн (максимальна база нарахування ЄСВ), з частини якої не сплачується єдиний соціальний внесок. Це створює додаткове навантаження на бюджет Пенсійного фонду.

Ще одна серйозна проблема полягає в разючій диспропорції в оплаті праці між керівниками держпідприємств, членами наглядових рад, працівниками центральних органів влади та працівниками реального сектора. Ця диспропорція має негативний мультиплікативний ефектнерівності в зарплатах викликають ще більші нерівності у пенсійному забезпеченні.

За даними Мінсоцполітики, середній розмір довічного утримання суддів наприкінці 2024 року сягав 99,74 тис. грн на місяць — у 17 разів більше за середню пенсію і в 42 рази більше за мінімальну пенсію для непрацюючих.

Мета реформи має включати вирішення таких головних проблем: створення передумов для сталого розвитку економіки і, як наслідок, для розвитку пенсійного забезпечення на основі державного і недержавного пенсійного страхування; вдосконалення системи управління пенсійним забезпеченням.

Для посилення соціального захисту громадян необхідно дотримуватися єдиних принципів реалізації процесу реформування пенсійної системи України, до яких можна віднести:

  • економічну обґрунтованість і фінансову спроможність пенсійної системи;
  • соціальну справедливість — один закон для всіх та однакові правила і одна формула нарахування пенсій для всіх без винятку; унеможливлення існування привілейованих груп спецпенсіонерів, що отримують пенсії за окремими законами, наприклад таких, як колишні прокурори, поліцейські, судді;
  • розуміння та підтримку пенсійної реформи широкими верствами населення;
  • добровільність і свободу вибору, підвищення зацікавленості та відповідальності громадян за свій добробут у старості;
  • сприяння економічному розвитку країни та зростанню національних заощаджень.

Реформування пенсійної системи можливе лише за сталого розвитку економіки та зростання доходів населення, бо проблеми пенсійного забезпечення є похідними від проблем економіки.

Буде економічне зростання — стануть можливими і справжні пенсійні реформи, не буде економічного зростання — продовжаться занепад і деградація пенсійного забезпечення.

Висновок: пенсійне забезпечення є важливою складовою системи соціального страхування та соціального захисту населення, зачіпає інтереси практично кожного громадянина України, отже, від того, наскільки прозорими будуть схеми пенсійних відрахувань і зрозумілим та справедливим порядок нарахування пенсій, залежить сприйняття чи відторгнення реформ суспільством.

Рекомендації

Щодо накопичувальної системи: впровадження в умовах війни, кризи, високої інфляції без реальних гарантій збереження накопичень несе великі ризики негативного результату. На сучасному етапі доцільно утриматися від впровадження обов'язкової накопичувальної системи.

Щодо бальної системи: має позитивні та негативні ознаки. Позитив — усунення різниць між пенсіями різних років, трохи більші пенсії для осіб із середньою зарплатою та нижче. Негатив — базова пенсія менша від прожиткового мінімуму, нижчі пенсії для високооплачуваних працівників.

Для посилення діючої системи потрібно:

  • запровадити однакові правила нарахування для всіх, максимально скоротити привілейовані групи спецпенсіонерів;
  • усунути диспропорції в оплаті праці;
  • зняти обмеження щодо максимальної бази нарахування ЄСВ;
  • мінімізувати тіньову зайнятість.

Головне: пенсійне забезпечення зачіпає інтереси кожного громадянина, тому від прозорості схем відрахувань і справедливості нарахування залежить суспільний настрій щодо реформ. Успішне реформування можливе лише за умов сталого економічного розвитку та зростання доходів населення. Буде економічне зростання — стануть можливими справжні пенсійні реформи, не буде — продовжаться занепад і деградація пенсійного забезпечення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЄС хоче створити фонд на €100 млрд для підтримки України - Bloomberg
Gazeta UA
2025-07-08T22:42:19Z
100 мільярдів євро на кону: ЄС готує масштабний фонд, але є нюанси
GlavRed
2025-07-08T22:27:41Z
Німці стали пити рекордно мало пива
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T22:03:08Z
Ціни на ключові продукти злетіли до небес - яка причина аномального подорожчання
GlavRed
2025-07-08T19:27:48Z
В Україні оновили порядок нарахування виплат: що зміниться для нинішніх та майбутніх пенсіонерів
Хвиля
2025-07-08T19:27:13Z
Мінімалка зросте в три етапи: скільки отримуватимуть українці у найближчі три роки
Знай
2025-07-08T19:06:48Z
В Україну заходить великий гравець оборонки: Excalibur Army відкриває офіс і запуск виробництва
24tv
2025-07-08T19:06:44Z
Кінець російській нафті: в Угорщині пропонують відновити трубопровід "Одеса-Броди"
TSN
2025-07-08T19:03:07Z
Яким чином відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-07-08T19:00:35Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
З наступного року в Україні стане доступною безкоштовна вакцинація від ВПЛ, — МОЗ
Фокус
2025-07-08T22:30:15Z
Які продукти провокують появу неприємного запаху тіла: сім найгірших
Gazeta UA
2025-07-08T21:42:33Z
Радіологи стали набагато точніше передбачати рак грудей: що стоїть за їхнім успіхом
Фокус
2025-07-08T19:42:48Z
Поширена інфекція призведе до 12 мільйонів випадків раку шлунка у молодих людей
24tv
2025-07-08T19:06:20Z
Ми щодня стаємо трохи дурнішими, використовуючи ChatGPT: вчені пояснили, як це відбувається
24tv
2025-07-08T19:06:19Z
7 прихованих небезпек у вашому домі, які не можна ігнорувати
24tv
2025-07-08T19:00:20Z
Чому на газоні з’являються коричневі плями: як їх позбутися
24tv
2025-07-08T16:48:46Z
Європарламент схвалив запуск нової системи перетину зовнішніх кордонів ЄС
УкраинФорм
2025-07-08T22:54:58Z
Жорсткі санкції проти РФ і не тільки: сенатор Ліндсі Грем пояснив погрозу Трампа
TSN
2025-07-08T22:51:14Z
В ОП провели онлайн-зустріч з українськими послами у країнах Африки
УкраинФорм
2025-07-08T22:42:37Z
Сибіга дав пораду, як сприймати новини зі США
Европейская правда
2025-07-08T22:36:19Z
Позиція США на підтримку України залишається незмінною - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-08T22:30:42Z
Тривожні заяви зі США не свідчать про зміну політики — МЗС
TSN
2025-07-08T22:30:05Z
Війна, день 1231. Трамп анонсував відсилання додаткового озброєння для України
Football.ua
2025-07-08T22:24:09Z
Законопроєкт про посилення санкцій США проти Росії внесуть на розгляд Конгресу 9 липня
ZN UA
2025-07-08T22:24:04Z
Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт лідерів Талібану за утиски жінок в Афганістані
ZN UA
2025-07-08T22:15:51Z
Потрапив у полон, рятуючи пораненого побратима: додому повернувся Василь Штогун з Тернопільщини
УкраинФорм
2025-07-08T22:09:22Z
Оголосили підозри двом військовим із Житомирщини, які перейшли на бік росіян
УкраинФорм
2025-07-08T21:57:54Z
Компенсація втрат: ворог перекинув свіжі сили на південь України
Хвиля
2025-07-08T21:30:14Z
Лінія фронту станом на 8 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:27:03Z
Росіяни влаштували новий нічний обстріл: у Києві чули вибухи
Telegraf
2025-07-08T20:24:00Z
"Люди божеволіли": росіяни про подробиці операції "Труба" в Суджі
TSN
2025-07-08T20:18:59Z
На фронті - 148 зіткнень, ЗСУ знешкодили майже 180 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-08T20:18:39Z
"Силам оборони доводиться відходити": ситуація на Запоріжжі загострилась, деталі
GlavRed
2025-07-08T20:15:01Z
Графік відключення газу у Вінницькій області: де тимчасово не надаватимуть послуги
Политека
2025-07-08T20:00:59Z
Спільне виробництво зброї, яке зміцнює Україну: яка країна ЄС вже долучилася
GlavRed
2025-07-08T21:27:37Z
Що не можна робити 9 липня, аби не опинитися у біді
Telegraf
2025-07-08T21:24:58Z
Держслужба з етнополітики виявила ознаки афілійованості УПЦ з Російською православною церквою
УкраинФорм
2025-07-08T21:21:04Z
"Простий процес": в Міноборони пояснили, як та коли повернутись з СЗЧ за спрощеною процедурою
Фокус
2025-07-08T21:12:59Z
По всі Україні оголошено ракетну небезпеку: що відомо
TSN
2025-07-08T20:18:26Z
Повний місяць у липні 2025: як побачити "Оленячий місяць" в Україні
24tv
2025-07-08T20:06:34Z
Ольга Стефанішина прокоментувала «крінж-відео» Мінʼюсту
Детектор М
2025-07-08T19:57:46Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T19:51:31Z
Освітня сфера на порозі змін: масштабні реформи, скорочення шкіл і злиття вишів
ZN UA
2025-07-08T19:49:28Z
Любовний гіпноз для Рейчел Грін: у Дженніфер Еністон новий роман
GlavRed
2025-07-08T22:39:26Z
Виграла бій у тата: Slavia вперше розкрила ім'я новонародженого сина
GlavRed
2025-07-08T22:27:42Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
На одному подиху: 3 короткі турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2025-07-08T18:39:36Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Скарлетт Йоганссон стала найкасовішою акторкою в історії кіно
360ua.news
2025-07-08T18:06:44Z
Забута зірка 90-х: салат з сардиною, який завжди буде у пригоді
24tv
2025-07-08T21:27:25Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Швидко, ситно і оригінально: рецепт хумусу з буряка – намазка на всі випадки життя
24tv
2025-07-08T19:42:58Z
Як перетворити балкон на розкішний сад: 5 правил від квіткових дизайнерів
Telegraf
2025-07-08T19:30:56Z
Гороскоп на 9 липня: Близнюки - відкрийте очі, Терези - будьте чесними
FaceNews
2025-07-08T19:21:38Z
Шпаки атакують: що робити, щоб зберегти урожай вишні
24tv
2025-07-08T19:12:05Z
Домашні улюбленці допомагають старшим людям залишатися здоровими: вчені назвали основні види
Фокус
2025-07-08T19:00:57Z
Копійчаний засіб, який точно спрацює: як позбутися бронзівки на рослинах
24tv
2025-07-08T18:51:37Z
Унаслідок атаки дронів на Київщині поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-08T22:48:53Z
У Норвегії тимчасово закрили аеропорт через дрон туриста
iPress
2025-07-08T21:51:48Z
Жінка продавала дитячу коляску і втратила понад 47 тис. грн
InternetUA
2025-07-08T21:33:09Z
Дрони атакували Курщину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T21:24:55Z
В іспанській Валенсії спалахнула пожежа в житловому будинку, 14 постраждалих
Европейская правда
2025-07-08T20:27:40Z
На границе с Румынией нашли мертвого мужчину в горах
Новости Украины
2025-07-08T20:18:21Z
Відомі німецькі автобани потріскались від спеки – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:12:41Z
Дві жінки стали жертвами телефонних шахраїв, втративши чималенькі гроші
InternetUA
2025-07-08T19:31:29Z
На Харківщині жінка заявила, що її побили під час мобілізації сина
УкраинФорм
2025-07-08T19:21:38Z
Він проїхав 1600 миль на своєму Корветті та втратив понад 20 тисяч доларів
Топ Жир
2025-07-08T22:48:51Z
Таємниці, приховані в деталях: незвичайні рулети, які розкривають свої секрети лише при уважному розгляді
Топ Жир
2025-07-08T22:03:37Z
Завод Nissan, який переживає складні часи, може почати виробництво невідомих електромобілів
Топ Жир
2025-07-08T20:48:58Z
Новий торговий знак Dodge підтверджує назву Outlaw для потужної версії Charger з ДВЗ
Топ Жир
2025-07-08T20:03:04Z
Bentley показала концепт свого першого електромобіля
1News
2025-07-08T19:45:10Z
Pagani представила новий спідстер Codalunga у стилі 1960-х років
Топ Жир
2025-07-08T19:33:21Z
Продажі Mercedes значно знизилися через подвійне підвищення митних тарифів Трампа
Топ Жир
2025-07-08T18:48:18Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
У червні українці купили рекордну кількість нових електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:24:13Z
Шахраї обіцяють «грошову нагороду» за проходження опитування
Украина Криминальная
2025-07-08T22:45:59Z
Неандертальці будували жирові фабрики: що це
Gazeta UA
2025-07-08T22:42:33Z
Так баклажани ви ще точно не готували: ТікТок підкорив смішний рецепт
Telegraf
2025-07-08T22:33:13Z
Тепер Gemini може читати WhatsApp без вашого дозволу
InternetUA
2025-07-08T22:01:35Z
OpenAI посилила кіберзахист після підозр у шпигунстві з боку китайської компанії DeepSeek
iPress
2025-07-08T21:51:37Z
Війна проти комарів: китайці створили побутову "ППО"
TSN
2025-07-08T21:21:30Z
Google Pixel 10 і Pixel 10 Pro отримають нові кольори та версію на 1 ТБ
InternetUA
2025-07-08T20:57:22Z
ШІ навчився брехати, погрожувати та шантажувати — все заради власної вигоди
InternetUA
2025-07-08T20:01:19Z
"Підтримую всією душею": ШІ Ілона Маска звернувся до українців після баталії з росіянами
Telegraf
2025-07-08T19:48:02Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Реал у півфіналу Клубного чемпіонату світу
24tv
2025-07-08T22:33:49Z
Циганков готовий цього літа залишити Жирону — Джейкобс
Football.ua
2025-07-08T21:24:49Z
Челсі вийшов у фінал Клубного чемпіонату світу завдяки шаленим голам новачка: відеоогляд матчу
24tv
2025-07-08T21:09:54Z
Лідс зробив третю пропозицію щодо одного з головних символів Ньюкасла
Football.ua
2025-07-08T20:52:55Z
Жуан Педро забив дебютний гол за Челсі у ворота рідного клубу
Football.ua
2025-07-08T20:24:37Z
Усик відверто зізнався, чи був насправді нокдаун у першому бою з Дюбуа
24tv
2025-07-08T20:18:48Z
Брага підписала гравця збірної Швеції
Football.ua
2025-07-08T19:55:14Z
К'єлліні став співвласником Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-07-08T19:34:14Z
Присвоєння «Героя України» закатованому юному футболісту. Петиція набрала потрібні голоси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T19:18:21Z