/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F18d78735eb4a67f066f474d086325ad3.jpg)
Втратите одразу три пенсії: українців попередили про поширену помилку - кого терміново чекають у ПФУ
Українські громадяни, які досягають пенсійного віку, ризикують втратити до трьох місяців пенсійних виплат через звичайну необізнаність або зволікання. Йдеться про 90-денний термін, протягом якого необхідно звернутись до Пенсійного фонду України із заявою та повним пакетом документів.
Якщо зробити це вчасно — пенсію призначать з дати, що настає після дня народження. Якщо запізнитись — виплати почнуть нараховувати тільки з моменту звернення, і три місяці буде втрачено.
Правило 90 днів стосується осіб, які досягли пенсійного віку — у 2025 році це 60 років при наявності 32 років страхового стажу. Якщо громадянин звертається до ПФУ протягом трьох місяців після досягнення пенсійного віку з повним пакетом документів, виплати починаються з наступного дня після дня народження. Наприклад, якщо 60 років виповнилось 10 квітня, а заява подана до 10 липня — пенсію призначать з 11 квітня.
Якщо ж документи подано пізніше (наприклад, 12 липня), пенсія буде призначена з дати подання, і за квітень, травень і червень гроші вже не нараховуються.
Помилково вважати, що достатньо просто звернутись до ПФУ з заявою. Насправді, відлік 90 днів стосується дати, коли Пенсійний фонд отримав усі документи, а не лише заяву. Якщо комплект не повний — звернення не рахується, а час іде.
Потрібні документи:
-
паспорт;
-
ідентифікаційний код;
-
документи, що підтверджують страховий стаж;
-
інші довідки залежно від виду пенсії.
Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ
У рамках пенсійної реформи щороку зростають вимоги до страхового стажу. У 2025 році для пенсії у 60 років потрібно 32 роки стажу. Якщо стажу менше, діють інші умови:
-
від 22 до 31 років — пенсія у 63 роки;
-
від 15 до 21 року — пенсія у 65 років;
-
менше 15 років — соціальна допомога, не пенсія.
До 2028 року вимога зросте до 35 років стажу.
Закон дозволяє компенсувати відсутній стаж через добровільну участь у пенсійній системі. Для цього потрібно:
-
укласти договір з ПФУ;
-
сплачувати внески щомісяця.
Пенсіонерка. Фото: скрін youtube
У 2025 році один місяць стажу коштує 1760 гривень (22% від мінімальної зарплати, яка становить 8000 грн). Якщо мінімалка зросте — зросте й вартість «купівлі» стажу.
Раніше ми розповідали, що пенсія з інвалідності внаслідок війни не лише для військових: хто ще має на неї право
Також, важлива постанова для пенсіонерів: як повернути свої виплати