/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F37a04d8b383f3d8ef6d46a885488577d.jpg)
Військова підготовка в університетах: чому навчатимуть студентів
З 1 вересня 2025 року в українських закладах вищої освіти запровадять обов'язкову базову загальновійськову підготовку (БЗВП) як окрему навчальну дисципліну. Вона стане частиною освітньої програми для всіх студентів-чоловіків, тоді як жінки зможуть долучатися до неї добровільно.
Про деталі нововведення розповів народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки Олександр Федієнко. За його словами, впровадження такої підготовки є логічним кроком для країни, що перебуває у стані війни.
"Ну, в принципі, там нічого складного немає", — зазначив нардеп, додавши, що програма була розширена та тепер включатиме навички керування дронами, медичну підготовку та поводження зі зброєю.
Особливо важливою ця дисципліна буде для студентів, які навчаються на військових кафедрах, оскільки в майбутньому вони зможуть отримати звання молодшого офіцера.
Водночас Олександр Федієнко наголосив, що БЗВП не є інструментом для набору до лав Збройних Сил. Це передусім освітній компонент, покликаний підвищити обороноздатність суспільства та навчити громадян базових навичок для власної безпеки.
"Навіть якщо ви мали БЗВП і перейшли на контракт, все одно ви будете спрямовані до навчальних центрів, як виписано в діючому законодавстві, коли ви стаєте військовослужбовцем. А це просто елемент навчальної програми", — пояснив Федієнко.
Графік та порядок проходження курсу кожен заклад вищої освіти визначатиме самостійно, інтегруючи його у свою навчальну програму. Це означає, що університети самі вирішуватимуть, на якому курсі та в який період студенти проходитимуть підготовку.
Народний депутат також підкреслив, що Україна має брати приклад з таких країн, як Ізраїль, та готувати суспільство до можливих загроз, враховуючи наявність "неадекватного сусіда".
Раніше Вениславський зробив різку заяву про студентів-ухилянтів.