«Вокс Україна» презентувала дослідження нормативно-правових актів у сфері відновлення
Команда платформи «Вокс Україна» презентувала нове дослідження «Відновлення для всіх. Мапінг та аналіз нормативно-правових актів у сфері відновлення».
Експерти платформи проаналізували понад 23 тисячі нормативно-правових актів, ухвалених після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, які стосуються як відбудови фізичних об’єктів, так і реформ освіти, енергоефективності, управління відходами тощо. З цих документів «Вокс Україна» виділила 218 регуляцій, що найбільше впливають на процес відбудови України.
За попередньою оцінкою експертів, до 128 із цих регуляцій є сенс включити норми з гендерно відповідального, інклюзивного відновлення. Водночас автоматизований аналіз текстів на основі тематичного словника показав, що у 77 з них зустрічаються слова, що вказують на врахування гендерно-інклюзивного аспекту.
Із 218 нормативних актів «Вокс Україна» за допомогою експертної оцінки відібрала 15 ключових регуляцій для сфери відновлення та провела для них аналіз згадок гендерно-інклюзивного підходу.
За даними «Вокс Україна», у сімох регуляціях гендерно-інклюзивна компонента присутня в достатній мірі. У шістьох документах вона висвітлена в недостатній мірі, а у двох вона взагалі відсутня.
«Ключовою проблемою наразі залишається відсутність єдиного рамкового закону, який би систематизував та узагальнив принципи відбудови, згадані в різних документах. Такий закон має визначити архітектуру відбудови, зокрема розподіл повноважень і відповідальності між органами влади, а також між публічними та приватними учасниками процесу», — зауважили у «Вокс Україна».
Серед прогалин також — неузгодженість нормативних актів між собою та різнорідна термінологія.
Команда «Вокс Україна» сформулювала кілька практичних рекомендацій для виправлення цих недоліків.
Зокрема, вона закликає ухвалити єдиний рамковий закон про відновлення. Законопроєкт «Про засади відновлення України», який розробило Міністерство розвитку громад та територій, але який так і не зареєстрований у парламенті, необхідно доопрацювати, зокрема деталізувавши норми про участь громадськості у відновленні та ухвалити.
Також «Вокс Україна» зауважила, що в українському законодавстві є багато схожих визначень терміну «відновлення» в контексті фізичних руйнувань. Усі вони дещо відрізняються, що робить законодавство заплутаним. На думку експертів, варто уніфікувати терміни, що підпадають під визначення «відновлення», а також чітко окреслити різницю між визначеннями «відновлення» та «відбудова».
Крім того, необхідно усунути неузгодженості між правовими актами різного рівня.
«Один із ключових НПА для організації відновлення — постанова Кабміну. №731 про порядки відновлення і розвитку регіонів та громад — не вимагає проведення гендерного аналізу. Хоча в законі про засади державної регіональної політики, на який спирається постанова, є чітка норма: "Розроблення регіональних стратегій розвитку здійснюється на основі оцінки потреб заінтересованих сторін та вигодонабувачів (бенефіціарів) у регіоні, оцінки гендерного впливу". Варто додати до цієї постанови вимогу проводити гендерний аналіз планів розвитку територіальних громад, а також аналіз безбар’єрності», — вважають у «Вокс Україна».
Серед рекомендацій також — залучати стейкхолдерів до розробки рішень та зробити гендерно-правову експертизу реальною, а не формальною, при підготовці нормативно-правових актів.
Ознайомитися з повним дослідженням можна за посиланням. Візуалізація аналізу також доступна на дашборді.
Фото: «Вокс Україна»
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.