45 організацій та медіа занепокоєні відсутністю сесії про медіасектор в основній програмі Конференції з відновлення України
45 українських і міжнародних організацій та медіа висловили занепокоєння та розчарування тим, що організатори четвертої Конференції з питань відновлення України (URC2025), яка відбудеться в Римі 10-11 липня, вкотре не включили в основну програму жодної сесії, присвяченої відновленню українського медіасектору. Відповідний відкритий лист оприлюднили на сайті міжнародної організації «Репортери без кордонів» (RSF).
«За останні чотири роки питання відновлення українського медіасектору ніколи не було ключовою темою для обговорення на Конференції. Після місяців інтенсивних і тривалих адвокаційних зусиль і попри пропозицію провести спеціальну панель, подану кілька місяців тому “Репортерами без кордонів” та Інститутом масової інформації, це питання залишається поза увагою.
Відсутність спеціальної сесії в центральній програмі, присвяченої українському медіасектору, є не лише тривожним і глибоко занепокійливим сигналом, але й ганьбою», — ідеться в листі.
Автори звернення зауважили, що захист свободи преси, підтримка довгострокової стійкості медіа та відновлення медіаінфраструктури мають бути ключовими компонентами будь-якої серйозної стратегії відновлення.
«Ми не можемо ігнорувати критично важливу роль українських ЗМІ та журналістики у просуванні прозорості, демократичного врядування, публічної підзвітності та соціальної згуртованості — цінностей, які є невід'ємними для будь-яких довгострокових зусиль з відновлення та реконструкції. Без уваги до цих питань ширші цілі демократичного оновлення та економічного розвитку залишатимуться неповними та наражатимуться на ризик», — переконані вони.
Українські незалежні журналісти та працівники медіа продовжують роботу, попри російські обстріли та цілеспрямовані атаки, політичний тиск і ризики цензури, руйнування бізнес-моделі через падіння доходів від реклами з 2022 року.
За даними ІМІ, з 24 лютого 2022 року щонайменше 332 українські медіа призупинили роботу, переважно з фінансових причин. Ситуація погіршилася у 2025 році після оголошення про припинення підтримки медіа з боку USAID, що поставило сектор у ще більшу небезпеку.
«Хоча українські медіа продовжують демонструвати стійкість, професіоналізм і рішучість, цього недостатньо. Стала, довгострокова міжнародна підтримка вкрай необхідна і цілком можлива. Настав час для Конференції з відновлення України — та її організаторів, української та італійської влади, а також широкої міжнародної спільноти — визнати просту істину: медіа мають бути частиною розмови про відновлення», — резюмували автори звернення.
Відкритий лист підписали:
1. RSF
2. Національна спілка журналістів України
3. Громадська організація «Миколаївський медіахаб»
4. Інтернет-видання «МикВісті»
5. Інститут масової інформації
6. «Громадське радіо»
7. Академія української преси
8. Глобальний форум з розвитку медіа (GFMD)
9. Free Press Unlimited (FPU)
10. DOMANI
11. RETE #NOBAVAGLIO
12. ARTICOLO 21
13. Європейський центр журналістики (EJC)
14. Фонд розвитку ЗМІ
15. «Слобідський край»
16. Центр громадських розслідувань
17. «Інститут Американістики»
18. Агенція журналістики даних Texty.org.ua
19. Європейський центр з питань свободи преси та ЗМІ (ECPMF)
20. Громадська організація «Жінки в медіа»
21. Львівський медіафорум
22. I-ViN.INFO
23. Громадська організація «Медіацентр UA»
24. Міжнародний інститут преси (IPI)
25. Fondation Hirondelle
26. Інститут регіональної преси та інформації (ІРМІ)
27. 2402 Foundation (Daily Humanity)
28. CORRECTIV
29. ГО «Інститут розвитку та захисту демократії»
30. «Полтавська хвиля»
31. Sil.Media
32. CID Media Group
33. Національна мережа гіперлокальних медіа «Район.in.ua»
34. Медіаплатформа «Вгору»
35. Національна суспільна телерадіокомпанія України
36. Асоціація «Незалежні видавці регіональної преси України»
37. «Трибун»
38. Intent.Press
39. Міжнародний фонд підтримки медіа, що становлять суспільний інтерес (IFPIM)
40. The Fix Media
41. Центр демократії та верховенства права
42. Donbas Media Forum
43. Медіа Varosh
44. ГО «Детектор медіа»
45. Hromadske
Авторки дослідження «Залучення медіа до гендерно-відповідального та інклюзивного підходу у програмах відновлення України: рекомендації для міжнародних організацій» закликали інтегрувати підтримку медіа на всіх рівнях стратегічного планування, зокрема в програму URC2025, наголошуючи на ролі журналістики як гаранта демократичного, інклюзивного та прозорого відновлення.
Фото: RSF
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.