Чи закінчуються у рашистів танки?
OSINT-аналітики стверджують, що запаси радянських танків на російських складах добігають кінця. Видання “Нова газета Європа” розбирається в тому, чи буде чим воювати армії РФ у найближчому майбутньому
Радянський мотлох
В деяких українських ЗМІ почали з’являтися статті про те, що у Росії закінчуються танки. “У 2025 році російські танки “перестали існувати як фактор на полі бою”. Це не перебільшення, а відображення фактів: всю техніку, здатну воювати, або знищено, або вона не підлягає ремонту, – запевняє видання “Діалог”. – Згідно з даними проекту Warspotting, у травні 2025 року зафіксовано мінімальні втрати російських танків за весь період вторгнення. Не тому, що їх бережуть, а тому, що їх просто більше немає. До 80% складів спорожніли ще 2024 року”.
Головне управління розвідки ЗСУ України повідомляє, що Росія змушена повертати в стрій застарілі танки Т-62 через брак сучасної техніки.
“Унаслідок масштабних безповоротних втрат озброєння та військової техніки під час війни проти України російська федерація вдається до масового розконсервування застарілих бойових машин, – заявляє ГУР. – На тлі виснаження резервів техніки 1970-х років випуску в РФ розпочалося активне повернення в експлуатацію ще більш давніх зразків, зокрема танків типу Т-62. Відновлення цих машин відбувається переважно на базі 103-го бронетанкового ремонтного заводу, розташованого в населеному пункті Атаманівка Забайкальського краю. Постачання танків Т-62 у зону бойових дій здійснюється головним чином зі складів східного військового округу”.
27 червня 2025 року ГУР зафіксувало перекидання 21 танка Т-62 зі східного військового округу в європейську частину Росії. Технічний стан більшості цих машин, за даними української розвідки, незадовільний: танки десятиліттями зберігалися просто неба, без технічного обслуговування.
Однак через гостру нестачу сучасних основних бойових танків, таких як Т-90М і Т-72Б3М, застосування Т-62 розглядається як тимчасове, але вимушене рішення.
За даними ГУР, ключовими факторами, що обмежують можливості виробництва сучасної бронетехніки в Росії, залишаються брак промислових потужностей і дефіцит імпортних високотехнологічних компонентів. На практиці Т-62 використовуються не тільки як активні бойові одиниці, а й як стаціонарні вогневі точки для зміцнення оборонних позицій.
Знищений російський танк із захистом від дронів на узбіччі дороги недалеко від Суджі, Курська область, 16 серпня 2024 року. Фото: AP Photo / Scanpix / LETA
Ютуб-канал “Быть или” з посиланням на західних OSINT-аналітиків, які вивчали супутникові знімки, розповів, що на російських складах наразі залишилася лише 251 одиниця танків у хорошому стані, 1804 танки – у поганому, а також 1287 танків, які можуть піти лише на запчастини.
При цьому американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляє, що споживання Росією танкових запасів радянської епохи, мабуть, сповільнюється. Можливо, це відбувається через зростаючий перехід Росії на використання мотоциклів і квадроциклів на полі бою. У армії РФ, за даними ISW, як і раніше, є 46 відсотків її довоєнних запасів танків, 42 відсотки її довоєнних запасів бойових машин піхоти і 48 відсотків її довоєнних запасів бронетранспортерів.
Запаси виснажуються
За даними США, на початок квітня 2025 року Росія втратила під час війни в Україні понад 4000 танків. Про це заявив верховний головнокомандувач об’єднаних збройних сил НАТО в Європі, американський генерал Крістофер Каволі, на слуханнях у Комітеті зі збройних сил Сенату США у Вашингтоні.
“У Росії на початок вторгнення 2022 року в строю було від 2,5 до 3 тисяч танків, – розповідає “Новой-Европа” на умовах анонімності російський військовий експерт, – У резерві перебувало ще близько 10 тисяч. Щомісяця тільки один Уралвагонзавод відновлює з баз зберігання приблизно 130 одиниць Т-72, а також виробляє близько 20 нових Т-90 “Прорив”. За три роки війни УВЗ, омський завод та інші бронетанкові ремонтні заводи дали армії понад 6 тисяч одиниць модернізованих Т-72.
Тож ще 4 тисячі танків залишилося на консервації. З них 400 Т-62 і деяка кількість Т-54 і Т-55. Але решта – цілком ремонтопридатні Т-72. Тому в армії РФ із танками найближчим часом проблем не буде. Просто їх бережуть від українських дронів. Ймовірно, що готують до великого наступу. Цікаво, що, судячи з параду 9 травня в Петербурзі, саме до Західного військового округу відправляють нові Т-90 і Т-72, які пройшли найглибшу модернізацію”.
За словами російського експерта, російський ВПК не тільки відновлює радянську техніку, а й намагається створювати новинки. Зараз збирають 10 екземплярів бойової машини підтримки танків. Триває робота над проєктом “Штурм” – роботизованим комплексом штурмових машин на платформі Т-90М.
Є плани щодо відновлення випуску газотурбінних танків на модернізованому шасі Т-80 з бойовим модулем від Т-90М. В Омську навіть збираються будувати для цього новий завод.
“Стверджувати, що у Росії закінчилися танки, на мій погляд, дуже передчасно, – розповідає “Новой-Европа” військовий аналітик, колишній співробітник СБУ Іван Ступак. – Є Уралвагонзавод, який безперервно виробляє нові танки і модернізує взяті з баз тривалого зберігання.
При цьому танків, дійсно, може не вистачати для проведення великих наступальних операцій. Уже спостерігається дефіцит цього виду озброєнь. Але кризи в армії РФ не виникає. За оцінками фахівців, Росія випускає 250-300 нових танків Т-90 “Прорив” на рік. У найкрутішій комплектації такий танк коштує близько 4,5 мільйона доларів США”.
Володимир Путін під час відвідування “Уралвагонзавода” в Нижньому Тагілі, Свердловська область, 15 лютого 2024 року. Фото: Раміль Сітдіков / Супутник / EPA
“Судячи з усього, реально з танками у Росії справи кепські, – висловлює свою думку “Новой-Европа” військовий оглядач Давид Шарп. – У боєготовому стані на 24 лютого 2024 року в армії РФ було трохи більше ніж 2,5 тисячі танків. І на базах тривалого зберігання до теперішнього моменту залишився один лише фізично і морально застарілий мотлох. Адже спочатку звідти брали найбільш збережені екземпляри. І до теперішнього моменту ремонтопридатних машин залишилося вже зовсім небагато.
Я думаю, що реальна цифра втрат армією РФ танків до теперішнього моменту дещо вища, ніж 4 тисячі. Крім бойових втрат, є ще чимала кількість зламаної техніки. Адже машини, що перебувають не в найкращому стані, експлуатуються в найжорсткіших умовах і далеко не завжди кваліфікованими кадрами”. За словами Давида Шарпа, багато танків потрапили на склади вже далеко не новими. Адже їх ставили на зберігання після розпаду СРСР без необхідної консервації просто неба.
Горить, як свічка
Танки, за словами Івана Ступака, у сучасній війні живуть дуже недовго. FPV-дрони можуть знищувати їх ще на відстані в 10-15 кілометрів від передової. “Танк горить, як свічка в церкві, – додає військовий аналітик. – Від дронів поки що не придумали надійного захисту. Через це можна вважати танки застарілим видом озброєнь, що не виправдовує покладених на нього надій.
Щоправда, навіть знаючи досвід України, західні країни продовжують виробляти танки. Ясно, що броньована техніка необхідна. Хоча б для того, щоб підвозити солдатів на поле бою. Але БМП з десантом, в умовах панування в повітрі дронів-камікадзе, швидко перетворюється на братську могилу піхоти. Тому росіяни перейшли до тактики штурмів малими групами на цивільній техніці: мотоциклах, баггі, легкових автомобілях”.
Давид Шарп розповідає, що в сучасній війні танки стали дуже вразливими на полі бою. На них полюють як розрахунки протитанкових систем, так і оператори дронів. А Росії поки що так і не вдалося знайти протиотруту від безпілотників. Застосовуються танки в армії РФ далеко не найпрофесійнішим чином.
Наприклад, ми не раз бачили, як танкові колони вирушають замінованими полями на штурми. Усе це призвело до того, що бойове значення танка на українській війні різко впало. З цим пов’язане масове використання швидкісних і високоманеврених засобів пересування, таких, як баггі, мотоцикли і квадроцикли. Росія вчиться наступати з невеликою кількістю танків. Поки що їй це вдається.
Автор: Ілля Волзький
Джерело: “Нова газета Європа”
Tweet