MY.UAНовини
Політики та Нобелівська премія миру: від Сталіна до Трампа - кого висували і хто перемагав
Політики та Нобелівська премія миру: від Сталіна до Трампа - кого висували і хто перемагав

Політики та Нобелівська премія миру: від Сталіна до Трампа - кого висували і хто перемагав

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу висунув американського президента Дональда Трампа на Нобелівську премію миру. Він подякував Трампу за його зусилля щодо встановлення миру та безпеки у багатьох країнах, зокрема Близького Сходу. У червні Трамп вже був номінований на премію миру, причому з подачі Пакистану – за посередництво у вирішенні конфлікту з Індією. Коротко про - про те, хто з глав держав отримував Нобелівську премію миру, а хто програв, причому назавжди.

1. Президент США Теодор Рузвельт (1906 рік)

Рузвельт допоміг завершити війну між Росією та Японією (1904–1905), організувавши мирні переговори у Портсмуті, де країни підписали договір, який зупинив бойові дії.

Він був першим американцем, який отримав Нобелівську премію. Призові 40 000 доларів він пожертвував на благодійність, але через бюрократію вони були розподілені тільки після його смерті.

2. Президент США Вудро Вільсон (1919)

Вільсон отримав премію за створення Ліги Націй – міжнародної організації, яка мала дипломатичним шляхом запобігати війнам після Першої світової. Ідея Вільсона у тому, щоб країни вирішували конфлікти мирно, обговорюючи в Лізі.

У тому ж 1919 році Вудро Вільсон переніс важкий інсульт, через що його дружина і помічники фактично керували країною в останні роки його президентства. Його Нобелівську промову зачитав посол США у Норвегії.

3. Президент Єгипту Анвар Садат (1978)

Анвар Садат. Фото: wikipedia.org

Разом із ізраїльським прем'єром Менахемом Бегіном Садат підписав Кемп-Девідські угоди, які призвели до мирного договору між Єгиптом та Ізраїлем - першою великою мирною угодою між арабською країною та Ізраїлем.

Поїздка Анвара Садата до Єрусалиму у 1977 році для переговорів з Ізраїлем шокувала світ, оскільки була першим візитом арабського лідера до Ізраїлю. А рішення укласти мир з Ізраїлем викликало такий гнів в арабському світі, що єгипетського лідера було вбито ісламістами 1981 року на військовому параді.

4. Прем'єр-міністр Ізраїлю Менахем Бегін (1978)

Разом із Садатом Бегін домовився про Кемп-Девідські угоди, які завершили десятиліття ворожнечі між Ізраїлем та Єгиптом, коли підписали мирний договір у 1979 році.

У 1940-х Менахем Бегін очолював «Іргун» - групу, яка боролася із британцями в Палестині, іноді із застосуванням насильства. Він ховався від британської влади під псевдонімом і був оголошений у розшук. Пізніше, коли став главою ізраїльської держави, був відомий своїм скромним життям, жив у простій квартирі.

5. Генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов (1990)

Михайло Горбачов. Фото: wikipedia.org

Нобелівський комітет наголосив на зусиллях Горбачова у закінченні "холодної війни", розрядці міжнародних відносин (підписав угоди про скорочення ядерних озброєнь), у виведенні радянських військ з Афганістану та підтримці об'єднання Німеччини. Нобелівський комітет наголосив, що реформи Горбачова сприяли демократичним змінам у Східній Європі.

Сам Горбачов був здивований нагородою. Він отримав премію в Осло 10 грудня 1990 року та пожертвував призові гроші (близько 700 000 доларів) на благодійність, включаючи будівництво дитячої лікарні.

6. Президент ПАР Фредерік Вільгельм де Клерк (1993)

Разом із Нельсоном Манделою де Клерк ліквідував апартеїд – систему расової сегрегації у Південній Африці. Він звільнив Манделу з в'язниці та дозволив діяльність антиапартеїдних організацій, що призвело до перших демократичних виборів у країні.

Нагорода викликала суперечки у країні. Багато чорношкірих вважали, що Мандела заслужив на неї більше, а білі консерватори засуджували реформи де Клерка. Після звільнення з посади президента де Клерк заснував фонд, щоб продовжувати роботу над примиренням у ПАР. Він навіть вибачився перед мешканцями ПАР за апартеїд у 1990-х, але згодом його критикували за спроби виправдати деякі аспекти цієї системи.

7. Голова Палестинської автономії Ясір Арафат (1994)

Ясір Арафат. Фото: wikipedia.org

Разом із ізраїльськими лідерами Іцхаком Рабіном та Шимоном Пересом Арафат підписав у Осло угоди, які мали привести до миру між Ізраїлем та палестинцями, створивши палестинське самоврядування.

Арафата вважали терористом в Ізраїлі та США, але героєм серед палестинців. Він був досить харизматичним лідером, завжди носив військову форму та куфію (хустку), пережив десятки замахів і жив у вигнанні в Тунісі до 1990-х. Його нагорода Нобелівською премією миру викликала протести, і один член Нобелівського комітету навіть пішов у відставку через це рішення.

8. Прем'єр-міністр Ізраїлю Іцхак Рабін (1994)

Разом з Арафатом та Пересом він домовився в Осло про угоди, які дали палестинцям часткове самоврядування та визнали Організацію звільнення Палестини.

Рабін був першим прем'єр-міністром Ізраїлю, який народився на його території. Став військовим героєм Ізраїлю, брав участь у війні за незалежність 1948 року. Його вбивство 1995 року ізраїльським екстремістом стало шоком і зупинило мирний процес.

9. Прем'єр-міністр Ізраїлю Шимон Перес (1994)

Ще до прем'єрства міністром закордонних справ Перес відіграв ключову роль в угодах в Осло, які заклали основу для миру між Ізраїлем і палестинцями.

Цікаво, що Перес народився у Польщі та емігрував до Палестини в дитинстві. Вважається архітектором ізраїльської ядерної програми у 1950-х роках. Тричі був прем'єр-міністром і згодом став президентом Ізраїлю. Після "Нобелівки" Шимон Перес започаткував "Центр миру", щоб продовжувати миротворчу роботу.

10. Президент Південної Кореї Кім Де Чжун (2000)

Південнокорейський лідер розробив «політику сонячного світла», щоб налагодити відносини з Північною Кореєю, та організував перший саміт лідерів двох Корей у 2000 році.

Кіма прозвали «азіатським Манделою» за боротьбу за демократію, він був політичним ув'язненим та пережив замах, організований північнокорейськими агентами. Писав вірші та публікував мемуари про свою боротьбу.

11. Експрезидент США Джиммі Картер (2002)

Картер - єдиний президент США, який отримав Нобелівську премію після звільнення з посади. Нагороду йому дали не так за допомогу в укладенні Кемп-Девідських угод 1978 року, як за заснований після президентства «Центр Картера», який займався миротворчістю, виборами та правами людини по всьому світу.

12. Президент США Барак Обама (2009)

Барак Обама. Фото: wikipedia.org

Обама був нагороджений премією миру «за дипломатію, що надихає», включаючи заклик до миру без ядерної зброї та спроби налагодити відносини з мусульманським світом. Він отримав премію вже через 9 місяців після вступу на посаду глави держави, що викликало здивування у світі. Багато американців, згідно з опитуванням Gallup 2009 року, вважали її незаслуженою.

13. Президент Ліберії Еллен Джонсон Сірліф (2011)

Еллен Джонсон Сірліф. Фото: wikipedia.org

Разом із двома іншими жінками Сірліф отримала премію за відновлення Ліберії після громадянських воєн та за захист прав жінок. Вона стала першою жінкою-президентом в Африці, яка перемогла на демократичних виборах.

Еллен Сірліф навчалася у Гарварді та працювала в ООН до свого президентства. На посаді лідера вона отримала звання «залізної леді» за "тверде" керівництво. А ось її син був замішаний у корупційних скандалах, що затьмарило її репутацію. Вона пішла з політики у 2018 році.

14. Президент Колумбії Хуан Мануель Сантос (2016)

Колумбійський лідер уклав мирну угоду з повстанцями FARC, яка завершила 50-річну громадянську війну в Колумбії. До свого президентства Сантос був міністром оборони та керував операціями проти FARC до мирних переговорів. Здобув прізвисько «Хамелеон» за зміну жорсткої політики на миротворчу.

15. Прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед (2019)

Нобелівську премію Ахмед отримав за підписання мирної угоди з Еритреєю. Це завершило 20-річний конфлікт і започаткувало демократичні реформи в Ефіопії. На початку свого правління Ахмет звільнив тисячі політв'язнів.

Абій Ахмед отримав докторський ступінь за миротворчість, але війна в Тиграї (2020-2022) серйозно підірвала його репутацію як миротворця. Багато його співгромадян розчарувалися, вважаючи нагороду передчасною.

Це цікаво

На "Нобелівку" претендували Муссоліні та Сталін

Відомо, що номінації на Нобелівську премію, у тому числі премію миру, відкриті для багатьох – для президентів, парламентаріїв, учених, лауреатів тощо, що призводить до появи в списках номінантів досить спірних кандидатів. Їхні імена тримають у секреті 50 років, але деякі випадки вже відомі.

1939 року шведський парламентарій Ерік Брандт із властивим йому сарказмом номінував на премію миру Адольфа Гітлера. Таким чином, Брандт хотів висміяти прихований процес номінації на "Нобелівку". У результаті номінацію було відкликано, і Гітлера не розглядали всерйоз.

За чотири роки до цього на повному серйозі було номіновано Беніто Муссоліні – європейські вчені вважали, що завдяки йому стабілізувалася економіка Італії, а ще він брав участь у пакеті Келлога-Бріана (антивоєнна угода). Але агресія Муссоліні, а також вторгнення до Ефіопії, виключила його з переможців.

У 1945 та 1948 роки на Нобелівську премію миру був номінований Йосип Сталін - за роль у перемозі у Другій світовій війні та за післявоєнні зусилля. Однак сталінські репресії та порушення прав людини в СРСР зробили перемогу в цій номінації (і в будь-яких інших) неможливою.

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Міненерго РФ офіційно підтвердило глибоку кризу у вугільній промисловості
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T17:07:37Z
Субсидії для пенсіонерів у Кривому Розі: у ПФУ зробили важливу заяву, як змінити спосіб виплати
Политека
2025-07-15T17:01:53Z
Новий графік руху поїздів у Дніпропетровській області: що зміниться з 16 липня
Политека
2025-07-15T16:31:33Z
Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови
УкраинФорм
2025-07-15T16:28:33Z
Українці можуть платити менше за квитки на поїзд: що для цього потрібно зробити
GlavRed
2025-07-15T16:25:27Z
У Росії через західні санкції спостерігається занепад у галузі цивільної авіації - розвідка
УкраинФорм
2025-07-15T16:24:56Z
Щоб не поплатитися: перелік дозволених продуктів для перевезення через кордон з Угорщиною
24tv
2025-07-15T16:04:20Z
Астарта за пів року сплатила майже 1,3 млрд грн податків
AgroPortal
2025-07-15T16:00:43Z
Пенсії в Україні зросли на початку року
Gazeta UA
2025-07-15T15:48:18Z
Зеленський анонсував модернізацію завдань для українських послів
УкраинФорм
2025-07-15T17:13:23Z
NYT: Майже вся зброя, яку Європа купить у США для України, вже доступна для відправлення
Лига
2025-07-15T17:10:58Z
Рада ЄС запровадила санкції проти п’ятьох суддів РФ
1News
2025-07-15T17:07:55Z
Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ
ZN UA
2025-07-15T17:07:47Z
Швеція долучиться до зусиль щодо постачання зброї Україні після рішення Трампа
Европейская правда
2025-07-15T17:07:44Z
Сєргєй Лавров зустрівся з лідером Китаю Сі Цзіньпіном: подробиці
iPress
2025-07-15T17:07:40Z
У МЗС Німеччини закликали не гаяти часу з постачанням зброї Україні
УкраинФорм
2025-07-15T17:07:23Z
Зеленський підписав закон про множинне громадянство та інші важливі документи
24tv
2025-07-15T17:07:19Z
У Франції ультраправі погрожують премʼєру через пропозицію скасувати два свята
Европейская правда
2025-07-15T17:04:59Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Що робити з томатами в липні, щоб був гарний урожай: поради досвідченого дачника
GlavRed
2025-07-15T17:07:59Z
Поширені помилки під час поливу саду в спеку: що не варто робити
24tv
2025-07-15T16:42:34Z
Плавлений сир можна приготувати всього з трьох інгредієнтів: ось як це зробити
Telegraf
2025-07-15T16:31:35Z
Чому яблука, сливи та груші гниють прямо на дереві: методи боротьби з моніліозом
GlavRed
2025-07-15T16:25:09Z
Андрій Чуклін про сучасні методи довготривалого зберігання їжі: інновації від Інтеррибфлот
Фокус
2025-07-15T16:16:31Z
Киньте 2 копійчані таблетки до пральної машинки — і ваші речі стануть білішими за сніг
TSN
2025-07-15T15:10:12Z
Ці продукти виводять з організму зайву рідину і прибирають набряки: додайте до свого раціону влітку
TSN
2025-07-15T15:10:06Z
Корисні властивості малини: чому варто включити в раціон цю ягоду
24tv
2025-07-15T14:36:57Z
Через російські удари Куп’янськ повністю залишився без водопостачання
УкраинФорм
2025-07-15T17:13:07Z
Жодного сонячного дня: в яких областях литиме до кінця тижня
24tv
2025-07-15T17:10:23Z
Росіяни вдарили двома керованими авіабомбами по Краматорську, є поранена
УкраинФорм
2025-07-15T17:07:35Z
Трасу Краматорськ-Добропілля перекривають через збільшення кількості дронових атак РФ
УкраинФорм
2025-07-15T16:58:19Z
Російські війська майже повністю захопили Білогорівку Луганської області - ЗМІ
Gazeta UA
2025-07-15T16:49:39Z
Стратегічний пункт Білогорівка майже весь під контролем РФ — ЗМІ
TSN
2025-07-15T16:46:40Z
Інтим під обстрілами: як працює секс-індустрія у прифронтових містах
TSN
2025-07-15T16:46:18Z
Тунелі на 200 км: ЗС РФ облаштували підземні бази у соляних печерах Соледару та Бахмуту
Фокус
2025-07-15T16:37:17Z
Росіяни перейшли кордон України в новій точці та почали наступ - деталі від ЗСУ
GlavRed
2025-07-15T16:18:22Z
Злата Мітчелл показала, що робить Оля Фреймут насправді у Лондоні: келихи, сміх і маленька дівчинка
Знай
2025-07-15T16:52:55Z
Доволі провокативне телешоу, – відомий актор висловився про участь Цимбалюка в "Холостяку"
24tv
2025-07-15T16:34:42Z
Дорофєєва потрапила до лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T16:30:34Z
У Миколаєві в рамках проєкту «Пліч-о-пліч» відбувся концерт «Козака Сіромахи»
УкраинФорм
2025-07-15T15:52:08Z
23-річна Анастасія Петрик виходить заміж і показала каблучку з величезним діамантом
TSN
2025-07-15T15:51:18Z
Можна подивитися після роботи: новий детективний мінісеріал на Netflix, який триматиме у напрузі
24tv
2025-07-15T15:43:20Z
Анна Трінчер влаштувала ефектну зйомку у максимально прозорій сукні
Gazeta UA
2025-07-15T15:34:42Z
У Києві презентували третій номер журналу «Український театр»
Детектор М
2025-07-15T15:31:30Z
Витриманий у печері на висоті 1500 метрів: на аукціоні продали найдорожчий сир Іспанії
24tv
2025-07-15T15:27:54Z
Привіт російським протезистам: Литва та Фінляндія випускатимуть міни
Петр и Мазепа
2025-07-15T17:10:43Z
Випередила конкурентку: качка кумедно вийшла на весілля замість нареченої
Фокус
2025-07-15T17:10:42Z
Заплатять максимальну пенсію: хто буде шикувати у старості
Знай
2025-07-15T17:07:39Z
З початку великої війни поліція в 10 регіонах закрила більше справ щодо порушення прав журналістів, ніж відкрила, — ІМІ
Детектор М
2025-07-15T17:07:16Z
Естонія посилить армію на €17 млн
iPress
2025-07-15T17:07:01Z
В Україні масово зникає відомий птах: орнітологи попередили про небезпеку
GlavRed
2025-07-15T17:04:49Z
Дім у Канаді не за мільйони: які програма для житла там доступні
24tv
2025-07-15T17:00:30Z
Українські школярі в Іспанії: випускаються з іспанським акцентом і трьома мовами в душі
Фокус
2025-07-15T16:52:17Z
Прокинулася не одна: що сталося з жінкою після нічної прогулянки уві сні
Фокус
2025-07-15T16:52:12Z
Немовля вижило після падіння з коляскою з 50-метрового схилу: деталі
TSN
2025-07-15T17:12:46Z
Нью-Йорк накрила повінь: затоплені метро, залізничні колії і будинки
iPress
2025-07-15T17:10:46Z
Розтрата та заволодіння понад 5,2 млн. бюджетних коштів на ремонті доріг – на Полтавщині підозрюють сільського голову та директора двох товариств
Украина Криминальная
2025-07-15T17:04:23Z
На Львівщині сталася пожежа у супермаркеті
1News
2025-07-15T17:04:08Z
ДТП на $1,5 мільйона: культовий суперкар Porsche 2000-х розбили в аварії
Фокус
2025-07-15T16:55:43Z
Загибель 10-річного хлопчика в таборі: прокуратура відповіла на закиди щодо затягування справи
24tv
2025-07-15T16:39:59Z
На трасі Одеса – Рені перекинувся автобус із пасажирами: є травмований
VGorode
2025-07-15T16:31:49Z
Виманювали гроші в Чехії та Польщі: Нацполіція накрила злочинний call-центр
InternetUA
2025-07-15T16:31:15Z
У Запоріжжі внаслідок атаки дронів РФ постраждала 12-річна дитина
УкраинФорм
2025-07-15T16:16:49Z
Троянди будуть цвісти шалено аж до вересня: рецепт ідеального підживлення
24tv
2025-07-15T16:58:21Z
Як легко позбутися пня на ділянці: 5 простих способів, які дійсно працюють
Telegraf
2025-07-15T16:52:24Z
Містична гора в Карпатах, де збереглися астрономічні артефакти: куди їхати, щоб побачити вершину
24tv
2025-07-15T16:28:31Z
Невидимі загрози вживаного одягу: як правильно прати речі з секонд-хенду
GlavRed
2025-07-15T16:25:33Z
Перевірте уважність за секунди: знайдіть сову серед дерев у новій головоломці
Gazeta UA
2025-07-15T16:19:50Z
Простір як з картинки: Єва Лонгорія вразила ідеальною зоною біля басейну
24tv
2025-07-15T15:13:40Z
Де можна ловити рибу в Хмельницькій області: найпопулярніші місця
24tv
2025-07-15T15:13:18Z
Що робити, якщо до сковороди прилипає їжа — млинці, котлети, яйця чи картопля
TSN
2025-07-15T15:10:56Z
В цих 3 місцях не можна зберігати гроші: притягнете злидні
24tv
2025-07-15T15:07:48Z
Бійці ЗСУ зібрали майже 500 тисяч на благодійному футбольному турнірі в Німеччині
24tv
2025-07-15T17:10:13Z
Відомо, після якого бою андеркарду Усик вийде у ринг проти Дюбуа 19 липня
24tv
2025-07-15T17:09:30Z
Скільки коштує побачити реванш Усик – Дюбуа: ціни на трансляцію в Україні, Великій Британії, США
24tv
2025-07-15T17:03:06Z
Динамо Київ та Корвінул розійшлися без забитих голів
Football.ua
2025-07-15T16:55:13Z
Усик і Дюбуа провели битву поглядів біля стадіону "Вемблі" в Лондоні
ZN UA
2025-07-15T16:52:18Z
Верона посилилась захисником із Камеруну
Football.ua
2025-07-15T16:40:13Z
У Донецьку показали "Донбас Арену" зі зміненою росіянами емблемою "Шахтаря"
ZN UA
2025-07-15T16:25:46Z
Гравці Челсі отримають по 350 тисяч фунтів стерлінгів бонусу за перемогу на КЧС-2025
Football.ua
2025-07-15T16:19:40Z
Муані знову у фокусі — Ювентус не один у боротьбі за форварда ПСЖ
Football.ua
2025-07-15T15:55:58Z
SAIC-GM презентував концепт GEN-Z Explorer
AutoCentre
2025-07-15T17:13:41Z
Kia представила оновлений позашляховик Sorento
УкраинФорм
2025-07-15T16:22:39Z
Honda показала Super EV Concept — компактний міський електрокросовер
ITC
2025-07-15T16:07:30Z
Британія відновлює пільги на електромобілі, але з обмеженням за вартістю
Топ Жир
2025-07-15T16:03:34Z
В Україні розбирають, як гарячі пиріжки: ТОП-5 найбюджетніших моделей авто з США
GlavRed
2025-07-15T15:25:01Z
Новий Mitsubishi Pajero Sport 2026 помітили під час тестів
Фокус
2025-07-15T15:22:50Z
Tesla раптово закликає до покупок після років критики державних субсидій на електромобілі
Топ Жир
2025-07-15T15:18:13Z
Новий семимісний позашляховик Hyundai став дорожчим, але ще більш комфортним
Топ Жир
2025-07-15T14:48:04Z
Представлено недорогий вантажний електробайк із запасом ходу понад 100 км
Фокус
2025-07-15T14:25:44Z
Терміново перевірте свою пошту — вона може бути зламана, і винен ШІ
Фокус
2025-07-15T17:07:39Z
Ілюзія ретроградного Меркурія: як це працює
24tv
2025-07-15T17:03:57Z
Чи треба рятувати лелеченят, які випали з гнізда: пояснення біолога
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T17:00:06Z
Поліція припинила діяльність серверів, пов’язаних із поширенням дитячого порно в українському сегменті інтернету
Украина Криминальная
2025-07-15T16:55:58Z
Скарги на штучний інтелект Hertz поширюються швидше, ніж проблеми, які він виявляє
Топ Жир
2025-07-15T16:48:46Z
Хто втратить роботу через штучний інтелект. Великий бізнесмен назвав топ професій
InternetUA
2025-07-15T16:46:07Z
Трейдер випадково знищив токени PUMP на $58 000
InternetUA
2025-07-15T16:16:50Z
Бюджетні смартфони з сильною батареєю: дізнайтеся, які моделі потрапили в топ 3
Фокус
2025-07-15T16:07:54Z
Популярний смартфон Samsung серії Galaxy зникне назавжди: що сталося
Фокус
2025-07-15T16:07:16Z