/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F940f6d7f2d4d910c4acdda75787b7557.jpg)
У Німеччині хочуть серйозніше взятися за боротьбу з дронами
У Німеччині вчаться запобігати атакам дронів за допомогою високих технологій. Хто за це відповідає і які технології використовує?
У Німеччині дедалі частіше помічають дрони невідомого походження там, де їх не повинно бути, - наприклад, поряд з армійськими казармами або аеропортами. Оскільки у таких випадках ці літальні об'єкти становлять потенційну небезпеку, справа за безпековими органами, серед яких Федеральне управління кримінальної поліції Німеччини (BKA), де існує відділ, який на таких питаннях спеціалізується.
Спеціалізований підрозділ особистої охорони
Одним з найважливіших завдань цього відділу BKA є захист федерального президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра (Frank-Walter Steinmeier) та всього федерального уряду на чолі з канцлером Фрідріхом Мерцом (Friedrich Merz). І на озброєнні цього спецпідрозділу є багато високотехнологічних пристроїв, включаючи власні дрони з камерами та системи захисту від ворожого обладнання.
Федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Александер Добріндт (Alexander Dobrindt) минулого тижня відвідав управління BKA у Берліні, де він разом з заступником голови відомства Свеном Куренбахом (Sven Kurenbach) ознайомився з арсеналом, який мають на озброєнні фахівці BKA для боротьби з дронами. Говорячи про дрони, Добріндт згадує й про війну Росії проти України, де БпЛА відіграють важливу роль. "Усі ми бачили кадри з загарбницької війни Путіна: звичайні магазинні дрони з вибухівкою, прикріпленою за допомогою скотчу", - каже він.
Дрони у рюкзаку
Але дрони можуть потенційно становити небезпеку і в Німеччині, визнає міністр. "Як нам реагувати на те, що така загроза може виникнути будь-коли в будь-якій ситуації? По суті, будь-хто може носити таку штуку у своєму рюкзаку" - розмірковує Добріндт.
Міністр змальовує ситуацію, знайому, як він каже, кожному: "Ви перебуваєте на заході під відкритим небом і раптом бачите, як у небо злітають дрони". За словами Добріндта, у більшості випадків це дрони, які запускає організатор заходу. "Але впевненим у цьому бути не можна. І це показує, наскільки легко така ситуація може стати загрозливою", - продовжує він.
Зброя ніби з "Зоряних війн"
У BKA вважають, що на випадок надзвичайних ситуацій вони є добре оснащеними для протидії дронам. І техніка, яка для цього використовується, частково нагадує зброю з фантастичних фільмів на кшталт "Зоряних війн". Так, наприклад, за допомогою радарного пристрою можна виявити дрони, які становлять небезпеку, а потім вивести їх з ладу за допомогою глушника сигналу.
Як це працює, демонструє експерт BKA з питань безпеки: дистанційно керований дрон підлітає на висоті близько п'яти метрів із характерним дзижчанням, що нагадує гігантський рій ос. Раптом цей невеликий літальний апарат із трьома пропелерами завмирає в повітрі - це означає, що глушник спрацював успішно.
Sky Wall 100 для збиття дронів
Якщо загроза все ж таки й надалі зберігатиметься, то проти потенційно небезпечного дрона може бути застосовано Sky Wall 100 - пристрій, який викидає тонку сітку, якою обплутується дрон, після чого він опускається на землю за допомогою парашуту.
Александер Добріндт обіцяє додаткову фінансову підтримку на напрям боротьби з дронами. "Наше завдання - розвивати навички, які згодом стануть у нагоді й іншим", - каже міністр. BKA у Німеччині є піонером у боротьбі з дронами, каже міністр внутрішніх справ і дякує кожному фахівцю за "видатну" роботу і тисне їм руки.
Йдеться також про армію та цивільний захист
Добріндт чітко говорить про "всеосяжну оборону Німеччини", до якої він включає як військову сферу, так і цивільний захист. Водночас він оголосив про намір посилити захист осіб, які перебувають під загрозою за кордоном. Адже коли високопоставлені німецькі політики подорожують світом, фахівці BKA завжди супроводжують їх.
"Передусім у регіонах, які не належать до класичних туристичних напрямків", - каже Добріндт в оточенні спецпризначенців в камуфляжній формі з закритими обличчями. Озброєні до зубів бійці майже не відрізняються від військових.
СДПН і Зелені хотіли змінити закон про безпеку повітряного простору
За протидію загрозам усередині Німеччини загалом відповідає поліція федеральних земель. Проте їй переважно бракує обладнання та навичок, щоб нейтралізовувати підозрілі дрони. Саме тому коаліція соціал-демократів (СДПН) і Зелених на чолі з ексканцлером Олафом Шольцом (Olaf Scholz), яка ще була при владі на початку 2025 року, хотіла змінити закон про безпеку повітряного простору.
Метою було дати землям можливість залучати Бундесвер, якщо поліція не справляється з протидією дронам через технічні чи кадрові обмеження. Однак через дострокові вибори до Бундестагу, які відбулися 23 лютого, парламент не встиг розглянути заплановані зміни до закону.
Грошей на боротьбу з дронами вистачить
У коаліційній угоді нинішнього уряду консерваторів та соціал-демократів більше не згадується про зміну закону про безпеку повітряного простору. Натомість планується подальше посилення органів безпеки на федеральному та земельному рівнях. Схоже, що BKA не доведеться турбуватися щодо можливої нестачі ресурсів на боротьбу з дронами. Адже цієї темою тепер особисто опікується міністр внутрішніх справ Добріндт.