/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F7c483e1a10ce014cf8d82a61597cac88.jpg)
У Туреччині знайшли 12000-річну архітектурну модель будинку: вона найстаріша у світі
На 12-тисячолітньому пагорбі Чайоню археологи виявили древній артефакт, який змінює уявлення про те, як ранні люди будували свої поселення. Дослідники знайшли архітектурну модель будинку, яка є найдавнішою у світі.
Пагорб Чайоню це важливе археологічне місце в районі Ергані провінції Діярбакир. Розкопки розпочалися в 1964 році завдяки співпраці між Стамбульським університетом і Чиказьким університетом, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Сьогодні дослідженням керує доцент доктор Саваш Саріалтун з університету Чанаккале Онсекіз Март.
"Це поселення є одним із найдавніших відомих прикладів організованого планування громади. Будівлі були зведені з особливою ретельністю та впорядкованістю — жодний будинок не затуляє інший, а вузькі провулки виконують функцію примітивних вулиць", — пояснив доктор Саріалтун.
На сьогодні дослідники виявили в Чайоню 17 мініатюрних моделей будинків. Найдетальніша з них зараз виставлена на огляд у музеї Діярбакира. Ці моделі, на відміну від фігурок або іграшок, ймовірно, використовували як робочі прототипи для будівництва.
Експерти припускають, що вони були інструментами для візуалізації будівельних планів — це свідчить про те, що ранні люди застосовували систематичне планування своїх житлових просторів.
Доктор Саріалтун назвав це "першою відомою спробою людства в архітектурному моделюванні", наголосивши на значенні такого раннього передбачення та структурної організації.
Чайоню вважається важливим елементом для розуміння переходу від кочових груп до постійних поселень на Близькому Сході та в Анатолії. Це місце демонструє, як люди перейшли від тимчасових притулків до постійних будинків, сформувавши основи сучасної архітектури.
Раніше Фокус писав про цивілізацію Тіванако, яка процвітала задовго до Імперії інків. Розташоване на висоті майже 4000 метрів над рівнем моря поблизу озера Тітікака в сучасній Болівії, це стародавнє поселення перетворилося на одне з найвисокогірніших міських центрів в історії людства.
А також ми розповідали про поховання лицаря Тевтонського ордену. Його знайшли на місці, де колись стояла дерев'яна церква XII століття, а пізніше — фортеця XIV століття.