MY.UAНовини
Забронювати можна навіть "бога": що не так з системою відстрочок для священників
Забронювати можна навіть "бога": що не так з системою відстрочок для священників

Забронювати можна навіть "бога": що не так з системою відстрочок для священників

Держава дозволила бронювати ну ду-уже екзотичні конфесії

Після того, як наприкінці минулого рокуКабмін дозволив бронювати священнослужителів, в суспільстві розпалилася жвава дискусія. З одного боку, вважати релігійні організації "критичними підприємствами" у період війни досить дивно. З іншої сторони, якщо священника мобілізують, то громада залишиться без літургії, а для віруючої людини, та ще й у період гострих потрясінь – це додаткове випробування.

У підсумку, визначити конкретні релігійні організації, які мають статус "критичних підприємств" і можуть бронювати своїх священників, уряд доручив Держслужбі з етнополітики і свободи совісті (ДЕСС). На початку червня ДЕСС оприлюднила такий перелік. "Критичних" церков виявилося аж 7,7 тисяч (!) Це в 15 разів більше, ніж оборонних підприємств в Україні. Ба більше, перелік містить настільки екзотичні організації, що їх послідовників в країні ледь набереться два десятки. Як же так трапилось, розбирався "Телеграф".

Релігійна екзотика

Релігійні осередки УПЦ (МП) в переліку "критичних" відсутні. В ДЕСС пояснюють це тим, що зараз досліджують Київську митрополію УПЦ на предмет зв'язків з РПЦ.

– Після того, як УПЦ не виконали закон, який приписував їм перейменуватися і чітко визначитися до якої деномінації вони належать, їхні статути втратили свої повноваження. І зараз ці всі громади живуть не за законом, а є просто громадськими об'єднаннями, – пояснює "Телеграфу" релігієзнавиця Людмила Филипович.

Відтак, найбільше "критичних" релігійних організацій в переліку ДЕСС конфесійно належить до Православної церкви України. На умовному другому місці – протестанти. Також вагома частка римо-католиків та вірних УГКЦ. Але тут все зрозуміло, адже послідовників цих конфесій в Україні мільйони.

Втім, виникає питання як "критичними" стали конфесії та культи, про які взагалі мало хто що чув.

Наприклад, релігійні організації Древлеправославної церкви України (ДЦУ) – так звані, старообрядці. В Україні налічується всього близько 50 парафій ДЦУ (для порівняння у ПЦУ їх близько 8 тисяч). До повномасштабного вторгнення ДЦУ знаходилась в євхаристійному спілкуванні з Московською митрополією, та потім перервала цей зв'язок (і на тому дякую).

Або ж Древлеправославна поморська церква – ще одне відгалуження старообрядців, яке налічує менше 40 громад на всю Україну.

Скільки парафій у релігійного братства "Благовірного гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного" не вказано навіть на сайті цієї організації, втім статус "критичності" братство вже має. Як має і власне мілітаризоване крило під назвою "Воанергес", що юридично оформлене як приватна охоронна служба. Втім, справедливості заради варто зазначити, що "лицарі братства" (як самі себе називають члени цієї організації) приймають активну участь в обороні України. Але для цього їм не треба "критичний" статус.

До переліку увійшло декілька десятків релігійних організацій Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Після отримання Томосу УАПЦ була ліквідована і не визнається Вселенським патріархатом, однак, не всі вірні погодились з таким сценарієм і окремі осередки залишились існувати.

Далі – більше. До переліку "критичних" потрапили, наприклад язичники з релігійної громади "Квітка папороті". За даними ЄДР громада зареєстрована в одній зі столичних квартир, а її керівником є такий собі В'ячеслав Толпига. Про нього взагалі нічого не відомо, окрім того, що стосовно людини з таким ім'ям відкрито два виконавчих провадження.

Або ж такий оксюморон як громада українських язичників "Православ'я" у Солом'янському районі Києва. Заснувала цю "церкву" письменниця та етнолог Галина Лозко. Скільки послідовників у цієї організації та чи є вони взагалі – невідомо. Але єдине можна сказати точно – бронювання 73-річній пані Лозко точно не потрібне.

М'яко кажучи самобутньо виглядає й таке "критичне" підприємство як "Релігійна громада рідної української національної віри "Світло Дажбоже". Судячи з назви, це якийсь неоязичницький культ, керує яким, згідно з реєстром, вінницький ФОП Віталій Пехота. Окрім поклоніння богу сонця, людина з таким ім'ям ще й займається роздрібною торгівлею з лотків на ринках.

Цікаво, що в перелік ДЕСС потрапили структури, які мають в своїй офіційній назві слово "російська". Наприклад, релігійна громада церкви в ім'я "Покрова пресвятої Богородиці" російської православної старообрядницької церкви.

Що відбувається і як так вийшло?

Отримати коментар від очільника ДЕСС Віктора Єленського "Телеграфу" не вдалося: спочатку чиновник послався на надмірну зайнятість, а потім взагалі перестав виходити на зв'язок. Вочевидь, обробляє нові запити на отримання "критичності" від дуже важливих релігійних організацій.

Втім, згідно з поясненням, опублікованим на сайті самої ДЕСС, механізм визначення "критичних" церков був автоматичним, по шаблону.

– Хоча ДЕСС якраз і існує для того, щоб вести реєстр, вивчати наскільки організація є серйозною, чи є насправді там структура, послідовники, в чому полягає теологічний фундамент, – зазначає в коментарі "Телеграфу" нардеп від "Слуги народу", голова парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв.

Так, ДЕСС розробила критерії, за якими ту чи іншу релігійну організацію слід вважати критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Основним таким критерієм стала проста реєстрація церкви в ЄДР і якась діяльність, відображена у квартальних звітах до податкової.

– Ви ж розумієте, ДЕСС сама не досліджувала ці організації. Це інформація, яку вона сама отримала. Можливо, прийшли люди [в ДЕСС], які погано розбираються в специфіці цієї роботи, – каже Филипович.

А оскільки створити та зареєструвати свій культ, за великим рахунком, може будь-хто з громадян України, то в переліку "критичних" і опинилися різноманітні екзотичні релігійні спільноти.

Чи це погано?

Однозначну відповідь дати важко. Звісно, на загал, критичне підприємство "Квітка папороті" з незрозумілою кількістю послідовників звучить дивно. З іншого боку:

– Над релігійними меншинами нависла колосальна загроза. Одна ситуація мобілізувати, наприклад, 10% від релігійних організацій, де мільйони послідовників, і зовсім інша ситуація ті ж 10% від тих організацій, які складаються з 10-12 людей. Наприклад, в Ірпені є громада буддистів. Там є троє монахів і ще декілька людей з ними. Ну ви ж розумієте, що якщо мобілізують тих монахів, то громада просто перестане існувати. Подібні проблеми є і в юдейських громадах, – зазначає Филипович.

Ну зникнуть мікрогромади, то й що? Чому це взагалі важливо?

– Це важливо в контексті демократії, – підкреслює Людмила Филипович. – Втрата кожної мови, таких от незалежних релігійних громад, означає, що наступає епоха автократизму, коли можна все монотеїзувати. Одна церква, всі ходять строєм до тієї однієї церкви і ніхто не бере до уваги твої індивідуальні пріоритети. От Росія цим задоволена: там є одна церква, яка визначає поле духовності для всіх громадян. Та цивілізоване суспільство так не діє, адже в його основі лежать права і свободи особистості.

Права і свободи невеликих релігійних спільнот, звісно, мають значення, але чи під час війні за виживання нації і держави, яку веде Україна?

– Тут дійсно проблема як збалансувати інтерес кожного окремого громадянина і суспільства. З однієї сторони треба поважати релігійні інтереси окремої людини, а з іншого боку треба дбати про національну безпеку. Чи можна на плаху збереження народу покласти індивідуальні інтереси? – каже Филипович.

Втім, відповідь на це питання дає сам ворог, який, до прикладу, просто винищив у себе "Свідків Єгови", визнавши їх екстремістською організацією. Відтак, релігійні мікрогромади в Україні зникнуть швидше не в результаті мобілізації, а якщо перемогу здобуде Росія.

Божа бригада

Чи означає тепер, що всі священнослужителі "Квіток папороті" і інших подібних організацій можуть бути заброньованими? І так і ні.

На першому етапі дозвіл на бронювання буде надаватися священнослужителям – керівникам релігійних організацій. Тобто недостатньо лише очолювати церкву, треба мати в ній ще й священний сан і підтвердити це документами. Але! Хто і як може висвятитись в сан – кожна релігійна спільнота вирішує для себе самостійно. "Відповідно до настанов та традиції", – наголошують в ДЕСС. Але ж традиції у кожного різні. Десь треба вчитись в семінарії, стати ченцем і тільки після того священником, а десь достатньо просто оголосити себе живим богом на землі і, таким чином, стати заброньованим "богом".

Втім, за словами Потураєва, мова не йде про сотні тисяч заброньованих священників.

– Я не кажу, що система ідеальна, але рішення системне. Насправді під це бронювання підпадає зовсім небагато людей: на бригаду в кращому випадку (близько 8 тисяч чоловік,- Ред.). І ці цифри показувалися Генштабу. Існує базовий принцип – ти не можеш силоміць призивати до лав армії людей, які з ідейних міркувань відмовляються брати до рук зброю. Це протирічить фундаментальним правам людини, – резюмував Микита Потураєв.

Але!

На другому етапі бронювання, відстрочку зможуть отримати заступники керівників, очільники монастирів, братств, місіонерських товариств, духовних навчальних закладів… А за чисельним складом це вже більше бригади.

Звісно, щоб долучити священство до захисту національних інтересів, клірики можуть йти в капелани. Однак, по-перше, в ЗСУ просто не потрібно стільки капеланів (штатних посад близько 800), а, по-друге, навряд чи в армії буде великий попит на духовну підтримку від членів "Світло Дажбоже".

Крім того, постає питання і до капеланів УПЦ (МП).

– Ну прийде піп, який начитався усіляких Кронштадських (святий РПЦ, — Ред.), матрон московських, націлувався ікон з Миколою ІІ… Ну от навіщо вони на фронті? За ці роки вони добре показали які вони, – каже Филипович.

Таким чином, тепер перед державою стоїть завдання: зберегти баланс між повагою до віри і раціональним підходом до оборонних потреб. Чи вдасться його знайти — покаже практика.

Теги за темою
Релігія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дискримінація на ринку праці України: як можна вирішити проблему
ZN UA
2025-07-08T15:01:36Z
Венчурні інвестиції у криптопроєкти перевищили $10 млрд за квартал
InternetUA
2025-07-08T15:01:15Z
Україна отримала понад ₴1 мільярд допомоги для фермерів
УкраинФорм
2025-07-08T15:00:54Z
На українських АЗС водіїв чекає неприємний сюрприз: що сталося
GlavRed
2025-07-08T15:00:30Z
Місцеві бюджети за півріччя отримали на 36 млрд грн більше, ніж торік. Що на це вплинуло
AIN
2025-07-08T15:00:28Z
Маленька Угорщина
Петр и Мазепа
2025-07-08T15:00:16Z
Ухилення від податків на сотні мільйонів. Ексглава Міжнародних авіаліній отримав підозру – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:57:04Z
Європарламент посилив контроль за імпортом російського газу
УкраинФорм
2025-07-08T14:51:52Z
Експорт російської нафти впав до найнижчого рівня з лютого - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-08T14:46:10Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Захистіть дерева від мурах: дієві поради, які 100% працюють
24tv
2025-07-08T14:57:00Z
Гороскоп на 9 липня: Овнам - вдалий день, Левам - ризик втратити гроші
Telegraf
2025-07-08T14:03:58Z
Охматдит отримує більш сучасне обладнання, ніж те, що було пошкоджене під час російської атаки - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-08T13:54:35Z
Вчені Helmholtz Munich представили штучний інтелект, що може передбачати людське мислення
InternetUA
2025-07-08T13:49:34Z
Деякі аптеки втратять ліценції. Глава Нацслужби здоров'я назвала умову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:33:17Z
Точно не згниє і не засохне: як зберегти часник до весни
GlavRed
2025-07-08T13:27:36Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:16Z
WP: Невідомий, використовуючи ШІ, видавав себе за Рубіо у спілкуванні з високопосадовцями
Лига
2025-07-08T15:03:59Z
Тихіше води, нижче трави: чим відзначився у Раді Роман Каптєлов, до якого завітало НАБУ
Telegraf
2025-07-08T15:03:51Z
Рейтинг канцлера Німеччини суттєво просів
Европейская правда
2025-07-08T15:01:01Z
"Є важливий момент": про що сигналізує згода Трампа на передачу зброї ЗСУ
24tv
2025-07-08T15:00:37Z
Бріжит Макрон проігнорувала допомогу Еммануеля на публіці: момент потрапив на відео
24tv
2025-07-08T15:00:36Z
Трамп готовий дати Україні зброю: що змінило його позицію?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T15:00:01Z
Кейт Міддлтон та принц Вільям зустріли президентське подружжя Франції на авіабазі Нортхольт
Комсомольская правда
2025-07-08T14:58:59Z
У Литві фінансова служба приєдналася до розслідування ділових зв'язків прем'єра
Европейская правда
2025-07-08T14:58:38Z
У Польщі кажуть, що прикордонний контроль з Литвою буде тривати й після 5 серпня
Европейская правда
2025-07-08T14:58:02Z
Україна стане найгарячішою точкою Європи: Діденко назвала регіони
Хвиля
2025-07-08T15:03:07Z
Була окрасою центру України, а тепер заростає хащами: що сталося із річкою Рось
Telegraf
2025-07-08T15:03:05Z
На Рівненщині археологи розкопали середньовічний могильник з посудом та прикрасами
Комсомольская правда
2025-07-08T15:01:34Z
У Бериславі внаслідок обстрілу постраждав цивільний
УкраинФорм
2025-07-08T14:54:52Z
Війська Росії перейшли держкордон на новому напрямку - де ситуація загострилась
GlavRed
2025-07-08T14:51:42Z
"Інших переваг немає". Чому росіяни обстрілюють ТЦК та до чого це призведе
Лига
2025-07-08T14:48:20Z
Бійці 31-ї ОМБр вийшли з оточення на одному з напрямків — DeepState
ZN UA
2025-07-08T14:42:20Z
Росіяни обрали хитру тактику: у бригаді "Рубіж" розповіли про складнощі боїв на Донеччині
24tv
2025-07-08T14:36:31Z
Графік відключення світла в Дніпропетровській області: жителів терміново попередили
Политека
2025-07-08T14:30:32Z
БЗВП для студентів: в Україні створили полігон з умовами "чотиризіркового хостелу"
TSN
2025-07-08T15:03:14Z
Дружина Мірошниченка вперше розповіла, як з нею зв'язалися біологічні батьки їхньої 9-річної доньки
TSN
2025-07-08T14:57:33Z
З окупації повернули ще сімох українських дітей
УкраинФорм
2025-07-08T14:54:43Z
Росіяни в червні збільшили у 1,6 раза кількість ракет і дронів, якими атакували Україну - Сирський
УкраинФорм
2025-07-08T14:54:39Z
Майже третина — українці: у Німеччині різко зросла кількість бездомних
Фокус
2025-07-08T14:51:47Z
Чоловік прибирав авто та знайшов лотерейні квитки: знахідка зробила його багатим
Фокус
2025-07-08T14:45:31Z
Пенсії для ветеранів: які пільги матимуть УБД у серпні 2025 року
24tv
2025-07-08T14:36:26Z
Стефанішина прокоментувала жартівливе відео у ТікТок Мінʼюсту
УкраинФорм
2025-07-08T14:36:01Z
Гаряча фаза війни закінчиться за рік-два, і до України повернуться 30% біженців - Головаха
УкраинФорм
2025-07-08T14:30:18Z
До Харкова прибув Мистецький поїзд
Мій Харків
2025-07-08T14:55:13Z
OBNIMA – нове ім’я на українській сцені. Вона зізнається, що її музика — це відбитки почуттів.
FM-TV
2025-07-08T14:36:28Z
У Варшаві під час кінопоказів просто неба покажуть дві українські стрічки
УкраинФорм
2025-07-08T14:24:23Z
Взяли до рук зброю: 11 популярних українських акторів, які пішли воювати на фронт
24tv
2025-07-08T14:21:24Z
"Дуже неоднозначні почуття": дружина Тимура Мірошниченка розповіла, як втратила дитину
Фокус
2025-07-08T14:15:05Z
Стартували зйомки фільму «Крашанка 2.0. Квантовий парадокс»
Детектор М
2025-07-08T14:04:30Z
На кінофестивалі в Карлових Варах відбулась прем'єра фільму «Дівія» Дмитра Грешка
Детектор М
2025-07-08T14:03:59Z
25-27 липня в Одесі пройде третій фестиваль української культури "Виделкаfest"
Детектор М
2025-07-08T14:03:50Z
Кіпріот: історія Влада Ряшина, який зробив вибір не на користь України
Детектор М
2025-07-08T14:03:49Z
Загадка на кмітливість: знайдіть на зображенні того, хто тихо вийшов з кімнати
Gazeta UA
2025-07-08T15:00:32Z
Смачні та хрумкі огірочки: господиня поділилася чудовим рецептом малосольних огірків
GlavRed
2025-07-08T14:54:45Z
У Греції через спеку тимчасово закривають Акрополь
УкраинФорм
2025-07-08T14:39:03Z
І на роботу, і на прогулянку: найкращий дієтичний пудинг з чорниці та чіа
24tv
2025-07-08T14:36:40Z
Комора на кухні: як старовинний елемент зберігання знову стає сучасним трендом
24tv
2025-07-08T14:27:41Z
Без води та каструлі: як зварити кукурудзу за 3 хвилини
GlavRed
2025-07-08T14:27:28Z
Бортпровідник поділився 5 порадами, як комфортно пережити тривалий переліт
24tv
2025-07-08T14:15:32Z
4 знаки зодіаку, в житті яких у липні відбудеться шалений прорив
24tv
2025-07-08T14:09:07Z
Як почистити москітну сітку, не знімаючи з вікна: елементарний спосіб
24tv
2025-07-08T13:45:36Z
В італійському аеропорту людину засмоктало в двигун літака
Европейская правда
2025-07-08T15:00:19Z
Пожежа на борту з кишені: одна з країн заборонила ховати акумулятори в багаж
Фокус
2025-07-08T14:57:47Z
На Косівщині чоловік розстріляв машину з "пневмата": поранив 12-річного хлопчика
24tv
2025-07-08T14:46:21Z
У Карпатах під час відпочинку отруїлась група з 12 туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:39:49Z
На Запоріжжі росіяни атакували дроном цивільну автівку - троє поранених
УкраинФорм
2025-07-08T14:21:13Z
Поліцейські затримали чоловіка, який пограбував жінку на дитячому майданчику у Подільському районі столиці
Украина Криминальная
2025-07-08T14:00:47Z
В Індонезії другий день поспіль триває виверження вулкана
УкраинФорм
2025-07-08T14:00:05Z
ДБР розслідує смертельну ДТП у Житомирі за участі правоохоронця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:48:33Z
Поліція Одещини розшукує зниклого неповнолітнього хлопця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:45:33Z
Найменший кросовер Kia отримав кардинальний редизайн, який може його врятувати
Топ Жир
2025-07-08T14:48:50Z
Продажі Jaguar у Європі обвалилися на 97,5%, але це частина плану
AIN
2025-07-08T14:42:34Z
Kia анонсував європейську версію електрокросу EV5
AutoCentre
2025-07-08T14:12:00Z
Новий суперкар від Zenvo розвиває потужність 1850 кінських сил і має агресивний дизайн
Топ Жир
2025-07-08T14:03:55Z
Мотоцикліст на Harley врізався в оленя на великій швидкості, але дивом утримався у сідлі
Топ Жир
2025-07-08T13:18:47Z
Електрокар з пробігом у кредит від ОТП БАНК – розумне рішення для тих, хто вміє рахувати гроші
Фокус
2025-07-08T13:06:18Z
Керівник Hyundai, який створив Focus RS, стверджує, що електрокари дарують більше задоволення, ніж авто з механічною коробкою передач
Топ Жир
2025-07-08T12:48:52Z
Skoda Auto святкує 130-річчя та 22-й рік партнерства з Тур де Франс
AutoCentre
2025-07-08T12:33:53Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-07-08T12:18:40Z
Баварія готова запропонувати 100 млн євро за гравця ПСЖ
Football.ua
2025-07-08T15:01:55Z
Заробляли залиті кров'ю гроші: які українські футболісти грали у Росії
24tv
2025-07-08T15:00:18Z
Лунін потрапив у мовний скандал через одне слово
Telegraf
2025-07-08T14:57:58Z
Українські клуби заявилися на волейбольні єврокубки
УкраинФорм
2025-07-08T14:57:07Z
"Шахтар" і "Динамо" завершили рік зі збитками
Gazeta UA
2025-07-08T14:45:18Z
Аталанта відхилила пропозицію в 53 млн євро за Ретегі
Football.ua
2025-07-08T14:30:30Z
Зірка українського тенісу спричинив скандал, відмовившсь спілкуватися українською
24tv
2025-07-08T14:27:29Z
Лунін обурив мережу використанням російської мови під час челенджа у «Реалі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:15:30Z
Шахтар – Ільвес: де дивитися матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-08T14:12:30Z
iPhone 17 отримає оновлений інтерфейс Dynamic Island
Portaltele
2025-07-08T15:01:13Z
Представлений OnePlus Nord 5
Portaltele
2025-07-08T15:01:03Z
Австралійці винайшли «зелене» виробництво аміаку
InternetUA
2025-07-08T14:43:32Z
Тизер і дата виходу 3-го сезону «Аліси в Прикордонні» — Sci-Fi трилеру Netflix про ігри на виживання
ITC
2025-07-08T14:31:52Z
Тест «чистої» та «брудної» Windows 11 в іграх дав неочікуваний результат
ITC
2025-07-08T14:31:02Z
Людей обурила "неадекватна" реклама ШІ від Samsung: що з нею не так
Фокус
2025-07-08T14:27:05Z
У Саудівській Аравії зняли заборону з GTA 5 і тепер гру почнуть продавати в країні
InternetUA
2025-07-08T14:21:18Z
Танення льодовиків посилює виверження вулканів у всьому світі
ZN UA
2025-07-08T14:06:54Z
Що сталося з водою на Марсі: вчені пропонують нову версію драматичних подій
24tv
2025-07-08T14:06:09Z