/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F69%2F98963cd9870c2684c35778a350e14cbe.jpg)
Аграрні асоціації звернулися до голів фракцій парламенту щодо недоцільності запровадження експортних мит на сою та ріпак
Провідні аграрні громадські об’єднання звернулися до голів фракцій Верховної Ради України через стурбованість черговими законодавчими ініціативами щодо запровадження експортних мит на сою та ріпак.
Про це повідомляє ВАР.
«Наслідками запровадження вивізного (експортного) мита стане тимчасове збагачення переробників за рахунок падіння закупівельних цін, поступове скорочення посівних площ сої та ріпаку та переорієнтація аграріїв на виробництво інших культур. Також, за оцінками Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки, введення експортних мит призведе до виникнення фізичного дефіциту сировини – перевищення переробних потужностей над виробництвом та до загальних щорічних втрат країни в розмірі від $400 до $700 млн через неефективне використання ресурсів», - йдеться у зверненні.
Підписанти наголошують, що в Україні вже існував досвід запровадження обмежень експорту згаданих культур і він продемонстрував себе як неефективний та такий, що шкодить аграрній галузі та економіці України. У 2017 році Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу так звані «соєві правки», які скасували відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку для компаній, що не є безпосередніми виробниками. Фактично були запроваджені заходи еквівалентні до експортних мит у розмірі 20%, за виключенням великих аграрних компанії, які мали змогу експортувати самостійно.
Ці законодавчі зміни призвели до того, що площі під соєю скоротилися на 34% з 1,99 млн га (2017 рік) до 1,32 млн га (2021 рік). Втрати аграріїв, за оцінками Київської школи економіки, складали ~110 млн дол. США на рік. Проте, у травні 2020 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №466-ІХ, який скасував вищезгадані «соєві правки» та відновив рівні умови для всіх експортерів сої та ріпаку. Після скасування «соєвих правок» посівні площі, обсяги виробництва та обсяги переробки сої та ріпаку стали одночасно зростати.
За словами підписантів, автори теперішніх поправок стверджують, що аграрії не постраждають від запроваджених мит, бо їм дозволять експортувати самостійно без сплати мита, а обмеження будуть діяти лише для трейдерів. Але це не відповідає реальності .
«Більше ніж 75% посівних площ в Україні обробляють саме малі та середні аграрії. Вони не мають достатніх обсягів виробництва, щоб самостійно формувати експортні партії та виходити на зовнішні ринки, тому працюють через трейдерів і переробників» - наголошують представники асоціацій. Фактично, право експортувати без мита залишиться привілеєм лише великих агрохолдингів, які і зараз експортують самостійно. А малі та середні аграрії – це більшість ринку – не отримають від цієї "пільги" жодної користі. Для них мито означатиме лише нижчу закупівельну ціну і втрату прибутку», - йдеться у зверненні.
Автори звернення нагадують, що самі правки, що пропонуються зараз, були внесені до законопроєкту №13134 та відхилені народними депутатами на пленарному засіданні 18 червня 2025 року.
Аграрна спільнота очікує від членів Парламенту зважених рішень, які не руйнуватимуть економічні засади українського села та не суперечитимуть міжнародним зобов’язанням України.