/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F03c30320e590a5790840fdc8bd4ce90e.jpg)
Далі буде гірше: вчені назвали головну причину підвищення смертності людей від спеки
Аномальна спека, що накрила Європу наприкінці червня, вбила тисячі людей. Учені підрахували, що в 12 великих містах жертвами рекордно високих температур стали 2300 людей.
1500 смертей із зафіксованих 2300 вони пов'язують із кліматичними змінами, що призвели до нагрівання планети та посилення екстремальних температур, пише The Guardian із посиланням на дослідження вчених.
Експрес-аналіз був проведений групою World Weather Attribution і охопив 10 днів, що закінчилися 2 липня, протягом яких великі території Західної Європи були накриті спекою.
Учені використовували епідеміологічні моделі для оцінювання смертності, пов'язаної зі спекою, у таких містах, як Париж, Лондон, Мадрид і Рим, та порівняли кількість загиблих із даними гіпотетичного світу, в якому люди не нагрівали планету, спалюючи викопне паливо або знищуючи природу...
Отримані результати чітко вказують, що у двох третинах випадків смерті винні кліматичні зміни.
Через зміну клімату температура в деяких містах зросла на 4 градуси Цельсія, що призвело до збільшення кількості смертей на 1500 осіб. Кількість загиблих перевищила кількість жертв унаслідок інших нещодавніх погодних катастроф, посилених забрудненням викопним паливом, як-от повені в Іспанії 2024 року, що забрали життя 224 людей, і повені в північно-західній Європі 2021 року, жертвами якої стали 243 людини.
Сумну статистику очолює Мілан, де з 499 смертей від спеки 317 були пов'язані з кліматичними змінами.
За ним ідуть Париж і Барселона. У Лондоні зареєстровано 273 смерті від спеки, 171 з яких дослідники пов'язують із впливом людини на клімат.
Згідно зі звітом учених, найвища смертність спостерігалася серед літніх людей: 88% смертей, пов'язаних із кліматичними змінами, припало на людей, старших за 65 років. Дослідники заявили, що екстремальна спека — "недооцінена" загроза, оскільки більшість жертв помирали вдома і в лікарнях, не привертаючи до себе уваги громадськості, і практично не висвітлювалися в ЗМІ.
"Хвилі тепла не залишають після себе такого руйнівного сліду, як лісові пожежі або шторми. Їхні наслідки здебільшого непомітні, але руйнівні. Зміна температури всього на 2-3 градуси Цельсія може означати різницю між життям і смертю для тисяч людей", — наголосив сказав Бен Кларк, кліматолог з Імперського коледжу Лондона і співавтор дослідження.
Згідно з попередніми дослідженнями, в Європі щорічно від спеки помирає близько 44 000 осіб, у середньому за останні кілька десятиліть. Вчені припустили, що величезна кількість загиблих — 2300 осіб — від однієї хвилі тепла всього в 12 містах може зробити це літо особливо небезпечним.
Учені попереджають, що температура в період аномальної спеки продовжуватиме зростати, як і кількість жертв, доки світ практично не припинить спалювати нафту, газ і вугілля та не досягне нульового рівня викидів.
Раніше Фокус писав, що в Австралії риють підземні бункери, щоб сховатися від 50-градусної спеки, а також інформував, коли в Україні стовпчики термометрів полетять далеко вгору.
Ми також розповідали, як убезпечити себе від аномальної спеки.