Довіра до медіа стала більш цінним ресурсом, ніж будь-коли раніше
Європейська мовна спілка (EBU) продовжує співпрацю з Єврокомісією щодо просування суспільного мовлення як рушія інновацій у Європі. Про це сказала президентка EBU, генеральна директорка Французького телебачення (France Télévision) Дельфін Ернотт Кунсі, відкриваючи 94-ту Генеральну асамблею Європейської мовної спілки, яка відбулася на початку липня у Лондоні (Великобританія). За її словами, Єврокомісія визнала здатність EBU до інновацій, надавши фінансову підтримку деяким проєктам спілки.
ФОТО: Президентка EBU, генеральна директорка Французького телебачення (France Télévision) Дельфін Ернотт Кунсі
Президентка EBU вважає, що суспільні мовники мають просувати інноваційні підходи до досягнення своєї аудиторії через застосунки й платформи, а також забезпечувати помітність власного новинного контенту іншими способами.
Дельфін Ернотт Кунсі наголосила, що не варто забувати про переваги, які забезпечуються завдяки спільним ініціативам членів Європейської мовної спілки, вони завжди мають більший вплив і несуть користь EBU та всім його членам. Зокрема вона згадала про придбані права на трансляцію спортивних подій, таких як Олімпіада і Паралімпіада. На її думку, це сфера, де співпраця завжди була передумовою успіху.
Динаміка спортивного ринку постійно змінюється, у Європейській мовній спілці пильно за цим стежать. Для того, щоб залишатися успішними ключовими гравцями на широкому спортивному ринку в довгостроковій перспективі, невіддільним компонентом EBU та його членів є інновації.
У світі, де більшість населення вже віддає перевагу медіаспоживанню через платформи, EBU не може дозволити собі проґавити цю відкриту можливість для майбутнього. Тому й була створена цифрова спортивна платформа ЄМС.
ФОТО: Учасники 94-ї Генеральної асамблеї EBU. У центрі голова наглядової ради Суспільного мовлення Світлана Остапа та Ольга Сєдова (BBC Media action)
Ще один пріоритет EBU — це робота зі штучним інтелектом. Про відповідальне й регульоване використання ШІ в новинах говорили й на цій, і на попередній зимовій генасамблеях EBU. У Європейській мовній спілці вважають, що ШІ вже може приносити користь навіть окремим членам, якщо застосовується для розв’язання практичних проблем і завдань у межах цифрового розвитку суспільних мовників. Проте це вагомий привід бути точними в застосуванні цієї технології стосовно критично важливих для суспільного мовлення сфер, не лише в новинах. Ми усвідомлюємо, що в цифрову епоху ми також є свідками зростання глобальної нестабільності, сказала Дельфін Ернотт Кунсі.
За її словами, нестабільність також живиться дезінформацією та теоріями змови, які поширюються дедалі частіше внаслідок безвідповідального використання. Це викликає серйозне занепокоєння в EBU. Вона переконана, що легітимність і довіра з боку суспільства до суспільних мовників ґрунтуються на якості та достовірності новин, які вони роблять.
Наприкінці минулого року виконавча рада EBU створила робочу групу, яка зосередилася на темі ШІ та доброчесності новин. Ця група підготувала маніфест із п’яти конкретних кроків, які були чітко визначені як надзвичайно важливі для забезпечення доброчесності новин, створених і поширених із використанням ШІ.
ФОТО: Картинка (5 кроків англійською). Підпис українською
- Новинний контент можна використовувати в генеративних моделях та інструментах штучного інтелекту лише з дозволу автора.
- Цінність актуального, високоякісного новинного контенту має бути справедливо визнана, коли він використовується на благо третіх сторін.
- Точність та атрибуція мають значення. Оригінальне джерело новин, на якому базується матеріал, створений штучним інтелектом, має бути очевидним та доступним для людей.
- Використання плюралізму новинних медіа надасть значні переваги інструментам на базі штучного інтелекту.
- Ми запрошуємо технологічні компанії до офіційного діалогу з новинними організаціями для розробки стандартів безпеки, точності та прозорості.
Регулювання ШІ також стало темою обговорень EBU з Європейською комісією та Європейським парламентом. Знаходячи спільні точки у взаємодії щодо документа про ШІ й безпеку новин, президентка EBU сподівається, що такий розвиток подій стане звичним у майбутньому. Хоча багато комерційних компаній досі борються за своє місце в Європейському Союзі, вони розуміють, що це — спотворення ринку. «Ми маємо виграти цю битву», — сказала вона.
Великі техкомпанії та платформи вже домінують на наших локальних європейських медіаринках. Дельфін сподівається, що більше комерційних медіакомпаній усвідомлять, що ми поділяємо спільні цілі й цінності у підтримці плюралізму та різноманіття якісних джерел контенту в межах локальних медіамереж.
Водночас генеральний директор EBU Ноель Курран зазначив, що світ міняється дуже швидко, особливо за останні пів року відчутні зміни на фінансових ринках.
ФОТО: Генеральний директор EBU Ноель Курран
Спостерігається зростання поляризації, поява більш витончених підходів до дезінформації та маніпуляцій, а також посилення тиску, зокрема і політичного, на багатьох суспільних мовників Європи. Водночас, попри всі негативи, пов’язані з технологіями, є й багато позитивів і нових можливостей, що з’являються завдяки цим технологічним змінам.
Довіра стала більш цінним ресурсом, ніж будь-коли раніше, і це дуже важливо, сказав Ноель Курран. Ми бачимо нову увагу Європи до самої Європи, що, знову ж таки, для європейської організації має бути позитивом.
Ми також бачимо, що уряди починають усвідомлювати, що безпека є дуже важливою, і що доступ до суспільного мовлення має ключове значення.
На Генасамблеї EBU говорили не лише про виклики, але й про те, що об’єднує суспільних мовників, — це цінності, довіра.
Серед пріоритетів на наступні три роки Ноель Курран назвав основні: стратегічна адвокація, взаємодія з великими технологічними компаніями, підтримка інновацій в усьому — від контенту до технологій.
Генеральний директор запевнив, що EBU допомагатиме суспільним мовникам у трансформації, проходженні процесу змін. Задля адвокації торік EBU запустив Compass. Уже понад 70 організацій-членів спілки отримали доступ до цього ресурсу.
Compass дає можливість переосмислити підхід суспільних мовників до управління стейкхолдерами, зокрема у сфері публічної політики. EBU вважає своїм завданням відстоювати саме суспільне мовлення, не втягуватись у політичні суперечки, а зосередитися на тому, чому таке мовлення є життєво важливим для суспільства.
Відзначали на генасамблеї також Суспільне мовлення в Україні, дякуючи за працю в умовах війни з Росією. Про роботу українських журналістів та виклики Суспільного в умовах воєнного стану розповів голова правління Суспільного Микола Чернотицький.
ФОТО: Голова правління Суспільного мовлення Микола Чернотицький
Він зазначив, що для Суспільного важливо зберігати високий рівень довіри до новин, попри обмеження, що діють під час воєнного стану, а фокус зосереджений на місцевій журналістиці.
«Ми живемо у справді складний час. Вважаю, що робота журналістів ще ніколи не була так потрібна. Тож наше завдання — знайти спосіб достукатися до людей і зробити так, щоб вони продовжували нам довіряти», — зазначив Джеремі Боуен, міжнародний редактор BBC News.
Фото автора
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.