MY.UAНовини
Как "убить" судебную реформу? Почему нельзя просто скопировать опыт ЕС
Как "убить" судебную реформу? Почему нельзя просто скопировать опыт ЕС

Как "убить" судебную реформу? Почему нельзя просто скопировать опыт ЕС

Відмовитися від участі міжнародних експертів у конкурсах – усе частіше такі заклики лунають як від деяких політиків, так і від окремих представників правничої спільноти.

Ключовий аргумент на користь цього – мовляв, в Європі таких вимог немає.

А відповідно, Україна повинна впроваджувати у себе "європейські стандарти", не відходячи від їхньої букви ані на міліметр.

Цей аргумент звучить переконливо – проте лише на перший погляд.

А насправді ж ми маємо справу з небезпечним спрощенням, а іноді – свідомим викривленням того, як насправді працює правосуддя в ЄС.

Чому в Європі система діє інакше?.

Насамперед варто відокремити реальність від міфу.

У сфері правосуддя не існує жорстких стандартів ЄС, обов’язкових для впровадження.

Є загальні принципи верховенства права, незалежності суддів, доступу до правосуддя.

Крім цього – численні рекомендації Ради Європи та її органів (Консультативної ради європейських суддів, Консультативної ради європейських прокурорів тощо), які складаються з представників тих самих професій (суддів, прокурорів тощо).

Вочевидь, вони не мають мети виносити рекомендації, які будуть некомфортними для колег.

Важливо також, що всі ці рекомендації – м’яке право, тобто рамки, які варто враховувати, а не автоматично імплементувати.

До того ж вони сформовані для зовсім іншого контексту – для правових систем, які десятиліттями функціонують ефективно.

Для прикладу, у Данії 88% громадян довіряють своїм судам, а в Німеччині – понад 70%.

Такі результати стали можливими завдяки тому, що в цих країнах політичний вплив на суди мінімальний, а доброчесність суддів не викликає сумнівів.

У таких умовах формула "судді, обрані суддями" є логічною.

Судді самостійно добирають кадри до системи й гарантують доброчесність суддівського корпусу.

Водночас президент та парламент не втручаються у діяльність органів суддівського врядування та не тиснуть на суддів.

Відповідно, судді не бояться розглядати справи проти топпосадовців.

Тож ключове завдання тут – зберегти статус-кво відлагодженої системи з верховенством права.

Чого не скажеш про Україну.

У нас ситуація на 180 градусів протилежна.

На жаль, наша судова система безуспішно намагається подолати системні виклики та має найнижчий рівень довіри.

Наприклад, останні дослідження демонструють, що 69% українців не довіряють найвищій судовій інституції – Верховному Суду.

Системна корупція і хабарництво, питання до незалежності та обʼєктивності судового процесу не сприяють ефективній роботі судової системи.

Отже, якщо переносити європейські стандарти врядування до системи, яка так і не пройшла очищення, ми лише збережемо статус-кво та добре знайомі практики.

І замість незалежного врядування отримаємо нову форму старих проблем: інституції, у яких представники професії призначають "своїх" і працюють на власну вигоду, а не на правосуддя.

А це вже шлях не до ЄС, а у прірву.

І Україна в цьому переконалась на власному досвіді в судовому секторі.

Що пішло не так в Україні?.

У 2016 році Україна законодавчо закріпила принцип "суддівського самоврядування" – 11 із 21 члена Вищої ради правосуддя (ВРП) мали бути суддями, яких обрали інші судді.

У Вищій кваліфкомісії частка суддів сягала двох третин.

І що маємо в результаті? Добір нових кандидатів провалився.

Близько 0,5% суддів були звільнені за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Попередній склад ВРП потрапив у серію скандалів і не спромігся позбавити посади навіть одіозних персонажів.

Більш того, скандально відомого ексголову року Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка тоді не відсторонили від здійснення правосуддя навіть тимчасово.

Це не лише українська проблема.

У країнах Центрально-Східної Європи (наприклад, у Словаччині й Польщі), які проходили той самий шлях, також впровадили рецепт суддівських рад з більшістю "суддів, обраних суддями" у них.

Це призвело до різних наслідків: від сумнівних до "просто катастрофічних".

У Грузії та Молдові, які також запровадили модель "судді, обрані суддями", результати подібні: корупція, залежність від політичної влади й замкнене коло "своїх для своїх".

З цим погоджується і Венеційська комісія у своїх висновках щодо судової реформи Албанії та Молдови.

Зокрема, у висновку CDL-REF(2019)031-e щодо судової реформи у Молдові, комісія зауважила, що у деяких посткомуністичних країнах надто високі стандарти щодо судової незалежності можуть "призвести до парадокса", оскільки гарантії незалежності надаються суддям, які не є ані незалежними, ані доброчесними.

Комісія рекомендувала Молдові утворити тимчасовий механізм очищення судової влади від її недоброчесних представників.

Як показують дослідження, у багатьох перехідних демократіях сліпе впровадження "європейських" стандартів не приносить користі.

У результаті органи суддівського врядування перетворюються на замкнені структури, які діють у власних інтересах, пригнічують реформаторів та блокують будь-яке очищення.

Що натомість працює?.

На противагу цьому, реальні результати в ефективній роботі систем дали саме моделі, де ключову роль у доборі кадрів відігравали міжнародні експерти.

Так, Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ) не пропустила практично жодного явно недоброчесного кандидата до складу Вищого антикорупційного суду (ВАКС).

Як результат, Вищий антикорсуд уже ухвалив понад 200 вироків у топкорупційних справах.

Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) та Вища рада правосуддя, сформовані за участю міжнародних експертів з переважним правом голосу, за останні півтора року показали помітно кращі результати роботи.

Перша рекомендувала звільнити 51 недоброчесного суддю, друга – остаточно звільнила 52 суддів, серед яких і вже згаданий Павло Вовк, якого попередня ВРП не спромоглася навіть відсторонити від посади.

Саме участь іноземних експертів дозволила провести чесний конкурс на керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), всупереч політичним іграм.

Міжнародний аудит підтвердив ефективність Національного антикорупційного бюро (НАБУ).

Участь міжнародних експертів у конкурсній комісії з відбору голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) у 2024 році забезпечила прозорість процесу та підвищила довіру до його результатів.

Завдяки оновленому керівництву агентство покращило показники своєї роботи й досягло помітного прогресу у формуванні державної антикорупційної політики.

Найбільш свіжий приклад: Бюро економічної безпеки (БЕБ).

У ньому яскраво видно позицію українських і міжнародних експертів.

Участь останніх майже врятувала конкурс на директора БЕБ від провалу, оскільки саме вони заблокували призначення кандидатів із сумнівною репутацією, яких просували представники влади.

На жаль, за підтримки представників влади Уряд не призначив переможця конкурсу, чим повністю знищив прозорість відбору та допустив реванш політично заангажованих сил.

Ці приклади яскраво демонструють, що рішення потрібно шукати за рамками системи.

В Україні, вочевидь, найкраще працює саме модель участі міжнародних експертів.

Немає "міжнародників" – немає реформ.

Українська історія реформ має реальні приклади невдалих кейсів.

На жаль, у всіх цих процесах міжнародні експерти не залучалися.

Верховний Суд (2019): чверть суддів, які тоді були призначені до ВС, раніше отримали негативний висновок Громадської ради доброчесності (ГРД), яка перевіряла кандидатів на відповідність критеріям професійної етики і доброчесності.

А щодо ще більшої кількості – ГРД надала інформацію, яка могла свідчити про низький рівень доброчесності, зокрема серед них був ексголова ВС Всеволод Князєв, якого спіймали на хабарі в майже 3 мільйони доларів.

Попередня ВККС ці висновки просто проігнорувала, а стара ВРП затвердила цих суддів.

Державне бюро розслідувань (ДБР): конкурсні добори на ключові посади у ДБР відбуваються без незалежних міжнародних експертів та супроводжуються кулуарністю і політичним впливом.

Результати таких відборів очевидні – замість ефективного розслідування злочинів за участю топпосадовців чи військовослужбовців ДБР тисне на ВККС за замовленням суддівських еліт.

Цей список можна продовжувати: перша НАЗК, створена у 2021, БЕБ, переатестація прокуратури й поліції.

У формуванні жодного з цих органів не були залучені міжнародні експерти.

Результат відповідний.

Ідея, що "представники професії мають обирати своїх" – не працює в Україні.

Ця ідея працює лише тоді, коли ці представники діють в інтересах суспільства та інституції, яку вони представляють.

Наразі в Україні це не так.

Участь у комісіях з добору таких персонажів, як судді Майдану Володимир Кузьменко, Юрій Трясун чи голова Верховного Суду часів Януковича Ярослав Романюк – ще одне підтвердження.

Повністю віддати подібним персоналіям рекрутинг нових представників професії – рівноцінно тому, щоб доручити охорону банку його грабіжникам.

Сьогодні з’являються заклики, зокрема і на рівні державних інституцій, про поступову відмову від міжнародних експертів.

Але ключове слово – поступову.

Робити це слід лише після того, як українські органи доведуть спроможність проводити доброчесний добір без міжнародної допомоги.

Сьогодні, на жаль, цього не відбулося.

Навпаки – конкурс до ВККС показує небезпечну тенденцію: міжнародників хочуть замінити нереформованими органами (наприклад, це вже роблять із Радою суддів, що систематично делегує у відбіркові комісії недоброчесних кандидатів, та Радою адвокатів, яку очолює Лідія Ізовітова, давня соратниця Медведчука).

То до якого моменту мають залишатися міжнародні експерти? Відповідь очевидна.

До того часу, коли наші інституції – адвокатура, прокуратура, суддівство – почнуть висувати кандидатів, не гірших за тих, кого рекомендують міжнародні експерти.

До цього моменту участь міжнародників критично необхідна.

І прикриватися "євростандартами", механічно копіюючи їх і вставляючи у наш контекст – це шлях у прірву.

коли ми говоримо про "європейські стандарти", важливо розрізняти рекомендації, розроблені для інших країн у зовсім іншому історичному контексті (як-от документи Ради Європи), і ті документи, які безпосередньо визначають очікування до України у процесі євроінтеграції.

Це – щорічні звіти Єврокомісії про розширення, зокрема останній щодо України, і "сім пунктів", які ми вже частково виконали для набуття статусу кандидата.

Саме ці документи мають набагато більшу вагу і значення, коли йдеться про те, що справді вважається європейським стандартом для України.

Досить поглянути на перші два пункти з семи: щодо реформи Конституційного суду і перезавантаження ВККС та ВРП за участю міжнародників.

Там чітко вказано на потребу залучення зовнішніх незалежних експертів.

Бо ці документи розроблені не з абстрактних міркувань, а на основі глибокого аналізу українських реалій, успіхів і поразок попередніх реформ.

* * * * *.

Саме тут стоїть ключовий вибір як для України, так і для наших партнерів.

Можна і далі сподіватися на "класичні" підходи, написані десятиліттями тому: як на військові книжки, де війну виграють артилерія й піхота.

А можна бачити, що світ змінився і працюють інші інструменти.

Не ті, що були колись, а ті, що працюють вже.

У нашому випадку – залучення міжнародних експертів до конкурсів.

Така ініціатива серед нардепів уже є, хоч наразі і не має достатньої уваги: у червні у Раді зареєстрували законопроєкт № 13382, який повертає незалежних міжнародних експертів до роботи.

Нардепи "Слуги народу" та "Голосу" пропонують продовжити повноваження міжнародних експертів у Конкурсній комісії з добору ВККС щонайменше на три роки.

Цей законопроєкт – розумне продовження ефективної практики.

Бо справжній шлях до ЄС – це не символи, а рішучі кроки.

І сьогодні – саме час зробити один із них.

Публікації в рубриці "Колонки" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору авторів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Могла заваляться в старой копилке: купюра в 20 гривен может принести сотни долларов
Telegraf
2025-07-10T13:49:06Z
Государственный долг Украины растет: сколько страна задолжала и кто будет оплачивать счета
Фокус
2025-07-10T13:40:37Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Не начинайте с бега: каких физических упражнений избегать на старте похудения
Gazeta UA
2025-07-10T14:07:42Z
Почему яйца нужно есть каждый день: 5 самых главных причин, о которых вы точно не знали
TSN
2025-07-10T13:48:52Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
ТЦК атакует россия: какие три метода применяет для подрыва мобилизации
Знай
2025-07-10T14:07:52Z
Как Украине победить Россию – Чмут назвал решение
TSN
2025-07-10T14:04:07Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Руководитель подразделения БЭБ Олег Ящук, который является фигурантом НАБУ, купил дорогие BMW и TOYOTA за 4 млн грн
Новости Украины
2025-07-09T08:57:10Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Посуха як виклик: як аграріям адаптувати технології та живлення
AgroNews
2025-07-10T14:07:43Z
Гороскоп на 11 июля: фортуна улыбнется Стрельцам, гармония придет к Львам
Telegraf
2025-07-10T14:01:27Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Повышение минимальной стоимости контрактного обучения в 2025 году может уменьшить количество абитуриентов
Gazeta UA
2025-07-10T14:01:45Z
В каких странах ребенок может получить гражданство там, где он родился: актуальный перечень 2025 года
Comments UA
2025-07-10T13:57:12Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Мы сделали это!": Анна Сулима родила первенца от иностранца и показала счастливые фото
Апостроф
2025-07-10T14:06:35Z
Убирает домработница: Эмма Антонюк провела экскурсию по своей съемной квартире
Фокус
2025-07-10T13:22:37Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Водоем, похожий на картину: в Украине есть таинственное озеро Заньки, где деревья растут прямо со дна
Telegraf
2025-07-10T13:19:40Z
Готовим борщ, как в ресторане: судья "МастерШеф" назвал секретный ингредиент, который добавляет в блюдо
Gazeta UA
2025-07-10T12:52:05Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Количество раненых в Киеве растет: среди них — глава Национального союза художников
TSN
2025-07-10T13:30:50Z
Под Киевом произошла смертельная авария: погиб ребенок
Апостроф
2025-07-10T13:27:02Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Отвлекся на дороге – отберут авто: украинским водителям готовят жесткие санкции
Знай
2025-07-10T04:22:23Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Конец эпохи солнечных панелей во всем мире: домашняя ветряная турбина поразила мощностью
Фокус
2025-07-10T14:01:40Z
Доказано учеными: простой трюк увеличивает время работы смартфона от батареи на 47%
Фокус
2025-07-10T13:52:51Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Эффект Турана разозлил украинцев: "Шахтеру пора в чемпионат Турции"
Telegraf
2025-07-10T13:49:26Z
"Динамо" - "Митьюлланд": онлайн-трансляция матча
Telegraf
2025-07-10T12:28:19Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Маккензи спрогнозировал победителя вероятного боя Усика с Фьюри
Gazeta UA
2025-07-10T12:13:02Z
Из-за баскетболиста сборной России вспыхнул международный скандал
Telegraf
2025-07-10T11:40:10Z