/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fa4a46f2e5012c9b2f6e4aff03dcbfad7.jpg)
Розкрито секрет назви Харків: що вона означає та хто насправді заснував місто
Про що йдеться у матеріалі:
Офіційною датою заснування Харковавважається 1654 рік. Але археологічні відкриття та дослідження українських істориків ставлять під сумнів цю версію — і розкривають набагато глибшу, багатошарову історію.
Главредз'ясував походження назви Харків.
Що означає 1654 Харків - коли засновано Харків
"Офіційною датою заснування Харкова вважається 1654 рік. Цю дату визначив завдяки архівним документам видатний український історик кінця ХХ – початку ХХ століття Дмитро Багалін", — пояснює Акім Галімов, засновник проєкту "Реальна історія", продюсер 1+1 media у відео на YouTube.
За словами історика, першими мешканцями міста стали козаки та переселенці з Центральної та Західної України, які тікали від польського панування.
"Козаки не хотіли бути під владою польського короля і масово сім'ями почали їхати на Київщину, щоб жити у своїй державі за своїми законами. Це вилилося у проблему з перенаселенням. Хмельницький мусив щось із цим робити, і він знайшов рішення. Він розселив частину козаків на вільних землях, які тоді нікому не належали. Так під протекторатом гетьманщини виникли козацькі поселення в Охтирці, Сумах, Ізюмі та, власне, Харкові", - додав він.
Дивіться відео про історію Харкова:
Яка друга назва Харкова - як Харків називався раніше
Хоча офіційна історія веде відлік з XVII століття, археологічні знахідки свідчать про значно давніше минуле.
"Як свідчать археологічні розкопки, на території сучасної Харківщини люди селилися ще до нашої ери. Тут жили скіфи і сармати, черняхівські племена та половці. У VIII столітті на місці Харкова було засноване слов'янське поселення Донець. Але це прекрасне давнє місто, як і все навколо, зруйнувало військо монгольського завойовника хана Батия всередині XIII століття", - сказав Галімов.
Звідки з'явилась назва Слобожанщина
Протягом 300 років ці землі лишалися пусткою. Але все змінило рішенням Хмельницького.
"Аж до рішення Богдана Хмельницького поселити там своїх козаків з родинами. За цими козаками зберігалися усі їх попередні права і свободи. Їх поселення називалися не селами, а слободами. І з часом назва поширилася на весь регіон - Слобожанщину", - йдеться у відео.
Відроджене місто стало взірцем козацького самоврядування.
"На цій території панувала козацька демократія... Козацька старшина, наслідуючи кращі традиції українських гетьманів, своїм коштом будувала та оздоблювала храми і всіляко вкладалася у розвиток міста".
Знахідки у самому центрі Харкова поставили нові питання перед істориками. Археологи виявили унікальні залишки поселення — на території колишньої філармонії.
"Результати останніх розкопок у центрі Харкова — на вулиці Сумській — археологи називають унікальними... Вперше історики побачили дерев’яні споруди та інвентар, монети, кістки домашніх тварин. Ці знахідки датуються початком 17 століття, і тепер вчені можуть реконструювати побут перших поселенців фортеці Харків", — розповідає археологиня Ірина Голубєва в коментарі "Радіо свобода".
Хто заснував Харків
Однак археологиня ставить під сумнів версію про "козака Харька" як засновника.
"Фортецю населяло як російське, так і українське населення. Як ми знаємо, Слобідська Україна входила до складу Московської держави. І увесь нумізматичний матеріал представлений монетами Московської держави. Проте ми зустрічаємо кераміку, характерну для українських переселенців з Правобережної України", - вказує археолог.
Що було на місці Харкова
"Фортеця у 17 столітті виникла на місці вже існуючої держави, тому козак Харько — ніякий не засновник міста. Бо Слобожанщина — батьківщина індоєвропейських племен, що мали високо розвинену культуру", — переконаний історик Ігор Розсоха.
Що означає назва Харків - яке походження назви Харків
Одна з найцікавіших гіпотез стосується самої назви Харкова. Її коріння сягає глибини тисячоліть.
"Назва річки Харків, я твердо в цьому переконаний, має індоєвропейське походження. Йому мінімум 6000 років. Слово "харк" — непросте, воно означає "срібло". Харків — "срібна річка", "срібне місто"", - вказує він.
Попри підтвердження існування давнього городища, повноцінні розкопки неможливі — центр міста забудований.
Вам також може бути цікаво: