MY.UAНовини
"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми
"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми

"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми

Історія порятунку лелеченят, яку батько викинув із гнізда

У середу, 9 липня, виповнюється 2 місяці Катрусі — найменшому дитинчаті зіркової пари лелек Грицика та Одарки, які гніздяться у селі Леляки під Пирятином на Полтавщині. Завдяки тому, що вчені ось уже три роки поспіль ведуть цілодобове відеоспостереження за гніздом з науковою метою, Катруся вижила.

17 секунд. Політ нормальний

Не підозрюючи, що за його родиною слідкують десятки тисяч любителів птахів з усього світу в режимі реального часу, 23 травня Грицик, залишившись на "хазяйстві" один з п’ятьма нащадками, намагався вбити найменшу дитину, якій було тоді всього 2 тижні, перед відеокамерою. Коли ж після кількох спроб йому не вдалося скинути Катрусю з гнізда, він просто взяв її клювом за шию й відніс на сусідній город, засаджений кукурудзою. Про надзвичайну подію в гнізді завсідники чату терміново повідомили Анатолію Подобайлу — доценту кафедри екології та зоології Навчально-наукового центру "Інститут біології та медицини" Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, кандидату біологічних наук, за сумісництвом провідному науковому співробітнику Національного природного парку "Пирятинський". Пан Анатолій — та людина, яка ініціювала й організувала спостереження за гніздовим життям лелек, які оселилися неподалік його хати в Леляках.

До його перелічених регалій можна додати ще й почесне звання "хрещеного батька" Катрусі. Адже Анатолій Віталійович буквально витягнув неугодну батькові малечу з пазурів смерті, налякавши Грицика своєю появою. Підібравши із землі, здавалось, неживе пташеня, Анатолій Подобайло побачив, що воно почало борсатися й попискувати. У дикій природі, говорить вчений, тварини й птахи, якщо не можуть втекти від небезпеки, просто прикидаються мертвими.

Вдома продезінфікував врятованому пташеняті незначні рани перекисом водню, нагодував, поклав його у великий картоновий ящик, а ящик поставив у власну автівку й поїхав у бік Києва. Те, що лелеки можуть викинути найслабше пташеня з гнізда, говорить учений, було очікувано. Тож він заздалегідь підготувався до такого розвитку подій: намостив скошеної трави під стовпом з лелечим гніздом, домовився зі спонсорами стріму — родинним господарством "Леляківська сироварня" — про компенсацію коштів на заправку автомобіля, а також з працівниками реабілітаційного центру "Садиба Нюшанік" під Києвом, де виходжують птахів і повертають їх у природне середовище, що вони приймуть "зайве" лелеченя, якщо таке раптом з’явиться.

З того ж дня фахівці з "Садиби Нюшанік" дбають про Катрусю, як про рідну дитину. За кілька днів у Катрусі з’явився й названий брат Карпик зі схожою долею. Аж до 8 липня вони ділили один вольєр на двох. Але настав день починати нове, доросле життя за його межами. Тепер вони житимуть зі зграєю дорослих лелек на території реабілітаційного центру. Як повідомила у Facebook його співвласниця Ірина Снопко, гніздечко Катрусі та Карпика розмістили біля сітки, щоб лелеченятам було спокійніше. Опинившись на просторі, Катруся з Карпиком почали розминати крила й зробили свій перший, трохи незграбний, політ.

Лелеки готові до польоту. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"
Перші підлітання над гніздом. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

А двома днями раніше, 6 липня, на очах своїх здивованих трьох братів і сестер вилетіла з гнізда найстарша Міннехаха. Її політ тривав усього 17 секунд, після чого вона без пригод повернулась додому. Того дня лелеченя піднімалося в повітря ще кілька разів. А тепер щодня робить над селом кіл по п’ять. Хоча поки що не приземлялась, оскільки із землі складніше злітати.

— Наші лелеченята з’явились на світ одними з перших у Національному парку "Пирятинський", відповідно, одними з перших полетіли, — коментує Анатолій Подобайло. – Хоча Міннехаха, наскільки можна судити з відезапису, ще відсотків 95% часу проводить у гнізді, а інші поки не пробували літати. Втім, сказати достеменно, що потомство інших пар ще не вилітало, не можемо, оскільки ведемо спостереження лише за одним гніздом.

Очікуємо, протягом найближчих днів й інші діти Грицика та Одарки почергово стануть на крило.

Не лізь, бо клюне

Ось тоді, говорить Анатолій Подобайло, коли з гнізда вилетить останнє лелеченя, батьки почнуть вчити їх самостійно добувати здобич. І як тільки малеча зможе себе прогодувати, вона вже не повертатиметься у гніздо. Але поки що два-три тижні Одарка з Грициком виконуватимуть свою основну батьківську функцію. Хоча вже з 21 червня вони не ночують з дітьми.

Лелеки - на старті дорослого життя. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

Тож іще деякий час дорослі лелеки годуватимуть дітей пізно ввечері, щоб якомога довше стимулювати їхнє повернення на ніч у гніздо і затримати їх біля себе. Все таки гніздо — найбезпечніше місце вночі. Уже зараз Одарка повертається в сім’ю з їжею після переключення відеокамери у нічний режим.

— Навіть важко уявити, як багато їжі треба приносити батькам, щоб прогодувати таку "ораву". Лелеченята не доїдають?

— Звісно, принесеної їжі їм не вистачає. І це головний стимул до того, щоб почати літати. До того ж, через недоїдання у лелеченят маса тіла знижується, вони стають більш аеродинамічними.

— До речі, три тижні тому ви окільцювали пташенят. При цьому ви їх зважуєте. Що показали ваги?

— Кожне пташеня важить близько трьох кілограмів.

— На яких харчах вони виросли? Чи була їхня їжа різноманітною?

— Лелеки годують своїх малят тим, що зловлять. Тобто, що їм доступне у природі, те й приносять. Від личинок, комах, черв'яків до кротів, жаб, вужів, гадюк… Кілька днів підряд на тому тижні приносили зайченят. Видно, десь на виводок натрапили… Було таке, що Одарка крізь підстилку дістала горобеня й моментально ковтнула…

Зараз навіть не видно, що дітлахам приносять батьки, бо їжа навіть не встигає випадати з дзьоба, як її розтягують.

— З Катрусею дорослим було б дійсно сутужніше?

— Не думаю. Вигодували б. Там, де чотири, там і п'ять. Ну, але ж таке діло…. Це природа. В ній свої правила.

— До речі, що роблять горобці в гнізді лелек?

— Уже другий сезон вони в ньому гніздяться, як у стрісі. Хоча це дуже нерозсудливо з їхнього боку.

Підтанцьовки у гнізді. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

— А як складаються стосунки у лелечої родини з іншими птахами?

— Скажу про те, що не попадало в кадр відеокамери. Я бачив шуліку, який літав над гніздом, і малі достатньо агресивно клацали на нього дзьобами. Лякали таким чином, демонстрували свою силу, і він не наважився нападати. А шуліка — це серйозний хижак. Якби лелеченята були меншими і якби батьків не було поруч, то міг би хватнути когось.

Вперше за багато років у кадр потрапила вивільга. Прилітав якось сич серед дня… Вірогідно, це молоді птахи, які також учаться літати і їм було зручно сісти на чуже гніздо. Та, певно, й цікаво. Це не зовсім адекватно, але мОлоді притаманні такі речі.

Загалом до лелек краще не лізти, бо вони можуть клюнути. Молоді ще не такі верткі, не такі небезпечні. Але в будь-якому разі щодо дрібніших птахів вони достатньо агресивні.

Те, що навесні Грицик розігнав своїх сусідів з найближчих гнізд, теж говорить про те, що він відстоює свої родинні інтереси перш з все. Менше конкурентів —більше їжі.

Слабші в природі мають загинути

— Проте, судячи з відео кільцювання чотирьох пташенят, з людьми вони поводились досить смирно …

— З кільцюванням треба вгадати. На той момент вони мають бути достатньо великими, щоб їхні ноги виросли і щоб можна було затиснути на них кільце із запасом. Водночас — достатньо малими, щоб не почали пручатись та битись й не вискочили з гнізда. Це було б дуже небезпечно, перш за все, для них самих, тому що, не вміючи літати, вони порозбивались, впавши на землю.

Загалом ми кільцюємо лелеченят наприкінці червня.

Закільцьована лелека Катруся. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

— Наскільки я знаю, за три роки ще жодне окільцьоване леляківське лелеченя не потрапило в поле зору орнітологів, тож прослідкувати їхній шлях ще не видалось.

— Років через п’ять, якщо хтось із них потрапить в поле зору, то нам пощастить. Загалом відсоток фіксації закільцьованих птахів становить близько двох. Тобто, треба закільцювати сотню, щоб двох з роками побачити.

Закільцьовані лелеки. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

Втім, лелеки, закільцьовані нами вперше, взагалі могли й не повернутися в Україну з Африки. А навіщо їм летіти сюди, якщо вони ще не здатні до розмноження? Лише у 3-4 роки вони можуть дати потомство.

— Певно, у період, коли птахи стають на крило, їх багато гине?

— Так, це найнебезпечніший для них час. Оскільки багато лелечих гнізд звито на стовпах, то молоді пташенята найчастіше заплутуються в проводах. Падають, б’ються, калічаться… І тоді сердобольні люди піднімають хай: "Врятуйте лелеку!". А щоб порятувати таку велику кількість, звичайно, ніякого ні людського, ні матеріального ресурсу не вистачить. Ну і, в принципі, рятувати їх не варто. Треба бути холоднокровним і розуміти, що слабші у природі мають загинути.

— Одарка з Грицьком завжди були рекордсменами з виведення потомства у нацпарку "Пирятинський". Щосезону ставили на крило п’ятеро-четверо пташенят. Та й з Грициком самка відклала п’ятеро яєць… А яку кількість дітей дають інші пари?

— Ось ми зараз якраз обліковуємо потомство білих лелек у парку. Це робиться до того, як пташенята почнуть вилітати з гнізд. Загалом їх у нас 81. Ми перевірили половину. Сьогодні по четверо пташенят зафіксували у двох гніздах. А переважно троє-двоє. Загалом, думаю, вийдемо на цифру 2,2 пташеняти на пару дорослих. Це нормальна середня цифра.

— Чи може бути, що батьки також викидали своїх слабших дітей з інших гнізд, щоб прогодувати решту?

Цього не можна виключати, але ж ми за ними не спостерігали.

— А який найменший показник?

— У Березовій Рудці цьогоріч з'явилося одне нове гніздо. В ньому одне пташеня, ще зовсім маленьке. І це зрозуміло: дорослі птахи, доки будували гніздо з нуля, запізнилися з кладкою яєць.

— Уже за місяць птахи почнуть готуватися до відльоту у вирій. Вони летять сім’ями?

— Ні, як тільки молоді птахи перестануть повертатися у батьківські гнізда, родина розпадається. Молодняк прибивається до гурту своїх ровесників, з якими проводить час. Між тим до Одарки й Грицика можуть підсісти чужі діти. За пару днів перед відльотом, за нашими спостереженнями, все перемішається. Раніше відлетять молоді лелеки, а дорослі вирушать у далеку дорогу на два дні, а то й на тиждень пізніше. Але вже як окремі особини, а не як пара. Адже їхні статеві органи вже атрофувались і включаться аж у березні наступного року.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Біткоїн знову оновив рекорд: криптовалюта перевищила $116 тис
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T23:54:38Z
Україна та МАГАТЕ підписали Меморандум про співпрацю в галузі підтримки енергетичного відновлення
УкраинФорм
2025-07-10T23:46:30Z
Зеленський обговорив з Премʼєр-міністром Болгарії посилення співпраці у сфері енергетики
УкраинФорм
2025-07-10T22:28:15Z
«Цифри шокують». Хто отримує найбільші пенсії в Україні
Украина Криминальная
2025-07-10T21:10:20Z
Microsoft зекономила $500 млн завдяки ШІ і скоротила 15 000 працівників
InternetUA
2025-07-10T20:43:39Z
У ЄС вперше сонячна енергія стала головним джерелом електроенергії
iPress
2025-07-10T20:34:31Z
Половину комуналки оплатить держава: у кого з українців платіжки зменшаться на 50%
Знай
2025-07-10T20:22:32Z
Субсидії для пенсіонерів у Дніпропетровській області: куди звертатися за недоотриманою допомогою
Политека
2025-07-10T19:31:01Z
Мелоні: пов’язані з РФ компанії не мають брати участь у відбудові України
Европейская правда
2025-07-10T18:43:25Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Вчені створили пластир, який блокує похмілля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T23:01:19Z
Нічна звичка, яка здатна призвести до втрати слуху
Gazeta UA
2025-07-10T21:40:13Z
Що насправді означає свербіж носа: розбір народних прикмет для кожного дня
GlavRed
2025-07-10T20:25:12Z
Як швидше досягнути оргазму – практичні поради для жінок та чоловіків
24tv
2025-07-10T19:36:11Z
Робот-хірург вперше самостійно провів надскладну операцію без підказок людини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T18:58:33Z
Навіть одна безсонна ніч змінює мозок і тіло — попередження вчених
360ua.news
2025-07-10T18:40:31Z
Як покращити стан шкіри без зусиль: секрети краси Вікторії Бекхем та Кім Кардашян
24tv
2025-07-10T18:40:13Z
Британія та Франція збільшать кількість миротворців для України
TSN
2025-07-11T00:01:47Z
Зеленський і Туск обговорили розвиток спільного оборонного виробництва
УкраинФорм
2025-07-10T23:58:03Z
РФ посилює атаки на Україну: Світан спрогнозував, коли вони стихнуть
GlavRed
2025-07-10T23:52:33Z
Суд у США заблокував указ Трампа про скасування права на громадянство за народженням
УкраинФорм
2025-07-10T23:37:35Z
Рютте поговорив з Трампом про ППО для України
УкраинФорм
2025-07-10T23:07:25Z
Пекін відреагував на затримання своїх шпигунів в Україні
Украина Криминальная
2025-07-10T22:46:58Z
Розвідка Ізраїлю вважає, що Іран зберіг частину запасів збагаченого урану - NYT
УкраинФорм
2025-07-10T22:46:53Z
Путін захлинеться від злоби: Мерц назвав умову, за якої Росія може повернути собі заморожені активи
Telegraf
2025-07-10T22:40:14Z
Нетаньягу висунув ультиматум ХАМАС
1News
2025-07-10T22:31:09Z
Сили безпілотник систем уразили російські ЗРК «Бук» та «Стрілу-10»
УкраинФорм
2025-07-10T23:55:14Z
На Харківщині лунають вибухи: ворог масовано атакує Чугуївську громаду
24tv
2025-07-10T23:24:09Z
Рівень води сягав вікон: жителі села на Львівщині показали наслідки негоди
24tv
2025-07-10T22:51:00Z
Збитки бюджету на ₴196,4 млн через службову недбалість чи розтрату майна посадовцями КМДА – повідомлено про підозру 11 особам
Украина Криминальная
2025-07-10T21:58:30Z
2,1 млн грн переплати за техніку: у Києві підозрюють посадовця КП "Інформатика"
InternetUA
2025-07-10T21:10:59Z
На Донеччині працюють 18 відділень Ощадбанку
УкраинФорм
2025-07-10T21:10:45Z
Добропілля потерпає від навали FPV-дронів. DeepState повідомив головну мету окупантів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T21:06:13Z
Лінія фронту станом на 10 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T20:57:44Z
Збитки столичному бюджету майже на ₴200 мільйонів: підозри оголосили 11 посадовцям КМДА
УкраинФорм
2025-07-10T20:49:20Z
Удар по Курській області: ще двоє офіцерів поповнили перелік загиблого командування 155 бригади ЗС РФ
Фокус
2025-07-10T23:46:19Z
ЗСУ показали трофейний російський “танк-монстр”
1News
2025-07-10T23:31:22Z
На URK вперше представлена Фундація Олени Зеленської
УкраинФорм
2025-07-10T23:01:51Z
Скандал із домаганнями в ЛНУ: професор Лось хоче поновитися на посаді та відкидає звинувачення
24tv
2025-07-10T22:58:16Z
Учні з прифронтових і тилових регіонів показали майже однаковий рівень знань на НМТ - Комітет ВР
УкраинФорм
2025-07-10T22:40:58Z
ССО знищили рідкісну російську систему дистанційного мінування «Земледелие»
УкраинФорм
2025-07-10T22:04:34Z
Литва інвестує €21 мільйон у відновлення освіти в Україні
iPress
2025-07-10T21:07:55Z
У Литві впав дрон, який залетів з Білорусі
FaceNews
2025-07-10T20:19:52Z
Оператори служби 112 опрацювали мільйони викликів: деталі від МВС
Хвиля
2025-07-10T20:16:00Z
Зміна дивовижна: тільки завзяті кіномани зможуть упізнати популярну акторку 80-их
GlavRed
2025-07-10T23:25:50Z
У Києві дрон влучив у квартиру відомого художника
ZN UA
2025-07-10T22:31:08Z
"Та пішли ви": Джонні Депп уперше висловився про своє вигнання з Голлівуду
GlavRed
2025-07-10T21:25:22Z
У РФ закльовували дружину Преснякова: що вона вчудила
GlavRed
2025-07-10T21:25:14Z
Пригоди, свобода і багато сонця: 3 нові українські фільми для літнього настрою
24tv
2025-07-10T21:00:39Z
Потап попався на прослуховуванні російського співака з бази "Миротворець"
GlavRed
2025-07-10T20:25:25Z
Фінал шокує: 5 легендарних серіалів з несподіваним закінченням
24tv
2025-07-10T20:12:06Z
У Києві розпочався VII Тиждень швейцарського кіно - що покажуть
УкраинФорм
2025-07-10T19:13:36Z
Котяча вендетта: 6 способів, як пухнастий тиран мститься господарям
Знай
2025-07-10T18:52:53Z
Як позбутися хвоща на городі: поради, які дійсно працюють
Gazeta UA
2025-07-11T00:01:34Z
У самому серці Карпат причаївся "Білий слон": що це за місце і як туди дістатися
Telegraf
2025-07-10T23:34:28Z
Непрохані гості: які змії можуть поселитися в саду та чи варто панікувати
24tv
2025-07-10T20:54:59Z
Конкурент борщу: як приготувати капусняк за давнім рецептом
24tv
2025-07-10T20:28:06Z
Ви точно захочете тут залишитися: маловідоме село в Карпатах з найкращими чанами і водоспадами
24tv
2025-07-10T20:24:56Z
Вони соковиті та м'які: як зробити найкращі курячі котлети всього завдяки 1 інгредієнту
Знай
2025-07-10T19:52:30Z
Забудьте про стерилізацію банок: ці огірки "по-фінськи" закриваються без зайвого клопоту та зберігаються до весни
Telegraf
2025-07-10T19:43:50Z
Експерти запропонували альтернативу вареній картоплі: чому варто готувати її інакше
24tv
2025-07-10T19:24:26Z
Співзалежна дружба: чому важливо негайно навчитися розпізнавати її ознаки
24tv
2025-07-10T19:24:00Z
«Народилась в сорочці». Дворічна дитина вижила після падіння з вікна четвертого поверху
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T19:33:28Z
У Київській області випав град розміром із куряче яйце
Комсомольская правда
2025-07-10T19:31:20Z
Під Києвом випав град розміром з куряче яйце
1News
2025-07-10T19:19:10Z
Просто на очах у відпочивальників: у Чернігові у річці потонула 17-річна дівчина
24tv
2025-07-10T19:12:32Z
На добу пішла з дому: на Одещині матір покинула чотирьох дітей у квартирі
24tv
2025-07-10T18:40:48Z
В Одесі мати та дочка проводили диверсії для ФСБ — що їм загрожує
InternetUA
2025-07-10T18:37:11Z
У Києві внаслідок російської атаки були пошкоджені будівля й автомобілі митниці
Khreschatyk
2025-07-10T18:28:43Z
У Києві кількість постраждалих унаслідок атаки РФ зросла до 19
УкраинФорм
2025-07-10T18:28:33Z
У Харкові водій автобуса не впорався з керуванням та з’їхав у кювет
Мій Харків
2025-07-10T18:19:04Z
MG вражає на Goodwood двома новими електромобілями та стильним родстером
Топ Жир
2025-07-10T23:48:19Z
Бюджетна знахідка: експерти назвали найнадійніший вживаний авто 2025 року
GlavRed
2025-07-10T23:25:50Z
Позов стверджує, що рішення General Motors не врятує ваш двигун V8 від виходу з ладу
Топ Жир
2025-07-10T23:04:44Z
Поліцейський зупинив безпілотне авто за порушення правил повороту, але у водія немає водія
Топ Жир
2025-07-10T23:04:09Z
Новий кросовер Renault виправляє всі недоліки моделі Bigster
Топ Жир
2025-07-10T22:34:38Z
Нова дочірня компанія Rivian з виробництва компактних електромобілів оцінюється в $1 мільярд ще до початку продажів
Топ Жир
2025-07-10T21:04:12Z
Chevrolet оновив свої найдоступніші моделі цифровими технологіями, але зовнішність залишилася звичайною
Топ Жир
2025-07-10T20:18:30Z
Що насправді означає червоний колір гальмівних супортів на авто: секрет розкрито
GlavRed
2025-07-10T19:25:15Z
Toyota представила доступнішу версію SUV, натхненного Ferrari, але він залишається недосяжним
Топ Жир
2025-07-10T19:18:16Z
"Шахтар" розірвав "Ільвес" у першому єврокубковому матчі Турана
Telegraf
2025-07-10T22:49:37Z
Творив історію: помер екстренер "Карпат" Степан Юрчишин, які його найбільші досягнення у футболі
Фокус
2025-07-10T22:07:15Z
Кудус став гравцем Тоттенгема
Football.ua
2025-07-10T21:37:04Z
Пішов стежкою Мудрика: відомого гравця іспанського клубу, який переміг рак, спіймали на допінгу
24tv
2025-07-10T21:30:15Z
Шахтар розгромив Ільвес у Лізі Європи: хто став героєм поєдинку
GlavRed
2025-07-10T21:25:06Z
Туран: Матч-відповідь проти Ільвеса буде гарним тренуванням
Football.ua
2025-07-10T21:10:39Z
Вімблдон-2025. Визначилася перша фіналістка Вімблдонського турніру-2025
УкраинФорм
2025-07-10T21:01:56Z
На фронті загинув розвідник і спортсмен Родіон Пустовий
УкраинФорм
2025-07-10T20:52:33Z
На 68-му році життя помер Степан Юрчишин
24tv
2025-07-10T20:49:42Z
Археологи знайшли у Туреччині унікальну мозаїку віком 1500 років
Gazeta UA
2025-07-10T22:40:27Z
Прощавай Google: творці ChatGPT випустять власний браузер на базі ШІ, – Reuters
Фокус
2025-07-10T20:07:00Z
Samsung готує смартфон, який складається тричі: коли чекати на анонс
InternetUA
2025-07-10T19:52:53Z
Як заробляти на прямих ефірах у TikTok
24tv
2025-07-10T19:12:30Z
Microsoft відновлює раніше видалені візуальні ефекти Windows 11 в Edge
Portaltele
2025-07-10T18:13:36Z
Як вибрати ідеальний телевізор у 2025 році та не переплатити: підказки експертів
Фокус
2025-07-10T17:37:26Z
В Україні під час спецоперації заблокували 133 нелегальних онлайн-казино
InternetUA
2025-07-10T17:31:58Z
Як правильно заряджати смартфон, щоб акумулятор служив довше
InternetUA
2025-07-10T17:13:01Z
Фахівці розповіли, чому варто регулярно перезапускати iPhone
InternetUA
2025-07-10T16:43:22Z