MY.UAНовини
"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми
"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми

"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми

Історія порятунку лелеченят, яку батько викинув із гнізда

У середу, 9 липня, виповнюється 2 місяці Катрусі — найменшому дитинчаті зіркової пари лелек Грицика та Одарки, які гніздяться у селі Леляки під Пирятином на Полтавщині. Завдяки тому, що вчені ось уже три роки поспіль ведуть цілодобове відеоспостереження за гніздом з науковою метою, Катруся вижила.

17 секунд. Політ нормальний

Не підозрюючи, що за його родиною слідкують десятки тисяч любителів птахів з усього світу в режимі реального часу, 23 травня Грицик, залишившись на "хазяйстві" один з п’ятьма нащадками, намагався вбити найменшу дитину, якій було тоді всього 2 тижні, перед відеокамерою. Коли ж після кількох спроб йому не вдалося скинути Катрусю з гнізда, він просто взяв її клювом за шию й відніс на сусідній город, засаджений кукурудзою. Про надзвичайну подію в гнізді завсідники чату терміново повідомили Анатолію Подобайлу — доценту кафедри екології та зоології Навчально-наукового центру "Інститут біології та медицини" Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, кандидату біологічних наук, за сумісництвом провідному науковому співробітнику Національного природного парку "Пирятинський". Пан Анатолій — та людина, яка ініціювала й організувала спостереження за гніздовим життям лелек, які оселилися неподалік його хати в Леляках.

До його перелічених регалій можна додати ще й почесне звання "хрещеного батька" Катрусі. Адже Анатолій Віталійович буквально витягнув неугодну батькові малечу з пазурів смерті, налякавши Грицика своєю появою. Підібравши із землі, здавалось, неживе пташеня, Анатолій Подобайло побачив, що воно почало борсатися й попискувати. У дикій природі, говорить вчений, тварини й птахи, якщо не можуть втекти від небезпеки, просто прикидаються мертвими.

Вдома продезінфікував врятованому пташеняті незначні рани перекисом водню, нагодував, поклав його у великий картоновий ящик, а ящик поставив у власну автівку й поїхав у бік Києва. Те, що лелеки можуть викинути найслабше пташеня з гнізда, говорить учений, було очікувано. Тож він заздалегідь підготувався до такого розвитку подій: намостив скошеної трави під стовпом з лелечим гніздом, домовився зі спонсорами стріму — родинним господарством "Леляківська сироварня" — про компенсацію коштів на заправку автомобіля, а також з працівниками реабілітаційного центру "Садиба Нюшанік" під Києвом, де виходжують птахів і повертають їх у природне середовище, що вони приймуть "зайве" лелеченя, якщо таке раптом з’явиться.

З того ж дня фахівці з "Садиби Нюшанік" дбають про Катрусю, як про рідну дитину. За кілька днів у Катрусі з’явився й названий брат Карпик зі схожою долею. Аж до 8 липня вони ділили один вольєр на двох. Але настав день починати нове, доросле життя за його межами. Тепер вони житимуть зі зграєю дорослих лелек на території реабілітаційного центру. Як повідомила у Facebook його співвласниця Ірина Снопко, гніздечко Катрусі та Карпика розмістили біля сітки, щоб лелеченятам було спокійніше. Опинившись на просторі, Катруся з Карпиком почали розминати крила й зробили свій перший, трохи незграбний, політ.

Лелеки готові до польоту. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"
Перші підлітання над гніздом. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

А двома днями раніше, 6 липня, на очах своїх здивованих трьох братів і сестер вилетіла з гнізда найстарша Міннехаха. Її політ тривав усього 17 секунд, після чого вона без пригод повернулась додому. Того дня лелеченя піднімалося в повітря ще кілька разів. А тепер щодня робить над селом кіл по п’ять. Хоча поки що не приземлялась, оскільки із землі складніше злітати.

— Наші лелеченята з’явились на світ одними з перших у Національному парку "Пирятинський", відповідно, одними з перших полетіли, — коментує Анатолій Подобайло. – Хоча Міннехаха, наскільки можна судити з відезапису, ще відсотків 95% часу проводить у гнізді, а інші поки не пробували літати. Втім, сказати достеменно, що потомство інших пар ще не вилітало, не можемо, оскільки ведемо спостереження лише за одним гніздом.

Очікуємо, протягом найближчих днів й інші діти Грицика та Одарки почергово стануть на крило.

Не лізь, бо клюне

Ось тоді, говорить Анатолій Подобайло, коли з гнізда вилетить останнє лелеченя, батьки почнуть вчити їх самостійно добувати здобич. І як тільки малеча зможе себе прогодувати, вона вже не повертатиметься у гніздо. Але поки що два-три тижні Одарка з Грициком виконуватимуть свою основну батьківську функцію. Хоча вже з 21 червня вони не ночують з дітьми.

Лелеки - на старті дорослого життя. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

Тож іще деякий час дорослі лелеки годуватимуть дітей пізно ввечері, щоб якомога довше стимулювати їхнє повернення на ніч у гніздо і затримати їх біля себе. Все таки гніздо — найбезпечніше місце вночі. Уже зараз Одарка повертається в сім’ю з їжею після переключення відеокамери у нічний режим.

— Навіть важко уявити, як багато їжі треба приносити батькам, щоб прогодувати таку "ораву". Лелеченята не доїдають?

— Звісно, принесеної їжі їм не вистачає. І це головний стимул до того, щоб почати літати. До того ж, через недоїдання у лелеченят маса тіла знижується, вони стають більш аеродинамічними.

— До речі, три тижні тому ви окільцювали пташенят. При цьому ви їх зважуєте. Що показали ваги?

— Кожне пташеня важить близько трьох кілограмів.

— На яких харчах вони виросли? Чи була їхня їжа різноманітною?

— Лелеки годують своїх малят тим, що зловлять. Тобто, що їм доступне у природі, те й приносять. Від личинок, комах, черв'яків до кротів, жаб, вужів, гадюк… Кілька днів підряд на тому тижні приносили зайченят. Видно, десь на виводок натрапили… Було таке, що Одарка крізь підстилку дістала горобеня й моментально ковтнула…

Зараз навіть не видно, що дітлахам приносять батьки, бо їжа навіть не встигає випадати з дзьоба, як її розтягують.

— З Катрусею дорослим було б дійсно сутужніше?

— Не думаю. Вигодували б. Там, де чотири, там і п'ять. Ну, але ж таке діло…. Це природа. В ній свої правила.

— До речі, що роблять горобці в гнізді лелек?

— Уже другий сезон вони в ньому гніздяться, як у стрісі. Хоча це дуже нерозсудливо з їхнього боку.

Підтанцьовки у гнізді. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

— А як складаються стосунки у лелечої родини з іншими птахами?

— Скажу про те, що не попадало в кадр відеокамери. Я бачив шуліку, який літав над гніздом, і малі достатньо агресивно клацали на нього дзьобами. Лякали таким чином, демонстрували свою силу, і він не наважився нападати. А шуліка — це серйозний хижак. Якби лелеченята були меншими і якби батьків не було поруч, то міг би хватнути когось.

Вперше за багато років у кадр потрапила вивільга. Прилітав якось сич серед дня… Вірогідно, це молоді птахи, які також учаться літати і їм було зручно сісти на чуже гніздо. Та, певно, й цікаво. Це не зовсім адекватно, але мОлоді притаманні такі речі.

Загалом до лелек краще не лізти, бо вони можуть клюнути. Молоді ще не такі верткі, не такі небезпечні. Але в будь-якому разі щодо дрібніших птахів вони достатньо агресивні.

Те, що навесні Грицик розігнав своїх сусідів з найближчих гнізд, теж говорить про те, що він відстоює свої родинні інтереси перш з все. Менше конкурентів —більше їжі.

Слабші в природі мають загинути

— Проте, судячи з відео кільцювання чотирьох пташенят, з людьми вони поводились досить смирно …

— З кільцюванням треба вгадати. На той момент вони мають бути достатньо великими, щоб їхні ноги виросли і щоб можна було затиснути на них кільце із запасом. Водночас — достатньо малими, щоб не почали пручатись та битись й не вискочили з гнізда. Це було б дуже небезпечно, перш за все, для них самих, тому що, не вміючи літати, вони порозбивались, впавши на землю.

Загалом ми кільцюємо лелеченят наприкінці червня.

Закільцьована лелека Катруся. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

— Наскільки я знаю, за три роки ще жодне окільцьоване леляківське лелеченя не потрапило в поле зору орнітологів, тож прослідкувати їхній шлях ще не видалось.

— Років через п’ять, якщо хтось із них потрапить в поле зору, то нам пощастить. Загалом відсоток фіксації закільцьованих птахів становить близько двох. Тобто, треба закільцювати сотню, щоб двох з роками побачити.

Закільцьовані лелеки. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

Втім, лелеки, закільцьовані нами вперше, взагалі могли й не повернутися в Україну з Африки. А навіщо їм летіти сюди, якщо вони ще не здатні до розмноження? Лише у 3-4 роки вони можуть дати потомство.

— Певно, у період, коли птахи стають на крило, їх багато гине?

— Так, це найнебезпечніший для них час. Оскільки багато лелечих гнізд звито на стовпах, то молоді пташенята найчастіше заплутуються в проводах. Падають, б’ються, калічаться… І тоді сердобольні люди піднімають хай: "Врятуйте лелеку!". А щоб порятувати таку велику кількість, звичайно, ніякого ні людського, ні матеріального ресурсу не вистачить. Ну і, в принципі, рятувати їх не варто. Треба бути холоднокровним і розуміти, що слабші у природі мають загинути.

— Одарка з Грицьком завжди були рекордсменами з виведення потомства у нацпарку "Пирятинський". Щосезону ставили на крило п’ятеро-четверо пташенят. Та й з Грициком самка відклала п’ятеро яєць… А яку кількість дітей дають інші пари?

— Ось ми зараз якраз обліковуємо потомство білих лелек у парку. Це робиться до того, як пташенята почнуть вилітати з гнізд. Загалом їх у нас 81. Ми перевірили половину. Сьогодні по четверо пташенят зафіксували у двох гніздах. А переважно троє-двоє. Загалом, думаю, вийдемо на цифру 2,2 пташеняти на пару дорослих. Це нормальна середня цифра.

— Чи може бути, що батьки також викидали своїх слабших дітей з інших гнізд, щоб прогодувати решту?

Цього не можна виключати, але ж ми за ними не спостерігали.

— А який найменший показник?

— У Березовій Рудці цьогоріч з'явилося одне нове гніздо. В ньому одне пташеня, ще зовсім маленьке. І це зрозуміло: дорослі птахи, доки будували гніздо з нуля, запізнилися з кладкою яєць.

— Уже за місяць птахи почнуть готуватися до відльоту у вирій. Вони летять сім’ями?

— Ні, як тільки молоді птахи перестануть повертатися у батьківські гнізда, родина розпадається. Молодняк прибивається до гурту своїх ровесників, з якими проводить час. Між тим до Одарки й Грицика можуть підсісти чужі діти. За пару днів перед відльотом, за нашими спостереженнями, все перемішається. Раніше відлетять молоді лелеки, а дорослі вирушать у далеку дорогу на два дні, а то й на тиждень пізніше. Але вже як окремі особини, а не як пара. Адже їхні статеві органи вже атрофувались і включаться аж у березні наступного року.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нафта дорожчає на тлі потенційних санкцій проти Росії
УкраинФорм
2025-07-11T08:46:34Z
Великі штрафи: ФОП в Україні з 1 серпня отримають нові обмеження щодо РРО
Фокус
2025-07-11T08:46:19Z
Майже на 30%: базові в Україні продукти неочікувано подорожчали на третину
GlavRed
2025-07-11T08:34:53Z
Україна отримала ще 1 млрд євро від Євросоюзу за рахунок прибутків від заморожених активів ворога
Известия Киев
2025-07-11T08:34:00Z
В Україні за тиждень на чверть подешевшала лохина
24tv
2025-07-11T08:31:18Z
Від промислових гігантів до малих підприємств: у Римі підписали Хартію стійкості людського капіталу
УкраинФорм
2025-07-11T08:16:14Z
Які продукти можна перевозити через кордон зі Словаччиною
24tv
2025-07-11T08:12:21Z
Цінові парадокси: чому інфляція не вписується в правила
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:10:14Z
МАГАТЕ стане гарантом безпеки будівництва на Хмельницькій АЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:03:21Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Іржа на соняшнику особливо поширена в регіонах із підвищеною вологістю
AgroPortal
2025-07-11T08:30:09Z
Різко вдарить по здоров’ю: чому не можна читати у транспорті
GlavRed
2025-07-11T08:25:01Z
Яка популярна ягода допоможе захистити мозок
24tv
2025-07-11T08:12:30Z
Як надовго позбутися неприємного запаху в морозилці: корисні методи, перевірені часом
TSN
2025-07-11T08:04:00Z
В Україні вироблятимуть інноваційні ліки проти онкологічних захворювань
УкраинФорм
2025-07-11T08:01:39Z
Понеділки буквально нас убивають: що з'ясували вчені
Фокус
2025-07-11T07:55:26Z
Роботи-хірурги самостійно провели операції
1News
2025-07-11T07:10:11Z
Сибіга зустрівся із сенаторами-ініціаторами масштабних санкцій проти Росії
Европейская правда
2025-07-11T08:52:50Z
Пєсков звинуватив кремлівських пропагандистів у «перегинах» з патріотичністю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:51:51Z
У США виправдовують зустріч Рубіо з Лавровим: навіщо розмовляли політики
TSN
2025-07-11T08:46:45Z
Одні з найвищих в Україні: які пенсії отримують народні депутати
24tv
2025-07-11T08:42:40Z
Лавров каже, що передав Рубіо "цитати української влади" про необхідність "знищувати росіян"
24tv
2025-07-11T08:42:33Z
Сибіга на зустрічі з сенаторами США: Зниження цін на нафту припинить воєнні злочини РФ
УкраинФорм
2025-07-11T08:34:17Z
Чергове "амплуа": Білий дім опублікував фото Трампа в образі Супермена
24tv
2025-07-11T08:34:16Z
ГУР: Росія втратила мінімум 28% мобілізованих засуджених лише з Південного округу
Лига
2025-07-11T08:33:11Z
Чи справді союзу Трампа та Путіна прийшов кінець? — Politico
ZN UA
2025-07-11T08:31:46Z
Внаслідок російських обстрілів Донеччини загинуло 7 цивільних, 9 поранені
Комсомольская правда
2025-07-11T08:52:08Z
Росіяни вдарили дронами по будівлі ТЦК та конюшні в Одесі, - соцмережі
Комсомольская правда
2025-07-11T08:49:32Z
Пережили fire show: бійці підрозділу "ОМЕГА" розповіли, як вижили після удару FPV-дрона
Фокус
2025-07-11T08:46:43Z
У Києві помітили унікальний позашляховий суперкар Lamborghini Huracan Sterrato
Топ Жир
2025-07-11T08:40:46Z
Росія вдарила по Пологівському району, загинула жінка
Комсомольская правда
2025-07-11T08:34:50Z
В Україну увірвуться небезпечні явища: дата, коли на вулицю краще не виходити
GlavRed
2025-07-11T08:34:30Z
Наступ ЗС РФ: захоплено селище Ялта на кордоні Дніпропетровської області, — DeepState
Фокус
2025-07-11T08:28:44Z
В Україні через негоду знеструмлені споживачі у 438 населених пунктах
УкраинФорм
2025-07-11T08:22:34Z
РЕБ для Києва не підходить: що потрібно великим містам замість глушіння "шахедів"
Фокус
2025-07-11T08:16:32Z
Британія і Франція патрулюватимуть небо України після миру
Gazeta UA
2025-07-11T08:52:51Z
Розробники Lockheed Martin представили оновлену зенітну ракету PAC-3 MSE для системи PATRIOT
InternetUA
2025-07-11T08:46:17Z
Вдова Ігоря Поклада вперше розкрила деталі його останніх днів: "Пішов з життя під звук "Шахедів"
TSN
2025-07-11T08:46:04Z
Відмова від проходження ВЛК. В яких регіонах найбільше ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:42:13Z
Дружина Ігоря Поклада розповіла, що підірвало здоров'я композитора: "Ми дуже довго боролися"
24tv
2025-07-11T08:39:00Z
Оборудки з одягом для ЗСУ на понад 1 мільярд: до суду пішла справа кума Гринкевича
УкраинФорм
2025-07-11T08:37:58Z
Розкриті технічні характеристики нової американської далекобійної крилатої ракети Bullsey
InternetUA
2025-07-11T08:31:56Z
Субсидії для пенсіонерів у Хмельницькій області: що буде, якщо зробили помилку в заяві
Политека
2025-07-11T08:31:49Z
У Києві запускають повноцінну систему перехоплення дронів - на що роблять ставку
ZN UA
2025-07-11T08:25:37Z
Дружина Ігоря Поклада назвала улюблені пісні композитора та розповіла про його нездійснену мрію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:46Z
Джастін Бібер несподівано представив новий альбом
УкраинФорм
2025-07-11T08:16:58Z
"В нього немає мізків": Кондратюк жорстко пройшовся по Вєрці Сердючці
Фокус
2025-07-11T08:10:58Z
Зірка фільмів "Астерікс та Обелікс" та "Шеф" загинув при спробі дістати телефон із водостічної труби
Комсомольская правда
2025-07-11T08:10:51Z
У Тбілісі відбувся квест для українських дітей: вивчали історію та формували ідентичність
УкраинФорм
2025-07-11T08:07:59Z
Омолоджуючі стрижки для 50-річних жінок на літо: ефект буде вражаючим
24tv
2025-07-11T08:04:45Z
Зірка "Гри в кальмара" виявився фанатом "русского міра": хто з акторів розмовляє мовою ворога
24tv
2025-07-11T07:42:14Z
Олена Кравець схудла на 9 кілограмів - який вона має вигляд тепер
GlavRed
2025-07-11T07:25:01Z
В еротичній білизні на мосту. Тіна Кароль випустила нову пісню та кліп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T07:22:45Z
Що таке "оладки" та яке походження має ця відома страва
24tv
2025-07-11T08:36:35Z
Китайський гороскоп на завтра 12 липня: Кроликам - заздрість, Бикам - дурниці
GlavRed
2025-07-11T08:25:12Z
Найкраща закуска цього літа: кабачковий рулет з вершковим сиром – це сама досконалість
24tv
2025-07-11T07:58:05Z
Одна річ блокує удачу та гроші: її потрібно терміново викинути з дому
24tv
2025-07-11T07:36:42Z
Ви цього не знали: шафа-буфет виникла у Середньовіччі через страх перед отруєнням
24tv
2025-07-11T07:28:51Z
Шматочки філе вийдуть соковитими та ароматними: у якому соусі приготувати курку на сковорідці
Telegraf
2025-07-11T07:01:33Z
Забудьте про звичайну каву: еспресо-тонік - неочікуваний дует, що підірве ваш ранок
Gazeta UA
2025-07-11T06:46:26Z
Не їжте цю стару консервацію, якщо побачите на банках це: в чому загроза
Telegraf
2025-07-11T06:22:14Z
Щоб було натуральним та без домішок: як вибрати якісне какао
24tv
2025-07-11T05:40:35Z
Незаконний видобуток піску ледь не спричив екологічну катастрофу на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:49Z
У Житомирі загинула 6-річна дитина, випавши з вікна багатоповерхівки
1News
2025-07-11T08:46:29Z
Поліцейські Житомирщини завершили розслідування зухвалих схем «заробітку»
Украина Криминальная
2025-07-11T08:37:21Z
У Києві розбили розкішний кросовер Bentley вже наступного дня після купівлі
Топ Жир
2025-07-11T08:36:35Z
Завершено розслідування щодо миколаєвця, який підпалив автівки в підземному паркінгу в Аркадії
Украина Криминальная
2025-07-11T08:28:34Z
Сильний вітер повалив дерева на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:00:59Z
В Греції затримали чотирьох громадян Китаю, які фотографували винищувачі Rafale
InternetUA
2025-07-11T07:58:56Z
Схема на ₴25 мільйонів із деревиною: на Чернігівщині арештували заступника командира військової частини
УкраинФорм
2025-07-11T07:49:21Z
Вбивство полковника СБУ у Києві: поліція розіслала орієнтування на двох людей
Украина Криминальная
2025-07-11T07:46:50Z
Для небагатих країн: Renault представив новий кросовер на базі Duster
ЗаРулем
2025-07-11T08:16:32Z
Volkswagen представив спецверсію ID.3 GTX у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-11T08:10:14Z
Електричний Lamborghini Urus відкладається: бренд робить ставку на гібриди
Топ Жир
2025-07-11T07:48:42Z
Bentley показал новий електромобіль EXP 15 для дуже заможних
Топ Жир
2025-07-11T07:46:41Z
Subaru розкрив дату дебюту нового електрокара на базі Toyota
AutoCentre
2025-07-11T07:10:51Z
Mazda представила CX-5 третього покоління
Gazeta UA
2025-07-11T06:40:08Z
Поліція зупинятиме на кожному перехресті: інсайдер розкрив, які водії найчастіше отримують штрафи
Знай
2025-07-11T06:22:52Z
Наскільки популярні в Україні гібридні авто? Цікавий рейтинг
ЗаРулем
2025-07-11T06:22:17Z
Renault презентувала новий повнорозмірний кросовер
AutoCentre
2025-07-11T06:10:47Z
В мережі з'явилися результати тестування наступного процесора Google Tensor G5
24tv
2025-07-11T08:52:26Z
ЗС РФ знайшли заміну коптеру DJI Mavic 3 від Xiaomi: на що здатен дешевий дрон-конкурент
Фокус
2025-07-11T08:52:00Z
Сироти без темної матерії: у Чумацького Шляху більше галактик-супутників, ніж вважалося раніше
Фокус
2025-07-11T08:46:29Z
Айфон 16 Про та Google Pixel — хто крутіший в Україні?
Мій Харків
2025-07-11T08:43:02Z
Телескоп James Webb «відзначив» третю річницю у космосі світлиною Котячої Лапи
УкраинФорм
2025-07-11T08:40:16Z
Штучний інтелект Ілона Маска запускає Grok 4 разом із підпискою 300 доларів на місяць
InternetUA
2025-07-11T08:34:58Z
Чи вдасться оформити бронювання без оновлення даних: роз’яснення юристів
24tv
2025-07-11T08:34:19Z
Оленячий повний місяць зійшов над Україною: ось як він виглядав у ніч на 10 липня
24tv
2025-07-11T08:19:17Z
Піщані "синкіти" під Північним морем змінюють уявлення про геологію регіону
ZN UA
2025-07-11T08:16:11Z
Евертон націлився на Такефусу Кубо
Football.ua
2025-07-11T08:43:40Z
Вболівальники Шахтаря вивісили на трибунах важливий меседж
24tv
2025-07-11T08:42:51Z
Реал домовився про трансфер Каррераса – Романо
Football.ua
2025-07-11T08:37:23Z
Буковина підписала ще одного гравця з досвідом УПЛ
Football.ua
2025-07-11T08:31:01Z
Футболістка з Норвегії стала наймолодшою авторкою дублю в історії чемпіонатів Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:30:07Z
Троє українок заявилися до основної сітки турніру WTA 1000 у Цинциннаті
УкраинФорм
2025-07-11T08:22:46Z
Ковалюк залишив Верес
Football.ua
2025-07-11T08:22:15Z
Ланс зацікавлений у трансфері Себастьяно Еспозіто з Інтера
Football.ua
2025-07-11T08:19:53Z
Швьонтек на Вімблдоні підкорилося унікальне досягнення серед усіх чинних тенісисток
24tv
2025-07-11T08:12:17Z