MY.UAНовини
"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми
"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми

"Родина розпадеться": у зіркових лелек Грицика та Одарки та їх потомства нові драми

Історія порятунку лелеченят, яку батько викинув із гнізда

У середу, 9 липня, виповнюється 2 місяці Катрусі — найменшому дитинчаті зіркової пари лелек Грицика та Одарки, які гніздяться у селі Леляки під Пирятином на Полтавщині. Завдяки тому, що вчені ось уже три роки поспіль ведуть цілодобове відеоспостереження за гніздом з науковою метою, Катруся вижила.

17 секунд. Політ нормальний

Не підозрюючи, що за його родиною слідкують десятки тисяч любителів птахів з усього світу в режимі реального часу, 23 травня Грицик, залишившись на "хазяйстві" один з п’ятьма нащадками, намагався вбити найменшу дитину, якій було тоді всього 2 тижні, перед відеокамерою. Коли ж після кількох спроб йому не вдалося скинути Катрусю з гнізда, він просто взяв її клювом за шию й відніс на сусідній город, засаджений кукурудзою. Про надзвичайну подію в гнізді завсідники чату терміново повідомили Анатолію Подобайлу — доценту кафедри екології та зоології Навчально-наукового центру "Інститут біології та медицини" Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, кандидату біологічних наук, за сумісництвом провідному науковому співробітнику Національного природного парку "Пирятинський". Пан Анатолій — та людина, яка ініціювала й організувала спостереження за гніздовим життям лелек, які оселилися неподалік його хати в Леляках.

До його перелічених регалій можна додати ще й почесне звання "хрещеного батька" Катрусі. Адже Анатолій Віталійович буквально витягнув неугодну батькові малечу з пазурів смерті, налякавши Грицика своєю появою. Підібравши із землі, здавалось, неживе пташеня, Анатолій Подобайло побачив, що воно почало борсатися й попискувати. У дикій природі, говорить вчений, тварини й птахи, якщо не можуть втекти від небезпеки, просто прикидаються мертвими.

Вдома продезінфікував врятованому пташеняті незначні рани перекисом водню, нагодував, поклав його у великий картоновий ящик, а ящик поставив у власну автівку й поїхав у бік Києва. Те, що лелеки можуть викинути найслабше пташеня з гнізда, говорить учений, було очікувано. Тож він заздалегідь підготувався до такого розвитку подій: намостив скошеної трави під стовпом з лелечим гніздом, домовився зі спонсорами стріму — родинним господарством "Леляківська сироварня" — про компенсацію коштів на заправку автомобіля, а також з працівниками реабілітаційного центру "Садиба Нюшанік" під Києвом, де виходжують птахів і повертають їх у природне середовище, що вони приймуть "зайве" лелеченя, якщо таке раптом з’явиться.

З того ж дня фахівці з "Садиби Нюшанік" дбають про Катрусю, як про рідну дитину. За кілька днів у Катрусі з’явився й названий брат Карпик зі схожою долею. Аж до 8 липня вони ділили один вольєр на двох. Але настав день починати нове, доросле життя за його межами. Тепер вони житимуть зі зграєю дорослих лелек на території реабілітаційного центру. Як повідомила у Facebook його співвласниця Ірина Снопко, гніздечко Катрусі та Карпика розмістили біля сітки, щоб лелеченятам було спокійніше. Опинившись на просторі, Катруся з Карпиком почали розминати крила й зробили свій перший, трохи незграбний, політ.

Лелеки готові до польоту. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"
Перші підлітання над гніздом. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

А двома днями раніше, 6 липня, на очах своїх здивованих трьох братів і сестер вилетіла з гнізда найстарша Міннехаха. Її політ тривав усього 17 секунд, після чого вона без пригод повернулась додому. Того дня лелеченя піднімалося в повітря ще кілька разів. А тепер щодня робить над селом кіл по п’ять. Хоча поки що не приземлялась, оскільки із землі складніше злітати.

— Наші лелеченята з’явились на світ одними з перших у Національному парку "Пирятинський", відповідно, одними з перших полетіли, — коментує Анатолій Подобайло. – Хоча Міннехаха, наскільки можна судити з відезапису, ще відсотків 95% часу проводить у гнізді, а інші поки не пробували літати. Втім, сказати достеменно, що потомство інших пар ще не вилітало, не можемо, оскільки ведемо спостереження лише за одним гніздом.

Очікуємо, протягом найближчих днів й інші діти Грицика та Одарки почергово стануть на крило.

Не лізь, бо клюне

Ось тоді, говорить Анатолій Подобайло, коли з гнізда вилетить останнє лелеченя, батьки почнуть вчити їх самостійно добувати здобич. І як тільки малеча зможе себе прогодувати, вона вже не повертатиметься у гніздо. Але поки що два-три тижні Одарка з Грициком виконуватимуть свою основну батьківську функцію. Хоча вже з 21 червня вони не ночують з дітьми.

Лелеки - на старті дорослого життя. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

Тож іще деякий час дорослі лелеки годуватимуть дітей пізно ввечері, щоб якомога довше стимулювати їхнє повернення на ніч у гніздо і затримати їх біля себе. Все таки гніздо — найбезпечніше місце вночі. Уже зараз Одарка повертається в сім’ю з їжею після переключення відеокамери у нічний режим.

— Навіть важко уявити, як багато їжі треба приносити батькам, щоб прогодувати таку "ораву". Лелеченята не доїдають?

— Звісно, принесеної їжі їм не вистачає. І це головний стимул до того, щоб почати літати. До того ж, через недоїдання у лелеченят маса тіла знижується, вони стають більш аеродинамічними.

— До речі, три тижні тому ви окільцювали пташенят. При цьому ви їх зважуєте. Що показали ваги?

— Кожне пташеня важить близько трьох кілограмів.

— На яких харчах вони виросли? Чи була їхня їжа різноманітною?

— Лелеки годують своїх малят тим, що зловлять. Тобто, що їм доступне у природі, те й приносять. Від личинок, комах, черв'яків до кротів, жаб, вужів, гадюк… Кілька днів підряд на тому тижні приносили зайченят. Видно, десь на виводок натрапили… Було таке, що Одарка крізь підстилку дістала горобеня й моментально ковтнула…

Зараз навіть не видно, що дітлахам приносять батьки, бо їжа навіть не встигає випадати з дзьоба, як її розтягують.

— З Катрусею дорослим було б дійсно сутужніше?

— Не думаю. Вигодували б. Там, де чотири, там і п'ять. Ну, але ж таке діло…. Це природа. В ній свої правила.

— До речі, що роблять горобці в гнізді лелек?

— Уже другий сезон вони в ньому гніздяться, як у стрісі. Хоча це дуже нерозсудливо з їхнього боку.

Підтанцьовки у гнізді. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

— А як складаються стосунки у лелечої родини з іншими птахами?

— Скажу про те, що не попадало в кадр відеокамери. Я бачив шуліку, який літав над гніздом, і малі достатньо агресивно клацали на нього дзьобами. Лякали таким чином, демонстрували свою силу, і він не наважився нападати. А шуліка — це серйозний хижак. Якби лелеченята були меншими і якби батьків не було поруч, то міг би хватнути когось.

Вперше за багато років у кадр потрапила вивільга. Прилітав якось сич серед дня… Вірогідно, це молоді птахи, які також учаться літати і їм було зручно сісти на чуже гніздо. Та, певно, й цікаво. Це не зовсім адекватно, але мОлоді притаманні такі речі.

Загалом до лелек краще не лізти, бо вони можуть клюнути. Молоді ще не такі верткі, не такі небезпечні. Але в будь-якому разі щодо дрібніших птахів вони достатньо агресивні.

Те, що навесні Грицик розігнав своїх сусідів з найближчих гнізд, теж говорить про те, що він відстоює свої родинні інтереси перш з все. Менше конкурентів —більше їжі.

Слабші в природі мають загинути

— Проте, судячи з відео кільцювання чотирьох пташенят, з людьми вони поводились досить смирно …

— З кільцюванням треба вгадати. На той момент вони мають бути достатньо великими, щоб їхні ноги виросли і щоб можна було затиснути на них кільце із запасом. Водночас — достатньо малими, щоб не почали пручатись та битись й не вискочили з гнізда. Це було б дуже небезпечно, перш за все, для них самих, тому що, не вміючи літати, вони порозбивались, впавши на землю.

Загалом ми кільцюємо лелеченят наприкінці червня.

Закільцьована лелека Катруся. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

— Наскільки я знаю, за три роки ще жодне окільцьоване леляківське лелеченя не потрапило в поле зору орнітологів, тож прослідкувати їхній шлях ще не видалось.

— Років через п’ять, якщо хтось із них потрапить в поле зору, то нам пощастить. Загалом відсоток фіксації закільцьованих птахів становить близько двох. Тобто, треба закільцювати сотню, щоб двох з роками побачити.

Закільцьовані лелеки. Фото: Національний природний парк "Пирятинський"

Втім, лелеки, закільцьовані нами вперше, взагалі могли й не повернутися в Україну з Африки. А навіщо їм летіти сюди, якщо вони ще не здатні до розмноження? Лише у 3-4 роки вони можуть дати потомство.

— Певно, у період, коли птахи стають на крило, їх багато гине?

— Так, це найнебезпечніший для них час. Оскільки багато лелечих гнізд звито на стовпах, то молоді пташенята найчастіше заплутуються в проводах. Падають, б’ються, калічаться… І тоді сердобольні люди піднімають хай: "Врятуйте лелеку!". А щоб порятувати таку велику кількість, звичайно, ніякого ні людського, ні матеріального ресурсу не вистачить. Ну і, в принципі, рятувати їх не варто. Треба бути холоднокровним і розуміти, що слабші у природі мають загинути.

— Одарка з Грицьком завжди були рекордсменами з виведення потомства у нацпарку "Пирятинський". Щосезону ставили на крило п’ятеро-четверо пташенят. Та й з Грициком самка відклала п’ятеро яєць… А яку кількість дітей дають інші пари?

— Ось ми зараз якраз обліковуємо потомство білих лелек у парку. Це робиться до того, як пташенята почнуть вилітати з гнізд. Загалом їх у нас 81. Ми перевірили половину. Сьогодні по четверо пташенят зафіксували у двох гніздах. А переважно троє-двоє. Загалом, думаю, вийдемо на цифру 2,2 пташеняти на пару дорослих. Це нормальна середня цифра.

— Чи може бути, що батьки також викидали своїх слабших дітей з інших гнізд, щоб прогодувати решту?

Цього не можна виключати, але ж ми за ними не спостерігали.

— А який найменший показник?

— У Березовій Рудці цьогоріч з'явилося одне нове гніздо. В ньому одне пташеня, ще зовсім маленьке. І це зрозуміло: дорослі птахи, доки будували гніздо з нуля, запізнилися з кладкою яєць.

— Уже за місяць птахи почнуть готуватися до відльоту у вирій. Вони летять сім’ями?

— Ні, як тільки молоді птахи перестануть повертатися у батьківські гнізда, родина розпадається. Молодняк прибивається до гурту своїх ровесників, з якими проводить час. Між тим до Одарки й Грицика можуть підсісти чужі діти. За пару днів перед відльотом, за нашими спостереженнями, все перемішається. Раніше відлетять молоді лелеки, а дорослі вирушать у далеку дорогу на два дні, а то й на тиждень пізніше. Але вже як окремі особини, а не як пара. Адже їхні статеві органи вже атрофувались і включаться аж у березні наступного року.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Американська компанія, яку конфіскувала Росія, планує постачати продукцію до КНДР та Китаю
24tv
2025-07-11T10:52:53Z
Долар зріс в обмінниках, а євро планомірно падає: як змінився курс в Україні
Фокус
2025-07-11T10:31:25Z
Подорожчання хліба у Харкові: ціни рекордно злетіли вгору
Политека
2025-07-11T10:31:04Z
Закупівельні ціни на молоко в Україні почнуть зростати за певних умов
AgroPortal
2025-07-11T10:30:35Z
Яку пенсію отримуватимуть українці, що мали мінімальну зарплату
TSN
2025-07-11T10:30:15Z
Мінус 15% за тиждень: в Україні популярна ягода дешевшає на очах
GlavRed
2025-07-11T10:25:00Z
Уряд унормував питання виплати пенсій людям на тимчасово окупованих територіях
УкраинФорм
2025-07-11T10:19:47Z
Nvidia обійшла Apple і Microsoft — компанія коштує понад $4 трлн
AIN
2025-07-11T10:16:43Z
МАГАТЕ стане гарантом безпеки будівництва на Хмельницькій АЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:13:57Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
В Україні вироблятимуть інноваційні ліки проти онкологічних захворювань
УкраинФорм
2025-07-11T10:40:39Z
Більшість на них навіть не дивиться: названо найкорисніші гриби в Україні
GlavRed
2025-07-11T10:25:57Z
Буде як нова: чим відмити жир та нагар в духовці
24tv
2025-07-11T09:40:18Z
Популярні препарати виявилися небезпечними для літніх людей: вони буквально уповільнюють їхнє тіло
Фокус
2025-07-11T09:37:18Z
У Чернівецькій і Вінницький областях зафіксували спалахи гострих кишкових інфекцій
УкраинФорм
2025-07-11T09:16:53Z
Іржа на соняшнику особливо поширена в регіонах із підвищеною вологістю
AgroPortal
2025-07-11T08:30:09Z
Різко вдарить по здоров’ю: чому не можна читати у транспорті
GlavRed
2025-07-11T08:25:01Z
Слідчі ДБР прийшли з обшуком до ексміністра інфраструктури Кубракова
Комсомольская правда
2025-07-11T10:48:57Z
Путін серйозно розглядає можливість ядерного удару — The Telegraph
ZN UA
2025-07-11T10:46:59Z
Журналіст Такаші Хірано пояснив, чому Японія ніколи не почне війну з Росією за Курили
24tv
2025-07-11T10:46:04Z
ТСК вивчить ефективність НАБУ після низки викриттів і критичних висновків аудиту - нардеп
GlavRed
2025-07-11T10:43:18Z
Рубіо заявив про "високі шанси" зустрічі Трампа та Сі Цзіньпіна
Европейская правда
2025-07-11T10:40:49Z
Передача США застарілих ракет Україні замість утилізації стала б дієвим рішенням для обох країн - Залужний
УкраинФорм
2025-07-11T10:40:40Z
Європа готова узгоджувати санкційні дії зі США: сподіваємося, що законодавчий процес там просунеться
ZN UA
2025-07-11T10:40:20Z
Сидячий екс-«слуга» отримав ще одну підозру – вимагав у бізнесменів платити його сину в обмін на угоди з Білоруссю
Украина Криминальная
2025-07-11T10:37:43Z
Міжнародна спільнота продемонструвала в Римі повну єдність у питанні України - Туск
УкраинФорм
2025-07-11T10:37:09Z
Заплатили понад ₴2,1 млн за рослини, які не отримали – затримано посадовця КП УЗН Святошинського району Києва
Украина Криминальная
2025-07-11T10:52:34Z
У Костянтинівці росіяни обстріляли сміттєвоз
УкраинФорм
2025-07-11T10:52:32Z
Українцям прогнозують спеку з локальними грозами
1News
2025-07-11T10:52:22Z
Спека візьме паузу: у яких областях України різко впаде температура
GlavRed
2025-07-11T10:52:11Z
Російські війська захопили Ялту в Донецькій області
Gazeta UA
2025-07-11T10:40:03Z
Ворог атакував Одесу дронами: восьмеро постраждалих, пошкоджені будинки й інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-11T10:31:00Z
Російська армія завдала два удари ФАБами по Костянтинівці
УкраинФорм
2025-07-11T10:22:04Z
На Запоріжжі внаслідок російського артобстрілу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-11T10:19:31Z
Кличко назвав «абсурдом і театральщиною» підозри екссекретарю Київради та очільнику транспортного департаменту
Украина Криминальная
2025-07-11T10:10:13Z
У Росії заявили про загибель командира 155 бригади
1News
2025-07-11T10:52:24Z
10 спеціальностей з найбільшими обсягами держзамовлення у 2025 році
24tv
2025-07-11T10:46:47Z
Півстоліття пам’яті: як у США відкрили найбільшу капсулу часу з авто всередині
Топ Жир
2025-07-11T10:46:35Z
Стало відомо, як спрацювала ППО у ніч на п’ятницю
1News
2025-07-11T10:46:30Z
Працював на росіян, але розкаявся? В Нацполіції пояснили, що буде з такими
Telegraf
2025-07-11T10:43:55Z
Теща втікача Влада Ями перервала мовчання і публічно висловилася про нього - деталі
GlavRed
2025-07-11T10:43:29Z
Росія атакувала 79 дронами, сили ППО збили 44
Комсомольская правда
2025-07-11T10:40:29Z
В Україні вводять колективну відповідальність: єдине житло відберуть через борги родичів
Знай
2025-07-11T10:37:36Z
Таксист "обміняв" квартиру на прибережну віллу вартістю 4 млн фунтів: у чому його секрет
Фокус
2025-07-11T10:37:04Z
"Спогади безтурботного життя розблоковано": нова пісня Дорофєєвої та Позитива розриває мережу
24tv
2025-07-11T10:36:36Z
«УКRАЇNKИ»: У Києві відкрили виставку до 100-річчя Союзу Українок Америки
ZN UA
2025-07-11T10:25:28Z
68-річна Оксана Білозір "засвітилася" без макіяжу на пляжі в Маямі
Фокус
2025-07-11T10:22:12Z
Зйомки з росіянами і пости російською: де зараз Заслужена артистка України Олена Хижна і що говорить про війну
Telegraf
2025-07-11T10:16:44Z
Ілона Гвоздьова передумала розлучатися з чоловіком - суд залишив її заяву без розгляду
Комсомольская правда
2025-07-11T10:04:35Z
Ексчоловік Наталки Денисенко показався на публіці після розлучення: акторка відреагувала
TSN
2025-07-11T09:34:56Z
Як створити образ в стилі француженок: зверніть увагу на 6 речей
24tv
2025-07-11T09:24:18Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T09:13:32Z
Зірка фільмів "Астерікс та Обелікс" та "Шеф" загинув при спробі дістати телефон із водостічної труби
Комсомольская правда
2025-07-11T09:04:00Z
Ніякої мороки – змішав і готово: сир "Філадельфія" в домашніх умовах з 4 інгредієнтів
24tv
2025-07-11T10:30:47Z
Нереальна солона вівсянка на сніданок: помідори та сир
GlavRed
2025-07-11T10:25:42Z
Ніколи не садіть ці овочеві культури на одній грядці, бо врожаю не буде
TSN
2025-07-11T10:04:20Z
5 причин, чому ваш дім постійно виглядає неохайним: більшість навіть не помічають
24tv
2025-07-11T09:28:54Z
Яблуниця чи Татарів: яке село обрати для відпочинку в Карпатах
24tv
2025-07-11T09:10:50Z
Перша зустріч з колегами: як справити неперевершене враження і уникнути курйозів
Gazeta UA
2025-07-11T09:04:29Z
Що таке "оладки" та яке походження має ця відома страва
24tv
2025-07-11T08:36:35Z
Китайський гороскоп на завтра 12 липня: Кроликам - заздрість, Бикам - дурниці
GlavRed
2025-07-11T08:25:12Z
Найкраща закуска цього літа: кабачковий рулет з вершковим сиром – це сама досконалість
24tv
2025-07-11T07:58:05Z
У Франції загорілася розкішна яхта Sea Lady II, двоє постраждалих
360ua.news
2025-07-11T10:40:34Z
В небо піднімається дим, горить цех: на Орському механічному заводі спалахнула масштабна пожежа
24tv
2025-07-11T10:36:15Z
Правоохоронці Харківщини ідентифікували росіянина, який розстріляв родину під час окупації
Мій Харків
2025-07-11T10:10:46Z
Росіяни за ніч пошкодили три медзаклади
Gazeta UA
2025-07-11T09:58:17Z
У Києві затримали двох чоловіків, які побили і пограбували адвоката
УкраинФорм
2025-07-11T09:31:29Z
Росія вдарила "Шахедами" по Одесі: є приліт біля стайні, загинув кінь
24tv
2025-07-11T09:18:31Z
У Житомирі з вікна четвертого поверху випала маленька дитина
24tv
2025-07-11T09:18:23Z
«Техно їжак» під слідством: БЕБ вилучає нелегальні гаджети Apple
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:10:14Z
На Сумщині завершено розслідування щодо хабарництва у Держпродспоживслужбі
Украина Криминальная
2025-07-11T09:07:14Z
Zeekr представив гібридного конкурента Rolls-Royce Cullinan
Топ Жир
2025-07-11T10:40:40Z
У Xiaomi відповіли на звинувачення у копіюванні дизайну Ferrari та Porsche
Топ Жир
2025-07-11T10:28:08Z
Chevrolet Onix пережив плановий рестайлінг на тлі падіння продажів
AutoCentre
2025-07-11T10:19:28Z
Ford відкликає майже мільйон авто через проблеми з паливною системою
24tv
2025-07-11T10:10:31Z
Відео дня: електричний суперкар Rimac Nevera R встановив одразу 24 рекорди
AutoGeek
2025-07-11T09:55:24Z
Rimac Nevera R встановив 24 світових рекорди та став найшвидшим електромобілем
Топ Жир
2025-07-11T09:16:46Z
Розкішний Rolls-Royce Cullinan зробили агресивнішим і дорожчим
AutoCentre
2025-07-11T09:13:03Z
Для небагатих країн: Renault представив новий кросовер на базі Duster
ЗаРулем
2025-07-11T08:16:32Z
Volkswagen представив спецверсію ID.3 GTX у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-11T08:10:14Z
Розкопали гробниці епохи Птолемеїв: вчені знайшли невідомі поховання в Асуані
Фокус
2025-07-11T10:52:03Z
Розкриті технічні характеристики японського розвідувального дрона Fuji TACOM
InternetUA
2025-07-11T10:46:44Z
На Apple Watch в Україні запрацює eSIMПромо
1News
2025-07-11T10:43:38Z
PlayStation анонсувала лімітовані PS5 з дизайном у стилі Ghost of Yotei – мережа в захваті
24tv
2025-07-11T10:40:49Z
Наче вчора затонув: біля узбережжя Хорватії знайшли грецьке судно IV століття до н. е.
Фокус
2025-07-11T10:40:06Z
22 липня та 5 серпня можуть стати найкоротшими днями в історії: чому і чи варто турбуватись
Фокус
2025-07-11T10:37:36Z
Найкращі флагмани літа 2025 року: які топові смартфони рекомендують експерти
Фокус
2025-07-11T10:37:04Z
Сині акули є прихованими хамелеонами: як вони змінюють колір шкіри і навіщо
Фокус
2025-07-11T10:37:01Z
Індійський розробник три роки одночасно працював у семи IT-компаніях США
InternetUA
2025-07-11T10:31:59Z
Крістал Пелес підписав гравця збірної Хорватії
Football.ua
2025-07-11T10:49:49Z
Баскетболісти збірної України U16 розпочали підготовку до Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-11T10:46:13Z
Лондонський Арсенал розглядає можливість відмови від надто дорогого трансферу форварда Віктора Дьокереша
Известия Киев
2025-07-11T10:31:56Z
Реванш Усик-Дюбуа: коли і де подивитися бій за звання абсолютного чемпіона світу
GlavRed
2025-07-11T10:25:51Z
Кудус: Хочу розважати фанатів і допомогти Тоттенгему досягати результатів
Football.ua
2025-07-11T10:22:33Z
Карлос Алькарас іде до перемоги на Вімблдоні 2025 – і ось у яких кросівках він грає
24tv
2025-07-11T10:22:28Z
Бешикташ близький до підписання Вокера-Пітерса
Football.ua
2025-07-11T10:22:11Z
Чоловіча збірна України U-16 розпочала підготовку до чемпіонату Європи з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:21:52Z
Воротар Бешикташа Гюнок: Виб’ємо Шахтар та чекатимемо наступного суперника в Лізі Європи
Football.ua
2025-07-11T10:19:16Z