/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F11a9dabee1d339b89303a9509a365329.jpg)
Земля тріщить зсередини: вчені попередили світ про наближення нових глобальних катаклізмів
Вулкан / © Associated Press
Танення льодовиків через глобальне потепління здатне спричинити виверження вулканів. Крижаний щит, який досі тиснув на підземні магматичні камери, стрімко зникає — і це послаблює «кришку», що стримувала магму від виходу на поверхню.
Про це повідомило видання The Guardian.
Дослідники проаналізували історію вулкана Мочо-Чошуенко в Чилі, застосувавши методи радіоізотопного датування. Встановлено, що приблизно від 26 до 18 тисяч років тому цей вулкан залишався спокійним, оскільки його вершину вкривав льодовик товщиною до 1,5 кілометра. У цей період магма накопичувалася на глибині 10–15 км.
Втім, близько 13 тисяч років тому лід почав танути. Зменшення тиску на магматичну систему призвело до вивільнення газів, які спричинили виверження.
Науковці вважають, що аналогічні процеси можуть відбутися вже в наш час. Найбільшу загрозу фіксують у Західній Антарктиді, де під кригою — понад 100 вулканів. Якщо танення продовжиться нинішніми темпами, перші виверження можливі вже у найближчі десятиліття.
Також у зоні ризику — вулканічні області Північної Америки, Росії та Нової Зеландії.
Окрім безпосередньої небезпеки, нові виверження можуть призвести до глобальних змін. У короткостроковій перспективі вулканічний пил у атмосфері може знизити температуру на планеті. Водночас масові чи часті виверження сприятимуть збільшенню викидів парникових газів, що тільки посилить зміну клімату. Це створює небезпечне замкнене коло: потепління танить лід, танення спричиняє виверження, а ті — нові парникові викиди.
Раніше дослідження вже показали, що навіть у разі стабілізації температури льодовики можуть втратити до 40% маси. За несприятливого сценарію ці втрати сягатимуть 80%.
Варто зазначити, що понад 250 мільйонів років тому Земля опинилася в «пекельній теплиці» на мільйони років через виверження вулканів.