Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 30 червня — 2 липня 2025 року — резюме
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. Повний огляд звітних днів читайте тут.
Вступ
30 червня — 2 липня найвищою інтенсивність боїв була на Покровському напрямку, високою — на Новопавлівському, Південно-Слобожанському, Лиманському і Північно-Слобожанському. Телемарафон найбільшу увагу приділив Покровському, Новопавлівському і Північно-Слобожанському, іншим активним напрямкам приділили менше уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському і Новопавлівському напрямкам, менше говорили про Лиманський і Північно-Слобожанський.
У зовнішньополітичній тематиці в ці дні основною подією стало призупинення постачання американської зброї Україні з 2 липня. Телемарафон приділив цій темі мінімум уваги і мінімум експертизи. Натомість всебічне і грунтовне обговорення причин і можливих наслідків цього рішення США організував Перший канал Суспільного. У внутрішньополітичній тематиці домінувала тема судових засідань щодо віцепрем’єр-міністра Чернишова. Телемарафон обмежився лише репортажним висвітленням, яке на більшості каналів було суто формальним. Перший канал Суспільного висвітлював тему якісно і повно як репортажно, так і експертно.
У звітні дні й у телемарафоні, й ефірах Першого каналу Суспільного найбільше було грубих порушень стандарту достовірності.
Протягом тижня 30 червня — 6 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представництво владної та опозиційних фракцій було збалансованим. У цьому розділі є також загальна статистика представлення фракцій парламенту в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у другому кварталі поточного року, також загальна статистика представлення в ефірі телемарафону Офісу президента України.
30 червня — 2 липня у телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного одного разу невиправдано згадували фракційну приналежність народного депутата.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за інформацією Генштабу, найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 41 до 58 боєзіткнень на добу). Другим за інтенсивністю був у ці дні Новопавлівський напрямок (від 19 до 28). Активізувався ворог на Південно-Слобожанському напрямку — тут було від 10 до 25 боєзіткнень на добу. Активними також залишалися Лиманський напрямок (18—19 боєзіткнень на добу) і Північно-Слобожанський (від 13 до 19). З інших напрямків фронту лише на Торецькому в середу було 11 боєзіткнень, на всіх інших кількість боєзіткнень не перевищувала 9 на добу.
У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили найактивнішому Покровському напрямку (було 10 обговорень з гостями в студії та один репортажний сюжет). 9 разів обговорювали з гостями ситуацію на Новопавлівському напрямку, було 7 обговорень ситуації на Північно-Слобожанському напрямку. Іншим активним напрямкам приділили значно менше уваги. Більшу за них увагу зосередили ще на Краматорському (5 обговорень) і Торецькому (пряме ввімкнення, сюжет і 2 обговорення) напрямкам.
Найбільше уваги фронту приділяли в ці дні канали «1+1» і ICTV з СТБ. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (14 разів), з речниками різних підрозділів Сил оборони спілкувалися 11 разів, експертів запросили лише 5 разів. Фронтові репортажі в ці дні робила лише об’єднана редакція каналів ICTV та СТБ (пряме ввімкнення і 4 сюжети). Інші канали фронтових репортажів не робили.
В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні найбільше уваги теж приділили найактивнішому Покровському напрямку (було 7 обговорень з гостями) і Новопавлівському (6 обговорень). Ситуацію на Лиманському і Північно-Слобожанському напрямках обговорювали з 4 гостями по кожному. Іншим активним напрямкам приділили ще менше уваги. Говорити про фронт у гості в ці дні найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (8 разів), експертів запрошували 8 разів, військових-фронтовиків — 5 разів. З фронту зробили 2 репортажних сюжети.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Безумовною головною зовнішньополітичною подією цих днів, яка матиме кардинальні впливи і на ситуацію на фронті, і на можливості захисту українських міст від російських повітряних атак, і на загальний розвиток геополітичних подій, було призупинення постачання зброї Україні Сполученими Штатами 2 липня. У телемарафоні цю тему, по-перше, звели до коротких повідомлень, які подавали за версткою в середині чи навіть наприкінці випусків новин. По-друге, не робили ніяких серйозних спроб отримати кваліфіковані експертні оцінки причин і можливих наслідків цього рішення для України.
Пояснення цього «підходу» до надважливої теми дав ведучий каналу «Рада» (по суті — канали «дослухалися» до заклику з допису керівника Офісу президента, подробиці — у розділі про політичний піар). Єдиний справжній експерт, із яким говорили на цю тему, був у ранковому ефірі каналу «1+1», коли ще було обмаль інформації. А далі — єдиним «експертом» у темі виступав радник керівника Офісу президента Подоляк. Що, на мій погляд, несерйозно. Натомість Перший канал Суспільного влаштував того дня дуже широке і різнобічне експертне обговорення теми.
В ці дні експертиза Першого каналу Суспільного була значно глибшою за телемарафон і в інших, менш важливих зовнішньополітичних темах: перший візит нового міністра закордонних справ Німеччини до Києва, телефонна розмова французького президента з кремлівським диктатором, загострення відносин між Росією та Азербайджаном тощо.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
Певно, найбільш суспільно значущою темою в ці дні була судова історія щодо віцепрем’єра і міністра національної єдності Олексія Чернишова. 1 липня ВАКС розглядав клопотання прокурорів про відсторонення Чернишова від посади. Цей розгляд отримав вердикт суду лише наступного дня. 1 липня у телемарафоні подію взагалі «не помітили». 2 липня висвітили суто репортажно, та й те — пряме ввімкнення з суду робив лише канал «1+1», інші відбулися короткими БЗ. Але жоден з каналів не обговорював цю тему з гостями-експертами. Натомість Перший канал Суспільного і якісно висвітлював перебіг судового засідання прямими ввімкненнями кореспондентів з суду, і обговорював тему з кваліфікованими експертами.
Схожа ситуація (без репортажної складової) була і зі звільненням з посади мовного омбудсмана Тараса Кременя, якого урядовці не висунули кандидатом на наступний конкурс. В телемарафоні обмежилися короткими повідомленнями, ще й без критично важливих бекграундів про звернення щодо висування Кременя на наступний термін. На Першому каналі Суспільного тему подавали розгорнуто й обговорювали в розмовній студії.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Нардеп Железняк каже про підготовку владою зміни Кабміну до 15 липня (30 червня).
- Суд обрав запобіжний захід колишньому заступнику міського голови Харкова Руденку, підозрюваному в розкраданні грошей на будівництві оборонних споруд (30 червня).
- ЄС і Україна погодили новий формат торгівлі на заміну «торговельному безвізу» (30 червня).
- Deep State: Росіяни в червні окупували більш як пів тисячі квадратних кілометрів української території (1 липня).
- Розгляд ВАКС клопотання прокуратури про відсторонення віцепрем’єра Чернишова від посади (1 липня).
- Група нардепів звернулася листом до Лубінця з проханням подати Кременя на конкурс на посаду мовного омбудсмана (1 липня).
- Журналісти «Слідства.інфо» знайшли в екскерівника Броварського ТЦК елітну нерухомість та автопарк на 1 млн доларів (1 липня).
- ЦПК: депутати «Слуги народу» хочуть легалізувати корупцію в оборонці, пропонуючи виключити кримінальну відповідальність за злочини у виконанні оборонних контрактів (2 липня).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Кличко відсторонив свого першого заступника Поворозника після висловлення тому недовіри депутатами Київради (30 червня).
- ДБР арештувало чотирьох військових київської частини, які відмовилися їхати в зону бойових дій (30 червня).
- Побиття офіцера «Азову»: суд переніс засідання з обрання запобіжного заходу, бо підозрювані не прийшли (1 липня).
- Журналіст і військовослужбовець Бутусов: Україна втратила десятки мільярдів на непотрібні фортифікації (1 липня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 30 червня — 2 липня
Телемарафон:
В ефірах каналу «1+1» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найчастіше порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації порушували в різні способи.
В ефірах каналів ICTV та СТБ найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Найбільше порушень стандарту точності були невідповідностями картинки й тексту в БЗ і оглядових сюжетах. Всі грубі порушення стандарту відокремлення фактів від думок були всі суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт доступності найчастіше порушували, вживаючи слова, незрозумілі частині аудиторії.
В ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності найбільше порушували «посиланнями» на інтернет. Стандарт відокремлення фактів від думок журналісти грубо порушували, вживаючи емоційні оцінки в новинах.
В ефірах каналу «Рада» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактів. Стандарт точності грубо порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ і оглядових сюжетах і в якості «ілюстрацій» до розмов з гостями. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були неавторизованими міркуваннями ведучих гостьових студій. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації були відсутністю інтершуму на відео в БЗ. Найбільше порушень стандарту доступності подачі інформації були використанням слів, незрозумілих частині аудиторії.
В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше порушень стандарту достовірності були абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності найчастіше порушували невідповідностями картинки і тексту в БЗ і оглядових сюжетах. Стандарт відокремлення фактів від думок порушували емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації найчастіше грубо порушували, не називаючи напрямки фронту в розмовах з гостями-військовими. Також багато відео було без інтершуму. Стандарт доступності подачі інформації найчастіше порушували, показуючи скриншоти, які неможливо прочитати з екрана.
Перший канал Суспільного
В ефірах каналу найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактів. Стандарт точності грубо порушували суто фактичними помилками. Стандарт відокремлення фактів від думок найчастіше порушували, вживаючи в новинах маркери посилення уваги. Стандарт повноти інформації найчастіше порушували недостатнім представленням компетенції експертів. Стандарт доступності подачі інформації найчастіше порушували показом скриншотів, які неможливо прочитати з екрана, або навіть задрібним текстом у разі адаптації скриншотів редакцією.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 30 червня — 6 липня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 13 разів (попереднього тижня було 15 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 10 запрошень, що склало майже 77% від усіх «депутатських» студій тижня. Крім «слуг» вже традиційно двічі запрошували представників «Батьківщини» (традиційно ж це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок, і традиційно — в ефірі «Ради»). Крім того, в ефір «Ради» одного разу запросили представницю депутатської групи «За майбутнє» (традиційно Ірину Констанкевич). Представників опозиційних фракцій «Голос» і «Європейська солідарність» цього тижня у марафон не кликали. «Плюралізм» був лише в ефірі каналу «Рада», в ефірах усіх інших каналів були винятково представники владної фракції.
По два рази в телемарафоні побували «слуги» Євгенія Кравчук і Олексій Леонов. Усі інші були в ефірі по одному разу.
Офіс президента цього тижня був представлений в ефірі телемарафону менше, ніж зазвичай. «Лише» по два рази в ефірі були радники Єрмака Михайло Подоляк (на ICTV з СТБ і на «Раді», сумарно мав 34 хвилини ефіру, головно — на «Раді») і Сергій Лещенко (на «Інтері» і на «Раді» мав сумарно 21 хвилину). Крім того, на «Раді» ще побувала заступниця керівника ОП Ірина Мудра (мала 12 хвилин ефіру), а в ефірі «Ми — Україна» 10 хвилин був уповноважений Владислав Власюк, а ще 12 хвилин був Олег Гавриш, головний консультант кабінету керівника Офісу президента (номенклатура ОП множиться одначе). Сумарно ж Офіс президента протягом звітного тижня був представлений в ефірі телемарафону протягом 1 години і 29 хвилин.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побували 18 народних депутатів (попереднього тижня їх було 21). Загальний баланс по представництву владної та опозиційних фракцій було дотримано: 8 представників «Слуги народу» і 11 представників парламентської опозиції (5 представників «Голосу» і по 3 — «Європейської солідарності» і «Батьківщини»). Крім того, 30 червня до студії з нардепом Ярославом Железняком з «Голосу» «запрошували до сьогоднішнього етеру і представників партії “Слуга народу” прокоментувати імовірні призначення в уряді. Ми чекаємо, коли вони відгукнуться і готові продовжити це обговорення в разі, якщо вони відгукнуться» (говорити ж про імовірну відставку уряду). Була і зворотна ситуація: 1 липня запрошували Олексія Мовчана зі «Слуги народу» як співавтора законопроєкту про декриміналізацію порнографії, і «запрошували і когось із народних депутатів, які не погоджуються з декриміналізацією порно, але не знайшлося вам співрозмовника на цю тему». А от 2 липня була Наталія Піпа з «Голосу» як секретарка Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій, говорили про звернення нардепів до Лубінця, щоб той вніс кандидатуру Тараса Кременя на посаду мовного омбудсмана. На мій погляд, логічно було одночасно запросити і когось з представників владної фракції, бо тема неоднозначна.
По два рази в ефірі каналу побували протягом тижня лише Богдан Кицак зі «Слуги народу» і Роман Костенко з «Голосу» (одного разу – суто експертно, бо обговорювали з ним, як з секретарем безпекового комітету Ради, на скільки вистачить американської зброї після припинення її постачання), всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.
Представлення фракцій ВР і народних депутатів в ефірі у другому кварталі 2025 року (1 квітня — 30 червня)
Телемарафон:
Протягом другого кварталу поточного року у гостьових студіях телемарафону побувало 223 народних депутати (в першому кварталі їх було 220). Зрозуміло, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — вони мали 160 ефірів на всіх каналах-учасниках телемарафону (для порівняння в першому кварталі було 159 «слуг» в ефірі). Це становило майже 72% від усіх «депутатських» ефірів (трохи не дотягли до «класичних» 73). Але насправді до цього слід додати запрошення формально позафракційних, але делегованих «Слугою народу», спікера парламенту Руслана Стефанчука з 2 ефірами і його першого заступника Олександра Корнієнка з 8 ефірами. Тож кількість ефірів представників партії влади зростає до 170, а це понад 76%. Друге місце, як і в попередньому кварталі, було за представниками фракції «Батьківщини» — їх запрошували 23 рази, це понад 10%, а з врахуванням 4 ефірів формально позафракційної делегованої «Батьківщиною» віцеспікерки Олени Кондратюк, частка цієї політсили зростає до більш як 12%.
Додам, що цього разу було порушено дві багаторічні традиції телемарафону. По-перше, раніше представників цієї помірно опозиційної фракції запрошували винятково в ефіри каналу «Рада», у звітному ж кварталі одного разу представник «Батьківщини» побував в ефірі «Інтера». По-друге, раніше в марафон кликали лише двох представників фракції — Михайла Цимбалюка і Сергія Євтушка, цього ж разу в ефірі побував ще й Олексій Кучеренко. Третє місце за запрошеннями поділили реально позафракційна Оксана Савчук (8 запрошень і всі традиційно в ефірі каналу «Рада», причому стільки ж, як і у першому кварталі року) і депутатська група «За майбутнє» (так само 8 і так само на «Раді»). По 5 разів в телемарафон запрошували представників депутатської групи «Довіра» (всі в ефірі «Ради») і нардепів з опозиційної фракції «Голосу» (двічі на «1+1», двічі на «Раді» і одного разу на ICTV з СТБ). Представників же найчисленнішої та найбільш критично налаштованої до влади опозиційної фракції «Європейської солідарності» у гостьових студіях телемарафону знову не було жодного разу, втім, це є сталою традицією телемарафону від його народження у 2022 році. Найчастіше (134 рази) народних депутатів запрошували на канал «Рада», найменше нардепів побувало в ефірах каналів ICTV та СТБ (14 разів). В ефірах усіх каналів однозначно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу».
Перший канал Суспільного:
Протягом другого кварталу на каналі в гостях побували рівно 300 народних депутатів (у першому кварталі їх було 297). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» — 138 разів. Утім ще 12 разів депутатів-«слуг» запрошували до дискусійних студій, але вони з різних причин не долучалися до ефірів. Сумарно опозиційні фракції в ефірі каналу в другому кварталі були представлені 151 разів: 66 разів були представники «Європейської солідарності», 47 — представники «Голосу» і 41 раз — представники «Батьківщини». Двічі представники опозиційних фракцій не долучалися до ефіру. Крім того, в ефірі каналу 5 разів побували позафракційні депутати — одного разу формально позафракційний перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко, в інші рази — реально позафракційні. Тричі в ефірі побували представники депутатської групи «За майбутнє».
Представлення Офісу президента у гостьових студіях телемарафону в другому кварталі 2025 року (1 квітня — 30 червня)
Було два безумовних лідери: радник керівника ОП Сергій Лещенко — за кількістю запрошень у телемарафон, а радник Михайло Подоляк — за часом в ефірі телемарафону. До трійки лідерів також увійшов уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк. Інших представників Офісу в ефір кликали рідше, і навіть сам керівник цього Офісу Андрій Єрмак був в гостях на телемарафоні лише двічі. Якщо порівняти кількість запрошень у телемарафон лідерів цього списку (Лещенко — 33, Подоляк — 31, Власюк — 27) із кількістю запрошень навіть найбільш «популярних» у телемарафоні нардепів, то це порівняння буде явно не на користь усе ж обраних народом представників (депутатів від «Слуги народу» Чернєва і Леонова у звітному кварталі запрошували до телемарафону по 24 рази). Загальна кількість ефірного часу, відведеного представникам Офісу президента в телемарафоні, у другому кварталі року становила 25 годин і 37 хвилин! З них 10 годин і 13 хвилин в марафоні був радник Подоляк, 6 годин і 50 хвилин — радник Лещенко.
4. Прояви політичного і бізнесового піару 30 червня — 2 липня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 11 проявів політичного піару: 7 з них були в ефірах каналу «Рада», ще по 2 — в ефірах «Інтера» і «Ми — України». На інших каналах проявів політичного чи бізнесового піару в звітні дні не було.
В ефірі Першого каналу Суспільного був один формальний прояв — не виправдана контекстом розмови згадка фракційної приналежності народного депутата.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 30 червня — 2 липня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня я не зафіксував. Ефіри «Інтера» і «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.